mackova
05.02.06,12:00
Poskytujem sluzby pre platitela DPH do Ciech, DPH prechadza na nich, lebo nase sluzby spadaju do prar. 15 ods. 8 -Poradenske sluzby.
Chcem a spytat, ci zaklad dane ide do nejakej kolonky deo DP DPH?
V podstate nie su oslobodene sluzby...
evina
05.02.06,11:24
Poskytujem sluzby pre platitela DPH do Ciech, DPH prechadza na nich, lebo nase sluzby spadaju do prar. 15 ods. 8 -Poradenske sluzby.
Chcem a spytat, ci zaklad dane ide do nejakej kolonky deo DP DPH?
V podstate nie su oslobodene sluzby...

Miesto dodania je ČR - neuvádzate to do DP, ale uvádzate v v záznamoch podľa §.70 zákona o DPH:

1/ Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.
ondrejvla
05.02.06,13:40
Dúfam, že správne zadávam túto otázku. Zaujala ma modelová otázka a odpoveď od AVO, chcela som otázku zadať tam, no až po napísaní otázky som zistila, že táto téma je uzmaknutá.

Jedná sa o spôsobenú škodu obch.partnerom z ČR, kde mu škodu vyfakturujem bez DPH, dáva to logiku a plne s tým súhlasím, nie je to ani dodanie služby, ani tovaru. Ale moja otázka znie, ak mi tú istú škodu spôsobí môj partner, prípadne klient zo Slovenska tiež je fakturácia bez DPH? Na aký § sa môžem v tomto prípade odvolať?
Mala som konkrétnu situáciu, v hoteli bol ubytovaný hosť, priplatil si za psíka, ktorý spal s ním na izbe vo svojom košíku. Ráno predtým než hosť uhradil na recepcii platbu, chyžná zistila, že psík rozhrýzol poriadne posteľ a zničil i koberec. Samozrejme, že sme hosťa stihli odchytiť a vystavili sme mu faktúru za poškodenie majetku. Volala som správkyni dane, bola som v pomykove, či fakturovať s alebo bez DPH. Upozornila ma, že zásadne s DPH.
Chcem sa spýtať, kedy vlastne je považované zničenie majetku partnerom, klientom, prípadne hosťom za škodu a kedy ju nemôžem uznať ako škodu.
Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Acsová
05.02.06,13:46
Ale moja otázka znie, ak mi tú istú škodu spôsobí môj partner, prípadne klient zo Slovenska tiež je fakturácia bez DPH? Na aký § sa môžem v tomto prípade odvolať?
V tomto prípade na § 2 nášho ZDPH ... nášmu zákonu a teda pod predmet dane patrí:
- dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku,
- poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku,
- nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného ČŠEÚ
- dovoz tovaru do tuzemska.

Iné plnenia nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty. Uvádzala som to už aj v iných otázkach. Skúste pozrieť aj najčastejšie otázky k DPH.
ondrejvla
05.02.06,13:54
AVO ďakujem a oceňujem túto odpoveď. Škoda, že som v danom čase nedostala túto odpoveď aj od kompetentnej osoby.
Machulka
23.07.07,14:40
Prosím o pomoc pri riešení otázky.
Nemecká firma - platca DPH - fakturovala telefonický servis slovenskej firme - platcovi DPH v sume 7000,-CZK. Ak som správne pochopila Zákon o DPH, podľa § 15 ods. 8 - poradenstvo, tak miestom dodania služby je SR. Tak fakturu nahram v prepocte na slovensku menu bez DPH? Neuvadzam to v danovom priznani? Dakujem za pomoc.
Anja111
23.07.07,15:08
Prosím o pomoc pri riešení otázky.
Nemecká firma - platca DPH - fakturovala telefonický servis slovenskej firme - platcovi DPH v sume 7000,-CZK. Ak som správne pochopila Zákon o DPH, podľa § 15 ods. 8 - poradenstvo, tak miestom dodania služby je SR. Tak fakturu nahram v prepocte na slovensku menu bez DPH? Neuvadzam to v danovom priznani? Dakujem za pomoc.

Podľa mňa sa jedná o samozdanenie a to sa v DP uvádza...
Machulka
24.07.07,17:19
Ďakujem Anja 111 za radu.
olgamala
10.06.09,13:20
Prosím Vás poradte mi:
Talianská spoločnosť si dala v SR opraviť auto. Slovenská spoločnosť ho opravovala na území SR. Faktúruje to na talianskú spoločnosť , ktorá je platcom DPH.
Moje otázky sú:
1. Má Slovenská firma vystaviť Fa s DPH alebo bez DPH?
2. Ako to bude Slovenská sro účtovať?
Veľmi pekne Vám ďakujem za každú odpoveď.
Pekný deň
Milan Benka
10.06.09,13:31
Pokiaľ auto opustí po oprave územie SR a na objednávke od tol.firmy je uvedené tal.IC DPH tak miesto dodania služby je Taliansko.

Bližšie si pozrite §16/7 zák. o DPH.
olgamala
10.06.09,14:44
Dobrý deň pán Milan Benka ,
veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď, ale stále som si nie istá, preto Vám kladiem ešte raz otázky:

chcem sa spýtaťa zároveň Vás poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť, nakoľko sme si s doleuvedenou problematikou nie istí a nechceme, aby nastal zbytočný problém:

1. Slovenská s.r.o., ktorá je platcom DPH prihlasovala a odhlasovala automobil (služba) na území SR, ale táto služba bola vykonaná pre Taliansku spoločnosť, ktorá je tiež platcom DPH na území Talianska. Náša otázka znie: Ako má vystaviť Slovenská s.r.o. faktúru? (s DPH, alebo bez DPH? a ako ju má následne po jej vystvení zaúčtovať?

2. Slovenská s.r.o. opravila auto Talianskej spoločnosti, oprava auta (služna) nastala na území SR a potom si auto odviezli do Talianska. Slovenská ako aj Talianská republika sú v ich príslušnom štáte platcami DPH. Náša otázka znie: Ako má vystaviť Slovenská s.r.o. faktúru? (s DPH, alebo bez DPH? a ako ju má následne po jej vystvení zaúčtovať?

Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem a prajem Vám pekný zvyšok dňa.

Ja by som navrhovala, že Slovenská sro má vystaviť fa bez DPH. Je to tak????
Milan Benka
10.06.09,18:14
Dobrý deň pán Milan Benka ,
veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď, ale stále som si nie istá, preto Vám kladiem ešte raz otázky:

chcem sa spýtaťa zároveň Vás poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť, nakoľko sme si s doleuvedenou problematikou nie istí a nechceme, aby nastal zbytočný problém:

1. Slovenská s.r.o., ktorá je platcom DPH prihlasovala a odhlasovala automobil (služba) na území SR, ale táto služba bola vykonaná pre Taliansku spoločnosť, ktorá je tiež platcom DPH na území Talianska. Náša otázka znie: Ako má vystaviť Slovenská s.r.o. faktúru? (s DPH, alebo bez DPH? a ako ju má následne po jej vystvení zaúčtovať?

2. Slovenská s.r.o. opravila auto Talianskej spoločnosti, oprava auta (služna) nastala na území SR a potom si auto odviezli do Talianska. Slovenská ako aj Talianská republika sú v ich príslušnom štáte platcami DPH. Náša otázka znie: Ako má vystaviť Slovenská s.r.o. faktúru? (s DPH, alebo bez DPH? a ako ju má následne po jej vystvení zaúčtovať?

Za skorú odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem a prajem Vám pekný zvyšok dňa.

Ja by som navrhovala, že Slovenská sro má vystaviť fa bez DPH. Je to tak????

Čo máte na mysli pod "prihlasovala a odhlasovala automobil (služba) na území SR"
olgamala
11.06.09,08:17
Dobrý deň p. Milan Benka ,
naša spoločnosť odhlásila talianskej firme auto zo slovenských značiek na Slovensku, aby si to auto mohli prihlásiť v Taliansku.
Ďakujem
Milan Benka
11.06.09,12:17
Dobrý deň p. Milan Benka ,
naša spoločnosť odhlásila talianskej firme auto zo slovenských značiek na Slovensku, aby si to auto mohli prihlásiť v Taliansku.
Ďakujem

Zaradil by som to k službám §15/8 b; s miestom dodania podľa §15/7.
olgamala
12.06.09,09:03
Pokiaľ auto opustí po oprave územie SR a na objednávke od tol.firmy je uvedené tal.IC DPH tak miesto dodania služby je Taliansko.

Bližšie si pozrite §16/7 zák. o DPH.

Veľmi pekne Vám ďakujem. Pomohol ste mi nad mieru. Som Vám zaviazaná.
Prajem Vám pekný zvyšok dňa a tiež pekný víkend.:)
olgamala
12.06.09,09:06
To znamená, že faktúra bude samozrejme vystavená bez DPH a zaúčtuje sa to ako služba oslobodená od dane podľa paragrafu 15 a 16, tým pádom to do DPH tlačiva nevstupuje.Je to tak?ďakujem.
renataton
15.02.11,11:22
Dobrý deň, mám tiež nejasno v tomto: slovenská firma fakturuje fakúskej firme obidvaja platci DPH poradenskú a konzultačnú činnosť. Mám vystaviť faktúru bez DPH? Ak áno mám uviesť aj odvolávku na §. Ďakujem vopred
MartinkoK
15.02.11,12:00
Prosím Vás, ak nám fakturuje služby česká firma registrovaná na DPH, my sme tiež registrovaný na DPH uvádzam túto službu v daňovom priznaní k DPH?ˇTak ako keď nakupujeme tovar?
Ďakujem
jeso
15.02.11,20:59
- ak služba spadá pod § 15 ods. 1.-miesto dodania tam, kde je zdaniteľná osoba usadená- samozdanenie sa vykoná podľa § 69 ods. 3, odpočet podľa § 49 ods. 2 písm. b) a § 51 ods. 1 písm. b). V DP DPH sa toto samozdanenie a odpočet uvádza v riadkoch - 11 ,12, 21.

- služby podľa § 16 ods.1 sa samozdaňujú v zmysle § 69 ods. 2. V DP DPH sa uvádzajú na riadkoch 9 a 10, odpočet na riadku 21.



- nadobudnutie tovaru z EU sa objaví v riadkoch 7, 8, 19, 21.
MartinkoK
17.02.11,07:58
Takže, prosím Vás ešte raz, mám faktúru z ČR, na faktúre je napísané:
- poskytnutie služby s miestom plnenia mimo tuzemsko
- povinnosť priznať a zaplatiť daň má odberateľ.

V ktorých riadkoch som to mala uviesť, a mala sme z toho zaplatiť Du aj DPH?

Ďakujem veľmi pekne.
lenkam68
17.02.11,10:02
Veď v odpovedi o jeso, máš obsiahnuté všetko. Musíš určiť podľa ktorého § samozdaňuješ a podľa toho určíš aj riadky v DP. Keď samozdaňuješ, výsledná suma je nula, pretože daň uvádzaš aj na vstupe aj výstupe.