maskaNo1
02.03.12,09:17
Zdravím všetkých poraďákov,

poprosila by som o skúsenosti s výmenou rozvodov, niečo som si tu už našla, niečo mi povedali jednotlivé firmy , či známi...o rozvodoch vody a tom, že sa dajú pri troche chcenia vymeniť aj v prerobených bytových jadrách s min. škodami pre vlastníkov som si prečítala dosť. Chcem sa ale spýtať, či niekto nevie, ako je to s výmenou plynových potrubí a odpadov, je potrebné pri ich výmene vybúrať celú zadnú stenu vo WC?
Ďalšia otázka by smerovala k odpadovej rúre...máme ju z plastu, panelák má 30 rokov...počula som rôzne názory, či je nevyhnutné odpady meniť...predseda je naklonený verzii, že pri jednej špine už vymeniť aj to...druhý názor je, že treba kamerou zistiť, v akom sú stave, ale vraj je to drahá záležitosť a podľa predsedu vyhodené peniaze...3. názor je, že ak nemáme problémy a potrubie je z plastu, vydrží do aleluja...
Ďakujem Vám za všetky skúsenosti a rady.
tictac7
02.03.12,08:31
Zdravím všetkých poraďákov,

poprosila by som o skúsenosti s výmenou rozvodov, niečo som si tu už našla, niečo mi povedali jednotlivé firmy , či známi...o rozvodoch vody a tom, že sa dajú pri troche chcenia vymeniť aj v prerobených bytových jadrách s min. škodami pre vlastníkov som si prečítala dosť. Chcem sa ale spýtať, či niekto nevie, ako je to s výmenou plynových potrubí a odpadov, je potrebné pri ich výmene vybúrať celú zadnú stenu vo WC? nie, dá sa postupovať tak, ako pri výmene vodovodných potrubí. Nám robila jedna firma všetky tieto rozvody (teda okrem odpadu, ten sme nechali pôvodný).
Ďalšia otázka by smerovala k odpadovej rúre...máme ju z plastu, panelák má 30 rokov...počula som rôzne názory, či je nevyhnutné odpady meniť...predseda je naklonený verzii, že pri jednej špine už vymeniť aj to...druhý názor je, že treba kamerou zistiť, v akom sú stave, ale vraj je to drahá záležitosť a podľa predsedu vyhodené peniaze...3. názor je, že ak nemáme problémy a potrubie je z plastu, vydrží do aleluja... plast vydrží do aleluja, ale jeho spoje nie. Tu je každá rada drahá, naozaj ťažko poradiť, čo hlava, to iný názor. Naozaj sa ďalších 30 rokov nemusí nič stať a takisto sa môže stať niečo hneď teraz alebo na druhý deň, po odchode majstrov...alebo aj vymeníte a praskne po týždni - dnes ten šmejd čo robia už nie je to, ako bolo pred tridsiatimi rokmi a tiež niektoré firmy - ako robia...
Ďakujem Vám za všetky skúsenosti a rady.

.
maskaNo1
02.03.12,08:44
Tictac 7: Ďakujem, že ste zareagovali... veru, už máme hlavy v smútku, odborníka v dome nemáme a počúvame milióny názorov... Je to ťažké, keď si človek uvedomí, že naozaj je to kus zodpovednosti urobiť konečné rozhodnutia...je to aj pri materiáloch vodovodných rozvodov , plast vs. plastohliník...ani jedno ani druhé ešte u bytoviek nie je dostatočne odskúšané...
Halli
02.03.12,09:10
Tictac 7: Ďakujem, že ste zareagovali... veru, už máme hlavy v smútku, odborníka v dome nemáme a počúvame milióny názorov... Je to ťažké, keď si človek uvedomí, že naozaj je to kus zodpovednosti urobiť konečné rozhodnutia...je to aj pri materiáloch vodovodných rozvodov , plast vs. plastohliník...ani jedno ani druhé ešte u bytoviek nie je dostatočne odskúšané...

Hlavne si dajte pozor na zvukovú izoláciu, tam kde chceli lacno, počúvajú od rána do večera splašky...
Tie azbestrúry majú niečo do seba, aj keď už nesplňajú požiadavky tejto doby.
maskaNo1
02.03.12,10:00
Hlavne si dajte pozor na zvukovú izoláciu, tam kde chceli lacno, počúvajú od rána do večera splašky...
Tie azbestrúry majú niečo do seba, aj keď už nesplňajú požiadavky tejto doby.

Ďakujem za radu.
Indeed
02.03.12,10:13
Zdravím všetkých poraďákov,

poprosila by som o skúsenosti s výmenou rozvodov, niečo som si tu už našla, niečo mi povedali jednotlivé firmy , či známi...o rozvodoch vody a tom, že sa dajú pri troche chcenia vymeniť aj v prerobených bytových jadrách s min. škodami pre vlastníkov som si prečítala dosť.Uvažuje sa len o výmene zvislých potrubí teda stupačiek, konkrétne vedenia vody a kanalizácie.Za vedenia v byte si zodpovedá každý sám.
Chcem sa ale spýtať, či niekto nevie, ako je to s výmenou plynových potrubíplyn je záležitosťou plynárov konkretne čo ja viem tak by sa mala kontrolovať tesnosť vedenia a opravy či vymenu plynomerov smie robiť len kvalifikovaná osoba /plynári/ a odpadov, je potrebné pri ich výmene vybúrať celú zadnú stenu vo WC? Asi áno, ked nie je ta stena odnímateĺná
Ďalšia otázka by smerovala k odpadovej rúre...máme ju z plastu, panelák má 30 rokov...počula som rôzne názory, či je nevyhnutné odpady meniť...predseda je naklonený verzii, že pri jednej špine už vymeniť aj to...druhý názor je, že treba kamerou zistiť, v akom sú stave, ale vraj je to drahá záležitosť a podľa predsedu vyhodené peniaze...3. názor je, že ak nemáme problémy a potrubie je z plastu, vydrží do aleluja...Väčšinou sa menili rury azbestocementové a to len preto,že sa nikomu ich nechcelo pretesňovať, všeobecne sa má zato ,že plastové potrubie vydrži veĺmi dlho ak nie je vystavené prudkým zmenam teploty a mechanickému namáhaniu.
Teda moje stanovisko, je vymeniť len rozvody TÚV a SV.
Ďakujem Vám za všetky skúsenosti a rady.

Odpovede v texte.
Indeed
02.03.12,10:22
Na búranie azbestocementu musí mať firma extra papier.

Nebol žiadny papier, aspoń ja o tom neviem, robilo sa to pred 10 rokmi, tuším ?
luja5
02.03.12,10:57
...
je potrebné pri ich výmene vybúrať celú zadnú stenu vo WC? ...
Asi záleží od prístupu dodávateľa-robotníkov. Nám v dome vymieňali všetky rozvody (voda, plyn, odpad) a nebolo potrebné. Tým, ktorí to mali vymurované a len s malým otvorom pre zabezpečenie prístupu k meradlám, vybúrali len toľko, koľko asi naozaj potrebovali. Možno to nebolo pre nich jednoduché, aby v tej šachte mohli urobiť, čo bolo potrebné, ale boli snaživo ústretoví, dalo sa s nimi komunikovať ... ;):). Videla som to u susedov nad nami, ktorí to mali zamurované, vykachličkované a mali obavy, ale nakoniec to dopadlo k ich spokojnosti. Nepočula som ani od iných vlastníkov bytov v našom dome, že by sa sťažovali.
V inom-neďalekom dome sa však sťažovali, že u nich sa s tým nehrali (zrejme mali iného dodávateľa) a búrali celé zadné steny, ak boli neodnímateľné :(.
tictac7
02.03.12,11:00
10 rokov? neviem - ja viem o tom cca 5-6 rokov.

...treba papier, treba....ale viete aké je to drahé? My sme sa tiež zatvárili, že to nebolo...
maskaNo1
02.03.12,12:33
Ďakujem všetkým... ja som tiež toho názoru, že tieto veci treba vopred dohodnúť a aj podľa ústretovosti sa rozhodovať...lebo darmo bude ponuka lacnejšia a z FÚaO ušetríme, keď dodatočné náklady vlastníkov budú vyššie ak im zbúrajú celé zadné steny a narobia paseku...
Gapo
02.03.12,16:52
Azbestocementové rúry = nebezpečný odpad a naozaj na likvidáciu musí byť certifikovaná firma.
Výmena vodovodných potrubí za plastové, je to elegantné riešenie pre montérov, ale treba počítať s tým, čo keď neustráži dodávateľ teplotu vody ( stáva sa) a plast zmäkne a prásk, potopa je na svete. No a ako ďalšie, tam kde nie je v kúpeľni radiátor prídete o zdroj tepla.
sito
02.03.12,23:13
Ďakujem všetkým... ja som tiež toho názoru, že tieto veci treba vopred dohodnúť a aj podľa ústretovosti sa rozhodovať...lebo darmo bude ponuka lacnejšia a z FÚaO ušetríme, keď dodatočné náklady vlastníkov budú vyššie ak im zbúrajú celé zadné steny a narobia paseku...

Je treba vopred rozmýšľať, či to, čo chcem zamurovať je moje, aj keď ten priestor v dome, ktorý mám na liste vlastníctva je môj. Ak nie, tak potom? K spoločným zariadeniam je treba umožniť prístup. Nie je to byť, novostavba?

Každý vlastník, spoluvlastník si môže povedať? Či nie?