emília30
02.03.12,09:27
Prosím o radu.
V januári 2011 som bola odcestovaná, a neumožnila som odpočet vodomerov a meračov tepla v byte za rok 2010. Takže mi bolo urobené vyúčtovanie za rok 2010 podľa vyhlášky, t.j. bol mi vyúčtovaný nejaký priemer. Za teplú vodu mi bolo vyúčtovaná spotreba 25,65 m3 t.j. 310,77 EUR, za studenú vodu 40 m3 t.j. 94,- EUR, a tiež bola vyúčtovaná nejaká priemerná spotreba za dodávku tepla. Na začiatku roku 2010 boli vymenené vodomery, takže počiatočný stav týchto bol vo vyúčtovaní uvedený 0,01m3. Avšak vo vyúčtovaní je uvedený aj konečný stav 0,01 /napriek tomu, že mi bolo za teplú vodu vyúčtované takmer 26 m3 a za studenú vodu 40 m3/. Keďže som si to nevšimla, vyúčtovanie som riadne zaplatila.
Avšak problém prišiel teraz. Urobili odpočet spotreby za rok 2011 v januári 2012 , a konečný stav na teplej vode je 35 m3 a na studenej 45 m3. Ale zase uviedli pri odčítaní začiatočný stav 0,01 na obidvoch vodomeroch!!! A predpokladám, že takto to aj budú vyúčtovávať. Takže mám v budúcom vyúčtovaní zaplatiť 35 m3 teplej a 45 m3 studenej vody???? To snáď nie! Podľa mňa by mali uviesť ako začiatočný stav to čo mi bolo predtým vyúčtované a čo som riadne zaplatila, nie?! To znamená začiatočný stav pri teplej vode 25,65 m3 a studenej 40 m3, a vyúčtovať mi už len ten rozdiel.
A ešte k tomu mi určili aj zálohy na mesačné platby podľa tej nehorázne vysokej spotreby, ktorú som "mala mať" v roku 2011.
Čo sa týka radiatorov, tam dúfam je to tak, že ku koncu každého roka sa stav vynuluje, keďže stav na jednom radiatore mám 254 a na druhom 241. To by malo byť OK.
Prosím, poraďte, čo s tým, či sa to dá nejako dať do poriadku.
Vďaka
tictac7
02.03.12,08:40
emília30
02.03.12,08:51
Ospravedlňujem sa. Nebola som si istá do ktorej rubriky to patrí, tak som to pre istotu dala aj do rubriky Domácnosť, aj do rubriky ohľadom spoločenstiev vlastníkov bytov.
sito
02.03.12,09:13
Prosím o radu.
V januári 2011 som bola odcestovaná, a neumožnila som odpočet vodomerov a meračov tepla v byte za rok 2010.

Chyba, tvoja!A nebola možnosť dodatočne nahlásiť stavy?

Takže mi bolo urobené vyúčtovanie za rok 2010 podľa vyhlášky, t.j. bol mi vyúčtovaný nejaký priemer. Za teplú vodu mi bolo vyúčtovaná spotreba 25,65 m3 t.j. 310,77 EUR, za studenú vodu 40 m3 t.j. 94,- EUR, a tiež bola vyúčtovaná nejaká priemerná spotreba za dodávku tepla.

Na teplú vodu a teplo sa vzťahuje vyhláška 358/2009. Na studenú vodu, dohoda vlastníkov.

Na začiatku roku 2010 boli vymenené vodomery, takže počiatočný stav týchto bol vo vyúčtovaní uvedený 0,01m3. Avšak vo vyúčtovaní je uvedený aj konečný stav 0,01 /napriek tomu, že mi bolo za teplú vodu vyúčtované takmer 26 m3 a za studenú vodu 40 m3/.

Uviedli počiatočný stav a zároveň aj ako konečný stav, tých 26 m3 a 40 m3 boli náhradné výpočty spotreby vody.

Keďže som si to nevšimla, vyúčtovanie som riadne zaplatila.

Nevšímavosť. A nerobíte si v dome aj polročné, kontrolne odpisy vodomerov?

Avšak problém prišiel teraz. Urobili odpočet spotreby za rok 2011 v januári 2012 , a konečný stav na teplej vode je 35 m3 a na studenej 45 m3. Ale zase uviedli pri odčítaní začiatočný stav 0,01 na obidvoch vodomeroch!!! A predpokladám, že takto to aj budú vyúčtovávať. Takže mám v budúcom vyúčtovaní zaplatiť 35 m3 teplej a 45 m3 studenej vody????

V tom prípade zaplatíš za rok 2011 aj vodu, ktorá sa v byte minula v roku 2010.

To snáď nie!

Ale áno. Treba isť za správcom a dohodnúť sa . Tých 310 euro a 94 euro sú ako pokuta.

Podľa mňa by mali uviesť ako začiatočný stav to čo mi bolo predtým vyúčtované a čo som riadne zaplatila, nie?! To znamená začiatočný stav pri teplej vode 25,65 m3 a studenej 40 m3, a vyúčtovať mi už len ten rozdiel.

Ale také stavy nie sú oficiálne zapísané.

A ešte k tomu mi určili aj zálohy na mesačné platby podľa tej nehorázne vysokej spotreby, ktorú som "mala mať" v roku 2011.

Záloha sa napočítava ako jedna dvanástina z nákladov predošlého roka. Tak preto vyšli aj vysoké zálohy.

Čo sa týka radiatorov, tam dúfam je to tak, že ku koncu každého roka sa stav vynuluje, keďže stav na jednom radiatore mám 254 a na druhom 241. To by malo byť OK.

To bude, len v tom 2010 sa platilo možno viac ako by vyšlo podľa dohodnutého spôsobu.

Prosím, poraďte, čo s tým, či sa to dá nejako dať do poriadku.
Vďaka

Keď je spotreba teplej vody za dva roky 35 m3 a studenej 45 m3, treba sa so správcom dohodnúť, ako to rozumne vyriešiť. Dá sa, len musia mať chuť to riešiť obidve strany.

Inak nebolo by na škodu si každý mesiac odpisovať stavy, len tak pre seba, svoju kontrolu. Do budúcna. A nezabudnúť tiež umožniť odpisy, alebo stavy nahlásiť správcovi.

Na vlastných chybách sa dá tiež naučiť.
emília30
02.03.12,09:20
Ďakujem veľmi pekne za obšírnu odpoveď :) Určite pôjdem na družstvo a budem sa snažiť s nimi nejako dohodnúť.
Halli
02.03.12,09:22
prehoď sa , už sa diskutuje inde:vyúčtovanie nákladov za teplo a vodu - neumožnenie odpočtu v byte
Andy Kralik
02.03.12,09:24
Ja by som to tak čierne nevidel. Stav v roku 2009 predpokladam odpisany bol. Ked sa menili vodomery tiez sa urcite opisal stav vdomeru. Nie je potom problem prepocitat spotrebu v rokoch 2010 a 2011. Ak sa v 2010 neurobil odpocet platila "vyratana" predpokladana spotreba, co znamena ze ak clovek minul viac, doplati to pri najblizsom odpocte, ak minul menej "odrata sa to" pri najbizsom odpocte. Chyba je ze si si nevsimla ze zaciatocny a koncvy stav vodomeru je 0 este v roku 2010. Ale ked budes komunikovat so spravcom/vodarnami urcite to doriesite.


Tých 310 euro a 94 euro sú ako pokuta.
.. toto je blbost. neexistuje nieco "ako pokuta". pokuta je bud definovana v zakone (a potom prosim citovat kde je takato pokuta takto definovana), alebo nie je definovana v zakone a potom to nie je bezdovodne obohatenie sa?
emília30
02.03.12,09:42
Presne toto si myslím aj ja! To čo mi bolo vypočítané nebola podľa môjho názoru žiadna pokuta, ale predpokladaná spotreba za rok 2010. To znamená, že som zaplatila za takúto vypočítanú predpokladanú spotrebu, a nie je dôvod platiť tú istú spotrebu druhýkrát. A pojem "pokuta" prípadne nejaká sankcia tiež podľa mňa musí byť vyjadrený v zákone. Prešla som si vyhlášku 630/2005 , kde sa uvádza:

(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a § 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10% a spotrebná zložka 90% nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.
(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené technické podmienky na odber teplej úžitkovej vody z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.
(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného meradla 1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania podľa vzorca
Ij
SZjsz = SZsz . ---------,
suma Ii
kde predstavuje

SZjsz - spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode pre j-teho konečného
spotrebiteľa [euro],
SZsz - spotrebnú zložku tepla v teplej úžitkovej vode podľa odseku 1
[euro],
Ij - indikovaný údaj určeného meradla 1) teplej úžitkovej vody u j-teho
konečného spotrebiteľa (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
suma Ii - súčet všetkých indikovaných údajov určených meradiel teplej
úžitkovej vody v objekte rozpočítavania (spotreba za zúčtovacie
obdobie) vrátane určených náhradných indikovaných údajov [m3].

(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia.
(5)Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške 1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3."

Takže sa uvádza "spotrebná zložka". Nikde v tejto vyhláške nie je reč o "pokutách alebo sankciách".
Halli
02.03.12,09:55
Však som ti napísala, že to ber ako pokutu, nepochopila si to, tak ako aj ten 1,5násobok.......jasne že to nie je pokuta!!!!!!!