zaneta16
02.03.12,14:54
Dobry den,
prosim Vas vie mi niekto poradit?
Od januara 2011 do konca marca 2011 som pracovala na dohodu,od aprila uz na zmluvu.Chcem sa Vas spytat,ci mam narok na vrateni dani z prace na dohodu,ak som na dohodu pracovala 3 mesiace aj minuly rok a mala som vratene dane.Rada by som vedela,ci mam narok na vratenie dani z dohody aj tento rok.
Xanti
02.03.12,14:02
Vyťahujem vešteckú guľu a ... veštím a veštím ...
no kua ani tá guľa nemá dostatok informácii.

Napíš svoj ročný príjem dokopy za dohodu a zamestnanie, odvody do ZP a SP, a koľko na preddavkoch na daň Ti strhli.
Tweety
02.03.12,14:05
Dobry den,
prosim Vas vie mi niekto poradit?
Od januara 2011 do konca marca 2011 som pracovala na dohodu,od aprila uz na zmluvu.Chcem sa Vas spytat,ci mam narok na vrateni dani z prace na dohodu,ak som na dohodu pracovala 3 mesiace aj minuly rok a mala som vratene dane.Rada by som vedela,ci mam narok na vratenie dani z dohody aj tento rok.
Nepíšeš nič o tom, či si požiadala zamestnáv. o RZD, ak áno, mala si mu dať potvrdenie aj o príjme z dohôd. RZD sa robí zo všetkých príjmov zo ZČ. Ak si ho nepožiadala, podávaš DP a to, či sa Ti vráti preddavok na daň, závisí od celkovej výšky príjmu.
zaneta16
02.03.12,14:10
Teraz tie papiere bohuzial nemam pri sebe,ma ich jedna pani co mi robila dane.Ale je mi cudne ze mi tvrdi ,ze nemam narok na vratenie dani z dohody,kedze mi strhli za dan cez 500 eur.A zase druha pani co robi dane,mi tvrdi ze na vratenie narok mam.Len chcem zatial vediet,ci sa dane z dohody vracaju len prvy rok(prvy rok som bola do septembra studentka),na dohode som bola od oktobra 2010 do konca roka 2010-za tento rok mi dane vracali.Druhu dohodu som mala od januara do konca marca 2011-a za toto obdobie neviem ci mam narok na vratenie.
Xanti
02.03.12,14:12
Zaneta,
všetko záleží od príjmu od celkového príjmu, takže mi nemáme veštecké gule aby sme ti vedeli povedať 100% či sa ti dan vráti alebo nie.
veronikasad
02.03.12,14:12
zaneta, aký bol tvoj hrubý mesačný príjem zo zamestnania a mesačný príjem z dohody ? (to si hádam pamätáš aj bez papierov)
zaneta16
02.03.12,14:22
na dohodu som za tie 3 mesiace zarobila 3142e,a na zmluvu tie zvysne mesiace 6097e...vsetko v hrubom
Tweety
02.03.12,14:24
na dohodu som za tie 3 mesiace zarobila 3142e,a na zmluvu tie zvysne mesiace 6097e...vsetko v hrubom

Pri takýchto príjmoch nebudeš mať vrátené preddavky. NČ je 3559,30.
veronikasad
02.03.12,14:25
na dohodu som za tie 3 mesiace zarobila 3142e,a na zmluvu tie zvysne mesiace 6097e...vsetko v hrubom
Tvoj príjem ďaleko prevyšuje mesačnú NČZD, takže pravdu má účtovníčka č. 1 - ak si mala podpísané vyhlásenie u zamestnávatela aj na dohodu, daň z dohody sa ti nevráti.
zaneta16
02.03.12,14:27
3559,30 aj za dohodu a aj za zmluvu,ci?Nejak sa tomu nerozumiem..Len viem,ze mi dali rocne zuctovanie zvlast za dohodu a zvlast na zmluvu,na dohodu mi to robilo cez 590e a na zmluvu cez 460 myslim.Tak potom prosim ta mam aspon nejaky narok na vratenie dani,ci uz iba zo zmluvy..ak teda z dohody asi nemam narok
veronikasad
02.03.12,14:30
3559,30 aj za dohodu a aj za zmluvu,ci?Nejak sa tomu nerozumiem..Len viem,ze mi dali rocne zuctovanie zvlast za dohodu a zvlast na zmluvu,na dohodu mi to robilo cez 590e a na zmluvu cez 460 myslim.Tak potom prosim ta mam aspon nejaky narok na vratenie dani,ci uz iba zo zmluvy..ak teda z dohody asi nemam narok
obidva príjmy spočítaš, odpočítaš zaplatené poistné z prac. zmluvy a z čiastkového základu odpočítaš ročnú NČZD 3559,30€ len raz.
Z rozdielu vypočítaš 19 % daň a porovnáš s tým, čo ti zrazili obidvaja zamestnávatelia. Ak bola zrazená daň vyššia, rozdiel ti DU vráti.
zaneta16
02.03.12,14:34
ooki,mam len jedneho zamestnavatela,kedze mi vyprsalo 350 hod na dohodu,tak mi dali zmluvu na trvaly pr. pomer.
Dakujem ti za rady.
Tweety
04.03.12,06:38
3559,30 aj za dohodu a aj za zmluvu,ci?Nejak sa tomu nerozumiem..Len viem,ze mi dali rocne zuctovanie zvlast za dohodu a zvlast na zmluvu,na dohodu mi to robilo cez 590e a na zmluvu cez 460 myslim.Tak potom prosim ta mam aspon nejaky narok na vratenie dani,ci uz iba zo zmluvy..ak teda z dohody asi nemam narok
AK to robil jeden zamestnáv., urobil to zle, v RZD alebo v DP sa príjmy spočítavajú, k nim sa uplatní NČZD, vypočíta daň, odpočítajú preddavky a rozdiel je už len preplatok, alebo nedoplatok. Máš ho teda zle, ostáva Ti jedené, podať DP , ako podklad bude RZD ale aj v ňom sa Ti daň nevráti, pretože máš vysoké príjmy.
suklova
29.03.12,04:59
Zamestnávame študenta na dohodu. Nemá v našej firme podpísané vyhlásenie. Požiadal o rzd. Iné príjmy nemal. Teraz mu dodatočne uplatníme nezd.časť pri rzd. Nemusí podpísať vyhlásenie, že?
suklova
29.03.12,06:38
Zamestnávame študenta na dohodu. Nemá v našej firme podpísané vyhlásenie. Požiadal o rzd. Iné príjmy nemal. Teraz mu dodatočne uplatníme nezd.časť pri rzd. Nemusí podpísať vyhlásenie, že?

Je to prosím tak? Vopred ďakujem za odpoveď.
Učímsa
30.01.13,20:36
Prosím, za rok 2012 nemám nárok na vrátenie dane z DoVP, ak nie som ani študent, ani dôchodca? Vraj sa to považuje za automaticky zúčtované a ostáva to v štátnej pokladnici? Za rok 2011 to bolo poslednýkrát povolené? Rozumiem tomu dobre?
Xanti
30.01.13,21:47
Prosím, za rok 2012 nemám nárok na vrátenie dane z DoVP, ak nie som ani študent, ani dôchodca? Vraj sa to považuje za automaticky zúčtované a ostáva to v štátnej pokladnici? Za rok 2011 to bolo poslednýkrát povolené? Rozumiem tomu dobre?
Ak si podáš DP typ A , alebo požiadaš o RZD posledného zamestnávateľa tak sa TI časť dane alebo aj celá daň vráti. Stále je to možné. Samozrejme po splnení podmienok.
veronikasad
30.01.13,23:25
Prosím, za rok 2012 nemám nárok na vrátenie dane z DoVP, ak nie som ani študent, ani dôchodca? Vraj sa to považuje za automaticky zúčtované a ostáva to v štátnej pokladnici? Za rok 2011 to bolo poslednýkrát povolené? Rozumiem tomu dobre?
Nerozumieš tomu dobre. Nie je možné žiadať vrátenie zrážkovej dane (napr. z úrokov). Dohody sú zdaňované preddavkovou daňou, obmedzenia sa vzťahujú len na poberatelov starobných predč.starobných a výsluhových dôchodcov, ak boli poberatelmi dôchodku od 1.1.2012 - ale tie platili aj v minulosti.

Ak máš však príjem od iného zamestnávatela vyšší ako ročná NČZD, žiadna daň z inej dohody ti vrátená nebude. Napriek tomu ho musíš zahrnúť do RZD alebo DP.
Učímsa
31.01.13,05:13
No teraz mi trochu odľahlo. Ja som si robím DP sama a pekne po starom - 3 mesiace SZČO (paušalne vydavky), potom nezamestnana + Dohoda. ZD mi vyšiel pod 3677 eur, a šla som kolonku po kolonke a vyšiel mi pekne preplatok z tej dohody. Takže to tak môžem nechať, áno? Pekne mi to vrátia naspäť, tak? Žiadna kuleha tam nie je?

A, samozrejme, nemôžem si dať formulár typu A, robím na FO B, keďže kombinácia živnosť + DoVP.
bikam
31.01.13,07:42
Aj ja vás poprosím skontrolovať - v roku 2012 som pracovala u 2 zamestnávatľov + práca na dohodu. Príjem 4392,00€, zaplatené poistné 476,22€, zaplatené preddavky na daň 329,54€. Daň mi vyšla 51,49€, takže by mi mali vrátiť 278,05€? Ďakujem.
megyzah
31.01.13,19:01
Dobrý večer, zamestnanec mal u nás len dva mesiace príjem na dohodu o vykonaní práce ( inak nemal iné príjmy, bol celý rok na úrade práce ), nepodpísal vyhlásenie, teraz ma požiadal o ročné zúčtovanie dane. Môžem mu ho spraviť, alebo si musí urobiť sám daňové priznanie? Ďakujem
Negoti
31.01.13,19:03
Dobrý večer, zamestnanec mal u nás len dva mesiace príjem na dohodu o vykonaní práce ( inak nemal iné príjmy, bol celý rok na úrade práce ), nepodpísal vyhlásenie, teraz ma požiadal o ročné zúčtovanie dane. Môžem mu ho spraviť, alebo si musí urobiť sám daňové priznanie? Ďakujem
ak o RZD požiada, tak aj ty, ak nepožiada tak mu vystavíš potvrdenie a podá si sám DP
kn-alka
08.03.13,08:52
Aj ja vás poprosím skontrolovať - v roku 2012 som pracovala u 2 zamestnávatľov + práca na dohodu. Príjem 4392,00€, zaplatené poistné 476,22€, zaplatené preddavky na daň 329,54€. Daň mi vyšla 51,49€, takže by mi mali vrátiť 278,05€? Ďakujem.

áno, výpočet je správny
stormcatcher
19.03.13,07:41
Ahojte.
Keď FO pracuje na dohodu 3 dni v týždni, zamestnávateľ platí len za tých napr. 12 dní odvody, a za ostatné dni v mesiaci zamestnanec? Žiadna iná práca.
Ďakujem
veronikasad
19.03.13,07:45
Ahojte.
Keď FO pracuje na dohodu 3 dni v týždni, zamestnávateľ platí len za tých napr. 12 dní odvody, a za ostatné dni v mesiaci zamestnanec? Žiadna iná práca.
Ďakujem
Je dobrovolne nezamestnaný alebo evidovaný na UP ?
stormcatcher
19.03.13,08:33
Je dobrovolne nezamestnaný alebo evidovaný na UP ?
...je na UP. A keby nebol, platilo by čo som písal?
veronikasad
19.03.13,08:46
...je na UP. A keby nebol, platilo by čo som písal?
Ak je evidovaný na UP, v ostatné dni je poistencom štátu.

Keby bol samoplatitelom, musí sa prihlasovať a odhlasovať v ZP a za dni kedy nepracoval sám uhradiť zdr.poistenie ako samoplatitel. (neplatí pre dôchodcov, študentov, mamičky na RD)
stormcatcher
19.03.13,09:01
Ak je evidovaný na UP, v ostatné dni je poistencom štátu.

Keby bol samoplatitelom, musí sa prihlasovať a odhlasovať v ZP a za dni kedy nepracoval sám uhradiť zdr.poistenie ako samoplatitel. (neplatí pre dôchodcov, študentov, mamičky na RD)
...ďakujem. ešte som zabudol, aj za soboty, nedele a sviatky ak nepracoval? ako samoplatiteľ
veronikasad
19.03.13,09:03
...ďakujem. ešte som zabudol, aj za soboty, nedele a sviatky ak nepracoval? ako samoplatiteľ
ano, samoplatitel platí poistné za kal.dni.
Jara
19.03.13,09:28
Zrejme jej nedali ročné zúčtovanie zvlášť ale potvrdenia o príjme na 2x, len sa zle vyjadrila, či...
Jara
19.03.13,09:30
V žiadosti o RZD podpíše že si uplatňuje NZDČ
LILIEZ
25.03.13,13:18
V roku 2012 zamestnanec pracoval na DoVP u jedného zamestnávateľa 3 mesiace, vydané potvrdenie: príjem vo výške 255 €. Evidovaný na ÚP odvody do ZP žiadne, preddavková daň 48,45 €. Nepodpísal vyhlásenie.
Ďalšie tri mesiace u iného zamestnávateľa, podpísané vyhlásenie, príjem neznámy, preddavky na daň nevyšli, odvody žiadne - evidovaný na ÚP. Je možné požiadať o vrátenie preddavkov na daň? Teda príjem 255 - 3644,74 = 0 (daň), zaplatené preddavky 48,45 €, t. j. preplatok na dani. Je to tak správne?