solaris8
02.03.12,15:50
Dobrý deň,potrebujem poradiť s kúpou bytu.Predávajúci má zriadené záložné právo na byte v prospech Tatra Banky asi na 10.000 €.Chcel by som minimalizovať riziko keďže predávajúcich nepoznám a kúpiť byť cez vinkuláciu,čo ale v plnom rozsahu nie je možné lebo predávajúci chce vyplatiť TB z peňazí za predaj bytu.Aké riešenie mám navrhnúť aby som neriskoval že vyplatím 10.000€ predávajúcemu a on mi potom odstúpi od zmluvy alebo ho zrazí auto a ja sa budem súdiť 20 rokov.Predaj sprostredkuje realitka ale bol som oboznámený že je to na mne ako sa rozhodnem a že vždy je riziko.Je nejaký postup ako bezpečne riešiť tento problém?
Ďakujem za rady
draik
02.03.12,15:16
Riešiť to s bankou a kúpnu cenu vyplatiť priamo jej. Pre istotu si nechajte predložiť potvrdenie o zostatku úveru. Čiže predávajúci vyvolá predčasnú splatnosť úveru a jeho zostávajúcu čiastku vy vyplatíte priamo banke. Zvyšok prevediete predávajúcemu. Pre vlastnú bezpečnosť sa to nedá riešiť tak, že vy vyplatíte celú kúpnu cenu predávajúcemu, ktorí Vám sľúbi, že úver vyplatí. Dúfam, že Vám to dobre právne zastrešia a že za tieto komplikácie máte primeranú zľavu.
bubkoch
02.03.12,15:18
este by bolo dobre vediet ci planujes kupovat ten byt na hypoteku alebo hotovost alebo aj aj (a ci tvoja hypo je vacsia alebo mensia ako aktualny dlh predavajuceho)
solaris8
02.03.12,15:20
-kupujem v hotovosti - dlh som uviedol 10.000€ podľa predávajúceho.
-Banka nebude so mnou komunikovať keďže jej partnerom je kupujúci
solaris8
02.03.12,15:21
oprava:
-Banka nebude so mnou komunikovať keďže jej partnerom je predávajúci.
solaris8
02.03.12,15:28
aby som to rozvinul-realitka navrhuje spísať kúpnu zmluvu kde bude celková cena rozvrhnutá
1.cena za rezerváciu
2.cena 10.000 na vyplatenie TB úveru predávajúceho
3.vinkulácia na zvyšok

ale ja nemám istotu že keď zaplatím predávajúcemu 10.000 na vyplatenie úveru TB tak sa predaj zrealizuje podľa zmluvy.
Pri vinkulácii uvediem v banke podmienku že sa uvoľnia peniaze po predložení LV bytu na moje meno bez tiarch.
bubkoch
02.03.12,15:28
-kupujem v hotovosti - dlh som uviedol 10.000€ podľa predávajúceho.
-Banka nebude so mnou komunikovať keďže jej partnerom je kupujúci

to by malo byt jednoduiche rieseni ... v kupnej zmluve uviest ze cast kupnej ceny vo vyske dlhu bude vyplatena priamo banke a zvysok v hotovosti predavajucemu ... podrobnosti a cely proces treba dohodnut s bankou
bubkoch
02.03.12,15:30
aby som to rozvinul-realitka navrhuje spísať kúpnu zmluvu kde bude celková cena rozvrhnutá
1.cena za rezerváciu
2.cena 10.000 na vyplatenie TB úveru predávajúceho
3.vinkulácia na zvyšok

ale ja nemám istotu že keď zaplatím predávajúcemu 10.000 na vyplatenie úveru TB tak sa predaj zrealizuje podľa zmluvy.
Pri vinkulácii uvediem v banke podmienku že sa uvoľnia peniaze po predložení LV bytu na moje meno bez tiarch.

rozhodne neplatit peniaze na splatenie dlhu predavajucemu !
solaris8
02.03.12,15:40
to by malo byt jednoduiche rieseni ... v kupnej zmluve uviest ze cast kupnej ceny vo vyske dlhu bude vyplatena priamo banke a zvysok v hotovosti predavajucemu ... podrobnosti a cely proces treba dohodnut s bankou

v TB mi pracovníčka povedala toto.Predávajúci príde-požiada o vyčíslenie dlhu -zaplatí -dostane kvitanciu s ktorou pôjde do katastra a tam urobia na základe kvitancie výmaz záložného práva v prospech TB.Čiže banka sa so mnou nebude baviť ja nie som jej klient.
Ide tu o to aby som nevyplatil 10.000 úver predávajúcemu a on nebude pokračovať v zmluvných podmienkach.Súdiť sa 20 rokov je nanič a mne by strata 10.000 už znemožnila kúpiť niečo iné.
danushka
02.03.12,15:58
Stretla som sa v praxi s takýmto prípadom, kde sa kupujúci obával vyplácať hypo ako jednu časť kúpnej ceny z dôvodu možného nedodržania zmluvných podmienok predávajúcim.

Ako RK sme doporučili kupujúcemu v jeden deň uskutočniť po podpise KZ nasledovné :
- časť kúpnej ceny ako vyplatenie vyčísleného zbytku hypo priamo na osobitný účet banky, nie na účet predávajúceho
- zvyšnú časť kúpnej ceny vložiť do notárskej zábezpeky, táto bude uvoľnená až po povolení vkladu na kupujúceho
- v ten istý deň podaný zrýchlený návrh na vklad a kvitancia od banky

Až po vyčistení LV od ťarchy záložného práva a zápisu nového vlastníka na LV smel predávajúci vybrať peniaze z notárskej zábezpeky.
solaris8
02.03.12,16:17
- časť kúpnej ceny ako vyplatenie vyčísleného zbytku hypo priamo na osobitný účet banky, nie na účet predávajúceho


banka zriaďuje na účel predčasného vyplatenia úveru extra účet?
Ja som myslel že sa to vypláca na už daný účet ako pri mesačných splátkach.
danushka
02.03.12,16:39
banka zriaďuje na účel predčasného vyplatenia úveru extra účet?
Ja som myslel že sa to vypláca na už daný účet ako pri mesačných splátkach.

Je to individuálne a záleží od banky aký postup zvolí po dohode s dlžníkom, akým spôsobom bude zvyšná časť hypo splatená.

Dá sa dohodnúť tak, že sa vloží dlžná čiastka priamo na účet dlžníka a inkasom banka vysporiada dlžnú čiastku prevodom na hypoúver. Tu je však riziko, že kupujúci peniaze vloží predávajúcemu a skôr než prebehne inkaso zo strany banky, predávajúci vyberie peniaze a k inkasu teoreticky nemusí dôjsť.

Vyššie som spomínala osobitný účet banky. Teraz si už presne nepamätám, aká banka to bola v konkrétnom prípade. Faktom je, že všetky tieto detaily riešil maklér RK, ktorý dostal plnú moc od predávajúceho, maklér dostal presné vyčíslenie dlhu, číslo účtu od banky a nebolo to v tomto prípade konto hypoúveru, presný termín - kedy treba vložiť peniaze na účet a my sme podľa toho prispôsobili podmienky kúpnej zmluvy pre obe strany.

A tiež nie je pravda, že banka sa nebude baviť s kupujúcim v prípade hypo. Všetko je vec dohody, komunikácie a taktiež plnej moci overenej u notára.
Ja môžem kohokoľvek a kedykoľvek poveriť plnou mocou konať v mojom mene k presne vyšpecifikovaným právnym úkonom na dobu určitú i neurčitú. :)