Kathy17
02.03.12,18:07
Dobrý deň,
chcem sa informovať, či a za akých podmienok je možné, aby si živnostník prenajímal sám sebe kancelárske priestory na podnikanie, ak ich má vo svojom byte, t.j. rovnaká adresa bydliska aj podnikania.
Ďakujem!
veronikasad
02.03.12,17:07
Nie je to možné
Kathy17
02.03.12,17:14
ďakujem za rýchlu odpoveď.

....a bolo by to možné, keby podnikateľ nebol živnostník, ale mal by založenú napr. s.r.o.?
svetlik
02.03.12,17:31
Nie je to možné

a to už prečo?

FO prenajme SZČO, a čo ? keby ich prenajala inemu SZČO, tak vsetko OK. Podla mna moze
Mila123
02.03.12,17:36
a to už prečo?

FO prenajme SZČO, a čo ? keby ich prenajala inemu SZČO, tak vsetko OK. Podla mna moze

na jednej strane si účtuješ nájomné a na druhej ho potom zdaňuješ????? totálna hlúposť....

a ešte ku prenájmu bytových priestorov potrebuješ ohlásiť zmenu užívania bytu, zaplatiť daň z nehnuteľnosti za podnikateľský priestor, ohlásiť DU (príjem z prenájmu).....
Kathy17
02.03.12,17:37
no veď práve že aj ja som počula viac protichodných názorov na túto tému.... A jeden živnostník, ktorému robím účto, to tak chce spraviť a ja mu neviem presne povedať, či je to možné a nemôžem sa akosi dopátrať k presnému záveru.... nemá s tým niekto náhodou konkrétnu osobnú skúsenosť? ďakujem!
ewita888
02.03.12,17:44
no veď práve že aj ja som počula viac protichodných názorov na túto tému.... A jeden živnostník, ktorému robím účto, to tak chce spraviť a ja mu neviem presne povedať, či je to možné a nemôžem sa akosi dopátrať k presnému záveru.... nemá s tým niekto náhodou konkrétnu osobnú skúsenosť? ďakujem!
v príspevku 5 máš poradené.. načo ti je osobná konkrétna skúsenosť??
Kathy17
02.03.12,17:46
Ďakujem!
svetlik
02.03.12,19:09
na jednej strane si účtuješ nájomné a na druhej ho potom zdaňuješ????? totálna hlúposť....

a ešte ku prenájmu bytových priestorov potrebuješ ohlásiť zmenu užívania bytu, zaplatiť daň z nehnuteľnosti za podnikateľský priestor, ohlásiť DU (príjem z prenájmu).....

toto nie su dovody, kde v ZoDP je opora pre taketo tvrdenie. Nikde. Na pohlad to vyzera nie dobre, ale je to v sulade s ZoDP. A k ohlasovaniu - prenajme to ako cast bytu, kde nebude ziadna prevadzkaren a pod., ergo ziadna zmena uzivania bytu
Zita5
02.03.12,19:10
a to už prečo?

FO prenajme SZČO, a čo ? keby ich prenajala inemu SZČO, tak vsetko OK. Podla mna moze

SZČO a FO je jedna a tá istá osoba .Nemôže predsa sama so sebou uzavrieť zmluvu .
007gituska
02.03.12,19:11
ak podnikáš na základe živnostenského oprávnenia, nemôžeš sám sebe prenajať miestnosti. ak si podnikateľ podľa obchodného zákonníka, napr. s.r.o., potom aj keď si 1-osobová s.r.o. môže si prenajať miestnosti.
Mila123
02.03.12,19:11
toto nie su dovody, kde v ZoDP je opora pre taketo tvrdenie. Nikde. Na pohlad to vyzera nie dobre, ale je to v sulade s ZoDP. A k ohlasovaniu - prenajme to ako cast bytu, kde nebude ziadna prevadzkaren a pod., ergo ziadna zmena uzivania bytu

a tvoje tvrdenie má oporu v zákone? ktorom? či osobná skúsenosť?
007gituska
02.03.12,19:19
keď podnikáš ako živnostník, tak si fyzická osoba. keď podnikáš ako s.r.o. si právnická osoba. a právnická osoba môže s fyzickou osobou občanom uzatvoriť zmluvu o prenájme. keď si živnostník janko hraško, tak nemôžeš s občanom jankom hraškom uzatvoriť zmluvu o prenájme. janko hraško živnostník si môže dať do nákladov časť nákladov janka hraška občana. /opora v obchodnom, občianskom zákonníku a zákone o dani z príjmov; presné paragrafy si nepamätám/
nibiru
04.03.12,13:56
Môže občan, ktorý je zároveň spoločníkom v jednoosobovej s.r.o. /svojej/, prenajímať svoj garáž, pre osob. auto, vedené v majetku s.r.o., a čo je k tomu potrebné vybaviť, resp. kde, čo nahlasovať?
007gituska
07.03.12,19:52
garáž môže prenajať. občan musí s s.r.o. uzatvoriť zmluvu o prenájme, dohodnúť výšku nájmu. túto skutočnosť má nahlásiť na daňový úrad. v závislosti od výšky príjmu potom vyplývajú povinnosti občana, ktorý prenajal garáž.