miselka65
03.03.12,00:15
Práve som našla túto stránku je úplne super. Určite mi veľmi pomôže. Ale nenašla som odpoveď na môj problém teda manželov. Manžel si otvoril jednoosobovú s. r. o. je v nej zamestnancom - vykonáva murárske práce a chcem sa spýtať -
1. Akú živnosť musí mať na robenie subdodávok.
Ide o to že robí v nových bytovkách jadrá (kúpelne, kuchyne) ale oni chcú aby si zohnal aj vodara a elekrikára formou subdodávky ale nevie akú by mal mať živnosť. Dá sa to? Našla som tu že musí mať medzi nim a tou firmou napr. vodarom zmluvu o dielo. Ešte má živnosť kúpa tovaru - maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie činnosti v oblasti obchodu a v oblasti výroby ale nemá v oblasti služby (lebo v službách bolo písané len cestná doprava, predaj cest. lístkov, stavebné sporenie, letecká prepravná služba, verejné kultúrne podujatia, reklama, spracovanie dát a pod.), tak tieto služby určite nebudeme robiť tak si to nedal. Má stým niekto skúsenosť a poradil aby sme neurobili nejakú hlúposť. Ďakujem veľmi za ochotu a radu.
miselka65
03.03.12,09:39
Prosím Vás nikto mi nevie pomôcť? Ako sa to robí? PROSÍM!!!!!!!
miselka65
03.03.12,18:46
Prosím, prosím, prosím moc prosím pomôžte nám. Neviem koho by som sa spýtala.
DanielaSL
03.03.12,18:53
miselka65
03.03.12,19:21
Ďakujem Daniela, ale práveže nie som žiadny odborník v týchto veciach, ale práve som nikde nenašla subdodávky. Keď sa manžel pýtal na živnostenskom úrade tak mu tiež mu povedala aby si prečítal voľné živnosti. Ale nerozumieme tomu až tak a preto by som to chcela trocha vysvetliť ako sa hovorí po lopate. Veľmi by som Vám bola vďačná vážne neviem za kým by som išla. Účtovníčka nám povedla, že to si musíme zistiť a bolo že ona robí len papiere. Ešte raz veľká vďaka.
DanielaSL
03.03.12,19:32
Sa opýtam... on len muruje...alebo vykonáva aj tie iné práce sám?
miselka65
03.03.12,19:55
On len muruje, ale ten majiteľ chce aby dodal aj iné práce (sudbodávkou) čiže objedná si inú firmu aby tam urobili vodu a elektrinu.
Economic
04.03.12,10:10
Práve som našla túto stránku je úplne super. Určite mi veľmi pomôže. Ale nenašla som odpoveď na môj problém teda manželov. Manžel si otvoril jednoosobovú s. r. o. je v nej zamestnancom - vykonáva murárske práce a chcem sa spýtať -
1. Akú živnosť musí mať na robenie subdodávok.
Ide o to že robí v nových bytovkách jadrá (kúpelne, kuchyne) ale oni chcú aby si zohnal aj vodara a elekrikára formou subdodávky ale nevie akú by mal mať živnosť. Dá sa to? Našla som tu že musí mať medzi nim a tou firmou napr. vodarom zmluvu o dielo. Ešte má živnosť kúpa tovaru - maloobchod, veľkoobchod, sprostredkovanie činnosti v oblasti obchodu a v oblasti výroby ale nemá v oblasti služby (lebo v službách bolo písané len cestná doprava, predaj cest. lístkov, stavebné sporenie, letecká prepravná služba, verejné kultúrne podujatia, reklama, spracovanie dát a pod.), tak tieto služby určite nebudeme robiť tak si to nedal. Má stým niekto skúsenosť a poradil aby sme neurobili nejakú hlúposť. Ďakujem veľmi za ochotu a radu.


Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb
Economic
04.03.12,10:12
Ďakujem Daniela, ale práveže nie som žiadny odborník v týchto veciach, ale práve som nikde nenašla subdodávky. Keď sa manžel pýtal na živnostenskom úrade tak mu tiež mu povedala aby si prečítal voľné živnosti. Ale nerozumieme tomu až tak a preto by som to chcela trocha vysvetliť ako sa hovorí po lopate. Veľmi by som Vám bola vďačná vážne neviem za kým by som išla. Účtovníčka nám povedla, že to si musíme zistiť a bolo že ona robí len papiere. Ešte raz veľká vďaka.

Tým, že niečo robí subdodávateľsky, službu vlastne iba sprostredkuje. Patrí mu za to provízia.
miselka65
04.03.12,21:57
Ďakujem za odpoveď. Ešte som hľadala na porade a našla som ak by uzatvoril zmluvu o dielo so subdodávateľmi na vykonanie práce napr. elektrikári, vodari. A tiež by bal uzatvorenú s odberateľom zmluvu o dielo a tam by bolo rozpísané vykonanie prác a tam by bolo dané že napr. elektrina dodávané firmou xxx. Bolo by to správne? Práve že nemá sprostredkovanie služieb ale len obchodu a výroby a v tej výrobe je stavebníctvo ako to mám chápať. Mohol by mať problém pri kontrole? Lebo tie služby ta ako som písala sú úplne iné vôbec tam nieje spomenuté napr. stavebníctvo a pod.? Vôbec tam nieje dobre vysvetlené čo pod tým spadá. Dá sa to pochopiť hocijako. Ďakujem pekne za rady.:confused::eek:
blavaciko
05.03.12,07:32
ako to vyfakturuje odberatelovi?
nemoze fakturovat to, na co nema zivnost, je to protizakonne a hrozi pokuta
sprostredkovanie v oblasti sluzieb je volna zivnost, stoji to 5 eur...
miselka65
05.03.12,08:31
To aj urobí že si tú živnosť rozšíri ale práveže má zajtra podpísať zmluvu a rozšírenie sro trvá trocha dlhšie.
betka85
05.03.12,08:41
Ahojte poraďáci, aj ja som už dávnejšie hľadala na túto tému aj tiež som našla že stačí lne uzatvorená zmluva o dielo. A teraz keď ste napísali že musí mať sprostredkovanie služieb tak som s toho vedľa , lebo v tom prípade som urobila aj ja chybu. My sme faktúrovali dokončovacie práce v exteriéri a interiéri a v zmluve sme mali zahrnuté murárske práce ktoré nám dodávala iné firma. A nemáme tiež sprost. služieb len obchodu a výroby. Čo teraz môžeme dostať pokutu. Lebo keď som bola pred rokom na živnost. úrade tak mi povedala pracovníčka že stačí len zmluva že sme to nevykonávali mi. Tak ako to teda je. Mám s toho depku. Šéf ma zabije.
betka85
05.03.12,20:03
Prosím a mne by niekto mohol pomôcť? Mám veľký prúšvih? HELP:confused:
betka85
06.03.12,10:03
Prosím vážne to nikto nevie, čo keď mi príde kontrola?