Peter Tušek
03.03.12,20:14
Zdravim,rad by som sa poradil ako mam postupovat v pripade vratenia penazi spat.pozical som davnejsie cca 2 roky dvom ludom peniaze a dodnes mi ich nevratili.som s nimi nastastie v kontakte,inak neviem,prislubuju mi vratenie ale stale nic.co a ako mam podniknut na to aby som u nich prejavil zaujem vratit peniaze aspon po minimalnej ciastke.dakujem
buchač
03.03.12,19:17
Zdravim,rad by som sa poradil ako mam postupovat v pripade vratenia penazi spat.pozical som davnejsie cca 2 roky dvom ludom peniaze a dodnes mi ich nevratili.som s nimi nastastie v kontakte,inak neviem,prislubuju mi vratenie ale stale nic.co a ako mam podniknut na to aby som u nich prejavil zaujem vratit peniaze aspon po minimalnej ciastke.dakujem
...hádam aj nejaký papier máš ...zmluvu ,potvrdenku ...???

http://www.porada.sk/t78792-predzalobna-vyzva-ustna-zmluva-o-pozicke.html
danushka
03.03.12,19:18
Máš písomný doklad o pôžičke, resp. nejakých svedkov?
Peter Tušek
03.03.12,19:39
nemam praveze nic v rukach,ziaden papier,bola to iba ustna klasicka dohoda,lebo jeden chlap je bratranec a druhy kamarat,takze som nemal dovod pochybovat o nenavratnosti ale opak je pravdou
danushka
03.03.12,19:43
A teraz čo čakáš?
..že Ti tu niekto poradí, že máš dotyčným streliť po papuli? Voľakedy malo ľudské slovo väčšiu váhu, ako dohoda spísaná pred notárom, ale časy sa zmenili. Ber to ako ponaučenie.
Peter Tušek
03.03.12,19:47
no nejaky svedkovia by boli
danushka
03.03.12,19:52
Až teraz som si všimla, že si v minikomentári napísal, že nejakí svedkovia by boli. Napíš dotyčným písomnú výzvu, aby Ti v nejakom termíne vrátili peniaze, ktoré si im požičal na základe ústnej dohody pre takými a takými svedkami. Ak túto mimosúdnu dohodu nebudú rešpektovať, rieš to súdnou cestou.
buchač
03.03.12,19:56
....he ....a festovnú ....aby nekrívali ...
Peter Tušek
03.03.12,20:07
dakujem skusim tak spravit a uvidim ake to bude mat nasledky
Reve
21.08.12,08:17
Ahojte,známa má problém, požičala peniaze dotyčný je z čiech už bolo aj pojednávanie ale on je podnikateľ a vraj nemá peniaze, nemá ich odkiaľ vrátiť , všetko prepísal na dcéru... a súd rozhodol, že má zaplatiť súdne trovy aj jej určité peniaze a do dnešného dňa nič... vraj to má dať na exekúciu, tam jej odpísali, že vyzvali ho aby urobil zmenu - dal zlé číslo účtu - vraj keď to do 10 dní neurobí exekúcia sa ruší... a jej napísali, že má uhradiť skoro 10 tis.czk ... viete poradiť???? Známa má 80 rokov...
Ď.
Reve
mattto
21.08.12,18:21
Ahojte,známa má problém, požičala peniaze dotyčný je z čiech už bolo aj pojednávanie ale on je podnikateľ a vraj nemá peniaze, nemá ich odkiaľ vrátiť , všetko prepísal na dcéru... a súd rozhodol, že má zaplatiť súdne trovy aj jej určité peniaze a do dnešného dňa nič... vraj to má dať na exekúciu, tam jej odpísali, že vyzvali ho aby urobil zmenu - dal zlé číslo účtu - vraj keď to do 10 dní neurobí exekúcia sa ruší... a jej napísali, že má uhradiť skoro 10 tis.czk ... viete poradiť???? Známa má 80 rokov...


Ď.
Reve

skús to napísať slovensky, aký účet? koho účet? kde bolo zlé číslo účtu uvedené? kto má komu zaplatiť 10 tis. CZK a prečo? kto koho vyzýva a prečo?
Reve
22.08.12,07:53
Tak po poriadku... ešte raz... Známa požičala peniaze - keďže jej to 4 roky nevracal, dala to na súd. Vzhľadom na to, že býva v ČR, súd bol v čechách. Tam mu nariadili zaplatiť trovy - tie uhradil a tiež jej cestovné a vrátiť celú čiastku. On jej do dnešného dňa neposlal ani korunu. Je podnikateľ a keď požiadala súd o jeho číslo účtu tak on napísal zlé číslo účtu...neexistujúce... po neustále korešpodencii to zistili a poslali jej správne číslo účtu.. ale on tam peniaze nemá pretože všetko prepisuje na dcéru - postavil jej dom.. atď.... a známej tvrdí, že momentálne je bez peňazí. Súd jej odporučil dať to exekútorovi - ten jej odpísal, že zistil nejaké nesprávnosti a že ich má dať do poriadku ten, čo mu požičala peniaze... ak nie tak sa pojednávanie zastaví... A jej napísali, že bude platiť do 10 tis.CZK exekútorovi... Nie je to na hlavu??? Ona požičia peniaze a jediné čo dostane je rada za ktorú zaplatí 10tis.CZK???? a to nemá istotu, že jej dotyčný peniaze vráti, lebo keď nebude mať exekútor čo zobrať, z čoho to zaplatí? Len míňa peniaze na známky, čo korešponduje so súdom a nič...
misoft
22.08.12,15:36
Trochu divný exekútor (ten v Čechách) - práveže on by si už mal strážiť, kde má "uchmatnúť" lóve a nie žiadať, aby oprávnený robil jeho robotu a zisťoval mu a ešte mu za to vycáloval 10000 Czk.
Nájsť exekučný poriadok z Čiech a votřískat to Pepíkovi exekútorovi vo gebuli.
buchač
22.08.12,15:42
...aneb do gulííí ...:-)
Reve
28.08.12,10:14
Trochu divný exekútor (ten v Čechách) - práveže on by si už mal strážiť, kde má "uchmatnúť" lóve a nie žiadať, aby oprávnený robil jeho robotu a zisťoval mu a ešte mu za to vycáloval 10000 Czk.
Nájsť exekučný poriadok z Čiech a votřískat to Pepíkovi exekútorovi vo gebuli.

Ahoj,
problém je ten, že známa má 80 rokov, šanca, že dotyčný jej peniaze vráti nulová, keďže všetok majetok prepísal na dcéru - dcére postavil dom - z toho čo nič nemá - je živnostník- kde a ako sa domôcť spravodlivosti.... keď exekútor napíše 80 ročnej odpovedˇ v §§ je na hlavu... ale na akého iného sa obrátiť ????? vieš, keby jej aspoň napísala, že síce budú nejaké náklady ale je reálna šanca dostať tie peniaze späť... ale buďme realisti.... keď dal aj zlé číslo vlastného účtu??? a nič z toho nemal?????????? kde je spravodlivosť????
lubka0907
28.08.12,10:31
V týchto veciach sa moc nevyznám, ale s majetkom počas exekúcie povinný nakladať nemôže. A ak ho prepísal ešte pred exekúciou z toho dôvodu aby nemusel oprávnenej zaplatiť (čiže vedel, že k exekúcii dôjde) tak je tam jasné, že to urobil za určitým cieľom a možno by sa to dalo napadnúť. To je iba môj osobný pohľad na to.
misoft
28.08.12,12:59
..alebo!!!! :)
Reve
05.10.12,09:43
Zdravím opäť...
takže od exekútora došla zmluv o prevedení exekúcie... ale je potrebné zaplatiť 10 tis.sk + náklady exekútora 3500 alebo aj viac ak tak bude... A ak sa podarí vymôcť len čiastočne tak na základe písomnej žiadosti mu to exekútor vyplatí ak toto čiastočné plnenie po odpočítaní nákladov exekúcie prevyšuje 10000 czk... Otázka... musí sa zmluva podpísať, ke´d sa mi zdá ,že je nevýhodná?????????????????? Nebude z toho musieť zaplatiť trovy súvisiace s prípravou zmluvy???????????????????????

Ďakujem za rýchlu odpoveď
misoft
05.10.12,14:41
mimotemy
Já ti teda nevím, Karle.
Obélix http://www.asterix.com/encyclopedie/personnages/perso/g28.gif by povedal - tí Česi sú ale blázni.
avalik
05.10.12,14:58
Zdravím opäť...
takže od exekútora došla zmluv o prevedení exekúcie... ale je potrebné zaplatiť 10 tis.sk + náklady exekútora 3500 alebo aj viac ak tak bude... A ak sa podarí vymôcť len čiastočne tak na základe písomnej žiadosti mu to exekútor vyplatí ak toto čiastočné plnenie po odpočítaní nákladov exekúcie prevyšuje 10000 czk... Otázka... musí sa zmluva podpísať, ke´d sa mi zdá ,že je nevýhodná?????????????????? Nebude z toho musieť zaplatiť trovy súvisiace s prípravou zmluvy???????????????????????

Ďakujem za rýchlu odpoveď

exekučný poriadok

§ 31
(1) Ak oprávnený nezloží preddavok na odmenu exekútora a na náhradu jeho hotových výdavkov v lehote určenej exekútorom, súd môže na návrh exekútora exekúciu zastaviť. Preddavok na odmenu exekútora sa neskladá v prípade poverenia na vykonanie exekúcie podľa osobitného predpisu.3f) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5435150)
(2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak oprávnený je oslobodený od platenia súdnych poplatkov podľa osobitného predpisu.3g) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5435151)

ODMENA SÚDNEHO EXEKÚTORA
§ 196
Za výkon exekučnej činnosti podľa tohto zákona patrí exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Ak je exekútor platiteľom dane z pridanej hodnoty podľa osobitného zákona,17bb) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5435216) zvyšuje sa jeho odmena a náhrady určené podľa tohto zákona o daň z pridanej hodnoty.

§ 197
(1) Náklady podľa § 196 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5434759) uhrádza povinný.
(2) Exekútor môže požadovať od oprávneného primeraný preddavok na odmenu a na náhradu hotových výdavkov. (3) Platiteľom preddavku podľa odseku 2 je súd, ak ide o vykonanie exekúcie na vymoženie pohľadávky na výživnom.

§ 199
Výšku odmeny exekútora, náhrady hotových výdavkov, náhrady za stratu času, spôsob ich určenia a výšku primeraného preddavku na odmenu a na náhradu hotových výdavkov exekútora (§ 196 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5434759)a § 197 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5434764)) ustanoví ministerstvo po dohode s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.

288/1995 Z. z.Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o odmenách a náhradách súdnych exekútorov (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-288)

PREDDAVOK NA TROVY EXEKÚCIE

§ 24
(1) Súdny exekútor má nárok na poskytnutie preddavku na odmenu za vykonanie exekučnej činnosti a na náhradu hotových výdavkov.
(2) Výšku preddavku určuje súdny exekútor. Pri určovaní preddavku postupuje tak, aby nedochádzalo k preplatkom.
(3) Preddavok na odmenu súdneho exekútora a na náhradu hotových výdavkov nesmie byť vyšší ako 50 % z odmeny vypočítanej podľa tejto vyhlášky.
misoft
05.10.12,15:04
Len dúfam, že náš Exekučný poriadok je podobný českému. Jemu ide o exekúciu v Čechách, českým exekútorom.