hankabenesova
03.03.12,21:17
Poradí mi niekto či a ako zaevidovať v Knihe záväzkov za r.2011:

1) mám fa za 12/2011, ale dátum jej vystavenia je 03.01.2012. Dať túto fa do Knihy záväzkov za r.2011 alebo až do Knihy záväzkov za r.2012, keď bola vystavená v 2012, ale týka sa r. 2011?

2)Dáň z príjmu za r. 2011 dávam do Knihy záväzkov 2011? Bola vypočítaná a účtovníctvo uzatvorené až v marci 2012.

3) ako zaevidovať záväzok voči SP a ZP, keď SZČO bol 2 týždne na prelome 2 mesiacov PN za toto obdobie nemusel platiť poistné, ale zaplatil trvalým príkazom poistné v plnej výške za celý mesiac a nie len pomernú časť. SP mu jednou sumou v 12/2011 vrátila preplatok, nie je tam uvedené čo je za jeden a čo druhý mesiac, a ZP mu to vráti až v r. 2012 pri roč. zúčtovaní tiež jednou sumou a neviem koľko to bude, nemám žiadny doklad od ZP. Tak akú výšku záväzku mám uvádzať? Dať do knihy záväzkov poistné v plnej výške za celý mesiac a to mi bude sedieť s výškou úhrady podľa bankového výpisu a do knihy pohľadávok potom ten preplatok? Suma by potom tiež sedela s bankovým výpisom. Alebo nedávať do knihy pohľadávok a uviesť iba +a - v knihe záväzkov? Ako to zaevidovať?

ďakujem za pomoc
hankabenesova
03.03.12,20:43
Ešte sa chcem opýtať k tomu bodu 3). Akú sumu uvádzam v peňažnom denníku? Podľa mňa by tam malo byť poistné iba za časť mesiaca,ale účtujem na základe bankového výpisu a tam je zaplatené poistné za celý mesiac??? Tak akú sumu uviesť do VOZD? Mám tam dať na ZP celú výšku 46,06 alebo len pomernú časť?A akú sumu potom uviesť do DP - preukázat. zaplatené poistné na ZP, keď fyzicky som zaplatila viac ako som mala? Ako to uviesť, aby ZP mohla dobre urobiť roč. zúčtovanie? Prosím o radu, NEVIM SI S TýM PORADIť
DanielaSL
03.03.12,20:51
1) Faktúru daj do roku 2011.
2) Daň tiež do knihy záväzkov za rok 2011.
3) Tak tu neviem ako ti poradiť. Ja si zadávam do knihy záväzkov poistné SP a ZP vtedy, keď viem, akú výšku bude mať na ten rok. ZP napríklad ako vyšlo z RZZP. SP ako vyšlo z posledného DP. Nerobím to na ten ktorý mesiac. Ale ak by som mala takú situáciu ako ty, dala by som to v plnej výške...tým pádom úhrada bankou by vlastne vynulovala knihu záväzkov. Takže by tam neostal žiadny nedoplatok. Preplatok zo SP by som asi zaúčtovala ako výdaj OZD - členenie odvody , ale s mínusom.
hankabenesova
04.03.12,10:40
Danielka ďakujem za radu.
Účtoval už niekto podobnú situáciu? Ako si s tým bodom 3 poradiť v peňažnom denníku? Prosíííííííííím....
ego.mc
04.03.12,13:06
2. Daň patrí do záväzkov roku 2012.
3. V PD vždy uvádzate reálne sumy, t.j. zaplatené poistné aj vrátený preplatok. Do knihy záväzkov by som dal skutočné záväzky. Veď si viete vypočítať poistné za oba mesiace (teda mali by ste vedieť). A vzniknuté rozdiely sa vynulujú pri vrátení. :)
Suzan007
17.03.12,18:13
Tak ako je to s tou daňou? Mam to dat do zaväzkov k 31.12.2011 alebo v januari resp. v marci 2012?
ego.mc
17.03.12,21:48
Skúste si povedať postup, ako by ste to dostali do záväzkov k 31.12.2011: Urobíte uzávierku účtovníctva (urobíte inventúry, uzavriete knihy, spravíte výkazy), na základe uzávierky vypočítate daň. Ako chcete spätne do účtovníctva dostať záväzok voči DÚ? :)
Suzan007
17.03.12,21:58
Noo to znie logicky :) Dakujem za pomoc. Este jedna kontrolna otazocka, zaväzok zaevidujem ku dnu, kedy som vypracovala danove priznanie, vsak?
HUHA
21.02.13,13:09
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, že do ktorého roku mám napísať záväzok - platba zdravotného odvodu - keď to z účtu odíde až nasledujúci rok (2013) ale týka sa to predchádzajúceho roku (2012)?
mondes
21.02.13,13:15
Ak sa to týka r. 2012, tak to dáš do záväzkov r. 2012.
HUHA
21.02.13,13:35
Veľmi pekne ďakujem.
BUTTON.
22.02.13,14:26
Prosím Vás,
keď sú oprávnenými výdavkami z dotácie UPSVaR aj výdavky do ZP,
evidujú sa len raz ako záväzok voči UPSVaR,
alebo sa majú zaeividovať ešte druhý raz aj ako záväzok voči ZP?
Ak by niekto vedel odpovedať ĎAKUJEM!
beatam
22.02.13,15:13
Prosím Vás,
keď sú oprávnenými výdavkami z dotácie UPSVaR aj výdavky do ZP,
evidujú sa len raz ako záväzok voči UPSVaR,
alebo sa majú zaeividovať ešte druhý raz aj ako záväzok voči ZP?
Ak by niekto vedel odpovedať ĎAKUJEM!

Dotácia je zaúčtovaná v knihe záväzkov - § 18 postupy JU

Kniha záväzkov obsahuje okrem iného aj záväzky voči SP a príslušnej ZP - § 15 ods.4 ZoÚ
Marína
22.02.13,15:39
Len pre vysvetlenie doplním Beatku, že záväzok v knihe evidencie ZA nebudeš mať duplicitne, pretože o spotrebovanú dotáciu(úhrady do ZP) znižuješ aj záväzok voči UPSVaR.
Viď účtovanie http://www.porada.sk/t58189-dotacie-z-uradu-prace.html#post517315 (link v príspevku na usmernenie MF SR už nie je funkčný)
BUTTON.
22.02.13,16:35
Teraz som si to naštudovala a vyplýva mi z toho že do EZ sa dotácia eviduje zvlášť, aj keď sa z nej platia odvody a
a záväzok voči poisťovniam sa do ZP a SP eviduje do EZ zvlášť.
Len dúfam, že tom to správne pochopila.
Ďakujem a prajem pekný večer!
Marína
22.02.13,16:46
Presne tak. Kým dotáciu nepoužiješ na účel, ktorý bola určená, je pre teba záväzkom voči úradu práce, pretože ak by si ju neminula, musela by si ju vrátiť.