apo
05.02.06,14:28
Nájde sa niekto čo vyriešil v tabuľkách prevod číselnej hodnoty do vyjadrenia slovom?

V programovacom jazyku tom mám vyriešené, ale v tabuľkách (excel, 602 office 2 a podobné produkty) by sa takáto funkcia veľmi zišla.

Ja používam 602 Office2, ktorý je kompatibilný s produktami od Microsoftu ale je za bezkonkurenčnú cenu.

Ďakujem

apo
anto
05.02.06,14:32
Je dosť ťažko naprogamovať v Exceli zmenu čísla na slovo, ale skúsenejší vedia ako na to. V iných programoch je to bežná záležitosť.
scorp
06.02.06,16:11
Predpokladam, ze ide o zapis datumu, ktory treba vyjadrit slovne. Potom je to jednoduche: Format zapisu zmenite cez formatovanie bunky a v Exceli je mnozstvo sposobov formatovania datumu od klasickeho napr. 01.01.2006 po vami pozadovany 1.január 2006.
apo
07.02.06,12:02
Nie, s dátumom problém nemám.

Prevod číselnej hodnoty na slovné vyjadrenie sa uplatní pri rôznych formulároch, napríklad. Mám tabuľko v ktorej je rozkalkulované závodné stravovanie. Zadám počet stravných lístkov a mám doklad pre evidenciu DPH a zároveń aj pokladničný doklad o úhrade od pracovníkov. Slevné vzjaderenie musím tzpvať cez klávesnicu a ja som lenivý človek, ak je na svete funkcia, ktorá premení číselné vajadrenie na slovné tak to poteší a zrýchli prácu.

apo

Mimochodom, svoje tabuľky rád dám na Poradu, ale neviem ako. Ja ako "leňoch" mám tabuliek hodne, ktoré by sa dali širšie aplikovať.
Kristína
08.02.06,11:43
V Exceli je možnosť vloženia funkcie v kategórii textové funkcie a v nich TEXT. Tá konvertuje hodnotu na text v číselnom formáte. Ale neviem, či práve toto potrebuješ.
Tak mi neskôr napadlo, či Ti nejde skôr o tzv. makrá. Ale to by Ti musel poradiť niekto skúsenejší v tejto oblasti.
apo
08.02.06,18:47
V Exceli je možnosť vloženia funkcie v kategórii textové funkcie a v nich TEXT. Tá konvertuje hodnotu na text v číselnom formáte. Ale neviem, či práve toto potrebuješ.
Tak mi neskôr napadlo, či Ti nejde skôr o tzv. makrá. Ale to by Ti musel poradiť niekto skúsenejší v tejto oblasti.

Dobrá rada,

v Help som vyhľadal funkcie, našiel som funkciu TEXT( číslo ; format )

Neviem parameter format ako má vyzerať. Som o krok vpredu.

Najde sa niekto čo poradí ďalej?

Bližšie popíšem o čo mi ide.

V bunke A5 je hodnota 1324

Ja hlľadám spôsob ako v bunke A10 zobrazím text

Jedentisíctristodvadsaťštyri

Možné riešenie funkciu TEXT(a5; formát)

Čakám na ďalšiu radu.

apo
Evanka
08.02.06,18:58
Prevedenie čísla do textu tak ako to myslíš, sa v exceli nedá žiadnou funkciou. Dalo by sa to naprogramovať ako makro, ale aj to by bolo zložité.
apo
08.02.06,19:03
Prevedenie čísla do textu tak ako to myslíš, sa v exceli nedá žiadnou funkciou. Dalo by sa to naprogramovať ako makro, ale aj to by bolo zložité.

Ďakujem za informáciu, teraz budem čakať či niekto takéto makro už nevytvoril. Ak nie, po uzávierkách sa pustím do pokusov s makrom.

Ešte raz ďakujem.

apo
Evanka
08.02.06,19:12
Ďakujem za informáciu, teraz budem čakať či niekto takéto makro už nevytvoril. Ak nie, po uzávierkách sa pustím do pokusov s makrom.
Ešte raz ďakujem. apo
Ak neprogramuješ, tak to bude pre teba veľmi zložité, ale držím ti palce :).
apo
08.02.06,20:35
Ak neprogramuješ, tak to bude pre teba veľmi zložité, ale držím ti palce :).

Moja pôvodná profesia je programátor ešte v časoch keď jeden počítač zaberal jedno poschodie v administrativnej budove.

Potom som robil programy pre vlastnú potrebu vo foxpro a algoritmus na prevod čísla do slovnej podoby mám nakoľko si tlačím pokladničné doklady.

Dúfam, že túto skúsenosť využijem, len si na to musím vyhradiť čas po uzávierkách.

Ďakujem.

apo
kukučka
06.03.06,20:02
Môžeš priložiť tie tabuľky pre lenivých? Skúsenejší poradia ako, že?
apo
07.03.06,16:59
Môžeš priložiť tie tabuľky pre lenivých? Skúsenejší poradia ako, že?

Rád si nájdem čas a tabuľky nikde dám, le už som pýtal radu ako postupovať, ke´d chcem tabuľku nikde priložiť.

Poraď ako.

apo
dafy
17.03.06,13:23
Čakám na ďalšiu radu.

apo

V prílohe prikladam súbor kde je to riešené. Kód odporúčam vložiť do súboru Personal.xls a funkcia bude vždy k dispozícii na tom počítači.
Keď súbor pošlete niekomu inému, slovné vyjadrenie tam nebude, pretože kód je v zošite Personal.
apo
17.03.06,20:11
Veľmi pekne ďakujem,

vyskúšam. Ja túto funkciu budem využívať na tlač účtovných dokumnetov, takže obmedzenie, že pri exporte tabuľky sa text neobjaví nie je pre mňa obmedzením.

Ešte raz vrelé vďaka od lenivého účtovníka.

apo
Evanka
18.03.06,06:24
V prílohe prikladam súbor kde je to riešené. Kód odporúčam vložiť do súboru Personal.xls a funkcia bude vždy k dispozícii na tom počítači.
Keď súbor pošlete niekomu inému, slovné vyjadrenie tam nebude, pretože kód je v zošite Personal.
dafy, si šikulka, oceňujem.
Marína
19.03.06,00:32
Rád si nájdem čas a tabuľky nikde dám, le už som pýtal radu ako postupovať, ke´d chcem tabuľku nikde priložiť.

Poraď ako.

apo
apo, budem rada(a nie len ja), ak nám niečo zo svojej zbierky poskytneš.
Postup:
Na hlavnej stránky si nájdi
Rôzne/Dokumety,tlačivá/Tabuľky,výpočty
V Tabuľkách,výpočtoch máš Navigáciu-Pridať. Uvedieš:
1. Názov dokumentu
2. Autora
3. Popis dokumentu
Pri Pridať súbor máš "okienko" Prehľadávať. Klikni a nájdi v svojom PC súbor, ktorým nám chceš urobiť radosť.
Úplne dole je "tlačítko" Pridať súbor.
Už len počkáš, kým Ti ho stiahne.
To však nie je všetko. Musíš čakať na Richarda, aby Ti súbor odobril. Až vtedy bude pre nás prístupný. Popros ho cez SS.
Orim
27.03.06,21:31
Neviem čím to, ale ten prevod čísla na text mi ide len v tom jednom zošite. Keď ho dám do iného zošitu tak nefunguje.
Ani sa nezobrazuje vo vzorcoch
Orim
30.03.06,18:35
Oceňujem "stvoriteľa" makra. Ide to v každom zošite kde dám to makro. :)
Orim
30.03.06,18:44
Apo
ak chceš priložiť prílohu je to takto:
- ťukni na pridať príspevok - "odpovedať" (je vľavo dole pod prispevkami) objaví sa ti okno kde píšeš prispevok. Pod tým v časti "Dodatočné možnosti" najdi si tlačítko "Prílohy (prida/odobrať)" klikni naň a potom len klikaním najdeš príslušný súbor ktorý chceš pridať
apo
31.03.06,14:35
Apo
ak chceš priložiť prílohu je to takto:
- ťukni na pridať príspevok - "odpovedať" (je vľavo dole pod prispevkami) objaví sa ti okno kde píšeš prispevok. Pod tým v časti "Dodatočné možnosti" najdi si tlačítko "Prílohy (prida/odobrať)" klikni naň a potom len klikaním najdeš príslušný súbor ktorý chceš pridať

Prosím, vydržať. Keš spamätám z hororu končiaceho 31.3.2006 o 18. hod keď budú zavreté daňové úrady tak pár mojich zlepšováčikov niekde prilepím,

apo
ondrejvla
31.03.06,18:05
Prosím, vydržať. Keš spamätám z hororu končiaceho 31.3.2006 o 18. hod keď budú zavreté daňové úrady tak pár mojich zlepšováčikov niekde prilepím,

apo

Apo,
je nás určite viac, čo čakáme na tvoj link, ktorý nám pomôže. Vopred ďakujem. Určite ti pridám pekný, maľovaný!
lenkak
31.03.06,18:12
Oprobujeme, otestujeme, vyskúšame,
na to tu sme ako stvorení.
Orim
31.07.06,17:37
Prosím, vydržať. Keš spamätám z hororu končiaceho 31.3.2006 o 18. hod keď budú zavreté daňové úrady tak pár mojich zlepšováčikov niekde prilepím,

apo

apo ako to vyzerá? :)
lenkak
31.07.06,17:39
potrebuješ makro na prevod čísla?
Vieš robiť s Vizual Basic?
Mám jedno také makro, dostalo sa mi do rúk.
Evanka
31.07.06,18:13
potrebuješ makro na prevod čísla?
Vieš robiť s Vizual Basic?
Mám jedno také makro, dostalo sa mi do rúk.
Lenka, veď tu je prilepený súbor, ktorý má makro na prevod čísla na text a funguje to :)
lenkak
31.07.06,18:16
ja to nemám z prikladaného dokumentu, tak potom stačí použiť to makro.
Orim
31.07.06,18:18
To makro vám sem hodím ak chcete, ale ja som myslel na tie ďalšie veci čo sluboval.
lenkak
31.07.06,18:19
Tak už len zostáva počkať si na "apa".
ondrejvla
31.07.06,18:37
Mne to poslal Poraďák Rastom, neviem si to vynachváliť, ale ja to tu neviem prilepiť. Všetky pokladničné doklady, ktoré mám vypracované v exceli mi fungujú s jeho a Lenkinou pomocou. A navyše, Rastom sa tu ani nezapojil do diskusie ohľadne tohoto problému, len mi jednoducho pomohol. Ďakujem Rastom, keby sa tu dal vypísať obrovský zlatý bod, tak ho pridávam! A druhý tebe Lenka, že si ma nenechala sa s tým samu trápiť.
Ďakujem!
Orim
01.08.06,08:51
Na strane 2 je postup ako sem niečo prilepiť skús to nie je to tak ťažké. :)
ondrej67
04.08.06,17:59
ak ešte máš záujem o prevod čísel na text daj vedieť.
Orim
04.08.06,20:07
záujem mám aj o lenkak verziu
ale aj o tie pokladničné bloky chcem to len vidieť ako to vyzerá.

Ak chcete hodím sem kalendár na pripomienkovanie. :)
ondrejvla
04.08.06,20:26
záujem mám aj o LenaK verziu
ale aj o tie pokladničné bloky chcem to len vidieť ako to vyzerá.

Ak chcete hodím sem kalendár na pripomienkovanie. :)

Orim,
pokladničné doklady som priložila ešte minulý rok do tlačív, sú tam aj pre JÚ, aj pre PÚ, treba len fo toho nakopírovať ten súbor, ak sa mi to podarí, priložím ten. čo som dostala od poraďáka Rastom - dúfam, že sa on neurazí, keďže je to jeho pošta pre mňa, ale veď táto stránka je práve o pomoci.
Tak teda skúsim :
lenkak
05.08.06,09:34
treba v exceli priradiť makro a potom spustiť funkciu.
Orim
05.08.06,23:32
Myslel som, že máš niečo iné :)
ondrej67
06.08.06,04:43
Posielam ti prevod, ktorý tu už uverejnil Dafy(perfektné) a svoj. vedla Dafyho som len amatér
Orim
07.08.06,19:39
Myslel som na niečo iné, toto mám. Myslel som ďalšiu variantu.
Monika Kováčová
07.08.06,20:20
Prosím, vydržať. Keš spamätám z hororu končiaceho 31.3.2006 o 18. hod keď budú zavreté daňové úrady tak pár mojich zlepšováčikov niekde prilepím,

apo

APO ASI EŠTE ROBI DAŇOVÉ PRIZNANIA! :D
Alebo ho celkom ten horor zmohol... :mee:
žilinčanka
03.12.06,05:56
Dobrý deň ľudkovia :-)
... chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu a pomoc ak niekto nájde tento môj odkaz :-) Celú noc som nad tým sedela a nič som nevyriešila :-)

... potrebujem urobiť prevod sumy na text, tak ako to tu bolo písané, ale žiaľ nemám ani poňatia ako to makro ktoré ste tu priložili v .xls tabuľkách dostať do môjho personal.xls.

... prosila by som niekoho kto by mi to polopate :-D napísal, kde, čo a ako :-D

... budem Vám veľmi vďačná

PS: Chcela by som použiť súbo od ondrej67 (resp. od Dafy-ho).
STRELEC
03.12.06,12:03
[quote=Evanka]dafy, si šikulka, oceňujem.

Pozn.: dafy, zrejme máš najlepší pomer počtu príspevkov a počtu bodov na Porade :)
Beata
03.12.06,12:18
Dobrý deň ľudkovia :-)
... chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu a pomoc ak niekto nájde tento môj odkaz :-) Celú noc som nad tým sedela a nič som nevyriešila :-)

... potrebujem urobiť prevod sumy na text, tak ako to tu bolo písané, ale žiaľ nemám ani poňatia ako to makro ktoré ste tu priložili v .xls tabuľkách dostať do môjho personal.xls.

... prosila by som niekoho kto by mi to polopate :-D napísal, kde, čo a ako :-D

... budem Vám veľmi vďačná

PS: Chcela by som použiť súbo od ondrej67 (resp. od Dafy-ho).
1. Otvor zošit, v ktorom chceš použiť prevod čísla na text.

2. Napíš napríklad do bunky A3 číslo.

3. Stlač Alt+F11. Otvorí sa Ti Microsoft Visual Basic.

4. V hornej lište menu máš ponuku - File, Edit, View, Insert... Stlač Insert, rozbalí sa ponuka.

5. V rozbalenej ponuke vyber Module. Otvorí sa Ti okno.

6. Do okna vlož toto:

Sub prevod()
ConvertCurrencyToEnglish (1)
End Sub
Function ConvertCurrencyToEnglish(ByVal MyNumber)
Dim Temp
Dim Dollars, Cents
Dim DecimalPlace, Count

ReDim Place(9) As String
Place(2) = "tisíc"
Place(3) = "milión"
Place(4) = "Billion"
Place(5) = "Trillion"

' Convert MyNumber to a string, trimming extra spaces.
MyNumber = Trim(Str(MyNumber))

' Find decimal place.
DecimalPlace = InStr(MyNumber, ".")

' If we find decimal place...
If DecimalPlace > 0 Then
' Convert cents
Temp = Left(Mid(MyNumber, DecimalPlace + 1) & "00", 2)
Cents = ConvertTens(Temp)

' Strip off cents from remainder to convert.
MyNumber = Trim(Left(MyNumber, DecimalPlace - 1))
End If

Count = 1
Do While MyNumber <> ""
' Convert last 3 digits of MyNumber to English dollars.
Temp = ConvertHundreds(Right(MyNumber, 3))
If Temp <> "" Then Dollars = Temp & Place(Count) & Dollars
If Len(MyNumber) > 3 Then
' Remove last 3 converted digits from MyNumber.
MyNumber = Left(MyNumber, Len(MyNumber) - 3)
Else
MyNumber = ""
End If
Count = Count + 1
Loop

' Clean up dollars.
Select Case Dollars
Case ""
Dollars = "nula Sk"
Case "One"
Dollars = ""
Case Else
Dollars = Dollars & ""
End Select

' Clean up cents.
Select Case Cents
Case ""
Cents = ""
Case "One"
Cents = ""
Case Else
Cents = "" & ""
End Select

ConvertCurrencyToEnglish = Dollars & Cents
End Function



Private Function ConvertHundreds(ByVal MyNumber)
Dim Result As String

' Exit if there is nothing to convert.
If Val(MyNumber) = 0 Then Exit Function

' Append leading zeros to number.
MyNumber = Right("000" & MyNumber, 3)

' Do we have a hundreds place digit to convert?
If Left(MyNumber, 1) <> "0" Then
Result = ConvertDigit(Left(MyNumber, 1)) & "sto"
End If

' Do we have a tens place digit to convert?
If Mid(MyNumber, 2, 1) <> "0" Then
Result = Result & ConvertTens(Mid(MyNumber, 2))
Else
' If not, then convert the ones place digit.
Result = Result & ConvertDigit(Mid(MyNumber, 3))
End If

ConvertHundreds = Trim(Result)
End Function



Private Function ConvertTens(ByVal MyTens)
Dim Result As String

' Is value between 10 and 19?
If Val(Left(MyTens, 1)) = 1 Then
Select Case Val(MyTens)
Case 10: Result = "desať"
Case 11: Result = "jedenásť"
Case 12: Result = "dvanásť"
Case 13: Result = "trinásť"
Case 14: Result = "štrnásť"
Case 15: Result = "pätnásť"
Case 16: Result = "šestnásť"
Case 17: Result = "sedemnásť"
Case 18: Result = "osemnásť"
Case 19: Result = "devätnásť"
Case Else
End Select
Else
' .. otherwise it's between 20 and 99.
Select Case Val(Left(MyTens, 1))
Case 2: Result = "dvadsať"
Case 3: Result = "tridsať"
Case 4: Result = "štyridsať"
Case 5: Result = "päťdesiat"
Case 6: Result = "šesťdesiat"
Case 7: Result = "sedemdesiat"
Case 8: Result = "osemdesiat"
Case 9: Result = "deväťdesiat"
Case Else
End Select

' Convert ones place digit.
Result = Result & ConvertDigit(Right(MyTens, 1))
End If

ConvertTens = Result
End Function



Private Function ConvertDigit(ByVal MyDigit)
Select Case Val(MyDigit)
Case 1: ConvertDigit = "jeden"
Case 2: ConvertDigit = "dve"
Case 3: ConvertDigit = "tri"
Case 4: ConvertDigit = "štyri"
Case 5: ConvertDigit = "päť"
Case 6: ConvertDigit = "šesť"
Case 7: ConvertDigit = "sedem"
Case 8: ConvertDigit = "osem"
Case 9: ConvertDigit = "deväť"
Case Else: ConvertDigit = ""
End Select
End Function



7. Stlač F5 a potvrď Run (alebo v hornej lište menu vyber Run, potvrď Run. Alebo v hornej tlačidlovej lište rovno vyber modrý trojuholník).

8. Stlač Alt+F11 a vrátiš sa do zošita.

9. Kurzor nastav do bunky B3, tj vedľa bunky kde máme napísané číslo.

10. Stlač = vedľa príkazového riadku, otvorí sa Ti malé okno, nazvime ho vzorcové okno, v ktorom bude napísané "Výsledok = ". Keďže ešte nemáme vložený žiadny vzorec, za znamienkom = nebude ešte nič.

11. Stlač malý, čierny trojuholník (v tom istom riadku ako je príkazový riadok, aj znamienko = a tak isto fajka a krížik), rozbalí sa Ti ponuka vzorcov, avšak je ich tam len pár. Preto vyber "viac funkcií..." na samom spodku.

12. V otvorenom okne vyber na ľavej strane "všetky" a na pravej strane "ConvertCurrencyToEnglish", potvrď enter. Vrátiš sa do vzorcového okna.

13. Stlač malý štvorček s červenou šípkou, ponúkne Ti aby si sa nastavila do bunky, v ktorej bude to prevádzané číslo, v našom prípade to bude bunka A3. Alebo rovno zapíš do toho malého, príkazového riadku A3. Potvrď enter.

Ak si všetko urobila tak ako treba, malo by sa Ti previesť číslo na text.
STRELEC
03.12.06,12:27
1. Otvor zošit, ..... atďatďatď ...... Ak si všetko urobila tak ako treba, malo by sa Ti previesť číslo na text.
Tak to Beatka radšej naklepem ručne. To už je ozaj asi nad sily bežného smrteľníka. :) To chce PC-fandu.
Beata
03.12.06,12:30
Tak to Beatka radšej naklepem ručne. To už je ozaj asi nad sily bežného smrteľníka. :) To chce PC-fandu.
:D No žilinčanka to chcela "po lopate" tak som sa snažila každý jeden krok napísať :D
Tak veľmi som jej chcela pomôcť ;)
STRELEC
03.12.06,12:38
:D No žilinčanka to chcela "po lopate" tak som sa snažila každý jeden krok napísať :D
Tak veľmi som jej chcela pomôcť ;)Som taký priemerný (a dlhoročný) užívateľ PC, ale Tvoj príspevok som vládal čítať len skoro do polovičky. Prepáč!:) Ale toľká snaha sa nedá neobodiť!
apo
03.12.06,13:30
Dobrý deň ľudkovia :-)
... chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu a pomoc ak niekto nájde tento môj odkaz :-) Celú noc som nad tým sedela a nič som nevyriešila :-)


Ak si sa riadila Nápovedou z EXELU tak sa Ti to nemohlo podariť. Ja som pred týždňom aplikoval makro nakoľko som si kúpil EXEL. V produktoch 602Suite a 602Office makra nejdu.
Aby si mohla vôbec pracovať s makrami musíš nastaviť úroveň ochrany na Strenú úroveň. Postup ako to urobiť je v nápovede ak zadáš vyhľadávanie podľa hesla "Vytvorenie makra" a potom si vyberieš nápovedu
"? Vytvorenie makra" Tento úkon sa urobí iba jeden krát a potom platí ako nastavenie v Exel.

Tu je špeciálne pre Teba kuchárka ako to robiť:
1. Otvoriť dokument s makrom získaným z Porady
2. Na hornej lište zvol Nástroje-Marko-Makra
3. Objaví sa tabuľka a zadaj názov makra Num2TextFin
4. Zatlač tlačítko Úpravy
5. Ukáže sa Ti text makra, ktoré si označ a CTRL+C zapamätaj
6. ukonči prácu v EXEL
7. Otvor si Tabuľku do ktorej chceš makro aplikovať
8. Opakuj body 2 a 3
9. Zatlač tlačítko Vytvoriť
10. Otvorí sa program s novým oknom v ktorom budú texty Sub a end Sub
Tieto riadky odstráň
11. CTRL+V vlož zamätaný text makra
12. CTRL+S (alebo myškou na disketu na lište) zapíš makro
13. Ukonči prácu s Visual Basic (myškou klikni na krížik v pravo hore)

14. V Tvojom dokumente v políčku kde má byť text napíš
Num2TextFin(ukazovateľ na číselný údaj)

Ak sa Ti objavil požadovaný text tak blahoželám.

Možno, že tento postup sa niekomu bude zdať nekorektný, ale funguje. Keď som postupoval podľa nápovedy, makro malo chyby. Použil som znalosť syntaxe programovacích jazykov a zistil som, že v texte makra je v prvom riadku text ktorý sa mi nepáčil a na konci makra bol naviac END Function. Ak som podľa bodu 10 môjho postupu vyčstil text makra pred jeho vkopírovaním, makro zafungovalo na prvý krát.


apo
Marína
03.12.06,14:50
Ja žasnem.
žilinčanka
03.12.06,19:07
Beatka a Apo ... veeeeeeeeeeeľmi veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše rady!! Teraz som dorazila domov, idem sa na to pozrieť, tak dúfam že to všetko bude klapať tak ako má :-) Nie som zas až taký antitalent na PC ako to vyzerá, ale s makrami som ešte v živote nerobila ... verím že sa zas niečo nové naučím :-)
Ešte raz ďakujem, ďakujem, ďakujem :-* :-*
Orim
03.12.06,20:52
Funguje to na prvý krát, ale nie je to vyskloňované. :)
Marína
04.12.06,12:18
Funguje to na prvý krát, ale nie je to vyskloňované. :)
Mirko, nepreháňaš?;)
žilinčanka
04.12.06,14:04
Ahojte poraďáci,
tak sa mi predsa len podarilo vďaka úžasnému Beatkinmu návodu vložiť to makro do môjho dokumentu. A čuduj sa svete fungujeeeee!!!! :-) Veľmi pekne ďakujem BEATKA, moc mi to pomohlo. Fakt pekne polopate mi to napísala, presne takéto návody mám rada :-D

APO - podľa Tvojho návodu sa mi to nejak nerozbiehalo :-( a po štvrtom pokuse som to vzdala ... ale aj tak ešte raz srdečná vďaka za ochotu ... skúsim ten Tvoj pokus aplikovať znovu na iných dokumentoch, verím že už mi to bude fachčiť. Teraz už mám aspoň aký taký prehľad ako to funguje :-)

ORIM, mne ani tak nevadí že to nie je vyskloňované, skôr mám ešte problém s haliermi :-) tie totiž do textu neprevádza :-D ... som zvedavá či niekto už toto poriešil :-D

Prajem Vám všetkým pekné popoludnie
Beata
04.12.06,14:24
Ahojte poraďáci,
tak sa mi predsa len podarilo vďaka úžasnému Beatkinmu návodu vložiť to makro do môjho dokumentu. A čuduj sa svete fungujeeeee!!!! :-) Veľmi pekne ďakujem BEATKA, moc mi to pomohlo. Fakt pekne polopate mi to napísala, presne takéto návody mám rada :-D


Som naozaj veľmi rada, že som Ti pomohla :)
Orim
08.12.06,13:36
Mirko, nepreháňaš?;)


Ospravedlňujem sa, nechcel som nikoho uraziť. Nemyslel som to zle.
Marína
08.12.06,16:19
Mirko, ty si si nevšimol to žmurknutie;)?
Marína
05.03.07,09:51
...................
12. V otvorenom okne vyber na ľavej strane "všetky" a na pravej strane "ConvertCurrencyToEnglish", potvrď enter. Vrátiš sa do vzorcového okna.
...................

Beatka, tak mne to nefunguje. Ja v pravom okienku nemám "ConvertCurrencyToEnglish", tak som skúšala s textom "ZAOKROUHLIT.NA.TEXT" a s textom "HODNOTA.NA.TEXT" a nič. Môžem Ťa poprosiť o pomoc? Môže sa vôbec previeš aj číslo na text, ak je tvorené vzorcom? Radšej priložím tabuľku. Ide mi o prevedenie číselnej hodnoty z F13[=ZAOKR.NAHORU(F10+F11;1)] do textovej v B14. Môžu byť v B14 zlúčené bunky?
Hlinkovx
05.03.07,11:10
tu ti to prikladám
Marína
05.03.07,11:21
Silvi, veľmi pekne ďakujem. Nie som náročná, ak sa opýtam, ako si to tam dostala a ako to makro mám dať do ďalších listov? Silvi, prišla si aj na to, prečo mne nejde prilepiť to makro? Postupovala som presne podľa Beatkinho návodu, až na tú funkciu, ktorú ja nemám. Prečo ju nemám. Nie je klasicky zaradená v každej verzii Excelu?
Hlinkovx
05.03.07,11:23
už ti to práve prerábam .. do všetkých listov..tie som si až teraz všimla...:D:D
vydrž...
ináč..stačilo už len nakopčiť to convert.... do každej tej bunky..a išlo to
Marína
05.03.07,11:43
Silvi, vďaka. :) Keď som to však klasicky cez ctrl+c vložila cez ctrl+v do B14-ky, tak sa mi v nej namiesto textu sumy z F16-ky zobrazilo mriežkaNÁZEV? Hore v riadku vzorcov však vidím ConvertCurrentyToEnglish(F16).
Hlinkovx
05.03.07,11:47
Evi..niet zač..
už som ti písala práve do ssky ..skús mi to vhodiť s tou chybou do e-mailu..alebo tu..
to je jedno..skúsim to kuknúť..
lmichalcova
17.02.08,10:33
Orim,
pokladničné doklady som priložila ešte minulý rok do tlačív, sú tam aj pre JÚ, aj pre PÚ, treba len fo toho nakopírovať ten súbor, ak sa mi to podarí, priložím ten. čo som dostala od poraďáka Rastom - dúfam, že sa on neurazí, keďže je to jeho pošta pre mňa, ale veď táto stránka je práve o pomoci.
Tak teda skúsim :

Rastom radí alt + F11 otvoriť visual Basic a vložiť nakopírovanú funkciu - ale kam teda presne kam ju treba vložiť, aby bola v exceli funkčná a ako??
apo
17.02.08,13:13
V príspevku č. 45 som uviedol postup ako makrá do exel tabuľky dávam ja. Možno to je trochu :rolleyes:HRBOLATÝ postup, ale podľa ocenenia sa to niekomu podarilo urobiť ako som popísal mnou :Dvytrápený postup.

apo
PaloPa
22.07.08,11:39
Nech sa páči, prikladám súbor s funkciou "SLOVOM".
(Treba mať zapnuté povolenie spúšťať makrá.)

Palo
apo
22.07.08,11:50
Zaujímavé prevedenie.

Vyskúšam.

apo
pillot
31.08.08,21:02
Nech sa páči, prikladám súbor s funkciou "SLOVOM".
(Treba mať zapnuté povolenie spúšťať makrá.)

Palo
Geniálne, ďakujem, ďakujem, ďakujem, už ani neviem ako dlho som takéto niečo zháňal.
ALE, vrámci prechodu na EURO, dajú sa do toho zahrnúť aj haliere?
Rozalka
01.09.08,08:06
Ľudia píšu ledabolo (aj ja).
Slovné vyjadrenie čísiel je potrebné na PD kvôli tomu, aby bolo jednoznačné, o aký údaj ide.
Som toho názoru, že keď je číslo napísané tlačiarňou (aj písacím strojom), je jednoznačné, o aký údaj ide a nie je potrebné ho písať slovom. Skôr by bolo treba upraviť tlač PD, aby sa tam taký údaj ani nevyžadoval.
apo
01.09.08,09:55
Mám celkom časovú pohodu tak si vravím vyskúšam nové makro Slovom.

Žiaľ postup ku ktorému som sa pracne dostal na prenesenie prechádzajúceho makra do svojej tabuľky ktorý aplikujem bežne nefunguje.

Prosím o návod ako makro SLOVOM aplikovať vo svojich dokumentoch.

Ďakujem.

apo
pillot
01.09.08,22:08
Ľudia píšu ledabolo (aj ja).
Slovné vyjadrenie čísiel je potrebné na PD kvôli tomu, aby bolo jednoznačné, o aký údaj ide.
Som toho názoru, že keď je číslo napísané tlačiarňou (aj písacím strojom), je jednoznačné, o aký údaj ide a nie je potrebné ho písať slovom. Skôr by bolo treba upraviť tlač PD, aby sa tam taký údaj ani nevyžadoval.
Písanie slovom je poistka proti prepisovaniu vystavených dokladov, respektíve pripisovaniu nejakých tých tisícok či vyšších čísel. Preto suma slovom má byť napísaná na začiatku riadka, prvým písmenom veľkým a celá suma jedným slovom bez medzier. Ak suma začína miliónom, tisíckou, alebo stovkou treba použiť aj slovo "Jeden".
A never tomu že doklady vytlačené z PC či vypísané strojom by sa nedali upraviť, keby tam tá suma slovom nebola. :)
pillot
01.09.08,23:50
Komu sa podarilo zapracovať makrá od PaloPa - príspevok č.:62, do svojho excelu prikladám funkciu na vloženie priamo do bunky na zobrazovanie sumy slovom. Uvádza aj haliere, ale bohužiaľ uvádza ich aj keď nie sú. Preto sumu je nutné mať pri zobrazení na 2 desatinné miesta.

Príklad:
Do bunky A1 zadajte sumu na 2 desatinné miesta (excel to vie urobiť aj automaticky)

Do bunky A2 zadajte menu v ktorej účtujete

Do bunky A3 vložte tento text: (bez prvej a bez poslednej úvodzovky)
"=PERSONAL.XLS!SLOVOM(A1;"=== ";CONCATENATE(RIGHT((A1)*100;2);"/100 ";A2;" ==="))"



Prikladám aj príjmovo výdavkový pokl. doklad, ktorý už používam niekoľko rokov, ale až teraz som doňho zapracoval funkciu SUMA_SLOVOM od PaloPa
hádam ho oceníte a využijete. ;)

TREBA POVOLIŤ MAKRÁ
Stefan2005
02.09.08,08:18
...Prosím o návod ako makro SLOVOM aplikovať vo svojich dokumentoch...

... posúvam;
(význam a obsah súboru personal.xls )
Štefan.
PaloPa
06.01.09,18:17
Geniálne, ďakujem, ďakujem, ďakujem, už ani neviem ako dlho som takéto niečo zháňal.
ALE, vrámci prechodu na EURO, dajú sa do toho zahrnúť aj haliere?

Trochu neskôr, ale pripájam príklad s funkciou SLOVOM upravenú i o "ztextovanie" halierov, resp centov.

Ak použijete ako 4-tý parameter funkcie slovo "cent" (resp "halier") prevedú sa do textovej podoby (aj správne vyskloňované).
Možno použiť aj iné koncovky (napr. "hal"), ale tie sa už neskloňujú.

Palo
marjankaj
10.01.09,22:40
Trochu neskôr, ale pripájam príklad s funkciou SLOVOM upravenú i o "ztextovanie" halierov, resp centov.

Ak použijete ako 4-tý parameter funkcie slovo "cent" (resp "halier") prevedú sa do textovej podoby (aj správne vyskloňované).
Možno použiť aj iné koncovky (napr. "hal"), ale tie sa už neskloňujú.

Palo
Je to super. Keby si mohol opraviť ešte tie milióny a miliardy. Bilión asi už netreba.
Marína
11.01.09,08:05
Mám celkom časovú pohodu tak si vravím vyskúšam nové makro Slovom.

Žiaľ postup ku ktorému som sa pracne dostal na prenesenie prechádzajúceho makra do svojej tabuľky ktorý aplikujem bežne nefunguje.

Prosím o návod ako makro SLOVOM aplikovať vo svojich dokumentoch.

Ďakujem.

apo
Posúvam.
PaloPa
11.01.09,08:45
Je to super. Keby si mohol opraviť ešte tie milióny a miliardy. Bilión asi už netreba.

Nuž, keby nás náhodou niekedy priprela tá hyperinflácia praskol som tam aj ten bilión :-)

Palo
marjankaj
11.01.09,13:43
Mám celkom časovú pohodu tak si vravím vyskúšam nové makro Slovom.

Žiaľ postup ku ktorému som sa pracne dostal na prenesenie prechádzajúceho makra do svojej tabuľky ktorý aplikujem bežne nefunguje.

Prosím o návod ako makro SLOVOM aplikovať vo svojich dokumentoch.

Ďakujem.

apo

Skús tento postup.
Otvor si zošit od PaloPa.
Prejdi do VB (stlač ALT+F11)
V menu FILE vyber EXPORT FILE a ulož.
Zavri zošit.
Otvor si svoj zošit
Prejdi do VB (stlač ALT+F11)
V menu file vyber IMPORT FILE
Nájdi súbor v basicu ktorý si si uložil.
Potom v menu VLOŽIŤ FUNKCIA vyber funkciu definovanú používateľom.
Robert Pekar
08.02.09,12:38
Zdravím vás,
čítam to tu už hodnú chvíľu a pozerám, že niektrorí ste tu fakt machri na excel. Mal by som preto na vás jednu prosbu, nikde sa k tomu nedokážem dopátrat a niako to neviem nastavit.

A síce, mám excelovskú tabuľku. Dajme tomu, že tabuľka obsahuje tri stĺpce, do prvého sa zadá hodnota pred brúsením, do druhého hodnota po brúsení a v tretom je vzorec, ktorý tieto hodnoty odčíta a ukáže skutočnú hodnotu úbytku materiálu. V nezávislej bunke sa ukazuje to isté ako v druhom stĺpci, t.j. stav po brúsení. V tejto bunke je ale nastavený vzorec na odčítanie jednotlivych buniek v tretom stĺpci od pôvodnej hodnoty pred prvým brúsenim, t.z. dajme tomu, že pôvodná hrúbka bola 590 a od toho sa odčíta odbrúsená hrúbka a bude ukazovať skutočnú hodnotu po brúsení.

A teraz to príde. Dá sa nejako excel nastaviť nejakým formátom, resp. makrom (čo je pre mňa neriešiteľné) tak, že pri poklese na určitú hranicu väčśiu alebo rovnú sa určitej hodnote v tejto bunke bude zobrazovať číslo zelenou farbou, pri poklese na ďalšiu hodnotu rovnú alebo väčšiu oranžovou farbou a pri poklese na tretiu hranicu sa mi v bunke objaví červené ćíslo a text "Kritická hodnota !!!" ?

Dajme tomu, ze hodnoty budú

Základná hodnota 590
Zelene písmo v rozsahu 590 až 580
Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570
Červené číslo a text v rozsahu 569,9 až 0

Ďakujem za pomoc.
Stefan2005
08.02.09,13:05
... použiť "podmienené formátovanie" - tam si podľa stanovených intervalov nastavíš farebné zobrazovanie obsahu buniek...
marjankaj
08.02.09,13:05
Zdravím vás,
čítam to tu už hodnú chvíľu a pozerám, že niektrorí ste tu fakt machri na excel. Mal by som preto na vás jednu prosbu, nikde sa k tomu nedokážem dopátrat a niako to neviem nastavit.

A síce, mám excelovskú tabuľku. Dajme tomu, že tabuľka obsahuje tri stĺpce, do prvého sa zadá hodnota pred brúsením, do druhého hodnota po brúsení a v tretom je vzorec, ktorý tieto hodnoty odčíta a ukáže skutočnú hodnotu úbytku materiálu. V nezávislej bunke sa ukazuje to isté ako v druhom stĺpci, t.j. stav po brúsení. V tejto bunke je ale nastavený vzorec na odčítanie jednotlivych buniek v tretom stĺpci od pôvodnej hodnoty pred prvým brúsenim, t.z. dajme tomu, že pôvodná hrúbka bola 590 a od toho sa odčíta odbrúsená hrúbka a bude ukazovať skutočnú hodnotu po brúsení.

A teraz to príde. Dá sa nejako excel nastaviť nejakým formátom, resp. makrom (čo je pre mňa neriešiteľné) tak, že pri poklese na určitú hranicu väčśiu alebo rovnú sa určitej hodnote v tejto bunke bude zobrazovať číslo zelenou farbou, pri poklese na ďalšiu hodnotu rovnú alebo väčšiu oranžovou farbou a pri poklese na tretiu hranicu sa mi v bunke objaví červené ćíslo a text "Kritická hodnota !!!" ?

Dajme tomu, ze hodnoty budú

Základná hodnota 590
Zelene písmo v rozsahu 590 až 580
Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570
Červené číslo a text v rozsahu 569,9 až 0

Ďakujem za pomoc.

Zadaniu veľmi nerozumiem. Pozri si tento súbor.

P.S. Vymenil som ten súbor. Malo by to byť podľa zadania, alebo neviem čítať. K tvojmu mailu som sa nedostal.
Robert Pekar
08.02.09,14:07
Nie, to nie je ono, aj ked je to podobne. Nemozeme komunikovat niekde cez mail? neviem preco, ale nic mi tu nefunguje, nejde mi citacia, vkladanie suboru...nic. Nemam sem ako pridat subor.
marjankaj
14.02.09,12:50
Nie, to nie je ono, aj ked je to podobne. Nemozeme komunikovat niekde cez mail? neviem preco, ale nic mi tu nefunguje, nejde mi citacia, vkladanie suboru...nic. Nemam sem ako pridat subor.


V nastavení máš, že si neželáš prijímať e-mail.
Robert Pekar
14.02.09,15:11
V nastavení máš, že si neželáš prijímať e-mail.


Už by som mal fungovať normňalne, už mám aktívny aj účet. Takže môžeme pokračovať.
marjankaj
14.02.09,16:01
Už by som mal fungovať normňalne, už mám aktívny aj účet. Takže môžeme pokračovať.

V príspevku č.76 som ten súbor upravil. A pokračovať môžeme aj tu.
Marína
14.02.09,17:59
V príspevku č.76 som ten súbor upravil. A pokračovať môžeme aj tu.
Veru tak, aj my sa niečo nové chceme dozvedieť.:)
Robert Pekar
15.02.09,17:24
V príspevku č.76 som ten súbor upravil. A pokračovať môžeme aj tu.


Nooo, toto sa na to už trochu podobá, ešte to dostať do mojej podoby...poslal som Ti na mail moju verziu toho, čo potrebujem, nechám na Tebe, či to pridaš do tejto debaty, ja to neviem.


Dodatok: možno to bude znieť smiešne, ale myslím, že som objavil čaro "podmieneného formátovania" :)) toto rieši kopu mojich otázok v exceli. Myslím, ze ma to posunulo o hodný kus dopredu. Priznávam, do dnešného dňa som to nepoznal, no čo, ućím sa.
Ale ešte otázka. Nedá sa ten text zobrazovať v jednej a tej iste bunke ako tá číselná hodnota? Teda pri poklese na tú kritickú hodnotu.
marjankaj
15.02.09,18:53
Nooo, toto sa na to už trochu podobá, ešte to dostať do mojej podoby...poslal som Ti na mail moju verziu toho, čo potrebujem, nechám na Tebe, či to pridaš do tejto debaty, ja to neviem.

Neviem, čo platí?

1.
Základná hodnota 590
Zelene písmo v rozsahu 590 až 580
Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570
Červené číslo a text v rozsahu 569,9 až 0

2.
Tu sa ukazuje skutocna hodnota po bruseni cez vzorec: povodny stav - aktualny ubytok. A tu potrebujem, aby sa mi zobrazovali tie farby:Zelene písmo v rozsahu 365 až 360, Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570, Červené číslo spolu s textom ( spolu, nie vo vedlajsej bunke) v rozsahu 569,9 až 0

Robil som to podľa pôvodného. Upraviť si to môžeš sám: FORMAT/Podmienené formátovanie bunky A1.
Robert Pekar
15.02.09,18:55
Neviem, čo platí?

1.
Základná hodnota 590
Zelene písmo v rozsahu 590 až 580
Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570
Červené číslo a text v rozsahu 569,9 až 0

2.
Tu sa ukazuje skutocna hodnota po bruseni cez vzorec: povodny stav - aktualny ubytok. A tu potrebujem, aby sa mi zobrazovali tie farby:Zelene písmo v rozsahu 365 až 360, Oranžové pismo v rozsahu 579,9 až 570, Červené číslo spolu s textom ( spolu, nie vo vedlajsej bunke) v rozsahu 569,9 až 0

Robil som to podľa pôvodného. Upraviť si to môžeš sám: FORMAT/Podmienené formátovanie bunky A1.


Už som na to prišiel, ide to v podmienenom formátovaní. Aj tu sa to dá nastaviť, že pri poklese na určitú hranicu sa objaví červené číslo spolu s textom. Neviem to sem zavesiť, kaźdopádne ďakujem za pomoc, toto mi moc pomohlo.


Edit2:

Platí to prvé, čisla som dával orientačné, v tom druhom som sa kopol, keď som skúšal zmenu farieb
marjankaj
15.02.09,19:09
Už som na to prišiel, ide to v podmienenom formátovaní. Aj tu sa to dá nastaviť, že pri poklese na určitú hranicu sa objaví červené číslo spolu s textom (To mi musíš ukázať ako si to tam dal aj s textom). Neviem to sem zavesiť, kaźdopádne ďakujem za pomoc, toto mi moc pomohlo.


Edit2:

Platí to prvé, čisla som dával orientačné, v tom druhom som sa kopol, keď som skúšal zmenu farieb

Keď budeš mať viac príspevkov (presne neviem), tak ti pôjde aj vkladanie súborov. Skúšaj.
Robert Pekar
15.02.09,19:50
Keď budeš mať viac príspevkov (presne neviem), tak ti pôjde aj vkladanie súborov. Skúšaj.

Ak Ťa môžem poprosiť, už som na to prišiel. Mailom Ti posielam "dokončenú tabuľku". Môźeš to tu nejakým spôsobom zverejniť? Snáď niekomu pomôže.
Ďakujem za pomoc
marjankaj
15.02.09,20:01
Ak Ťa môžem poprosiť, už som na to prišiel. Mailom Ti posielam "dokončenú tabuľku". Môźeš to tu nejakým spôsobom zverejniť? Snáď niekomu pomôže.
Ďakujem za pomoc

Keďže tá 550 je u mňa čierna, asi budeš mať EXCEL 2007. Ja mám EXCEL 2003.
Robert Pekar
15.02.09,20:06
Keďže tá 550 je u mňa čierna, asi budeš mať EXCEL 2007. Ja mám EXCEL 2003.

Ano, mám 2007, ale tabuľka je uložená 97-2003. A posielam ešte jednu, zabudol som prepísať hodnoty nastavení. Však skús to sem dať aj s poznámkou, že je to na 2007.
Erika 1982
17.02.09,07:28
Mne tá funkcia prevodu čísla na slovo funguje!!! Ďakujem prispievateľom a ak ich nájdem, tak im dám bodíky :-)
Bolo to trošku obtiažnejšie. Neprišla som na to ja, ale manžel, ale dôležitý je výsledok, pretože ak som ja spokojná, je spokojný aj manžel..... :-)
Robert Pekar
19.02.09,13:23
Ano, mám 2007, ale tabuľka je uložená 97-2003. A posielam ešte jednu, zabudol som prepísať hodnoty nastavení. Však skús to sem dať aj s poznámkou, že je to na 2007.


Tak sa mi sem konečne podarilo zavesiť moju príilohu. Je tam nastavené to podmienené formátovanie, kde sa pri poklese na určitú hodnotu zobrazí nielen číslo ale aj text.