Jana Acsová
05.02.06,15:29
Modelová otázka k škode na majetku:


Mala som konkrétnu situáciu, v hoteli bol ubytovaný hosť, priplatil si za psíka, ktorý spal s ním na izbe vo svojom košíku. Ráno predtým než hosť uhradil na recepcii platbu, chyžná zistila, že psík rozhrýzol poriadne posteľ a zničil i koberec. Samozrejme, že sme hosťa stihli odchytiť a vystavili sme mu faktúru za poškodenie majetku. Zisťovala som informáciu, či fakturovať s alebo bez DPH. Bola som upozornená, že zásadne s DPH.
Chcem sa spýtať, kedy vlastne je považované zničenie majetku partnerom, klientom, prípadne hosťom za škodu a kedy ju nemôžem uznať ako škodu.

Uplatnenie dane na úhradu škody je nesprávne. Vychádza to z § 2 ods. 1) ZDPH kde sa uvádza čo je predmetom dane.

Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Úhrada škody nie je dodaním služby ani dodaním tovaru za protihodnotu v tuzemsku. Úhradou škody v peniazoch získava poškodený možnosť uviesť poškodený majetok do pôvodného stavu.

Čo sa týka ustanovení o škode je možné vychádzať zo všeobecnej zodpovednosti upravenej § 420 a nasl. Občianskeho zákonníka. Každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil. Zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.

------------------------------------------------------------------

Modelová otázka k ušlému zisku:

Chceme vyúčtovať tuzemskému živnostníkovi, ktorý je neplatiteľ DPH ušlý zisk. Neviem či na to mám ja, ako platiteľ DPH, uplatniť daň.
V § 442 Občianskeho zákonníka v treťom oddiele týkajúcom sa spoločných ustanovení o náhrade škody sa uvádza, že sa uhrádza skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk). Mám za to, že z uvedeného možno odvodiť, že súčasťou náhrady škody je aj náhrada ušlého zisku.

Náhrada škody nie je dodávkou služby ani dodávkou tovaru. V texte faktúry môžete uviesť:
Fakturujeme vám náhradu škody vo výške ušlého zisku ...

Doplňujúca otázka k ušlému zisku:

Aj mne sa to takto vidí, len moja účtovníčka má na to iný názor. Tvrdí, že keby to bol zisk, tak na to ide DPH ale ja si tiež myslím že je to skôr forma sankcie a teda malo by to byť bez DPH.
Je potrebné si uvedomiť základné zásady čo a kedy je predmetom dane a kedy vzniká daňová povinnosť pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty. Daňová povinnosť vzniká dodávkou služby alebo tovaru. A zisk nie je predmetom žiadnej uskutočnenej dodávky.

V tejto súvislosti je však potrebné preukázať, že sa jedná o ušlý zisk t.j. že živnostník svojím konaním spôsobil poškodenému ujmu na majetku. Preukázať to možno napríklad porušením ustanovení obchodnej zmluvy, porušením dohody o dodávke a pod..