emig89
04.03.12,14:46
Dobrý deň,zdedili sme dom po rodičoch. Brat tam má trvalý pobyt,ale momentálne býva v Čechách. Občas príde do domu a užíva ho. Všetky výdavky platím ja tzn.elektrinu,vodu,plyn,dane . Brat odmieta platiť s tým,že on tam býva iba
občas. Podla mojho nazoru máme rovnaké právo ale aj povinosti tzn.že musí platiť polovicu výdavkov.Prosím o radu čo mám robiť aby brat platil ,pripadne dá sa to nejako od neho vymáhať?
bubkoch
04.03.12,14:27
Dobrý deň,zdedili sme dom po rodičoch. Brat tam má trvalý pobyt,ale momentálne býva v Čechách. Občas príde do domu a užíva ho. Všetky výdavky platím ja tzn.elektrinu,vodu,plyn,dane . Brat odmieta platiť s tým,že on tam býva iba
občas. Podla mojho nazoru máme rovnaké právo ale aj povinosti tzn.že musí platiť polovicu výdavkov.Prosím o radu čo mám robiť aby brat platil ,pripadne dá sa to nejako od neho vymáhať?

brat nema ziadnu povinnost platit polovicu vydavkov ...

ma povinnost platit polovicu nakladov spojenych s vlastnictvom domu (dane, nutne opravy, údržba a pod.)
nema povinnost platit naklady spojene s uzivanim domu (voda, elektrina, a pod.)
danushka
04.03.12,14:41
Emig89, definuj presnejšie, kolko dní v roku brat užíva dom aj s médiami. Ak to má byť zdrojom nešvárov, tak sa prepočítajte všetky osoby na dni v roku, ktroré užívate dom a nie je problém ani to prepočítať bratovi.
Určite nemôžeš od neho požadovať polovicu médií, keď v dome nebýva.

Tak ako píše bubkoch - údržba, dane, to je už iná káva. Hoci aj tam sa vedia ľudia posekať. Brat môže sám vlastniť polovicu a ty so svojou rodinou užívaš aj tú jeho počas jeho neprítomnosti. Však treba pozerať na veci komplexne.
emig89
05.03.12,14:32
Tak aby som bol presnejší. Brat tam býva už natrvalo. Ja tam nebývam občas prídem na opravu a údržbu domu. Brat odmieta platiť náklady spojené s vlastníctvom domu a náklady spojené s užívaním domu.Tak a teraz mi poradte čo mám robiť.
danushka
05.03.12,14:53
Čiže defacto v dome nie je teraz nik a problém sú médiá a údržba domu.
Najideálnejšia by bola dohoda o predaji RD a nik by sa necítil ukrátený, ale Ty asi svoju strechu nad hlavou máš a Tvoj brat inú nemá.

Na koho sú teraz prepísané médiá? Pokiaľ v dome nik nebýva, znížte zálohové platby na minimálny udržiavací poplatok napr. za hodiny. Ale toto Váš problém asi nevyrieši. Ty sa môžeš zaťať a nezaplatiť médiá keď brat na to kašle a automaticky Vás odpoja, môže sa stať, že ďaľšie pripojenie bude vyžadovať nielen pokutu za znovupripojenie, ale aj nové skrinky na hodiny, nové revízne správy a to už je komplikovanejšie, resp. v prípade predaja RD by to znížilo jeho hodnotu.

Taktiež môžeš písomnou formou ponúknuť bratovi na odkúpenie svoj podiel za reálnu cenu ak neuvažuješ o ďaľšom užívaní nehnuteľnosti. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, potom to riešte súdnou cestou a súd rozhodne o tom, ako sa naloží s Vašou nedohodou.

Ale v prvom rade si vydiskutujte s bratom, ako mienite naložiť s RD a či v ňom vôbec chce niekto trvalo bývať.