jaaakub1985
04.03.12,14:52
Dobrý deň.
Som študent a pracujem v jednej firme kde mi zo mzdy 3eura/1hod sťahujú 19%. Nijakú zmluvu som nepodpisoval a ani nedostávam fakturovanie na konci mesiaca. Zapisujem si iba počas mesiaca do excel tabuľky počet odrobených hodín a na začiatku mesiaca mi vyplatia odrobený mesiac.
Požadoval som brigádnickú zmluvu, ale vraj by bola pre nich nevýhodná, už ani neviem prečo, tuším preto, že všetci sú tam na živnosť a že na brigádnika je obmedzená suma potom, fakt už neviem prečo, do týchto veci sa nerozumiem.
Tak mi teda navrhli aby som si dal živnosť čo som odmietol a neskôr mi navrhli aby som si zistil NÁHODNÝ PRíJEM aby som teda nemusel platiť dane. Nechápem prečo si to musím zisťovať, veď nato je tam ich účtovníčka, ale týmto spôsobom vlastne ja prichádzam o peniaze.
Pracujem pre nich už dlhšie a rád by som aby sa môj príjem zvýšil, ale mám taký pocit že s tým tam bude problém. Neviete mi teda poradiť, čo by som im mohol navrhnúť ? akú výhodnú zmluvu pre nich a pre mňa.
Ďakujem.
Tweety
04.03.12,14:01
Dobrý deň.
Som študent a pracujem v jednej firme kde mi zo mzdy 3eura/1hod sťahujú 19%. Nijakú zmluvu som nepodpisoval a ani nedostávam fakturovanie na konci mesiaca. Zapisujem si iba počas mesiaca do excel tabuľky počet odrobených hodín a na začiatku mesiaca mi vyplatia odrobený mesiac.
Požadoval som brigádnickú zmluvu, ale vraj by bola pre nich nevýhodná, už ani neviem prečo, tuším preto, že všetci sú tam na živnosť a že na brigádnika je obmedzená suma potom, fakt už neviem prečo, do týchto veci sa nerozumiem.
Tak mi teda navrhli aby som si dal živnosť čo som odmietol a neskôr mi navrhli aby som si zistil NÁHODNÝ PRíJEM aby som teda nemusel platiť dane. Nechápem prečo si to musím zisťovať, veď nato je tam ich účtovníčka, ale týmto spôsobom vlastne ja prichádzam o peniaze.
Pracujem pre nich už dlhšie a rád by som aby sa môj príjem zvýšil, ale mám taký pocit že s tým tam bude problém. Neviete mi teda poradiť, čo by som im mohol navrhnúť ? akú výhodnú zmluvu pre nich a pre mňa.
Ďakujem.

AK nemáš žiadnu zmluvu, pracuješ vlastne nelegálne. Určite nie si nikde prihlásený. Takže to treba rýchlo napraviť, buď podpíšeš DoBPŠ, je pre teba výhodnejšia, ako nelegálna práca, alebo spoluprácu s nimi ukončíš. Ak buddeš podpisovať dohodu, podpíš aj Vyhlásenie k zdaneniu, kde sa ti bude uplatňovať NČZD.
jaaakub1985
04.03.12,15:46
Teda DoBPŠ by ich nijako nezaťažovala ? Kedže som študent netreba za mňa platiť odvody a ani nijaké vedľajšie náklady a nezáleží na tom či sú živnostníci alebo nie.
Ešte ak môžem chcem sa opýtať na to, že ich firma má obmedzenú sumu na brigádnika. Cez šk. rok veľa nezarobím ale cez leto keď som tam pravidelne a tá suma je vyššia. Teda či je to pravda, že vtedy by mi nemohli vyplatiť viac, iba určitú sumu.
Xanti
04.03.12,15:48
Ak by si mal dohodu o brigádnickej činnosti od 1.1. do 31.12. tak by si mohol za rok odpracovať 1000 hodín.
A je jedno kedy by si ich odpracoval.
Aby ťa mohli v ziať ako brigádnika, tak by museli byť evidovaný ako zamestnávatelia na SP a na DU, a posielať každý mesiac výkazy.
Do SP by platili ešte navyše 1,05% odvod za teba.
Tweety
04.03.12,15:50
[QUOTE=jaaakub1985;2001937]Teda DoBPŠ by ich nijako nezaťažovala ? Si myslím, že nie. Veď odvod platí len do SP, spolu je to zanedb. % , Kedže som študent netreba za mňa platiť odvody a ani nijaké vedľajšie náklady a nezáleží na tom či sú živnostníci alebo nie.
Ešte ak môžem chcem sa opýtať na to, že ich firma má obmedzenú sumu na brigádnika. Cez šk. rok veľa nezarobím ale cez leto keď som tam pravidelne a tá suma je vyššia. Teda či je to pravda, že vtedy by mi nemohli vyplatiť viac, iba určitú sumu
Nie je to tak. Suma môže byť rovnaká aj v školský rok aj cez prázdniny, nie je to nijako limitované ničímQUOTE]

Odpovede v texte.
jaaakub1985
04.03.12,15:59
a ak presiahnem ten počet hodín ?
veronikasad
04.03.12,16:01
Teda DoBPŠ by ich nijako nezaťažovala ? Kedže som študent netreba za mňa platiť odvody a ani nijaké vedľajšie náklady a nezáleží na tom či sú živnostníci alebo nie.
Ešte ak môžem chcem sa opýtať na to, že ich firma má obmedzenú sumu na brigádnika. Cez šk. rok veľa nezarobím ale cez leto keď som tam pravidelne a tá suma je vyššia. Teda či je to pravda, že vtedy by mi nemohli vyplatiť viac, iba určitú sumu.
Dohoda o brig.práci študenta by zamestnávatela "zaťažovala" len počtom hodín, ktoré môžeš týždenne odrobiť.Na základe DoBPŠ nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného prac.času.
Dodržiavanie dohodnutého a njviac prípustného rozsahu prac.času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Xanti
04.03.12,16:01
Jakub,
normálny zamestnanec za rok má odpracovať 2000 hodín, ty ako študent môžeš na túto zmluvu odpracovať 1000 hodín teda polovicu,
ak by si mal dohodu o vykonaní práce tak by si mohol robiť len 350 hodín. A navyše na brigádnickú prácu študenta 1000 je akurát, to by si každý den musel robiť 4 hodiny aby si to vyničil.
jaaakub1985
04.03.12,16:11
už som si to prekalkuloval :) ďakujem za vaše odpovede. Musím to s nimi prediskutovať. Prajem pekný zvyšok dňa