lusy438
04.03.12,15:07
Chcem poprosiť o pomoc. Riaditeľka našej školy už pomaly od začiatku svojho pôsobenia vo funcii doslova šikanuje učiteľov. Školu berie ako svoj majetok. Je pravdou, že sa stará o prevádzku o vyučovací proces, ale viac po finančnej stránke. Rada nakupuje, a takmer celú prácu papierovaciu robí za ňu zástupca školy. Okrem toho posledné dva roky ako neuspela vo voľbách na starostku obce máme v škole doslova peklo. Máme viac ako podozrenie, že používa alkohol a v práci je niekedy pod jeho vplyvom. Zriaďovateľ o tom všetko vie. Okrem toho má doma nový školský počítač, notebook, multifunkčné zariadenie už celé 2 -3 roky. Predtým školský televízor aspoň 5 rokov. Tento rok si zamestnala ako školníka svojho manžela a tu je kameň úrazu. Má toľko náhradného voľna ako ani jeden učiteľ a predtým starý školník, ktorý pracoval päťkrát viac. Okrem toho služobný mobil jej slúži aj ako osobný. Zriaďovateľ je zato, aby sme prišli svedčiť na radu školy, ale všetci sa trochu boja, čo ak to neprejde a niekoho z nás vyhodí. Poraďte, je to dostačujúci dôvod na odvolanie?
Tweety
04.03.12,14:10
Ak to všetko viete dokázať, potom sa nemáte čoho báť,či?
brontosaurus
04.03.12,21:28
Ak je to tak ako píšete a dokonca aj zriaďovateľ je ochotný to riešiť a sám vás vyzýva aby ste išli svedčiť, tak by som neváhal a šiel do toho.
Ale aj tak mi nedá sa spýtať, a neberte to prosím v zlom, že ak od začiatku ako bola zvolená do funkcie šikanuje učiteľov, prečo ste sa nezmobilizovali už dávno a nepokúsili sa to riešiť hneď od začiatku. Ak by bola už na začiatku videla, že ste jednotní, že jej nedovolíte si robiť čo chce, že má proti sebe silnú protiváhu a kontrolu, tak by to nemuselo zájsť až takto ďaleko. Nehovoriac o tom, že riaditeľ je vždy taký, akého si zvolia pedagógovia školy, nepedagogickí zamestnanci, rodičia a aj zriaďovateľ. Veď pokiaľ viem, najdôležitejšia pri výbere riaditeľa je rada školy a volíte si ho vy cez svojich zástupcov.
lusy438
05.03.12,17:42
Je to pravda, súhlasím, ale zo začiatku sme si stále mysleli, že to prejde. Musím aj povedať, že sme neboli veľmi jednotný kolektív a boli a sme tak trochu strachopudi. Ale keď sa to začalo stupňovať , tak to celý kolektív nejak zjednotilo, lebo chodiť do práce so stiahnutým žalúdkom a v obavách čo zase bude a nesústrediť sa na vyučovací proces, len riešiť stále nejaké kauzy to už nikoho nebaví a to ostatné tiež nie.
GabiZ
06.03.12,11:06
Jednou z možností (tu odporúčam aj začať), ktorú ponúka zriaďovateľ, je že na rade školy prejednáte situáciu týkajúcu sa riaditeľky. Môžete zvážiť aj jej odvolanie, kedy rada školy tento návrh dá zriaďovateľovi. Samozrejme svoj návrh na odvolanie musí byť zdôvodnený. To znamená, že by bolo vhodné vykonať kontrolu a to zo strany zriaďovateľa (požívanie alkoholických nápojov v pracovnej dobe je porušením pracovnej disciplíny, ktoré by mal riešiť s dotknutým zamestnancom zamestnávateľ), alebo príslušného krajského školského úradu (čo sa týka nakladania s finančnými prostriedkami školy a využívania školských zariadení). Pokiaľ viete, že riaditeľka školy požíva alkoholické nápoje počas pracovnej doby, je potrebné vedieť, aký má škola vnútorný prevádzkový poriadok. Kto je oprávnený vykonávať kontrolu požitia alkoholických nápojov na pracovisku a pod., alebo ktorýkoľvek zamestnanec môže podať podnet príslušnému inšpektorátu práce na prešetrenie uvedeného stavu, prípadne zavolať políciu. Môžete sa obrátiť aj na štátnu školskú inšpekciu, ktorá podľa zákona o štátnej správe v školstve plní funkciu kontroly štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, nad úrovňou výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok a pod.
jojinkoh
11.09.12,16:25
U nás dokonca riad. školy od začiatku svojho funkčného obdobia / teraz je už 2. funkčné obdobie / udržiava s vedúcou ekon. úseku milostný pomer - ženatý, chodí do kostola.
Rada školy - každý je ovplyvniteľný a podplatiteľný a funguje to tak všade rovnako.
drpaolo
09.11.12,21:24
Rada školy - každý je ovplyvniteľný a podplatiteľný a funguje to tak všade rovnako.

Zdielam, suhlas...i ked mi to bolo vyvracane p riaditelom, ze to si iba ja myslim, ze vsetci nie su taki... No na otazku preco nariadil nasim zamestnancom koho maju volit do rady skoly som dostal odpoved..."Ja som iba poradil..." :) ...toto je take slovenske...
Bibiána 8
13.11.12,16:45
Dobrý večer! Chcem sa spýtať, či náhodou niekto nevie vysvetliť, prečo riaditeľka MŠ nemusí mať VŠ, nie je to v požiadavkách na výberové konanie, keď pod ňou pracujú učiteľky, ktoré takéto VŠ vzdelanie majú? Trochu sa mi to zdá obrátené naopak, pretože vo všetkých organizáciách musí mať nadriadený riadiaci pracovník najvyššie vzdelanie. Myslím si, že v iných okolitých krajinách to takto nefunguje. Nevie mi to niekto vysvetliť, ani sa nepripravuje nejaká zmena v tejto oblasti? Ďakujem za odpovede.
Onko
13.11.12,17:30
Dobrý večer! Chcem sa spýtať, či náhodou niekto nevie vysvetliť, prečo riaditeľka MŠ nemusí mať VŠ, nie je to v požiadavkách na výberové konanie, keď pod ňou pracujú učiteľky, ktoré takéto VŠ vzdelanie majú? Trochu sa mi to zdá obrátené naopak, pretože vo všetkých organizáciách musí mať nadriadený riadiaci pracovník najvyššie vzdelanie. Myslím si, že v iných okolitých krajinách to takto nefunguje. Nevie mi to niekto vysvetliť, ani sa nepripravuje nejaká zmena v tejto oblasti? Ďakujem za odpovede.

Titul nie je všetko :) Na riaditeľa MŠ sú ohľadom vzdelania rovnaké požiadavky ako na učiteľov MŠ, vyžaduje sa iba prax. Podľa mňa by to mohlo byť sprísnené, keď minimum na učiteľa je stredná škola, tak nech na riaditeľa je vysoká škola. Podobne od ZŠ vyššie je minimum pre učiteľa vysoká škola a minimum pre riaditeľa je vysoká škola + 1. atestácia. Ale na druhú stranu, vysokoškolsky vzdelaní kandidáti môžu vo výberovom konaní presvedčiť komisiu, že ich vzdelanie je pre riadenie školy výhodou...