stravne
04.03.12,15:23
Dobrý deň,
prenajímame ornú pôdu družstvu na základe nájomnej zmluvy už od 1.1.2008. V tejto
zmluve sa družstvo zaväzuje, že bude platiť daň z pozemku. Zároveň poberáme príjem z prenájmu v hodnote 17 EUR ročne.
Akurát som sa dočítala, že povinnosť platiť túto daň má družstvo v tom prípade, keď je zmluva podpísaná na viac ako 5 rokov /táto podmienka je splnená/ a zároveň je družstvo v katastri zapísané ako dlhodobý nájomca...čo v našom prípade nie je. Je to problém? Mali by sme teda daň platiť my?
Ďakujem.
pavol54
04.03.12,15:42
kataster to nezapíše,v každom prípade je to povinnosť nájomcu platiť
stefania71
04.03.12,16:06
V každom prípade pre správcu dane smerodajným by malo byť list vlastníctva, nakoľko dlhodobý nájom nie je zapísaný v katastri daň z nehnuteľností by mal platiť vlastník. V praxi poľnohospodárske družstvá v zmluvách preberajú tento záväzok na seba, týmto spôsobom chcú získať pôdu od vlastníka do prenájmu, hlavne na miestach, kde majú konkurenciu.
bea
14.03.12,11:11
Zo zákona je povinný platiť daň z nehnuteľností vlastník nehnuteľností. Len keď je nájomca zapísaný v katastri nehnuteľností, tak je povinný platiť nájomca. V praxi to však prebieha väčšinou tak, že keď družstvo platí daň z nehnuteľností, tak je to v poriadku. Ale keď potom niekedy zistí správca dane, že za niektorý pozemok neplatil daň nikto, tak vyzvú majiteľa pozemku, aby on podal daňové priznanie spätne a daň, pravda aj so sankčným úrokom zaplatil. Také mám ja osobné skúsenosti. :(
Preto odporúčam, keď máte uzatvorenú zmluvu s nájomcom pozemku, tak ju pošlite na zápis do katastra. Neplatí sa za to nič. A tak je povinný zo zákona podať daňové priznanie nájomca a aj on musí platiť daň.
nerac
24.04.12,17:40
a
nerac
24.04.12,17:40
a
nerac
24.04.12,17:49
Ja mám takýto problém.Mám podpísanú zmluvu na dobu určitú s družstvom na 1 rok.Zmluva platí od 1.11.2011 do 31.10.2012.Ako a kedy/ak nie je ešte neskoro/podať výpoveď?Ďaľšiu zmluvu mám podpísanú tiež na dobu určitú ale na 5rokov do 31.10.2012.Kedy treba dať výpoveď pri tejto zmluve?Ďakujem za radu.