Dašena O.
05.03.12,10:04
Prosím o potvrdenie či vyvrátenie môjho názoru. Minulý týždeň som prosila o radu, ale nikto nereagoval, viem, že každý má toho veľa, ale súrne potrebujem radu-Ide o podnik zahraničnej osoby-občan ČR podnikajúci na SVK na živnosť, trv.pobyt ČR, miesto podnikania na SVK 0d 1.11.2011-má nárok na odpočitateľnú položku 3.559,30 eur? Vedie JU, pretože sa neregistroval na OR.
Nerada zakladám novú tému, ale neviem ako inak sa mám ohlásiť. Beriem to ako poslednú môžnosť, Vždy mi niekto tu poradil, preto tu aj rada čítam iné témy, ale teraz som sklamaná.Ďakujem
pepsikova
05.03.12,09:06
...neporadím ti ani dnes, ale stačilo do tej témy denne napísať pár slov, prípadne "posúvam",bola by denne vonku...a nie založiť novú tému...radiť tu nie je povinnosť!!..
Mila123
05.03.12,09:10
Dašena kuk......telefonuj na dr






Informačná telefonická linka finančnej správy 048/43 17 222

Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň od 8.oo hod do 16.oo hod poskytované nasledovné informácie:

Voľba 1 – informácie k novému systému elektronickej komunikácie
- základné informácie k bezplatnému elektronickému doručovaniu v aplikácii
EZU (registrácia, bezplatný identifikátor, doručovanie)

Voľba 2 – informácie k elektronickým službám
- komplexné informácie k elektronickým službám (eDANE, EZU, eTAX),
aktuálne informácie o elektronickom doručovaní

Voľba 3 – informácie k DPH

Voľba 4 – informácie k dani z príjmov

V rámci poskytovania informácií k daňovým zákonom sa poskytujú iba informácie všeobecného charakteru, t.j. neposkytuje sa konkrétne stanovisko k problému daňového subjektu, ktoré si vyžaduje posúdenie konkrétnej situácie (posúdenie účtovných dokladov a zmlúv v konkrétnej situácii s priamym alebo nepriamym dosahom na vyčíslenie základu dane a vypočítanú daň).
Na informačnej telefonickej linke sa neposkytujú
- informácie o osobných účtoch daňových subjektov,
- informácie o miestnych daniach a ERP,
- informácie týkajúce sa medzinárodného zdaňovania a transferového oceňovania,
- informácie o finančnej situácii daňového subjektu


Podávanie mailových dopytov:

technickapodpora@financnasprava.sk
– pre informácie k novému systému elektronickej komunikácie a k elektronickým službám

sluzby@financnasprava.sk
- pre odborné informácie k dani z príjmov vrátane medzinárodného zdaňovania a
transferového oceňovania, DPH, ERP, k daňovému poriadku a k miestnym daniam (daň
z nehnuteľností, daň z motorových vozidiel, daň za psa, daň za užívanie verejného
priestranstva, daň za nevýherné hracie prístroje)
Dáša_
05.03.12,09:21
Prosím o potvrdenie či vyvrátenie môjho názoru. Minulý týždeň som prosila o radu, ale nikto nereagoval, viem, že každý má toho veľa, ale súrne potrebujem radu-Ide o podnik zahraničnej osoby-občan ČR podnikajúci na SVK na živnosť, trv.pobyt ČR, miesto podnikania na SVK 0d 1.11.2011-má nárok na odpočitateľnú položku 3.559,30 eur? Vedie JU, pretože sa neregistroval na OR.
Nerada zakladám novú tému, ale neviem ako inak sa mám ohlásiť. Beriem to ako poslednú môžnosť, Vždy mi niekto tu poradil, preto tu aj rada čítam iné témy, ale teraz som sklamaná.Ďakujem




§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.


nedá sa na to aplikovať vyššie citované ustanovenie?
Dašena O.
05.03.12,09:41
Na DU som už tiež písala, ale bez odozvy. A dobre viem, že tu nie je nikto povinný radiť, ale princíp je asi v tom, nie? Aby sme si vedeli poradiť ak sme sa s tým už stretli, nie povinne. A témy sa tu zakladajú inéééé zbytočné. Ospravedlňujem, sa ale som rozčúlená, robím jedno DP za druhým, neviem čo skôr, ako aj iní účtovníci, tak som si dovolila založiť tému, aby som si potvrdila môj názor, tak SORY. Aj tak doteraz neviem, či tento človek má nárok na odpoč.polož, aj keď ja si myslím, že áno.
Dašena O.
05.03.12,09:49
Tých 90% je na vyživ.osobu
babi2
05.03.12,09:57
Prosím o potvrdenie či vyvrátenie môjho názoru. Minulý týždeň som prosila o radu, ale nikto nereagoval, viem, že každý má toho veľa, ale súrne potrebujem radu-Ide o podnik zahraničnej osoby-občan ČR podnikajúci na SVK na živnosť, trv.pobyt ČR, miesto podnikania na SVK 0d 1.11.2011-má nárok na odpočitateľnú položku 3.559,30 eur? Vedie JU, pretože sa neregistroval na OR.
Nerada zakladám novú tému, ale neviem ako inak sa mám ohlásiť. Beriem to ako poslednú môžnosť, Vždy mi niekto tu poradil, preto tu aj rada čítam iné témy, ale teraz som sklamaná.Ďakujem
nepomôže? čísla neplatia, ale odstavec Kto má nárok a kto nie?
http://hnonline.sk/c1-40577150-odpocitatelna-polozka-2010-aka-je-na-danovnika
AlaNR
05.03.12,10:03
Dášenka kľúúd!
Je tu zaregistrovaných už skoro 264tisíc ľudí, z toho prihlásených je napríklad teraz cca 0,7% z nich. O tom, koľko ľudí je tu "len" zaregistrovaných ani nehovorím...
Možno tí, ktorí sa s tým stretli, neboli akurát prihlásení, alebo tí, ktorí si tému prečítali, nevedeli odpovedať...
Nie každý je mašina na informácie... ;)
zanetth
05.03.12,10:21
Podľa článku v HN od babi 2 - "Základ dane si môže znížiť o odpočítateľnú položku už aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou. To znamená aj cudzinec, ak výška jeho zdaniteľných príjmov zo Slovenska tvorí najmenej 90 percent zo všetkých príjmov ( v SR i v zahraničí). Bez ohľadu na to, ako dlho sa na území Slovenska vlani zdržoval."


+ podľa § 11 zákona o dani z príjmov odstavec 7, ktorý si citovala vyššie

je možné podľa môjho názoru u tohto daňovníka znížiť základ dane o odpočítateľnú položku ak spĺňa uvedené podmienky.
pepsikova
05.03.12,10:54
Na DU som už tiež písala, ale bez odozvy. A dobre viem, že tu nie je nikto povinný radiť, ale princíp je asi v tom, nie? Aby sme si vedeli poradiť ak sme sa s tým už stretli, nie povinne. A témy sa tu zakladajú inéééé zbytočné. Ospravedlňujem, sa ale som rozčúlená, robím jedno DP za druhým, neviem čo skôr, ako aj iní účtovníci, tak som si dovolila založiť tému, aby som si potvrdila môj názor, tak SORY. Aj tak doteraz neviem, či tento človek má nárok na odpoč.polož, aj keď ja si myslím, že áno...

mimotemy..chápem, že si jedovatá...ale ak ti za týždeň nikto neporadil, nebolo by bývalo lepšie si poradiť sama hladaním a zadávaním významových slov do google?...a jedno DP za druhým-bolo by dobre si aj nejaké záložky, či poznámky robiť pre prípad...
Zita5
05.03.12,11:17
Zákon o dani z príjmu
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)
(7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

a následne študujte
§ 16

Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)

a

§ 2

Základné pojmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#hore)


P.S.Buďte rada, že aj keď ste rozčúlená, tak sa niekto predsa len ozval .
Zita5
05.03.12,11:21
Tu prikladám tiež jeden link na preštudovanie
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=20494
Paula
05.03.12,11:29
Nuž, do témy s takýmto názvom zrejme nenakukne ďalší človiečik , ktorému by sa tiež zišla predmetná informácia. K omáčke v prvom príspevku škoda slov. Sklamaných je tu teraz oveľa viac - z iného dôvodu.
Dáša_
05.03.12,12:10
myslím, že budeš musieť skúmať, koľko zarobil v čechách a koľko na slovensku. A podľa pomeru, ak na sk zarobil viac ako 90% celkových svojich príjmov, potom môžeš odpočítať odpočitateľnú položku.

Máš to tu v diskusii napísané viackrát, naviac, rovnako hovorí aj článok z HN.
AdelaS
05.03.12,13:27
Ahoj Daši,
netráp sa. Aj mne na moje otázky nikto nechce poradiť. S jednou to stále skúšam už vyše dvoch týždňov a síce narastá "počet videní" nikto sa k tomu nevyjadruje.

Podľa môjho názoru nárok na nezdaniteľnú časť má. Ja už niekoľký rok po sebe robím daňové priznanie môjmu otcovi, ktorý trvalo robí v ČR, príjmy mu zdaňujú v ČR, tam mu uplatňujú aj odpočítateľnú položku, ja mu takisto uvádzam odpočítateľnú položku do DP na Slovensku a doteraz mi nikto nič nevytkol, že by som niečo uvádzať nemala resp. nemal by na niečo nárok. A podľa mňa to v Čechách funguje tak isto.
pepsikova
05.03.12,17:28
Nuž, do témy s takýmto názvom zrejme nenakukne ďalší človiečik , ktorému by sa tiež zišla predmetná informácia. K omáčke v prvom príspevku škoda slov. Sklamaných je tu teraz oveľa viac - z iného dôvodu...

mimotemy..k tej omáčke pridám link prvej témy, ktorú dala zadávateľka a ktorú som vytrčila, v nádeji, že niekto poradí..
http://www.porada.sk/t188558-obcan-cr-zivnost-v-sr.html

...neporadil...zadávateľka je sklamaná z toho, že nikto sa nenašiel, kto by jej na googli našiel to, čo jej teraz, v druhej téme našli naše šikovné účtovníčky...(ktoré tiež robia jedno DP za druhým a podobné veci tiež nájdu na internete a nie v breviári o dobrom chovaní, či inej literatúre...
(škoda sa starať!...
optimistka
05.03.12,18:13
Ahoj Daši,
netráp sa. Aj mne na moje otázky nikto nechce poradiť. S jednou to stále skúšam už vyše dvoch týždňov a síce narastá "počet videní" nikto sa k tomu nevyjadruje.

Podľa môjho názoru nárok na nezdaniteľnú časť má. Ja už niekoľký rok po sebe robím daňové priznanie môjmu otcovi, ktorý trvalo robí v ČR, príjmy mu zdaňujú v ČR, tam mu uplatňujú aj odpočítateľnú položku, ja mu takisto uvádzam odpočítateľnú položku do DP na Slovensku a doteraz mi nikto nič nevytkol, že by som niečo uvádzať nemala resp. nemal by na niečo nárok. A podľa mňa to v Čechách funguje tak isto.

tvoj otec je na slovensku daňovník s neobmedzenou DP a v čechách daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou
ak je danovnik s neobmedzenou daňovou povinnosťou má nárok na odpočitateľnu položku,a to bud v plnej sume, alebo krátenú alebo ziadnu podla zákaldu dane, a ak sa jedná o danovníka s obmedzenou daňovou povinnnosťou, tak má nárok na nu vtedy, ak úhrn jeho príjmov presiahol 90 % z celkových
robím DP daňovníkovi v cechách, kde je daňovníkom s obmedzenou DP a má výlučne príjmy len z ciech, tak uplatnujem nezdanitelnu sumu podla ceskych zákonov a na slovensku je tento danovníkom s neobmedzenou DP, tak mu uplatnim slovensku OP bud celu alebo kratenu podla ZD
JaHu
16.03.12,07:25
optimistka,
ĎAKUJEM, aj ja "márne" hľadám na nete napísané čierne na bielom, že na slovensku je tento danovníkom s neobmedzenou DP, tak mu uplatnim slovensku OP bud celu alebo kratenu podla ZD. Skrátka nikde nie je jednoznačne napísané, že ak 100% príjmov je zo zahraničia či má nárok na slovenské nezdaniteľné ... Ešte raz ďakujem, už nehľadám ....:(
rudo21
16.03.12,09:47
Podľa odseku 7 sa postupuje pri uplatneni nezdaniteľnej položky na manžal/ku. Podľa môjho názoru má nárok na nezdaniteľnú sumu na daňovníka. V tejto súvislosti však upozorňujem, že za určitých okolností môže byť daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR a v daňovom priznaní sa vyznačuje, či je daňovník daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou alebo obmedzenou daňovou povinnosťou, vtedy je potrebné v priznaní uviesť aj štát kde je rezidentom a príjmy zo zdrojov mimo SK. Doporučujem požiadať príslušné orgány (SR,ČR) o jeho určenie. Čo sa týka nezdaniteľnej sumy, na tú má v oboch prípadoch nárok v zmysle zákona.
JaHu
16.03.12,10:18
a aké môžu byť tie "určité okolnosti"???
Príklad: Daňovník je osoba s trvalým pobytom v SR, žijúca v SR, dochádzajúca pár km za hranice do práce od pondelka do piatku - 8h prac. čas. Na Slovensku žije - v Čechách pracuje. Príjem iba z ČR. Už niekoľko rokov. Bežný jav v pohraničí ...
Myslím, že je to daňovník s neobmedzenou DP, tu zdaní celosvetové príjmi, príjem z ČR vyjme, v ČR zdaní český príjem-podá DP .... či?? :o
Zitulda
16.03.12,10:30
Ešte doložím pre Dašenu... ak chceš dostať skoro odpoveď a nik nedáva, tak vždy daj (aspoň dva x za deň)do Tvojej témy nový príspevok s tým, že napíšeš iba... posúvam... potom je vňčšíe predpoklad, že niekto odpovie:) a nečakaj!
Jónás Marica
13.04.12,13:14
Ahoj,má nárok!Ale len na 3559,30 eur.Na ostatné odpoč.položky má nárok len ,keď príjmy zo Slovenska boli z celkových príjmov na 90 %.