cucpo
05.03.12,11:31
Dobry den chcem sa spytat vyhral som elektroniku a bol som upozorneny ze musim zaplatit dan z vyhry. Vyhral som to ako obcan nie ako zivnostnik, ma to nieco spolocne?? A est k tomu dostal som informaciu o cene elektroniky ale ta je znacne predrazena nezodpoveda realnej cene ako sa to riesi s tou danou ?? Ta spolocnost co poriadal tu sutaz ma ohlasi na DU ze im mam uhradit dan ??
Xanti
05.03.12,10:42
V akej výške je tá výherná cena?
Musíš to uviesť v DP, či sa hneváš alebo nie.
V oddiely VIII. tab. č. 3 riadok č. 9 , aj keby si nebol SZCO tak by si kvôli výhre musel vyplňať DP typ B.
cucpo
05.03.12,10:47
600€ bez dph ale pritom relana cena je tak cca 300€ to som zas asi spravil kravinu ze som to prijal :-( A ked to jednoduch zamlcim to bude asi problem coo
lubka0907
05.03.12,10:50
Už sa to tu viac krát riešilo. A v prípade výhry je jedno, či je to predražené alebo nie. Musíš zaplatiť daň zo sumy akú uviedla spoločnosť.
Ale záleží od výšky ceny elektroniky.
Xanti
05.03.12,10:50
No rozhodne by som nedoporučovala zamlčovať,
dal si údaje pri prevzatí, tvoje údaje spoločnosť pošle na DU.

Aj ked to má hodnotu podľa teba 300 e .. a ty z toho zaplatíš daň 600*0,19 = 114 eur, tak aj tak máš pridanú hodnotu čo si získal 180 eur.
lubka0907
05.03.12,10:52
v tomto prípade treba zaplatiť daň. Ja by som zamlčanie neriskovala. Môže ťa to vyjsť draho.
cucpo
05.03.12,11:04
Dakujem vsetkym za ochotu a rady no nic ine mi nezostane len to priznat sakra
dalid
05.03.12,11:12
... a ty z toho zaplatíš daň 600*0,19 = 114 eur, tak aj tak máš pridanú hodnotu čo si získal 180 eur.

Ja sa moc do toho nevyznám, ale nemáme už rok 20% daň?
Nemalo by byť správne 600*0,2 (a nie 0,19)?? ;)
Xanti
05.03.12,11:14
Ja sa moc do toho nevyznám, ale nemáme už rok 20% daň?
Nemalo by byť správne 600*0,2 (a nie 0,19)?? ;)
Dalid my sa bavíme o dani z príjmu ktorá je stále 19% a nie o DPH ktorá je ako píšeš 20%.
Treba poriadne čítať a nie mýliť si dojmy s pojmami. :D
Xanti
05.03.12,11:37
Cucpo,
aby som nezabudla, fotokopiu preberacieho protokolu prilož k DP ako prílohu.
cucpo
05.03.12,11:51
Dakujem
dalid
05.03.12,11:52
Xanti - OK, však ja som aj napísal, že sa v tomto neorientujem ;)
Katy a R
05.03.12,11:55
Ja ešte doplním .. nepíšeš nič o ostatných príjmoch :confused::confused:
Lebo ak by si iné príjmy nemal .. tak nemusíš ani robiť DP ;):confused:
bubkoch
05.03.12,12:05
uz tu raz niekto pisal podobny problem ze vyhral TV, ktory dana spolocnost v dany den predavala v obchode za cca 400€ a jemu uviedli hodnotu vyhry cca 600€ ..
aky ma spoplocnost z toho profit ze uvedie hodnotu vyhry ovela vacsiu nez za aku realne predava ? da sa proti tomu branit skutocne len neprevzatim vyhry ?
Katy a R
05.03.12,12:08
jasné, že je vyššia, keď aj vysokú províziu niekto zoberie
cucpo
05.03.12,12:14
no som zivnostnik inak by som sa na to urcite vyprdol ale takto mam obavu v tomto kocurkove
blender
16.10.12,12:46
prajem dobry den,

zapojili sme sa do spotrebitelskej sutaze o digitalnu zrkadlovku v hodnote 760 €. Podla vsetkeho to nebude splnat podmienku podla § 9 ods. 2 pism. l), cize to nebude patrit do zakonu o loteriach a inych podobnych hrach.

Pravdepodobne to je posudzovane ako ostatny prijem, t. j. prijmy podla § 8 ods. 1 pism. i) vyhry v loteriach a inych podobnych hrach a vyhry z reklamnych sutazi a zrebovani.

Mozem si na tuto vyhru uplatnit aj § 9 ods. 2 pism. m) teda oslobodit si prijem od dane do vysky 165,97 € a platit dan z prijmu "len" z hodnoty 594,03 €, alebo musim zdanit celu hodnotu vyhry 760 €? Osobne si myslim, ze celu hodnotu, ale pre istotu sa opytam.

Dalej som si nastudovala, ze okrem dani z prijmu musim zaplatit aj odvod do zdravotnej poistovne vo vyske 14 % z celkovej hodnoty. To sa mam ist ja sama prihlasit na zdravotnu poistovnu spolu s papierom, ktory mi zrejme posle vyhlasovatel sutaze alebo ma oni vyzvu?

Ak som cely rok 2012 na rodicovskej dovolenke a moje prijmy neprekrocia hranicu 1822,37 € (okrem vyhry len rodicovsky prispevok), teda hranicu, ktora stanovuje podanie DP, tak potom musim alebo nemusim zdanit vyhru? Nasledne si moj manzel uplatni NCZD na manzelku o hodnotu 760 € nizsiu, t. j. hodnota NCZD na manzelku za rok 2012 bude 2884,74 €.

Opravte ma prosim, ak je to nespravne.
dakujem za vsetky rady

Toto vsetko mam riesit do 31.03.2013 alebo skor?
marjankaj
16.10.12,13:12
prajem dobry den,

zapojili sme sa do spotrebitelskej sutaze o digitalnu zrkadlovku v hodnote 760 €. Podla vsetkeho to nebude splnat podmienku podla § 9 ods. 2 pism. l), cize to nebude patrit do zakonu o loteriach a inych podobnych hrach.

Pravdepodobne to je posudzovane ako ostatny prijem, t. j. prijmy podla § 8 ods. 1 pism. i) vyhry v loteriach a inych podobnych hrach a vyhry z reklamnych sutazi a zrebovani.Áno

Mozem si na tuto vyhru uplatnit aj § 9 ods. 2 pism. m) teda oslobodit si prijem od dane do vysky 165,97 € a platit dan z prijmu "len" z hodnoty 594,03 €, alebo musim zdanit celu hodnotu vyhry 760 €? Osobne si myslim, ze celu hodnotu, ale pre istotu sa opytam.Celú

Dalej som si nastudovala, ze okrem dani z prijmu musim zaplatit aj odvod do zdravotnej poistovne vo vyske 14 % z celkovej hodnoty. To sa mam ist ja sama prihlasit na zdravotnu poistovnu spolu s papierom, ktory mi zrejme posle vyhlasovatel sutaze alebo ma oni vyzvu. Na základe daňového priznania ti ZP sama urobí ročné zúčtovanie a v septembri ti oznámi výšku nedoplatku

Ak som cely rok 2012 na rodicovskej dovolenke a moje prijmy neprekrocia hranicu 1822,37 € (okrem vyhry len rodicovsky prispevok), teda hranicu, ktora stanovuje podanie DP, tak potom musim alebo nemusim zdanit vyhru? Nasledne si moj manzel uplatni NCZD na manzelku o hodnotu 760 € nizsiu, t. j. hodnota NCZD na manzelku za rok 2012 bude 2884,74 €. No tu asi nemusíš podávať daňové priznanie. §32

Opravte ma prosim, ak je to nespravne.
dakujem za vsetky rady

Toto vsetko mam riesit do 31.03.2013 alebo skor?
Stačí do toho 31.3.2013.
romek1970
21.10.12,13:38
prosim ja mám tiež taký problém ale vyhru maju svokrovci dochodci a je to automobil v cene 13377Eur.a chcel by som vediet či nemaju dajaku úlavu na tej dani ,dakujem za informaciu.
blender
21.02.13,08:59
Stačí do toho 31.3.2013.

dobry den, tak som tu opat. Dnes som sa pustila do vyplnania DP. Po mojej intervencii u zadavatela sutaze, sa tento rozhodol dan z vyhry zaplatit za vyhercov (co je uplne skvele). Zaroven ma vsak upozornil, ze som povinna podat si DP, aby DU mohol odvedenu dan zuctovat s platbou.

A teraz sa dostavam k mojej dileme. V 8. oddiely DP typ B som do riadku 9, vyhry a ceny uviedla hodnotu vyhry. Kde ale uvediem dan, ktora bola z tejto vyhry zrazena usporiadatelom sutaze? Od riadku 105 do riadku 109 mi to nikde nepasuje, nakolko som tu dan nezaplatila ja ale usporiadatel sutaze.

Alebo hodnotu vyhry nemam uvadzat v 8. oddiely ale len v 14. oddiely, pripadne niekde inde?

Vopred dakujem za pomoc
Mila123
21.02.13,09:02
dobry den, tak som tu opat. Dnes som sa pustila do vyplnania DP. Po mojej intervencii u zadavatela sutaze, sa tento rozhodol dan z vyhry zaplatit za vyhercov (co je uplne skvele). Zaroven ma vsak upozornil, ze som povinna podat si DP, aby DU mohol odvedenu dan zuctovat s platbou.

A teraz sa dostavam k mojej dileme. V 8. oddiely DP typ B som do riadku 9, vyhry a ceny uviedla hodnotu vyhry. Kde ale uvediem dan, ktora bola z tejto vyhry zrazena usporiadatelom sutaze? Od riadku 105 do riadku 109 mi to nikde nepasuje, nakolko som tu dan nezaplatila ja ale usporiadatel sutaze.

Alebo hodnotu vyhry nemam uvadzat v 8. oddiely ale len v 14. oddiely, pripadne niekde inde?

Vopred dakujem za pomoc
a teraz vieš aká je výška výhry? výhra + zaplatená daň za inú osobu (ako nepeň. príjem)
blender
21.02.13,09:52
ano viem hodnotu vyhry, poslali mi oznamenie o hodnote vyhry pre ucely zdanenia vyhry danou z prijmov za rok 2012, v ktorom pisu nasledne: hodnota vyhry 547,38 EUR vratane DPH. Spolocnost sa rozhodla, ze dan z vyhry za vyhercov zaplati. O uhrade dane Vam zasleme potvrdenie v priebehu 3/2013. Prosime Vas, aby ste si svoju povinnost podat DP splnili, a danovy urad mohol odvedenu dan zuctovat s nasou platbou.