1hugo1
05.03.12,13:53
Ahojte, ako správne zaúčtovať v PD prijatý dobropis? Reklamoval som v roku 2011 tlačiareň, kt. bola kúpená v roku2009. Nedala sa opraviť, tak mi vrátili peniaze a vystavili k tomu dobropis. Dám si to do knihy pohľadávok a v PD ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné? Správne?
Katarina
05.03.12,17:51
Prijatý dobropis zaeviduješ do knihy záväzkov s mínusovým znamienkom. Pri účtovaní úhrady vyrovnáš záväzok v knihe prijatých faktúr a zaúčtuješ v PD nákup materiálu s mínusovým znamienkom, predpokladám, že nákup tlačiarne v roku 2009 si účtovala tiež ako nákup materiálu. Nezabudni tlačiareň vyradiť z knihy drobného majetku.
1hugo1
05.03.12,21:35
V r.2009 aj 2010 som si robil daňovú evidenciu - iba evidoval príjmy a výdavky. Ale v r.2010 som zamestnal človeka, tak už ju nemôžem robiť a trápim sa s JU :(. Prečo nákup materiálu? Ak to nemôže ísť do príjmov, nemala by to byť réžia?

A ako s fa za telefón? Do nákladov si dávam 60% a zbytok osobná spotreba. V PD dám celú čiastku ako výdaj z účtu, 60% ako VOZD-réžia a tých 40% ako VNOZ-osobná spotreba. Robím to dobre?
Tweety
06.03.12,07:14
V r.2009 aj 2010 som si robil daňovú evidenciu - iba evidoval príjmy a výdavky. Ale v r.2010 som zamestnal človeka, tak už ju nemôžem robiť a trápim sa s JU :(. Prečo nákup materiálu? Jednoducho preto, lebo nákup tlačiarne je nákupom materiálu. Takže aj dobropis je nákupom s mínusom. Ak to nemôže ísť do príjmov, nemala by to byť réžia?

A ako s fa za telefón? Do nákladov si dávam 60% a zbytok osobná spotreba. V PD dám celú čiastku ako výdaj z účtu, 60% ako VOZD-réžia a tých 40% ako VNOZ-osobná spotreba. Robím to dobre? To je OK, pretože platíš za služby.
Odpovede v texte.
1hugo1
06.03.12,19:52
Veľmi pekne ďakujem, ste zlaté
enfa
27.03.12,14:53
Môžem tiež poprosiť o radu? Boli prijaté k fa od orangu dobropisy za 7 mesiacov, ale boli zoohľadnené až v októbri, odčítaním príslušnej sumy z fakturovanej sumy.
Do faktúr zapíšem sumu uvedenú na faktúre, do úhrad uvediem sumu zaplatenú. Všetky dobropisy mínusovým znamienkom do došlých faktúr. Príjem dobropisu spárujem k fakturovanej sume. Musím nejakým ID to ešte zaúčtovať?
L-M
19.06.12,13:13
Dobrý deň poprosila by som o radu, (mes. platci DPH)-prijali sme dobropis- opravu ZD kvôli vráteným paletám.
Zaevidujem to ja s dátumom , kedy mi daná fa prišla podľa § 53 zákona o DPH a nezaujíma ma dátum zdanit.plnenia na fa. Alebo môžem tento dobropis- opravu ZD zaevidovať do DPH s dátumom zdanit.plnenia aký je na faktúre.
Mesiac je ten istý.

Ďakujem
Tweety
19.06.12,13:38
Dobrý deň poprosila by som o radu, (mes. platci DPH)-prijali sme dobropis- opravu ZD kvôli vráteným paletám.
Zaevidujem to ja s dátumom , kedy mi daná fa prišla podľa § 53 zákona o DPH a nezaujíma ma dátum zdanit.plnenia na fa. Alebo môžem tento dobropis- opravu ZD zaevidovať do DPH s dátumom zdanit.plnenia aký je na faktúre.
Mesiac je ten istý.

Ďakujem
§53

Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane,
L-M
20.06.12,08:42
§53

Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane,


Keďže doklad dostanem v tom istom zdaňovacom období ako je mesiac v dátume dodania na faktúre, tak v tomto prípade je jedno či tam bude 14.6.- dátum dod.na fa, alebo 20.6. dátum kedy prišla fa? Len pre poriadok v evidencii DPH- správne podľa zákona je 20.6.- však.
znenie § 53 mám prečítané niekoľkokrát, ale o sú také maličkosti v ktorých sa potrebujem uistiť
Viem , že sú to len dni, ale aj tak by som to rada vedela...
vopred ďakujem za trpezlivosť