Janza
05.03.12,14:07
Viem, že sa tu píše o tom veľa, ale môžete mi konkrétne odpovedať, lebo robím to prvý krát:

XX je živnostník. pracoval tri mesiace v Nemecku, má priložené konkrétne montážne denníky aj potvrdenú dochádzku.
Vyšiel mu vysoký príjem, preto by ho rád ponížil nejakými nárokami - diety,vreckové....
Čo všetko si môže uplatniť?
Xanti
05.03.12,13:12
Len diety za každý deň strávený v nemecku, treba urobiť cesťák. Vreckovým si základ dane neponíži.
Janza
05.03.12,13:23
takže ja urobím napr. 1.9. cesťák do konkrétneho mesta v Nemecku, na konci mesiaca príchod na Slovenskou , a príslušnou tarifou vynásobím počet dní?
Aká je prosím max sadzba na celý deň v tejto krajine?
Xanti
05.03.12,13:25
No pohľadaj si http://www.podnikajte.sk/spravy/c/353/category/spravy/article/stravne-zahranicne-pracovne-cesty-2011.xhtml
nakoľko treba urobiť aj prechody hranicami a rôzne krajiny a časy ... nemôžeš dať len cesťák nemecko ..
Lebo prvý a posledný den cestoval... takže mu môže výjsť stravné aj v Nemecku, a aj na SVK.
Janza
05.03.12,13:47
jUj, takže to nebude tak jednoduché. Keď aj napr. odrobil niekoľko mesiacov tu na Slovensku, tiež má nárok na stravné? Je z Oravy a taktiež priložené montážne denníky z práce v Bratislave.
chodil na vlastnom aute- má odložené bločky, avšak nemá zaplatenú cestnú daň, takže toto asi nemôže použiť
Xanti
05.03.12,17:39
No ak chodí na pracovné cesty tak áno má nárok na stravné aj v rámci SVK. No kedže nemal zaplatenú cestnú daň tak si nemôže uplatniť výdavky na cestu, no stravné si uplatniť môže detto ak má faktúry za ubytovanie ...
Tweety
05.03.12,18:21
No ak chodí na pracovné cesty tak áno má nárok na stravné aj v rámci SVK. No kedže nemal zaplatenú cestnú daň tak si nemôže uplatniť výdavky na cestu, no stravné si uplatniť môže detto ak má faktúry za ubytovanie ... Trošku poopravím:
to, že nemal zaplatenú daň z MV( nie cestnú daň) ešte neznamená, že si nemôže uplatniť výdavky na PC.
Xanti
05.03.12,18:26
Ako človek preberá slovník toho komu odpisuje. :D
Tweety
05.03.12,18:58
To chápem, čítaš, hneď ide tvoja myšlienka, a už to jede, ako mašinka, chi.chi..
mondes
05.03.12,19:35
No pohľadaj si http://www.podnikajte.sk/spravy/c/353/category/spravy/article/stravne-zahranicne-pracovne-cesty-2011.xhtml
nakoľko treba urobiť aj prechody hranicami a rôzne krajiny a časy ... nemôžeš dať len cesťák nemecko ..
Lebo prvý a posledný den cestoval... takže mu môže výjsť stravné aj v Nemecku, a aj na SVK.

Zdravím Vás. Pripojím aj moju otázku. Takže ak cestoval z domu napr. ráno o 8 hod., cez Slovensko išiel napr. 5,5 hod., ďalej cez Poľsko cestoval napr. 6,5 hod. a v Nemecku bol v ten deň 4 hod. (do polnoci), tak si uplatňuje naraz stravné zo SK aj z PL? (v Nemecku nemá nárok v ten deň na stravné, lebo tam nebol min. 6 hod. Však?) Vďaka.
Xanti
05.03.12,19:44
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi stravné v cudzej mene alebo eurách za kalendárny deň, v mene a výške stravného určeného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi počas dňa najviac hodín. Za predpokladu, že by zamestnanec strávil rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, patrí mu stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.


Takže ako píšeš stravné SVK + PL.
Janza
06.03.12,14:17
má faktúru na ubytovanie napr. za mesiac máj - na Slovensku. k tomu dochádzka a montážny denník za máj od 3.5. do 31.5.. Ako by som mala teda s tým stravným a cestovným postupovať?
Heni
06.03.12,14:52
Zdravím Vás. Pripojím aj moju otázku. Takže ak cestoval z domu napr. ráno o 8 hod., cez Slovensko išiel napr. 5,5 hod., ďalej cez Poľsko cestoval napr. 6,5 hod. a v Nemecku bol v ten deň 4 hod. (do polnoci), tak si uplatňuje naraz stravné zo SK aj z PL? (v Nemecku nemá nárok v ten deň na stravné, lebo tam nebol min. 6 hod. Však?) Vďaka.
stravné v zahraničí je rozdelené na časové pásma, ak prac. cesta trvala:
do 6 hodín (t.j.25% sadzby celodenneho stravného),
6-12 hodín (50% celodennej sadzby)
a nad 12 hodín v kalendárnom dni (t.j. 100% celodennej sadzby).

takže ak bol v Nemecku 4 hodiny - má nárok na 25% z celkovej sadzby stravného.
Heni
06.03.12,14:57
Xanti
06.03.12,17:45
stravné v zahraničí je rozdelené na časové pásma, ak prac. cesta trvala:
do 6 hodín (t.j.25% sadzby celodenneho stravného),
6-12 hodín (50% celodennej sadzby)
a nad 12 hodín v kalendárnom dni (t.j. 100% celodennej sadzby).

takže ak bol v Nemecku 4 hodiny - má nárok na 25% z celkovej sadzby stravného.
Súhlasím s tebou, že aj ked je človek v zahraničí kratšie ako 6 hodín má nárok na stravné.

No nesúhlasím s tebou, že má nárok na nemecké stravné v daný deň. Nakoľko v polsku bol o 2,5 h dlhšie ako v nemecku, takže má nárok na polské stravné.
mondes
06.03.12,19:58
Súhlasím s tebou, že aj ked je človek v zahraničí kratšie ako 6 hodín má nárok na stravné.

No nesúhlasím s tebou, že má nárok na nemecké stravné v daný deň. Nakoľko v polsku bol o 2,5 h dlhšie ako v nemecku, takže má nárok na polské stravné.

A nie je to rozdelené do časových pásiem? Od 6 - 12 hod., 12 - 18 hod. a 18 - 24 hod.?

K druhej časti: Môže si vybrať stravné, ktoré je preňho výhodnejšie. Či?
Xanti
06.03.12,20:05
A nie je to rozdelené do časových pásiem? Od 6 - 12 hod., 12 - 18 hod. a 18 - 24 hod.? Nie pri zahraničných je to ináč podelené, ty si si aspon otvoril link čo som dala v príspevkoch vyššie? Tam to bolo pekne popísané.

K druhej časti: Môže si vybrať stravné, ktoré je preňho výhodnejšie. Či? Jedine v prípade, že je rovnaký počet hodín v dvoch krajinách zahraničných tak si môže vybrať stravné z tej výhodnejšej.
v texte.
Janza
07.03.12,13:29
no aby som mala jasno. Cez SR aj Rakúsko cestoval iba po 3 hod. 6hod. cez Nemecko, potom tam bol celý mesiac, čo má podložené denníkmi a dochádzkou.
Je tam ako SZČO, nie ako zamestnanec, ktorého vyšle firma. Nemá faktúry za ubytovanie, pretože mu to hradila firma, pre ktorú pracoval
Aké má teda nároky? Na každý deň tých 45 EUR?
Xanti
07.03.12,13:56
no aby som mala jasno. Cez SR aj Rakúsko cestoval iba po 3 hod. 6hod. cez Nemecko, potom tam bol celý mesiac, čo má podložené denníkmi a dochádzkou. Tým pádom nemá nárok na stravné slovenské, ani rakúske.
Je tam ako SZČO, nie ako zamestnanec, ktorého vyšle firma. Nemá faktúry za ubytovanie, pretože mu to hradila firma, pre ktorú pracoval
Aké má teda nároky? Na každý deň tých 45 EUR? Od druhého dňa po predposledný. Prvý deň a posledný deň a výška stravného závisí od počtu hodín Daj konkretnejší príklad.
Uved príklad :
Odchod z mesta A -SK ... 11,00
prechod hranicami SK-AT ... 14,00
prechod hranicami AT-GE ... 17,00
príchod do mesta B - GE .... 20.00

Vtedy bude stravné na SVK 0 eur, stravné v rakúsku nerátaš, lebo tam bol menej hodín ako v cieľovek krajine a v nemecku bol prvý deň od 17,00-24,00 hodiny teda 7 hodín , a tak stravné je 50% z denného stravného teda 22,50 eur.

Detto podrobne rozpíšeš aj posledný deň cesty.
Janza
09.03.12,13:13
cez SR išiel 3 hod., cez Rakúsko 3 hod. a nemecko cca 6 hod. Potom tam bol celý mesiac.
takže na prvý a posledný deň dať pomernú časť a na 28dní x 45 eur?
ako sa to zapíše v peň.denníku? Treba nejaký interný doklad?
Zuzanak1
10.03.12,10:36
Ahojte, ja to počítam takto, napr.
1 deň. :
Prechod hraníc 11:00
Rakúsko 11:00 - 13:00 2 hod.
Nemecko 13:00 - 24:00 11hod.

Spolu v zahraničí v jeden deň bol 13 hod. je to v pásme nad. 12 hod, takže 100% stravné v krajine kde strávil viac času, tzn. Nemecko 45 eur.
Nepočítam v jednom dni stravné z každej krajiny podľa pásma, podľa mňa sa hodiny v rámci jedného dňa spočítavajú a berú ako celok a použije sa sadzba krajiny v ktorej strávil najviac času.
Janza
12.03.12,07:22
a ako je to teda s tým účtovaním v peň. denníku? aké doklady k tomu vystaviť, cestovný príkaz, alebo aj nejaký ID?
ivustek
13.03.12,05:48
cestovný príkaz
mondes
29.03.12,19:46
Zdravím Vás, mám ešte otázku. Ak SZČO cestoval do Nemecka a tam si uplatnil plnú výšku stravného, t.j. 45 Eur, tak na SK už nemá nárok na stravné, aj keď by mu vyšlo tých 3,80? Vďaka.
Xanti
29.03.12,20:38
Zdravím Vás, mám ešte otázku. Ak SZČO cestoval do Nemecka a tam si uplatnil plnú výšku stravného, t.j. 45 Eur, tak na SK už nemá nárok na stravné, aj keď by mu vyšlo tých 3,80? Vďaka.Má nárok.
Farks
08.06.12,12:33
Potrebujem sa spýtať na účtovanie vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste. Celý rok som účtovala cestovný príkaz na 512, odvody z vreckového na 524.Chcem sa spýtať akým spôsobom to môžem teraz preúčtovať najlepšie cez ID na nedaňový náklad?Ďakujem
Tweety
08.06.12,12:38
Potrebujem sa spýtať na účtovanie vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste. Celý rok som účtovala cestovný príkaz na 512, odvody z vreckového na 524.Chcem sa spýtať akým spôsobom to môžem teraz preúčtovať najlepšie cez ID na nedaňový náklad?Ďakujem
Preúčtuj sumy vreckového z 512 daňovej na 512 nedaňovú analytiku.