amarutu
05.03.12,14:30
Prosim o radu. Moja situacia je takato:

- Pri pohlade na stav mojho uctu v januari 2012 cez I-banking som zistil, ze mam na konte ovela menej penazi, ako tam mam mat.
- Na pobočke VUB tu mi povedali že som v exekúcií zo strany Všeobecnej Zdravotnej Poisťovne.
- Na pobocke VZP mi zas povedali, že je to kvôli tomu, ževraj mám dlh vo výške 250€ za obdobie, keď som chodil na denné pomaturitné štúdium na obchodnú akadémiu v šk. roku 2001/2002 - pred 10 rokmi!!!
- povedal som im ze ja som chodil do skoly, oni zevraj nemaju potvrdenie,
- doniesol som im potvrdenie, uznali mi to.
- ale zevraj mam zaplatit exekucne poplatky

- Poistencom VZP nie som od 5. Januára 2009
- odvtedy som sa ako student VS stahoval z jedneho privatu na druhy
- od roku 2011 som, ako pracujuci clen spolocnosti - zivnostnik - v jedno izbovom byte.
- Kedže som sa nezdržiaval na adrese, ktorú som mal nahlásenú vo VZP do dátumu 5. januára 2009, výzvy na uhradenie podlžnosti voči VZP poisťovni sa mi nemali ako dostať do rúk.
- VZP však napriek tomu neváhala poslať na mňa exekútora


1. Má VZP na takúto formu štátnej šikany právo?
2. Neexistuje premlcacia doba na dlho voci VZP? Kedze si páni z VZP v roku 2011 zmysleli, ze im dlhujem 250 eur zpred 10 rokov...
3. Mam platit exekucne poplatky, napriek tomu ze som sa nevyhybal exekucii, len som proste na danej adrese (kam mi dorucovali vyzvy na zaplatenie) uz davno nebyval?
4. Je snad mojou povinnosťou hlásiť VZP až do konca života každé miesto kam sa presťahujem, aj ked nie som ich poistencom uz dobre styri roky??? Co ak "kompetentni" najdu o 5 rokov dalsi dlh?

Dopredu vam vsetkym dakujem za rady
Zivnostnik
ivka70
05.03.12,13:49
Premlcacia doba existuje, nevztahuje sa vsak na pripady, kedy si poistenec nesplnil ohlasovaciu povinnost.
Kedze si is ju nesplnil, teda neohlasil si VsZP, ze si poistencom statu, ma poistovna narok od teba vymahat dlznu sumu.
SamuelSK
05.03.12,14:03
Vitaj na Slovensku :)
Stanislav 1975
05.03.12,14:09
trovy vymáhe exe správne- lebo keby si oznámil,že si poistencom štátu,ako si mal tak by na teba exe neposlali- ale keďže ho poslali a bolo to tvojou vinou,tak exe má nárok na svoju odmenu...
draik
05.03.12,15:16
Príde Vám upovedomenie o začatí exekúcie, môžte voči nej podať námietky (podanie námietok je spoplatnené). Ak ste si splnili v minulosti všetky povinnosti voči poisťovni (napr. ohlášky, odhlášky atď), nebudete platiť ani exekučné trovy. Ak ste si ich však tieto povinnosti nesplnili, je pravdepodobné, že trovy budete musieť znášať - poisťovňa by vtedy postupovala podľa zákona, keď od Vás vymáhala údajný dlh; nemohla vedieť, že ste boli študentom, ak ste si povinnosť voči nej neplnili.
1. Nejde o šikanu
2. Na vymáhanie nedoplatkov majú 10 rokov
3. Viď vyššie
4. Nemusíte. Ak ste si však neplnili povinnosti, tak Vás minulosť dobehne...
Mária27
05.03.12,15:48
Mne prišiel výmer nedoplatku nejakých 99 eur za rok 2005. Vzniesla som námietku premlčania (5 rokov) - do 15 dní, ako to bolo v poučení. Uznali, došlo nové rozhodnutie, ktorým predchádzajúce zrušili.
amarutu
06.03.12,08:09
Dakujem vam vsetkym co ste mi odpovedali.

Ja som presvedceny ze som im potvrdenie o dochadzke do skoly doniesol pred mnohymi rokmi, ale nemam potvrdenie o tom ze som im to potvrdenie doniesol. To som bol este naivny studentik, podcenil som silu a hlavne zaujmy statu.
Mozu sa im tam "stratit" aj dalsie potvrdenia a nijako im nemozem dokazat ze som si splnil vsetky ohlasovacie povinnosti.
VZP ma obrovske dlhy a viem ze ich pravnici dostali za ulohu vyskrabat z hrnca aj posledne omrvinky, to je aj dovod, preco ma dotycny zastupca VZP pan JuDr. ktory na mna poslal exekutora, velmi intenzivne odhovaral od toho aby som doniesol potvrdenie, ale radsej aby som to rychle zaplatil aby som to mal zkrku. Bol aj dost sklamany ked som to potvrdenie doniesol.

Takze zhrniem to.
1. Ano, myslim si ze ide o sikanu. Ide o zakony, ktore statu umoznuju sikanovat tvrdo pracujucich zivnostnikov. Kolegovia zivnostnici mi to urcite potvrdia. Nemam narok na dovolenku, pracujem obcas aj vikendy, odvody platim bez ohladu na to ci v dany mesiac nieco zarobim alebo nie. Papierovaciek nad hlavu. A dalsie veci, ktore tu nemusim menovat.
2. K tomu vsetkemu statna poistovna, ktora nevie hospodarit a nie je schopna ustriehnut udajny dlh (ake zvlastne ze cakali presne desat rokov na to, aby mi oznamili ze som mal "dlh", uplne verim tomu ze je to len zhoda okolnosti, vsakze) posiela vyzvy na zaplatenie na moju adresu spred styroch rokov, a potom exekutora. TO VSETKO KED UZ NIE SOM ICH POISTENCOM (a teda im nehlasim zmenu adresy) UZ 4 ROKY!

----este raz vsetkym dakujem za pomoc a lucim sa slovami: Socializmus na vecne casy a nikdy inak! -----
ivka70
08.03.12,11:52
Ty im nenosis len potvrdenie ,ale vypisujes prihlasku a odghlasku ako student. Kopia prihlasky ci odhlasky ti ostava.
To, ze ju nemas, zmanena, ze si to bud nerealizoval alebo si to dolezite potvrdenie vyhodil.
Zial, za chyby sa plati.

1. nejde o sikanu, ide o vymahanie zakonnych narokov poistovne, ktora ta v tom case poistovala a ktora si kvoli chybajucej infomacii od teba nemohla od statu za teba poistne vypytat. Takze si ho pyta od teba.
2. to s tvojimi povinnostami vyplyvajucimi zo zakona nijako nesuvisi