Ema1
05.03.12,15:51
Dobrý deň, prosím Vás keď živnostník nevyužíva pre podnikanie žiadny účet (príjmy má vyplácané v hotovosti), ale poistné do zdravotnej odvádza z účtu inej osoby, musí oboznámiť o účte DÚ? Ďakujem.
Paula
05.03.12,15:10
Ak neoznámi DÚ účet v rámci podnikania, potom v prípade, že mu vznikne nejaký preplatok na dani, má smolu - k preplatku sa nedopracuje.
Ema1
05.03.12,15:25
DÚ nevracia preplatky živnostníkom aj poštovou poukážkou? Teda povinnosť nahlásiť účet je len z dôvodu preplatku, prehľadu príjmov zo živnosti a teda nevadí keď odvody do poisťovní sú uhrádzané z účtu a ten by nebol nahlásený DÚ?
Tweety
05.03.12,15:57
DÚ nevracia preplatky živnostníkom aj poštovou poukážkou? Teda povinnosť nahlásiť účet je len z dôvodu preplatku, prehľadu príjmov zo živnosti a teda nevadí keď odvody do poisťovní sú uhrádzané z účtu a ten by nebol nahlásený DÚ?
Nie iba z dôvodu vrátenia príp. preplatku, ale zákon hovorí o tom, že účet používaný na podnikanie, musí oznámiť DÚ.
srska
05.03.12,16:01
Ak neoznámi DÚ účet v rámci podnikania, potom v prípade, že mu vznikne nejaký preplatok na dani, má smolu - k preplatku sa nedopracuje.nesúhlasím
srska
05.03.12,16:09
Nie iba z dôvodu vrátenia príp. preplatku, ale zákon hovorí o tom, že účet používaný na podnikanie, musí oznámiť DÚ.ak nepoužíva účet - nemá účet, nemá na čom sústreďovať peňažné prostriedky z podnikania - neuvádza pri registrácii = všetko uhrádza do 8180 poštovou poukážkou a všetky preplatky z 8180 si nechá posielať z fs poštovou poukážkou
Tweety
05.03.12,16:11
ALe on používa, hoci len na zaplatenie odvodov.
Braňo
05.03.12,16:15
Nechápem aký problém je mať účet napríklad len na platenie odvodov, keď niekoľko bánk má už vedenie zdarma.
srska
05.03.12,16:19
Nechápem aký problém je mať účet napríklad len na platenie odvodov, keď niekoľko bánk má už vedenie zdarma.no braňko, ja som napríklad nemal od 99 do 06 žiadny účet už len z toho dôvodu aby mi naň nesiahol žiadny sk exekútor;) pošta bola moja kamarátka
ivustek
05.03.12,16:46
ALe on používa, hoci len na zaplatenie odvodov.

V zadaní píše, že používa na platenie odvodov účet cudzej osoby. Rozmýšľam ako to potom účtuje v účtovníctve.
srska
05.03.12,16:55
V zadaní píše, že používa na platenie odvodov účet cudzej osoby. Rozmýšľam ako to potom účtuje v účtovníctve.napr. ako o ostatnom záväzku a jeho vyrovnaniu cez pokladňu
Paula
05.03.12,18:22
ak nepoužíva účet - nemá účet, nemá na čom sústreďovať peňažné prostriedky z podnikania - neuvádza pri registrácii = všetko uhrádza do 8180 poštovou poukážkou a všetky preplatky z 8180 si nechá posielať z fs poštovou poukážkou


Pri dani z príjmu je v tlačive kolonka. A keď ide napr. o odpočet DPH, napíše žiadosť o poukázanie poukážkou?
ivustek
05.03.12,18:46
napr. ako o ostatnom záväzku a jeho vyrovnaniu cez pokladňu

ano, tak by to šlo, len sa mi zdá čudné, že ako doklad si tam priloží výpis z účtu na meno cudzej osoby.
srska
05.03.12,19:11
Pri dani z príjmu je v tlačive kolonka. A keď ide napr. o odpočet DPH, napíše žiadosť o poukázanie poukážkou?môže požiadať buď o kompenzáciu alebo preúčtovanie:)
Paula
05.03.12,19:36
Áno, Mňa zaujímal prípad, keď niet čo kompenzovať či preúčtovať :)
srska
05.03.12,20:29
to paula:
§ 79 zákona 563/2009
(2) Ak nemožno daňový preplatok použiť podľa odseku 1, správca dane na žiadosť daňového subjektu, daňový preplatok vráti v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; daňový preplatok na dani z príjmov a na dani z motorových vozidiel za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitných predpisov, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku daňového preplatku. Ak správca dane žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva.

......

(7) Na nadmerný odpočet a spotrebnú daň, pri ktorej bolo uplatnené jej vrátenie, sa primerane vzťahujú odseky 1 až 6.

a len dodám - ak by nastala situácia, že niet čo kompenzovať či preúčtovať - požiadam o vrátenie cez poukážku - keď nemám účet, musia to rešpektovať
dogicka
06.03.12,06:46
Pri dani z príjmu je v tlačive kolonka. A keď ide napr. o odpočet DPH, napíše žiadosť o poukázanie poukážkou?

Pri dani z príjmu typ B (zadávateľ otázky je predsa SZČO), je v tlačive kolonka, žiadosť o vrátenie daňového preplatku na účet alebo poštou.:)
Nexistuje zákon, ktorý prikazuje SZČO, aby mal zriadený účet. DÚ bežne vracia preplatky na dani z príjmov FO poštou.
srska
06.03.12,16:56
veď o to mi v mojich príspekoch išlo :-))