Janette
05.02.06,19:51
Ahojte, podnikateľ na Slovensku dováža plastové okná z Poľska. Faktúra od poliakov je bez DPH. To mi je jasné. Zatiaľ ich montoval tu na Slovensku. Ale teraz má objednávku v Česku, ako mám vystaviť FA? bez DPH? myslím, že áno. Treba na to nejaký doklad, že to bude zdaňovať český odberateľ? Správne?
tonkat
05.02.06,19:16
Ahojte, podnikateľ na Slovensku dováža plastové okná z Poľska. Faktúra od poliakov je bez DPH. To mi je jasné. Zatiaľ ich montoval tu na Slovensku. Ale teraz má objednávku v Česku, ako mám vystaviť FA? bez DPH? myslím, že áno. Treba na to nejaký doklad, že to bude zdaňovať český odberateľ? Správne?
Fakturuje bez DPH iba ak ten odberateľ v česku je tiež platca DPH. Vtedy sa prenáša daňová povinnosť na odberateľa. paragrafy neviem, nemám zákon pri sebe.
Janette
06.02.06,05:57
Ďakujem pekne za odpoveď, a čo v takom prípade, keď odberateľ v Čechách nebude plátca DPH?
ALBO
06.02.06,06:48
Ďakujem pekne za odpoveď, a čo v takom prípade, keď odberateľ v Čechách nebude plátca DPH?

Pri prenose daňovej povinnosti, je vždy potrebné naštudovať si zákon obch . partnera, pretože napr. aj český zákon má zadefinované inak osoby, kroré sú povinné službu samozdaniť ako slovenský zákon .
český zákon:235/2004 Sb.
Vo vašom prípade pôjde buďto o dodanie tovaru s inštaláciou, miesto plnenia je v česku, DP je podľa § 13 ods. 8 a 9 (ak dodáte platiteľovi a osobe identifikovanej pre daň§97 odvedie daň čech, ak dodáte podnikatelovi neplatiteľovi, alebo FO-odvediete vy v česku §108 i)

Alebo tovar pôjde svojou cestou (od poliaka)a vy dodáte len službu (namontovanie okien) §15 ods.4 zdanenie prebehne rovnako.