daria
13.09.04,10:39
Vyplácam mesčne odmeny zamestnancom na základe mailových pokynov
príslušných nadriadených. Prosím o radu aký doklad musím mať založený
na vyplatenie odmeny, resp. či táto skutočnosť musí byť ošetrená nejakým dodaktom pracovnej zmluvy, aby táto odmeny bola daňovo uznateľná pre firmu. Podľa inf. z hľadiska miezd netreba nič, ale z hľadiska dane z príjomv firmy údajne áno. Nikte som sa nič teké nedočítala. Viete mi niekto poradiť?
VieraM
13.09.04,09:02
V pracovnej zmluve musia byť dojednané aj mzdové náležitosti, teda mala by byť stanovená základná mzda + odmeny, či už % alebo iná forma odmeňovania, tak ako si
stanovíte a dohodnete so zamestnancom. Mailový pokyn by som si nechala potvrdiť
originál podpisom nadriadeného.
Janna
13.09.04,09:12
A keď chcem dať nejakú mimoriadnu odmenu - napr. tvorba webovej stránky vo výške cca 100.000,- čo všetko k tomu potrebujem.
Ovplyvní to priemer na výpočet dovolenky v ďalšej mzde?
Ďakujem Jana
VieraM
13.09.04,09:24
Pri mimoriadnej odmene stačí rozhodnutie príslušného nadriadeného, schválené konateľom, či majiteľom firmy. Takáto odmena ovplyvní výpočet priemeru za dovolenku.
Ak sa tomu chceš vyhnúť, riešila by som tvrorbu webovej stránky dohodou o vykonaní
práce. Ušetríš na odvodoch a dovolenke.
Janna
13.09.04,09:35
A ako by to vyzeralo, keby som spravila dohodu o vykonaní práce so zamestnancom, ktorý má u nás trvalý prac.pomer. Nemusela by sa tá dohoda pridať k výplate a následne odvázdať z nej aj do fondov?
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne.
j.
Veva
13.09.04,10:15
Viera M , ak zamestnancovi hodláte dať odmenu akú uvádzate tak určite má aj primeraný plat za vykonanú prácu a určite sa bude pohybovať s VZ okolo max. tak potom načo špekulovať .A s tým priemerom pre RD , tak tam môže existovať smernica na výpočet priemeru a takáto odmena sa nezapočítava či už pomernou časťou, alebo naraz celou čiastkou. A ak bude zamestnancovi urobená dohoda na inú činnosť ako má v PZ tak táto čiastka je len VZ pre základ dane a zamestnávateľ platí z celkovej čiastky na úrazové poistenie.
daria
13.09.04,10:16
Asi sme sa nerozmeli správne, to nie sú odmeny, ktoré zamestnanci dostávajú
každý mesiac, ale podľa výsledku jeho práce. Odvodom sa vyhnúť nechcem,
to je O.K. ani to nechcem riešiť dohodou, v pracovnej zmluve to nie je, je
to na príkaz nadriadeného to je tiež O.K. Ale chcem vedieť, keď príde daňová kontrola pozrie si kolónku vyplatené odmeny, ja preukážem, že je to na príkaz nadriadeného, ale ak sa opýtajú na základe čoho nadriadený rozhodol, že treba pracovníkovi vyplatiť odmenu. Mzda je v pracovnej zmluve, ale
čo treba na vyplatenie odmeny?
zuzana
13.09.04,10:46
Podľa mňa konateľ môže dať za prácu zamestnancovi odmenu vo výške v akej uzná za vhodné napr.1000Sk ale aj 100.000Sk, aj 1999Sk, ak spravil dobrú robotu.Dáš to podpísať nadriadenému, že mu vypl.takú odmenu, alebo stačí dať podpísať iba mzdu na schválenie a hotovo.Podľa mňa to bude daň.uznateľné, veď je to za prácu, je z toho odvedená daň, tak čo.
VieraM
13.09.04,10:46
daria, v tom prípade by som si hlavu nelámala. Ja tiež vyplácam takého odmeny na
základe príkazu nadriadeného a pri daňovej kontrole nebola zmienka o pochybnosti.
Skontrolovali vyplatené mzdy so zaučtovaním a nič iné sa nedialo.
Veva
13.09.04,11:29
Áno sú to mzdové náklady, ale potom ešte k tomu priemeru treba špecifikovať za aké obdobie aby ,nevyskočili vysoké priemery pre RD , ale v praxi je to skoro jedno či to dáš do príslušného štvrťroku ,alebo na viac období. Ale treba aj tak pouvažovať či nie je vhodnejšie urobiť dohodu a túto odmenu len zdaniť. Áno a v každom prípade si dať podpísať návrh na odmenu prílušnému zamestnancovi, nielen z daňového hľadiska ale aj pre jednotlivé poisťovňe a potom aj voči zamestnancovi aj zamestnávateľovi, aby nedošlo k tomu ,že ste to zaučtovali svojvoľne a ešte by bolo málo alebo viac.
Janna
14.09.04,07:29
Keď spravím dohodu o vykonaní práce pre zamestnantca, ktorý je u nás v HPP, pri robení výplaty, musím spraviť 2 výplatné pásky, alebo stačí jedna, kde je zahrnutá mesačná mzda + dohoda o vykonaní práce?
A môžem do dohody uviesť "miesto výkonu práce: podľa potreby zamestnanca: doma alebo ......... (adresa firmy)"
Ďakujem