mil84
06.03.12,00:27
Ahojte, vo februari mi skoncil pracovny pomer, pricom cely februar som si cerpal dovolenku, a na vyplatnej paske za posledny mesiac sa mi nejako nezda vysledna suma. Bol som v tom, ze podla zakona je dovolenka preplacana priemerom mzdy za posledny ukonceny stvrtrok, t.j. v mojom pripade za mesiace oktober, november a december. Kedze vo vyplate za mesiac oktober, november aj december som mal dost vela nadcasov, odmien a vo vyplate za november som mal dokonca aj 13.tu mzdu, tak mi to uz vobec nijako nesedi, je tam velmi velky rozdiel. Podla mojich informacii by moja februarova vyplata mala byt rovna priemeru za oktober+november+december (vratane nadcasov, odmien aj 13.tej mzdy). Avsak tak to nie, rozdiel je dost velky, su to az stovky eur, cize som sa nemohol len tak pomylit. Bud som nepochopil spravne zakony, alebo ma oklamali...Kde by mohla byt chyba? Do dovolenkoveho priemeru sa nerataju nadcasy, odmeny, ci 13.ta mzda? Alebo som si zle vylozil zakony?
Tweety
06.03.12,06:05
Ahojte, vo februari mi skoncil pracovny pomer, pricom cely februar som si cerpal dovolenku, a na vyplatnej paske za posledny mesiac sa mi nejako nezda vysledna suma. Bol som v tom, ze podla zakona je dovolenka preplacana priemerom mzdy za posledny ukonceny stvrtrok, t.j. v mojom pripade za mesiace oktober, november a december. Kedze vo vyplate za mesiac oktober, november aj december som mal dost vela nadcasov, odmien a vo vyplate za november som mal dokonca aj 13.tu mzdu, tak mi to uz vobec nijako nesedi, je tam velmi velky rozdiel. Podla mojich informacii by moja februarova vyplata mala byt rovna priemeru za oktober+november+december (vratane nadcasov, odmien aj 13.tej mzdy). Avsak tak to nie, rozdiel je dost velky, su to az stovky eur, cize som sa nemohol len tak pomylit. Bud som nepochopil spravne zakony, alebo ma oklamali...Kde by mohla byt chyba? Do dovolenkoveho priemeru sa nerataju nadcasy, odmeny, ci 13.ta mzda? Alebo som si zle vylozil zakony?
ÁNo, zákon si si vyložil správne. Dovolenku si mal dostať preplatenú priemernou mzdou z miezd za posledný kvartál( teda priemerkou k 1.1.2012.) Ak ju nepreplatili priemerkou, pri výpočte postupovali nesprávne.
Dáša_
06.03.12,06:11
ja len takú podotázku - neboli niektoré tie odmeny chápané ako za celý rok? Vtedy by sa asi mali posudzovať inak ako bežné mesačné odmeny - t.j. priemer nemusí byť vždy priemer. Teda, snáď si to dobre pamätám :)
katka50
06.03.12,06:21
ja len takú podotázku - neboli niektoré tie odmeny chápané ako za celý rok? Vtedy by sa asi mali posudzovať inak ako bežné mesačné odmeny - t.j. priemer nemusí byť vždy priemer. Teda, snáď si to dobre pamätám :)
Áno-správne.

Zákonník práce §134 ods.7
(7)Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
mil84
06.03.12,09:11
dakujem, s tymi odmenami dobra poznamka ale to rozhodne nemoze spravit ten rozdiel, zas tolko ich nebolo - viacej bolo nadcasov a samozrejme 13.ta mzda. Cize jedine zeby sa ta 13ta mzda neratala cela, ale len jej pomerna cast za stvrt rok...Cize aky je vlastne dovolenkovy priemer napr. z takychto cisiel (davam okruhle nech sa pekne pocita)?

okt 1000
nov 1000+1000 13.ta mzda = 2000
dec 1000

Je to:

a) (1000 okt + 1000 nov + 1000 nov + 1000 dec)/3 = 1333

alebo

b) (1000 okt + 1000 nov + 250 nov (pomerna cast 13.tej mzdy za stvrtrok) + 1000 dec)/3 = 1083

To by ten rozdiel potom vysvetlovalo...