misa2
05.02.06,20:08
Snažím sa vypracovať daňové priznanie typ B. S malými problémami sa mi podarilo dopracovať až k priloženému potvrdeniu o podaní daňového priznania.A tam čítam v tabuľke "Základ dane (z r.70 tlačiva daňového priznania typu B)" ...hmmmm ...a riadok č 70 je v DP nezdaniteľná časť základu dane......a vlastne všetky tzv. pomôcky na Potvrdení sú sprostosti.........Vlastne ani nepotrebujem poradiť, len nechápem ako môže takéto niečo opustiť tú fantastickú štátnu inštitúciu, ktorá dá živnostníkovi pokutu, len kvôli tomu, že doniesol na úrad nejaký papier po termíne.:eek: :eek: :eek: :mad: :mad: :mad:
emily
05.02.06,19:15
no ja neviem, nemáš nejaké pomiešané tlačivo z minulého roka? :eek: V tohoročnom je napísané základ dane z r. 69
misa2
05.02.06,19:22
To tlačivo, ktoré mám bolo priložené tento týždeň v novinách Pravda.:confused: asi budem musieť ísť niekam pohľadať správne tlačivo, keď také existuje.Dík za info :)
emily
05.02.06,19:30
To tlačivo, ktoré mám bolo priložené tento týždeň v novinách Pravda.:confused: asi budem musieť ísť niekam pohľadať správne tlačivo, keď také existuje.Dík za info :)
Pripájam stránku, kde nájdeš tlačivo aj potvrdenie v dvoch súboroch.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3cgTJgFhABlTAW9 _XIz83VT9AvyA3otzRUVERAEVd9Yg!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
Takto to nejde. Neviem prečo. Pozri www.drsr.sk a hore na lište tlačivá.
Denda
05.02.06,19:36
Skúsim priložiť:)
misa2
05.02.06,19:41
Dievčatá, veľmi veľmi vám ďakujem. ;)
Dasa_Kravecova
07.02.06,15:14
ahojte aj ja by som potrebovala niečo pomôct, moj priateľ je živnostník koľko % si môže odpísať, počula som niečo o 40%, lebo tých 25% sa odpočítava len v 1. roku????(nemá živnosť na remeslo ta je myslím 60% nie?)ak budete vedieť pomôžte prosím, ďakujem :)
Johanka
07.02.06,15:35
Pre rok 2005 je 25 %. Je jedno, o ktorý rok podnikania sa jedná. Pre rok 2006 sú "paušálne výdavky" 40 %. Pripomínam možnosť k paušálnym výdavkom pripočítať aj zaplatené zdravotné a sociálne poistenie.
Dasa_Kravecova
08.02.06,06:20
Dakujem takže az k daň. priznaniu na rok 2006 je možnsť tých 40%, ďakujem
betka111
09.02.06,18:01
Chcela by som sa spýtať, či nemáte niekto tlačivo "Výpis z daňového priznania" na rok 2005. Na stránke DÚ som nenašla, a tu na Porade je
len na rok 2004. Vopred ďakujem,
Betka
Melnick
09.02.06,18:07
Chcela by som sa spýtať, či nemáte niekto tlačivo "Výpis z daňového priznania" na rok 2005. Na stránke DÚ som nenašla, a tu na Porade je
len na rok 2004. Vopred ďakujem,
Betka

Betka choď na stránku sociálnej poisťovne. Môžeš ho priamo aj vypisovať.:) :) MajulaP
betka111
09.02.06,18:10
Ďakujem pekne, idem to skúsiť.
Jožo
12.02.06,19:56
Chcel by som požiadať o radu pri vypĺňaní tabuľky daňového priznania typu B, v ktorej sa uvádzajú rôzne druhy príjmov. Do ktorého riadku mám uviesť príjem dotácie na začatie podnikania, ktorú som minulý rok dostal od úradu práce? Vari do druhého, medzi príjmy zo živnosti? :eek:
Ďakujem.
gandy
12.02.06,20:18
Prosím vás,predtým bola na odd.XIII DP typu B kolonka,že uplatňujem si výdaje percentom z príjmu.Neviete,kde to treba teraz zapísať?Už som to DP stokrát prezrela.Či to už netreba?Ďakujem
kukučka
12.02.06,20:25
Jožo veru medzi príjmy, ale pozor, len do výšky jej čerpania. Nemá vplyv na daň, predpokladám že aj čerpanie z dotácie - výdaje máš zaúčtované
evina
12.02.06,20:29
Prosím vás,predtým bola na odd.XIII DP typu B kolonka,že uplatňujem si výdaje percentom z príjmu.Neviete,kde to treba teraz zapísať?Už som to DP stokrát prezrela.Či to už netreba?Ďakujem

Mne to vychádza tak, že sa to neuvádza nikde. Nie je tospomenuté ani v poučení a ani na tlačive to nie je.
STRELEC
12.02.06,20:33
Mne to vychádza tak, že sa to neuvádza nikde. Nie je tospomenuté ani v poučení a ani na tlačive to nie je.
Na strane 3 priznania pod riadkom 11 - viď zaškrtávacie políčko.
Percenta sa týka aj r. 110 - vyznačiť nulové prílohy. Ak pravda nie je dôvod pre iné prílohy ako sú výkazy o majetku a o príjmoch.
Katija
12.02.06,20:37
Prosím vás,predtým bola na odd.XIII DP typu B kolonka,že uplatňujem si výdaje percentom z príjmu.Neviete,kde to treba teraz zapísať?Už som to DP stokrát prezrela.Či to už netreba?ĎakujemJe to na strane 3 DPFO typ B v odd.VI hneď pod tabuľkou č.1. Pokiaľ si uplatňuješ výdaje percentom musíš to tam vyznačiť. Katija:):cool:
evina
12.02.06,20:42
Na strane 3 priznania pod riadkom 11 - viď zaškrtávacie políčko.
Percenta sa týka aj r. 110 - vyznačiť nulové prílohy. Ak pravda nie je dôvod pre iné prílohy ako sú výkazy o majetku a o príjmoch.

Peter aj katija ďakujem, asi potrebujem väčšie kolonky:D.
Jožo
12.02.06,20:44
Jožo veru medzi príjmy, ale pozor, len do výšky jej čerpania. Nemá vplyv na daň, predpokladám že aj čerpanie z dotácie - výdaje máš zaúčtované

kukučka, ďakujem za odpoveď. Viem, že dotácia ide medzi zdaniteľné príjmy do výšky jej čerpania, ale mne teraz ide o to, či príjem dotácie je príjmom zo živnosti. Mne to akosi nesedí, lebo pod živnosťou si predstavujem niečo iné - moje vlastné podnikanie.
STRELEC
12.02.06,20:45
Chcel by som požiadať o radu pri vypĺňaní tabuľky daňového priznania typu B, v ktorej sa uvádzajú rôzne druhy príjmov. Do ktorého riadku mám uviesť príjem dotácie na začatie podnikania, ktorú som minulý rok dostal od úradu práce? Vari do druhého, medzi príjmy zo živnosti? :eek:
Ďakujem.
Skôr ako do vypisovania priznania, mal by si sa pustiť do peňažného denníka. A do príslušných evidencií. Možno aj keď uplatňuješ výdavky percentom.
V priznaní uvádzaš príjmy zo živnosti a výdavky zo živnosti. Ak si z obdržanej dotácie niečo minul, tak v tejto výške máš zúčtovať aj príjmy.
gandy
12.02.06,20:47
To nám robia naschvál.Už to aj ja vidím.Vďaka
Jožo
12.02.06,20:53
Skôr ako do vypisovania priznania, mal by si sa pustiť do peňažného denníka. A do príslušných evidencií. Možno aj keď uplatňuješ výdavky percentom.
V priznaní uvádzaš príjmy zo živnosti a výdavky zo živnosti. Ak si z obdržanej dotácie niečo minul, tak v tejto výške máš zúčtovať aj príjmy.

Peňažný denník mám hotový, prečo si myslíš, že idem na to z druhého konca?
:D
Melnick
12.02.06,21:05
Chcel by som požiadať o radu pri vypĺňaní tabuľky daňového priznania typu B, v ktorej sa uvádzajú rôzne druhy príjmov. Do ktorého riadku mám uviesť príjem dotácie na začatie podnikania, ktorú som minulý rok dostal od úradu práce? Vari do druhého, medzi príjmy zo živnosti? :eek:
Ďakujem.

Jožo, v Jú dotáciu účtuješ ako pohľadávku,alebo záväzok podľa toho
ako Ti bola poskytnutá. Či najprv dotácia- potom vyučtovanie ÚP,
alebo naopak. V každom prípade to má súvis s tvojim podnikaním.
Nepodnikáš = žiadna dotácia.
STRELEC
12.02.06,21:09
Peňažný denník mám hotový, prečo si myslíš, že idem na to z druhého konca?
:DPrepáč. Zdalo sa mi, že sa ideš venovať rovno priznaniu. Podozrenie je namieste u účtovníkov. Pre druhých seba nestíhame. Aspoň nie tak, ako klientov.:) :D ;) :mee:
Jožo
12.02.06,21:19
Jožo, v Jú dotáciu účtuješ ako pohľadávku,alebo záväzok podľa toho
ako Ti bola poskytnutá. Či najprv dotácia- potom vyučtovanie ÚP,
alebo naopak. V každom prípade to má súvis s tvojim podnikaním.
Nepodnikáš = žiadna dotácia.

Takže dotáciu uvádzam v tabuľke o príjmoch do druhého riadku, spočítanú s mojím riadnym príjmom zo živnosti, však? Asi som len sníval, že sa tomu dá nejako vyhnúť, lebo príjem spočítaný s dotáciou mi vychádza okolo 85 tisíc a vyzerá to tak, že sa budem musieť prihlásiť od júla do sociálky. Veľmi mi zatiaľ na taký "luxus" nevychádza...
Jožo
12.02.06,21:22
Prepáč. Zdalo sa mi, že sa ideš venovať rovno priznaniu. Podozrenie je namieste u účtovníkov. Pre druhých seba nestíhame. Aspoň nie tak, ako klientov.:) :D ;) :mee:

Veľmi Ti to prajem, že máš veľa roboty... ;)
STRELEC
12.02.06,21:27
Takže dotáciu uvádzam v tabuľke o príjmoch do druhého riadku, spočítanú s mojím riadnym príjmom zo živnosti, však? Asi som len sníval, že sa tomu dá nejako vyhnúť, lebo príjem spočítaný s dotáciou mi vychádza okolo 85 tisíc a vyzerá to tak, že sa budem musieť prihlásiť od júla do sociálky. Veľmi mi zatiaľ na taký "luxus" nevychádza...
Príjem z dotácie sa účtuje do príjmov len do výšky v akej si dotáciu minul. Ak vychádza spolu priveľa, možno by som zvážil uplatnenie nákupu. Veď nemusíš všetko využiť na nákup podľa podnikateľského plánu hneď v roku 2005!
STRELEC
12.02.06,21:29
Veľmi Ti to prajem, že máš veľa roboty... ;)
Ďakujem. Ale ako sa vraví: všetkého veľa škodí! :D :D :D
Melnick
12.02.06,21:43
Takže dotáciu uvádzam v tabuľke o príjmoch do druhého riadku, spočítanú s mojím riadnym príjmom zo živnosti, však? Asi som len sníval, že sa tomu dá nejako vyhnúť, lebo príjem spočítaný s dotáciou mi vychádza okolo 85 tisíc a vyzerá to tak, že sa budem musieť prihlásiť od júla do sociálky. Veľmi mi zatiaľ na taký "luxus" nevychádza...

Dotáciu účtuješ v deň prijatia ako VNZD do knihy záv.
nákup materiálu určeného ÚP v deň nákupu účtuješ ako
zníženie záväzku vpokl./banke?
do PD nákup úč. ako výdavok vynal. na zab. a udrž príj.
Ak si ju vyčerpal celú účtuješ uzávierkovou operáciou podľa
§17ods.3pís.h /stĺpec príjmy zahrn .do základu .
Čiže ak si ju minul celú ,tak celú sumu od ÚP.
Jožo
12.02.06,21:46
Príjem z dotácie sa účtuje do príjmov len do výšky v akej si dotáciu minul. Ak vychádza spolu priveľa, možno by som zvážil uplatnenie nákupu. Veď nemusíš všetko využiť na nákup podľa podnikateľského plánu hneď v roku 2005!

Máš na mysli, že nemusím hneď všetky veci nakúpené z dotácie zaradiť do používania? Nad tým som už (vyzbrojený vedomosťami z tejto stránky) tiež špekuloval, ale v mojom prípade to nepôjde. Podarilo sa mi vystaviť zopár faktúr za práce, pri ktorých som ich jednoducho potreboval. Nuž čo, neostáva mi iné, než začať ešte dotieravejšie ponúkať svoje služby, aby som to nejako zvládol... Ďakujem za rady. :)
STRELEC
12.02.06,21:54
Máš na mysli, že nemusím hneď všetky veci nakúpené z dotácie zaradiť do používania? Nad tým som už (vyzbrojený vedomosťami z tejto stránky) tiež špekuloval, ale v mojom prípade to nepôjde. Podarilo sa mi vystaviť zopár faktúr za práce, pri ktorých som ich jednoducho potreboval. Nuž čo, neostáva mi iné, než začať ešte dotieravejšie ponúkať svoje služby, aby som to nejako zvládol... Ďakujem za rady. :)
Nuž - snaha bola, ale bol by som radšej, keby si bol spokojnejší s výsledkom. Veľa zdaru. A ozaj nie je šťastné riešenie ZDP, že do hrubého obratu pre účely platenia fondov do Soc. poisť. vstupuje aj dotácia.
Melnick
12.02.06,22:33
[quote=Jožo]Máš na mysli, že nemusím hneď všetky veci nakúpené z dotácie zaradiť do používania?

Bohužiaľ,ak si ich kúpil v r. 2005 - musíš a zrejme si ich aj vydokladoval ÚP.Tak si to totiž vyžadujú - beťári!
malina
13.02.06,00:43
Máš na mysli, že nemusím hneď všetky veci nakúpené z dotácie zaradiť do používania? Nad tým som už (vyzbrojený vedomosťami z tejto stránky) tiež špekuloval, ale v mojom prípade to nepôjde. Podarilo sa mi vystaviť zopár faktúr za práce, pri ktorých som ich jednoducho potreboval. Nuž čo, neostáva mi iné, než začať ešte dotieravejšie ponúkať svoje služby, aby som to nejako zvládol... Ďakujem za rady. :)

Peter mal skôr na mysli to, že nemusíš nákup vecí dávať do výdavkov v ich celej obstarávacej cene. Postupy účtovania v JÚ Ti v § 5, ods. 5 umožňujú zaradiť ich medzi dlhodobý majetok, aj keď sú (ako to zvyknú úrady práce limitovať) v hodnote do 30 tisíc Sk, no ich doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Ak si v smernici určíš, že ich budeš odpisovať dva roky, znížiš si odpisy, a tým aj minuloročné príjmy z dotácie. ;)

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11573&highlight=odpisovanie
wicolka
13.02.06,12:47
Zdravim, ale nie je nahodou na www.drsr stare tlacivo na DPFO? Mam knihu z Poradcu a tam je to ine.Konkretne sa mi jedna o kolonku na uhrn zrazenych preddavkov na dan.dik
Katija
13.02.06,12:51
Zdravim, ale nie je nahodou na www.drsr (http://www.drsr) stare tlacivo na DPFO? Mam knihu z Poradcu a tam je to ine.Konkretne sa mi jedna o kolonku na uhrn zrazenych preddavkov na dan.dikJe tam aj staré aj nové tlačivo. Na to pozor. Katija:):cool:
wicolka
13.02.06,13:00
Prosim Katija, kam mam vpisat uhrn zraz.predd.na dan v type B?Vdaka
wicolka
13.02.06,13:03
Uz to mam, r.96.
Katija
13.02.06,13:05
Prosim Katija, kam mam vpisat uhrn zraz.predd.na dan v type B?VdakaStrana 8 riadok 96. Katija:):cool:
Marína
13.02.06,18:50
ZuzanaA
14.02.06,06:55
Peter mal skôr na mysli to, že nemusíš nákup vecí dávať do výdavkov v ich celej obstarávacej cene. Postupy účtovania v JÚ Ti v § 5, ods. 5 umožňujú zaradiť ich medzi dlhodobý majetok, aj keď sú (ako to zvyknú úrady práce limitovať) v hodnote do 30 tisíc Sk, no ich doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Ak si v smernici určíš, že ich budeš odpisovať dva roky, znížiš si odpisy, a tým aj minuloročné príjmy z dotácie. ;)

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11573&highlight=odpisovanie

Už sme sa tu o tom bavili, ale stále neviem aký je presný výsledok ak živnostník dostal dotáciu a uplatňuje si výdavky percentom. Chápem to tak, že do príjmov si dá dotáciu vo výške odpisov? Napr. dotáciu dostal vo výške 70 tis. Za 55 tis. kúpil PC (bude ho odpisovať 4 roky) a za zvyšných 15 tis. kúpil software, napr. Cenkros, Alfu a pod. Mohol by cenu softu zahrnúť do ceny PC, ktorý 4 roky odpisuje? A teda príjem z dotácie by priznal vo výške 17 500 v trvaní štyroch rokov??
Katija
14.02.06,07:27
Už sme sa tu o tom bavili, ale stále neviem aký je presný výsledok ak živnostník dostal dotáciu a uplatňuje si výdavky percentom. Chápem to tak, že do príjmov si dá dotáciu vo výške odpisov? Napr. dotáciu dostal vo výške 70 tis. Za 55 tis. kúpil PC (bude ho odpisovať 4 roky) a za zvyšných 15 tis. kúpil software, napr. Cenkros, Alfu a pod. Mohol by cenu softu zahrnúť do ceny PC, ktorý 4 roky odpisuje? A teda príjem z dotácie by priznal vo výške 17 500 v trvaní štyroch rokov??Paragraf 17 ods.3 písm.h) bod.1 a 2 zákona o DzP sa týka len podnikateľa ktorý si uplatňuje skutočné výdavky. Ak si podnikateľ uplatňuje výdavky percentom musí si zahrnúť do príjmu celú prijatú dotáciu. To vyplýva zo znenia zákona. V tejto téme máš v príspevku č. 8 aj citované zo stanoviska daňového riaditeľstva. Katija:):cool: http://www.porada.sk/t19329-paualne-vydavky.html
ZuzanaA
14.02.06,07:32
Paragraf 17 ods.3 písm.h) bod.1 a 2 zákona o DzP sa týka len podnikateľa ktorý si uplatňuje skutočné výdavky. Ak si podnikateľ uplatňuje výdavky percentom musí si zahrnúť do príjmu celú prijatú dotáciu. To vyplýva zo znenia zákona. V tejto téme máš v príspevku č. 8 aj citované zo stanoviska daňového riaditeľstva. Katija:):cool: http://www.porada.sk/t19329-paualne-vydavky.html

Hmm, ale mne sa to vôbec nepáči, prečo by mal byť takto poškodený daňovník uplatňujúci paušálne výdavky??
Katija
14.02.06,07:45
Hmm, ale mne sa to vôbec nepáči, prečo by mal byť takto poškodený daňovník uplatňujúci paušálne výdavky??Nepáči sa to ani mne. A ešte veľa iných paragrafov. Ale to nám nepomôže. Proste, keď si prečítaš pozorne § 17 ods. 3 písm.h) tak zistíš , že ho tam neuviedli.
Tým pádom nemôže podľa tohoto paragrafu postupovať. Katija:):cool:
ludo70
14.02.06,08:19
Vraciam sa k téme riadok 69 daňového priznania typu B. Sú totiž dve verzie a neviem ktorá je správna. Používam Alfu a tam je /pri vytlačení daňového priznania/ základ dane na riadku 70. Na stránke DÚ je daňový základ na riadku 69. Podotýkam, že Alfa je aktualizovaná. V denníku pravda, ktorá vyšla 3.februára bolo ako príloha tlačivo DP. Tam je riadok 69 ako základ dane, ale v potvrdení o podaní DP je už uvedený riadok 70. Ktoré je správne tlačivo?
Katija
14.02.06,08:27
Vraciam sa k téme riadok 69 daňového priznania typu B. Sú totiž dve verzie a neviem ktorá je správna. Používam Alfu a tam je /pri vytlačení daňového priznania/ základ dane na riadku 70. Na stránke DÚ je daňový základ na riadku 69. Podotýkam, že Alfa je aktualizovaná. V denníku pravda, ktorá vyšla 3.februára bolo ako príloha tlačivo DP. Tam je riadok 69 ako základ dane, ale v potvrdení o podaní DP je už uvedený riadok 70. Ktoré je správne tlačivo?Správne je riadok 69. Doporučujem stiahnúť si tlačivo platné pre rok 2005 zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), tam je to všetko v poriadku. Mimochodom tu na porade je zverejnené tlačivo DPFO typ B v exceli. Tiež má riadky v poriadku. Výborná pomôcka pre výpočet. Link je v tejto téme v príspevku od Mariny. Katija:):cool:
Dasa_Kravecova
08.03.06,14:23
ahojte, ako a kde napísať do daňového priznania, keď mám vysoké príjmy, a časť tých príjmov chcem napísať na brata (živnostník a mal malý príjem) aby mi vychádzala primeraná daň mne aj jemu?To sú výdavky? (mám paušálne výdavky 25%) a ešte môžem napísať faktúru za celý rok na jeden deň?.....
Ďakujem.
heket
21.03.06,07:08
Nechcem zadávať novú tému , lebo ohľadne daňových priznaní je ich už otvorených dostatočne , ale zatiaľ som nenašla odpoveď na takýto problém.

Živnostník mal v období od 01.01.2005 do 31.3.2005 živnosť , ktorú potom zrušil . Z tejto živnosti mal stratu 150.000,- sk.
Od 01.11.2005 začal podnikať odznova a vybavil si nanovo živnostenský.Každá živnosť bola pod iným IČO.
Mám mu podať dve daňové priznania aj keď sa jedná o jednu FO ?Ako by ste postupovali?
heket
22.03.06,05:56
Nik ste sa s takýmto prípadom nestretli?Poradte ako na to. Ďakujem.
Zita5
22.03.06,05:58
Nechcem zadávať novú tému , lebo ohľadne daňových priznaní je ich už otvorených dostatočne , ale zatiaľ som nenašla odpoveď na takýto problém.

Živnostník mal v období od 01.01.2005 do 31.3.2005 živnosť , ktorú potom zrušil . Z tejto živnosti mal stratu 150.000,- sk.
Od 01.11.2005 začal podnikať odznova a vybavil si nanovo živnostenský.Každá živnosť bola pod iným IČO.
Mám mu podať dve daňové priznania aj keď sa jedná o jednu FO ?Ako by ste postupovali?


Pod iným IČO , ale čo v tomto prípade DIČ každé je iné ?
Zita5
22.03.06,05:59
Podľa môjho názoru , neviem čo tým sledoval , ale mal by podávať jedno DP .
heket
22.03.06,13:02
Nesledoval s tým nič.Pri prvom podnikaní sa mu nezadarilo a urobil len stratu. Tak to zrušil, že už nebude podnikať. Potom si však našiel niečo v čom sa mu darí a tak začal na novo podnikať.Tiež mi vychádza , že by mal podať len jedno DP ,ale ako tam potom rozčleniť výkazy o príjmoch a výdavkoch , keď každé má iné IČO, bude mať 4 prílohy k jednému DP? A čo strata , môže byť zarátaná s príjmom z druhého podnikania,logicky nie , ale je to jedna osoba.Mám ohľadne toho riadnu dilemu.
heket
24.03.06,05:53
Ozaj nevie nikto poradiť?
Katija
24.03.06,07:40
Ozaj nevie nikto poradiť?No neviem to na 100 %, ale pozri si dobre § 49 ods.6 zákona 595/2003 Z.z. Mne vychádza, že tento daňovník mal dve zdaňovacie obdobia.

"(6) Ak zaniká daňovník bez likvidácie, je daňovník alebo jeho právny nástupca povinný podať daňové priznanie v lehote uvedenej v odseku 2 počítanej od jeho zrušenia za časť zdaňovacieho obdobia, ktoré sa končí dňom jeho zrušenia. Majetok a záväzky vzniknuté odo dňa zrušenia daňovníka bez likvidácie do dňa jeho zániku sú súčasťou majetku jeho právneho nástupcu."

Čiže mal ku dňu zrušenia živnosti urobiť mimoriadnu účtovnú závierku, vyhotoviť výkazy a podať prvé DP do troch mesiacov od zrušenia živnosti. Teraz by mal podať druhé DP za obdobie od zrušenia živnosti do konca roka.
renča1
24.03.06,08:00
Nesledoval s tým nič.Pri prvom podnikaní sa mu nezadarilo a urobil len stratu. Tak to zrušil, že už nebude podnikať. Potom si však našiel niečo v čom sa mu darí a tak začal na novo podnikať.Tiež mi vychádza , že by mal podať len jedno DP ,ale ako tam potom rozčleniť výkazy o príjmoch a výdavkoch , keď každé má iné IČO, bude mať 4 prílohy k jednému DP? A čo strata , môže byť zarátaná s príjmom z druhého podnikania,logicky nie , ale je to jedna osoba.Mám ohľadne toho riadnu dilemu.

nemám s tým skúsenosti, ale môj názor:
podá dve daň.priznania, jedno za obdobie kedy mal prvotné IČO a druhé daň.priznanie pod týmto aktuál. IČOM, k daň.priznaním priloží aj prílohy z uvedených príjmov. Podľa môjho názoru sa nedá uplatniť strata z prvého daň.priznania na druhé daň.priznania , i ked ide o jedného a toho istého daňovníka. Strata vznikla z inej činnosti, ako teraz v tej čo podniká.
renča1
24.03.06,08:02
No neviem to na 100 %, ale pozri si dobre § 49 ods.6 zákona 595/2003 Z.z. Mne vychádza, že tento daňovník mal dve zdaňovacie obdobia.

"(6) Ak zaniká daňovník bez likvidácie, je daňovník alebo jeho právny nástupca povinný podať daňové priznanie v lehote uvedenej v odseku 2 počítanej od jeho zrušenia za časť zdaňovacieho obdobia, ktoré sa končí dňom jeho zrušenia. Majetok a záväzky vzniknuté odo dňa zrušenia daňovníka bez likvidácie do dňa jeho zániku sú súčasťou majetku jeho právneho nástupcu."

Čiže mal ku dňu zrušenia živnosti urobiť mimoriadnu účtovnú závierku, vyhotoviť výkazy a podať prvé DP do troch mesiacov od zrušenia živnosti. Teraz by mal podať druhé DP za obdobie od zrušenia živnosti do konca roka.

tento § sa aplikuje pri zlúčení, rozdelení, splynutí.
uzivatel_1001
24.03.06,08:13
niekde tu by mohlo byt

http://www.socpoist.sk/index/index.php3?lang=sk

teda to k tomu

tlačivo "Výpis z daňového priznania" na rok 2005
niekto hladal
Katija
24.03.06,08:32
tento § sa aplikuje pri zlúčení, rozdelení, splynutí. Čiže ak dôjde k ukončeniu živnosti bez likvidície alebo bez konkurzu, tak sa dańové obdobie nemení ? Toto mi nie je celkom jasné. No ale mimoriadnu účtovnú závierku a výkazy mal určite robiť ku dňu ukončenia živnosti. Čiže výkazy za minulý rok budú dvakrát. A DP buď jedno, alebo dve podľa toho, či bolo jedno, alebo dve daňové obdobia. To by som si zistila na DÚ.
Dasa_Kravecova
30.03.06,09:42
Prosím poradťe, pri nulových príjmoch (zo živnosti) za minulý rok 2005 treba podať daňové priznanie? alebo tam stačí čestné prehlásenie o nulovm príjme!!!
Marína
30.03.06,11:43
Áno, je potrebné podať DP_typ B.
kveko
30.03.06,13:23
Ak niekto z vas pouzil elektronicky formular FO typ B r.2005 (www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)), tak v riadku 84 bola chyba vo vzorci. Dnes som dostala odpoved z danoveho uradu, vraj to odstranili.
Muška
30.03.06,13:27
Pred 2 dňami to už bolo v poriadku :)