samra
06.03.12,01:34
V 1995 som darovala dom aj pozemok svojmu synovi,ktory uz bol zenaty.V zmluve je napisane,ze sa musi o mna postarat v starobe a v chorobe az do mojej smrti.Mladi si postavili novy dom na tom pozemku a stary dom urobili neobyvatelny,urobili si z neho garaz a zahradne posedenie bez mojho suhlasu.Teraz syn sa ide rozvadzat a jeho manzelka si narokuje 3/4 z domu,to asi preto,lebo maju 2 deti.Viem,ze ma narok na 1/2,ale co uz.Najlepsie na tom je,ze vsetko som financovala ja.Pracujem v zahranici 17 rokov,vsetko som platila ja,zariadila som im dom,kupila som im 2 auta a teraz hrozi,ze nebudem mat kde byvat,kedze sa chcem vratit domov.Syn so mnou suhlasi,lebo tak isto nechce prist o dom.Ako mam postupovat dalej.Chcem aby mi vratil dar a vratili stary dom do povodneho stavu,alebo
aby sa so mnou financne vyrovnali a tretia moznost je je,ze dom za dom.Da sa s tym este nieco urobit? Dakujem.
draik
06.03.12,07:46
Bude to beh na dlhé trate a celkom to zamestná zbehlého právnika. Predpokladám, že pozemok vlastní iba syn a nedarovali ste ho aj jeho manželke (dary nevstupujú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Ich dom však už v BSM bude. Čo sa týka peňazí, môžte to hrať na to, že ste im poskytli pôžičku bez konkrétneho termínu splatnosti a teraz písomne požiadate o jej vrátenie (budete musieť zdokladovať platby ako aj to, že šlo o pôžičku). Ak spôsobili škodu na Vašom majetku (dome, bez vášho súhlasu), v prvom rade by som sa pozeral na premlčanie - dva roky, od kedy ste sa dozvedeli, kto škodu spôsobil, najneskôr desať rokov od jej vzniku.
Ice dive
06.03.12,07:53
to že sa syn rozvádza, nie je dôvod na zrušenie darovacej zmluvy... myslím, že to veľmi neobstojí, najmä keď pozemok nie je v BSM...

dom v BSM však už je, a bude nutné dokázať, že peniaze na stavbu domu a kúpu aut, boli myslené ako pôžička... čo si myslím že ťažko dokážete...
Chobot
06.03.12,08:51
V 1995 som darovala dom aj pozemok svojmu synovi,ktory uz bol zenaty.V zmluve je napisane,ze sa musi o mna postarat v starobe a v chorobe az do mojej smrti.Mladi si postavili novy dom na tom pozemku a stary dom urobili neobyvatelny,urobili si z neho garaz a zahradne posedenie bez mojho suhlasu.Teraz syn sa ide rozvadzat a jeho manzelka si narokuje 3/4 z domu,to asi preto,lebo maju 2 deti.Viem,ze ma narok na 1/2,ale co uz.Najlepsie na tom je,ze vsetko som financovala ja.Pracujem v zahranici 17 rokov,vsetko som platila ja,zariadila som im dom,kupila som im 2 auta a teraz hrozi,ze nebudem mat kde byvat,kedze sa chcem vratit domov.Syn so mnou suhlasi,lebo tak isto nechce prist o dom.Ako mam postupovat dalej.Chcem aby mi vratil dar a vratili stary dom do povodneho stavu,alebo
aby sa so mnou financne vyrovnali a tretia moznost je je,ze dom za dom.Da sa s tym este nieco urobit? Dakujem.

V prvom rade si neuviedla, či si pozemok darovaním napísala len na syna, alebo na nich oboch. Ak to bolo písané len na syna, tak ti to môže jednoducho darovať naspäť. Nemusíte vôbec rušiť darovaciu zmluvu.

V najlepšom prípade získaš naspäť pozemok a starý dom. A čo potom? Čo tým dosiahneš? Tým, že sa rozvádzajú, príde k rozdeleniu spoločného majetku. A do spoločného majetku pozemok (ak vychádzame z predpokladu, že si ho darovala len synovi) nebude patriť ten starý dom a pozemok. Takže sa budú musieť majetkovo vysporiadať len zo spoločne postaveného domu. Po rozvode pozemok aj starý dom zostane tvojmu synovi. A ako sa vysporiadajú zo spoločného domu už nechaj na nich.

Nepoznáme pomery vo vašej rodine, ale ako nestrannému mi to pripadá, že sa chceš neveste pomstiť. Nezabúdaj pritom, že na rozvod treba 2 ľudí - nemysli si, že tvoj syn je v tom nevinne. Mysli tiež na vnukov - ako chceš, aby bola zabezpečená ich výchova po rozvode? Jasné, vyhoď nevestu, ober ju o všetko a bude sa životom pretĺkať s dvomi deťmi, na ktorých možno otec bude platiť výživné.

Nechaj to na nich, nemiešaj sa do ich života. Ak sa nedohodnú, súd zváži všetky argumenty a rozhodne, dúfam, že spravodlivo. A povinnosť postarať sa o teba je na tvojom synovi. To bude môcť, aj keby býval v dvojizbovej bytovke.
samra
06.03.12,10:55
Dakujem,darovacia zmluva je len na syna,chcem vediet,kde a ako zacat.Nie,nechcem sa pomstit neveste,len chcem chranit seba a syna,lebo je chory.Chobot a ako mi to moze darovat naspat?Mozes mi napisat postup?Dakujem
Chobot
06.03.12,11:46
Dakujem,darovacia zmluva je len na syna,chcem vediet,kde a ako zacat.Nie,nechcem sa pomstit neveste,len chcem chranit seba a syna,lebo je chory.Chobot a ako mi to moze darovat naspat?Mozes mi napisat postup?Dakujem

Veď presne tak isto, ako si mu to darovala ty. Napíšete darovaciu zmluvu (alebo opíšeš tú, ktorú si použila keď si mu ty darovala), kde darca bude tvoj syn a ty budeš obdarovaná. Ak je výlučným (t.j. 100%- ným) vlastníkom nehnuteľnosti, tak to je najrýchlejšie riešenie a nie snažiť sa rušiť pôvodnú darovaciu zmluvu. Ale ako som uviedol, nič si s tým nepomôžeš. Ten nový dom ti nemôže darovať, lebo predpokladám, že ho majú v BSM alebo aspoň v podielovom vlastníctve, kde vlastníkom je aj jeho manželka.
samra
06.03.12,12:07
Dakujem,myslim,ze teraz novy dom sa stane nepredajny,kedze je postaveny na pozemku,ktory vlastnim ja.
draik
06.03.12,12:13
Vrátenie pozemku je bezpredmetné, lebo manželka Vášho syna naň nemá nárok. Ale syn Vám ho môže vrátiť darovacou zmluvou, zrejme však nie celý. Ak je nový dom skolaudovaný, tak pravdepodobne stojí na novej parcele, ktorá vznikla pri zameraní domu geodetom odčlenením z pôvodného pozemku. Najprv si však rozmyslite, čo vlastne chcete dosiahnuť.
samra
06.03.12,20:15
Tak,dobre.Syn je vazne chory a keby sa nedajboze nieco stalo,ze zomrie skor ako ja,ja by som ostala bez vsetkeho,bola by som bezdomovec.Ked si zoberiem dar naspat,tak aspon bude sanca,ze dom ostane nepredajny az do mojej smrti,lebo kto by si kupil dom so mnou.Ked ja zomriem skor aj tak vsetko zdedi syn a po nom jeho deti.Tak toto chcem dosiahnut,nechcem nikoho oklamat,len chcem svoje naspat,lebo vsetko od zakladov je z mojich ,ktore som 17 rokov v zahranici zarabala a posielala domov aj 2x mesacne.
Mária27
06.03.12,20:49
Popozeraj si tieto rozhodnutia súdov o BSM a zistíš, že aj tebou darované peniaze synovi sa môžu zo spoločného majetku pri delení po rozvode vyňať.

http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudne-rozhodnutia/Sudne-rozhodnutia.aspx
samra
07.03.12,16:45
Pozrela som a dakujem.Viem,ze je tazko radit,ale nasla som dobru radu o darovani naspat,za ktoru velmi dakujem.