lenkazoey
06.03.12,08:39
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Sme niezisková organizácia a potrebujeme zamestnať človeka na mandátnu zmluvu. Jedná sa o výkon mimoškolskej činnosti a stráženia dieťaťa.
Môžme zamestnať ako neziskovka na mandátnu zmluvu?
Mám povinnosť nahlásiť zamestnanca na sociálku a zdravtnú? Platím za neho odvody?
Alebo odvody si z toho platí on sám?
Ďakujem,
Zoey
Mila123
06.03.12,07:44
je to závislá činnosť? nesie vykonávaná práca prvky závislosti? § 1 ZP
lenkazoey
06.03.12,07:58
No ak som jej definiciu pochopila správne, tak nie, nie je. Táto osoba je zamestnaná na trvaly pracovný pomer inde, pre nás by dohodnutú prácu vykonávala len raz týždenne na hodinu. Ide len o privyrobenie, že na hodinu bude strážiť dieťa,, ktoré je klientom neziskovky.
Ešte ma napadá, musí mať tento mandatár živnosť?

Alebo ako je najvhodnejšie s takým človekom pri práci na hodinu týždenne,uzavrieť zmluvu. Máme to vôbec riešiť cez mandátnu zmluvu, alebo povedzme na dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem
Mila123
06.03.12,08:04
No ak som jej definiciu pochopila správne, tak nie, nie je. Táto osoba je zamestnaná na trvaly pracovný pomer inde, pre nás by dohodnutú prácu vykonávala len raz týždenne na hodinu. Ide len o privyrobenie, že na hodinu bude strážiť dieťa,, ktoré je klientom neziskovky.
Ešte ma napadá, musí mať tento mandatár živnosť?

Alebo ako je najvhodnejšie s takým človekom pri práci na hodinu týždenne,uzavrieť zmluvu. Máme to vôbec riešiť cez mandátnu zmluvu, alebo povedzme na dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem

ja by som to riešila cez DoPČ........
a stráženie dieťaťa nenesie prvky závislosti???? neviem to posúdiť o čo presne ide , ale podľa mňa nesie prvky....
lenkazoey
09.03.12,08:12
Dobrý deň,
priznám sa, závislosť - nezávislosť som začala riešiť až keď ste to spomenuli, v tejto oblasti sa vôbec nehýbem a tak je to pre mňa španielska dedina.
To stráženie dieťaťa spočíva v tom, že terapeut pride na hodinu raz do týždna za ním, jedná sa o hrové a rozvojové aktivitky. Podstatné asi je, že sa má udiať len 5 stretnutí. Ako som spomínala, terapeutka popri tom pracuje normálne na plný uväzok, pre našu neziskovku robí len dodatočne takéto aktivity, ktoré budú trvať mesiac.
Preto hladam najvhodnejsi sposob zmluvy ktorú mame medzi sebou uzavriet.
Ak uzvarieme Vami spomínanú dohodu o pracovnej činnosti, musím ju asi týmpádom nahlasovat do sociálky a zdravotky a platit za nu odvody vsak? Ide mi aj o to, nech sa jej na takychto odvodoch zbytocne nestrhne kvantum penazí, ked sa jedná o tak kratkodobu pracu.
Plus - ak by som ju musela nahlasovať na socialku a zdravotku, nie je na to nejaký systém aj cez internet?Alebo to musim vzdy urobit osobne? Pytam sa preto, lebo tato praca je realizovana v inom kraji, ako je neziskovka registrovana, co by asi vecne znamenalo, cestovat pri nahlasovani mimo..
Ďakujem za odpoved,
lenkazoey
Mila123
09.03.12,08:16
fondy do SP na dohody sú iba 1,05% z HM , to platí ZĽ, ZC sa strháva iba preddavok na daň.....
lenkazoey
15.03.12,13:01
dobrý deň,
priznám sa stále moc tomu nerozumiem a hlavne , nie je jednoduchší spôsob? Ide o to, že táto aktivita má byť vykonaná 5x - to znamená náš človek odrobí pre nás len 5 stretnutí (jedno za týžden) a to je všetko. Robí ich samostatne a na vlastnú zodpovednosť, sám si riadi ich priebeh. Neziskovka je akoby sprostredkovateľ a akýsi supervízor. Čo určuje tú závislosť a nezávislosť? Nie je potom tá mandátna zmluva jendoduchšie riešenie? Lebo na mesiac niekoho niekde ísť prihlásiť a potom zas odhlásiť a ešte aj z toho mála mu odviesť, príde mi to komplikované.. Samozrejme si nechám poradiť, mudrujem len ako laik do účtovníctva;) Ďakujem..
lenkazoey
15.03.12,13:12
..plus je tu podmienka, že terapeut musí mať živnosť? inak nemôže robiť na mandatnu zmluvu?..ďakujem
Xanti
15.03.12,18:16
..plus je tu podmienka, že terapeut musí mať živnosť? inak nemôže robiť na mandatnu zmluvu?..ďakujem
Nemusí mať živnosť,
a môže robiť na mandátnu zmluvu, v ktorej presne určíte do kedy bude úloha trvať. Teda že začne napríklad 1.4. a bude ukončená 1.5. dohodnutá odmena bude vo výške xxx eur , normálnu mandátnu zmluvu.

Vy nikoho nahlasovať na SP nebudete, a mandatár si tento príjem zdaní budúci rok. Ak bude suma do 500 eur, tak ani to nemusí lebo sa jedná o jednorázovú náhodnú činnosť.
lenkazoey
15.03.12,18:28
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli a najmä jazykom neúčtovníka, bežnému smrteľníkovi zrozumiteľnému ;)