misxo
06.03.12,10:16
zdravim poradaci, pred rokom sme predali jednej s.r.o. pozemky a na nich stojace budovy zapisane na LV. predavajuci sme boli styria surodenci a nasa matka. jednalo sa o pozemky a budovy z podnikania po nasom zosnulom otcovi. avsak do dnesneho dna nam nebola vyplatena cela dodhodnuta suma za predavane pozemky a nehnutelnosti k comu sluzia prijmove doklady. nechcem to riesit sudnou cestou , ale rad by som tento majetok ziskal naspat v zmysle niecoho ako nedodrzanie podmienok uvedenych v KPZ. dakujem za akukolvek radu
draik
06.03.12,12:43
Ak ste mali v zmluve uvedené, ze pre prípad nezaplatenia kúpnej ceny do určeného termínu môžte od zmluvy odstúpiť, tak smelo do toho. Inak Vám zostane možnosť žaloby na vyplatenie nesplatenej časti kúpnej ceny.
misxo
06.03.12,14:10
Ceny predávaných nehnuteľností uvedené v bode I. tejto zmluvy sú stanovené dohodou a to vo výške 0,00 eur/m2. Uvedenú sumu vyplatí kupujúci predávajúcim pri podpise tejto zmluvy a ako doklad poslúži príjmový a výdavkový pokladničný doklad.

IV.
Všetky dane a poplatky s týmto prevodom spojené budú splatné podľa zákona.

V.
Kupujúcemu je známy právny a faktický stav predávaných nehnuteľností, na ktorých neviaznu žiadne ťarchy.

VI.
Účastníci tejto zmluvy berú na vedomie, že vlastníctvo k prevádzaným nehnutelnostiam prechádza na kupujúceho dňom rozhodnutia Katastrálneho úradu v .........., Správa katastra .............. o vklade vlastníctva do katastra. Účastníci tejto zmluvy sú však svojimi podpismi viazaní do rozhodnutia o vklade.

VII.
Účastníci tejto zmluvy navrhujú, aby bol vykonaný vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam podľa bodu I. tejto zmluvy.

VIII.
Zmluva je vyhotovená v siedmich rovnopisoch, z toho zmluvné stranny obdržia po jednom rovnopise a Správa katastra v ........ obdrží dva rovnopisy na úradné účely.

IX.

Účastníci tejto kúpnopredajnej zmluvy si túto zmluvu prečítali, jej obsahu porozumeli, s obsahom zmluvy súhlasia, prehlasujú, že zmluvná voľnosť účastníkov nie je obmedzená a túto vlastnoručne podpisujú.

takto stoji v zmluve. ja som sa konecne spojil s konatelom a on vlastne suhlasil, ze by bol ochotny podpisat nieco ako neplatnost zmluvy a teda vratit nam pozemky a budovy bez sudnych tahanic na zaklade toho, ze nam ta suma nebola vyplatena
draik
06.03.12,17:22
Keďže protistrana je prístupná riešiť vec dohodou, tak nemáte problém. Spíšete odstúpenie od zmluvy, podpíšete, dáte na kataster. Ak by Vám neposkytol súčinnosť, museli by ste ho vyzvať na zaplatenie kúpnej ceny a až potom robiť ďalšie kroky smerujúce k odstúpeniu od zmluvy. Tak mi napadá otázka, prečo ste podpísali zmluvy, keď ste pri ich podpise nedostali peniaze.
misxo
06.03.12,17:42
Ono to bola "akcia" riesena mojou rodinou a ja som dal matke iba plnu moc na prevod pozemkov a nehnutelnosti v zmluve uvedenych kedze som uz bol v tom case pracovne prec. ta firma sa dostava do likvidacie tak sa to snazim este riesit pokial sa da a mam obavu , ze tie predmet zmluvy by sa mohol dostat do konkurzu a my by sme nedostali ani peniaze ani majetok naspat. takze som rad, ze konatel je ochotny sa takto dohodnut. radil som sa pravnikom a ten mi povedal, ze vsetok majetok predany inej osobe moze byt napadnuty spravcom KP do 3 rokov spatne a myslim, ze urcenie zmluvy za neplatnu je asi najcistejsie riesenie pre vsetkych a toto by nemal uz spravca napadnut.cize moja najvacsia obava bola , ze tak ci onak by sme mohli o ten majetok nenavratne prist a toto riesenie ma napadlo az dnes. prosim vas nahodou nemate k dispozicii nejaky vhodny vzor k tejto veci?
Mária27
06.03.12,18:30
Vy ako veritelia máte právo dlžníkovi poskytnúť dodatočnú lehotu na splatenie dlhu, a keď tak v uvedenej lehote neurobí, máte právo od zmluvy odstúpiť podľa § 517 ods. 1 občianskeho zákonníka.

Keďže ste však mali v zmluve uvedený presný čas plnenia, mohli by ste využiť § 518 a oznámiť, že sa zmluva od začiatku zrušuje. Ak sa s ním teda nebudete jednať o čase zaplatenia, nemusíte od zmluvy odstupovať. V tomto prípade by to aj súd len preskúmal, zádrhel by mohol snáď vidieť v tom, že ste to neoznámili bez zbytočného odkladu. Na základe tohto paragrafu však môžete s dlžníkom predložiť katastru návrh na opätovný zápis vlastníctva vám.
Vtedy ste pravda povinní jeden druhému vrátiť všetko, čo ste si poskytli (§ 457 ods. 1). Vám vznikla asi aj škoda (nemohli ste to využívať ani prenajať), ktorú vám je povinný veriteľ nahradiť.

Ak by ste uzatvorili dohodu podľa obchodného zákonníka, platili by iné paragrafy.

§ 518
Ak bol v zmluve určený presný čas plnenia a zo zmluvy alebo z povahy veci vyplýva, že na oneskorenom plnení nemôže mať veriteľ záujem, musí veriteľ oznámiť dlžníkovi bez zbytočného odkladu, že na plnení trvá; ak tak neurobí, zmluva sa od začiatku zrušuje.
misxo
06.03.12,18:45
pre mna bude najvyhodnejsie dostat majetok naspat a uz teraz nemam zaujem o doplatenie ceny cize najjednoduchsie bude predložiť katastru návrh na opätovný zápis vlastníctva. je mi jasne, ze nas usli zisk je uz skutocne nenavratne prec takze o toto sa uz snazit ani nebudem a myslim, ze takto nas nemoze uz nikto napadnut a majetok bude skutocne opat nas. este vas poprosim o cely nazov zakona z ktoreho ste cerpala a nemate nahodou nejaky vhodny vzor tohto podania na zrusenie zmluvy a navrhu na opatovny vklad do katastra? rad by som si to spravil uz svojpomocne bez advokata.
Mária27
06.03.12,19:13
Všetky paragrafy sú z občianskeho zákonníka.
Vzory zmlúv neukladám a presne takúto som ešte ani nerobila. Dôležité je, že ide o spätný prevod vlastníctva od koho - komu, na základe paragrafov obč. zákonníka (48, 518, 457). Zmluva musí mať všetky náležitosti a podpis prevádzajúceho musí byť osvedčený. Všetky základné náležitosti musia byť aj v sprievodnom liste = v návrhu na vklad do katastra.
misxo
07.03.12,06:52
dakujem za rady, budem sa riadit vami udanymi zakonmi . cize na zmluve o spatnom prevode vlastnictva staci overit podpis konatela spolocnosti ktory bude majetok prevadzat naspat na nasu rodinu