nika6
06.03.12,11:37
Ahojte,

ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravovanie bezplatne, musí odviesť DPH podľa § 9????
millo5
04.06.12,06:38
Dobrý deň,

ja by som tiež chcel poradiť, tiež zamestnávateľ poskytuje stravovanie bezplatne svojim zamestnancom (55% stravného účtuje do réžie, zvyšok zo SF).Má nárok na odpočet dph na vstupe, na výstupe nemá akú dph odviesť. a v akej sume je hodnota stravy uvedená v mzdovom liste zamestnanca (len to čo ide do réžie alebo spolu aj so sumou zo SF)? Ďakujem
Tweety
04.06.12,06:50
Dobrý deň,

ja by som tiež chcel poradiť, tiež zamestnávateľ poskytuje stravovanie bezplatne svojim zamestnancom (55% stravného účtuje do réžie, zvyšok zo SF).Má nárok na odpočet dph na vstupe, Áno, má. na výstupe nemá akú dph odviesť. a v akej sume je hodnota stravy uvedená v mzdovom liste zamestnanca (len to čo ide do réžie alebo spolu aj so sumou zo SF) A prečo by si mala dávať hodnotu stravy do Mzd.L? Ďakujem V texte.
millo5
04.06.12,13:23
podľa§39 že mzdový list musí obsahovať sumy oslobodené od dane...takže určite má nárok na odpočet dph? ďakujem veľmi pekne..
fcela
04.06.12,14:16
podľa§39 že mzdový list musí obsahovať sumy oslobodené od dane...takže určite má nárok na odpočet dph? ďakujem veľmi pekne..

Pri bezodplatnom stravovaní zamestnancov zamestnávateľ-platiteľ DPH, ak nakupuje stravovacie služby od iného platiteľa DPH , nemá nárok na odpočet DPH, poskytnutá služba stravovania nie je predmetom dane, nepostupuje sa podľa §9 zákona o DPH. Ak je to váš prípad, tak by som DPH na vstupe neodpočítavala.
millo5
05.06.12,08:31
tak áno či nie? prečo sa nemôže postupovať podľa §9?? doteraz som dph odpočítaval..
fcela
05.06.12,21:29
tak áno či nie? prečo sa nemôže postupovať podľa §9?? doteraz som dph odpočítaval..

Ak zamestnávateľ za poskytnuté stravovanie nepožaduje úhradu od zamestnanca, nejedná sa o dodanie služby podľa §9 ods.4 zákona o DPH, nie je to služba obstaraná pre zamestnanca za odplatu, ale ak by ste za poskytnuté stravovanie prijali napr. iba 0,01 Eur už je to dodanie služby podľa §9 ods.4 a mali by ste nárok na odpočet DPH.
millo5
06.06.12,06:08
Ak zamestnávateľ za poskytnuté stravovanie nepožaduje úhradu od zamestnanca, nejedná sa o dodanie služby podľa §9 ods.4 zákona o DPH, nie je to služba obstaraná pre zamestnanca za odplatu, ale ak by ste za poskytnuté stravovanie prijali napr. iba 0,01 Eur už je to dodanie služby podľa §9 ods.4 a mali by ste nárok na odpočet DPH.

a §3 sa na to nevzťahuje?bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu zamestnancov sa považuje za dodanie služby za protihodnotu?
fcela
06.06.12,07:33
Zamestnávateľ je povinný podľa §152 ZP poskytnúť zamestnancom stravovanie, nie je to dodanie služby, ktorú rieši §9 ods.3, preto ani bezodplatné poskytnutie stravovania zamestnancom nezdaňujete. Pri posudzovaní nároku na odpočet dane je ale dôležité, či stravu poskytujete odplatne alebo bezodplatne, teda či dodávate službu v zmysle §9 ods. 4 zákona o DPH.
millo5
06.06.12,08:48
Zamestnávateľ je povinný podľa §152 ZP poskytnúť zamestnancom stravovanie, nie je to dodanie služby, ktorú rieši §9 ods.3, preto ani bezodplatné poskytnutie stravovania zamestnancom nezdaňujete. Pri posudzovaní nároku na odpočet dane je ale dôležité, či stravu poskytujete odplatne alebo bezodplatne, teda či dodávate službu v zmysle §9 ods. 4 zákona o DPH.

dakujem
fcela
08.06.12,06:26
Správne riešenie viete, skúste ešte zvážiť výšku odpočítanej dane s ohľadom na celkové sumy dane za jednotlivé zdaniteľné obdobia a dopad v prípade kontroly, no a tiež čo to spôsobí v prípade podania dodatočných DP. Nepoznám rozsah poskytnutého stravovania, dalo by sa ešte zvážiť, či nenastaviť min.odplatu, ale o tom zrejme rozhoduje zamestnávateľ.
millo5
08.06.12,06:41
Správne riešenie viete, skúste ešte zvážiť výšku odpočítanej dane s ohľadom na celkové sumy dane za jednotlivé zdaniteľné obdobia a dopad v prípade kontroly, no a tiež čo to spôsobí v prípade podania dodatočných DP. Nepoznám rozsah poskytnutého stravovania, dalo by sa ešte zvážiť, či nenastaviť min.odplatu, ale o tom zrejme rozhoduje zamestnávateľ.


tá nesprávne odpočítaná daň robí zhruba 350 eur ročne a sú to 3roky, čo som daň odpočítaval.Neviem čo myslíte pod nastavením minim. odplaty..:( Nie je riešenie aj to, že daň len zaplatiť bez podania dodatočného priznania a v prípade kontroly "len pokuta" za nepodanie priznaní ..?neviem čo spraviť..
ďakujem za váš čas, že sa mi venujete :)
fcela
21.06.12,21:14
Millo5, v upravenom prisp.č.10 ste mali uvedené správne riešenie :), zákon o DPH zrejme ovládate. Ďalšie riešenie, ktoré uvádzate, by neriešilo nič, lebo takto zaplatená daň bez podania DDP by bola evidovaná ako preplatok, ktorý by sa zúčtoval s platbou až po podaní DDP za jednotlivé zd.obdobia. K min odplate viď. prisp.7,za poskytnuté stravovanie môžete požadovať od zamestnancov najnižšiu možnú cenu a prepočítať výhodnosť tohto rozhodnutia s dopadom na možnosť odpočtu DPH na vstupe.