miki222
06.03.12,10:56
Ahojte poradáci, ja len pevne verím, že som to dal do dobrej témy. Dnes idem zaniesť daňové priznanie. Podnikám prvý rok. Potom mám zaniesť kópiu daňového priznania do Sociálnej poisťovne kde mi vypočítajú výšku sociálneho poistenia na tento rok. Avšak neviem jednu vec čo potrebujem od Vás poradiť. Keď zanesiem daňové priznanie tak mi ho opečiatkujú a to čo mi dajú ako potvrdenie, že som odovzdal priznanie prefotím a dám do Soc.Poisťovne? Lebo pani pri okienku v SP mi povedala, že mám prefotiť celé daňové priznanie a doniesť. Lenže ja neviem to mám ísť prefotiť ešte teraz pred tým ako ho odovzdám na DÚ a prefotiť len to potvrdenie čo mi dajú? Myslím si, že do soc.poisťovne potrebujú už potvrdenú kópiu celého daňového priznania, lenže neviem ako to mám spraviť keď na DÚ mi ho zoberú už ho viac nebudem môcť prekopírovať? Alebo ako to je viem mi niekto pomôcť? Za každú radu budem rád. Ďakujem vopred za pomoc.
Braňo
06.03.12,10:11
tento rok to urobí Daňový úrad za Teba - ale odporúčam Ti dať potvrdiť odovzdanie priznania kvôli chybám IS. Pani za okienkom v SP nemá čo žiadať priznanie.
miki222
06.03.12,10:24
Ahoj Braňo, ďakujem za radu. Len ona mi vyslovene povedala, že mám doniesť daňové priznanie prefotené všetky strany. Takto to povedala ako som napísal "prefotené všetky strán" Tak ja teraz neviem sakriš čo si počať aby všetko dobre bolo. Soc. som neplatil prvý rok som bol oslobodený, možno pre to chce to daňové, lebo ja idem prvý krát teraz platiť. A neviem či chce potvrdené alebo len nepotvrdené prekopírovať.
Johanka
06.03.12,10:31
Miki222 , DP sa na SP nedáva a nikdy sa ani nedávalo...

Ak chceš poradiť, môžeme ísť krok za krokom :
1. posúdime, či ti vzniká povinnosť platiť sociálne poistenie . Na to potrebujeme vedieť : aká bola výška tvojho (hrubého) príjmu v roku 2011 ?
miki222
06.03.12,10:33
18000+- - na paušálne výdavky
VieraPopluharova
06.03.12,10:36
Ahojky,

tak to je teraz nový hit SP, už som sa i ja stretla s tým, že od mojich klientov žiadajú celé prefotené DP....neviem načo?Doteraz ak stačil výpis, alebo som im to vypočítala ja...nuž ktovie čoho sa ešte dočkáme...:)
miki222
06.03.12,10:42
a od tých Vašich klientov očakávajú to priznanie aj potvrdené alebo nejak overené alebo len nepotvrdené od DU a prefotené? Ďakujem
Xanti
06.03.12,10:44
Mám pocit, že v SP sa boja, že nebudú mať odkiaľ ťahať info kedže systém na DRSR nefunguje absolútne vôbec.
Ako naj sa neboja, aj tak polovica ludí dá oznámenie o neskoršom podaní DP .. :D
miki222
06.03.12,10:55
No nič musím ísť nech mi tam nezatvoria :) tak si to prefotím teda pre istotu ešte nepotvrdené a to zanesiem na SP, ak bude problém dodám sem info
Johanka
06.03.12,11:48
Daňové priznanie a údaje v ňom nemajú pre SP žiadnu vypovedaciu hodnotu, pokiaľ si nemôžu overiť/spárovať údaje s tým, čo odovzdáme na daňový úrad ... ak DP pýtajú, je to nejaká ich iniciatíva, povinnosť nemá povinnosť predkladať SPni daňové priznanie .
Všetko je postavené na hlavu !
miki222
06.03.12,12:50
No podané ale SP som nestihol lebo dnes len do 14:00 a tak ma SBSkár poslal ... :)
blavaciko
06.03.12,19:53
ono my nemame nahodou v zakone, ze ziadna statna institucia nemoze od obcana pozadovat informacie, ktore uz nejaka statna institucia ma? ze si to skratka SP a danovy urad maju vykomunikovat medzi sebou?
miki222
06.03.12,21:08
tak takýto zákon tu určite nemáme :)
avalik
06.03.12,22:17
zakon c. 572/2009 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov s ucinnostou od 1.1.2011:

27. V § 228 sa vypúšťajú odseky 1 a 2.

Doterajšie odseky 3 až 9 sa označujú ako odseky 1 až 7.

28. V § 228 ods. 2 a 4 sa slová "odseku 3" nahrádzajú slovami "odseku 1".

29. V § 228 ods. 5 sa slová "odsekov 3 a 6" nahrádzajú slovami "odsekov 1 a 4".

30. V § 228 odsek 6 znie:
"(6) Lehota na splnenie povinností podľa odsekov 1 až 4 je zachovaná aj vtedy, ak doklady preukazujúce splnenie povinností podľa odsekov 2 a 3 a tlačivo uvedené v odseku 5 sa v ustanovenej lehote odovzdali na prepravu poštou, odoslali faxom alebo elektronickou poštou.".

31. V § 228 ods. 7 sa slová "odseku 8" nahrádzajú slovami "odseku 6".


vypustene odseky:

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

(2) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) je povinná predložiť do 30. septembra kalendárneho roka príslušnej pobočke výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok. Časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 platí rovnako.


v sucasnosti platne znenie:

§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.

(2) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť príslušnej pobočke prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu uvedeného v § 26 ods. 2 do 30 dní od prerušenia, a to prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody a prerušenie nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia z dôvodu uvedeného v § 26 ods. 4 do ôsmich dní od prerušenia; splnenie povinnosti podľa odseku 1 sa nevyžaduje.

(3) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť príslušnej pobočke zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt do ôsmich dní od zmeny týchto skutočností.

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná plniť povinnosti podľa odseku 1 na tlačive alebo inou formou, ktorej obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.

(5) Lehota na splnenie povinností podľa odsekov 1 až 3 je zachovaná aj vtedy, ak doklady preukazujúce splnenie povinností podľa odsekov 2 a 3 a tlačivo uvedené v odseku 4 sa v ustanovenej lehote odovzdali na prepravu poštou, odoslali faxom alebo elektronickou poštou.

(6) Doklady a tlačivo uvedené v odseku 5, odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie sú podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu96) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 186 ods. 2, treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa ich doručenia Sociálnej poisťovni.



a este doplnim z Ustavy

Čl. 2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
veronikasad
06.03.12,22:29
No podané ale SP som nestihol lebo dnes len do 14:00 a tak ma SBSkár poslal ... :)
Načo si chcel isť do SP ? Výpis z DP nepodávaš, informácie dostane SP priamo z DU. Prekročil si limit pre povinnú registráciu,do 8.7.2012 je treba prihlásiť sa ako povinne poistená SZČO na reg.liste FO. Do 31.3. je úplne zbytočné chodiť do SP, DU s DP nič nerobí ...
veronikasad
06.03.12,22:33
Ahojky,

tak to je teraz nový hit SP, už som sa i ja stretla s tým, že od mojich klientov žiadajú celé prefotené DP....neviem načo?Doteraz ak stačil výpis, alebo som im to vypočítala ja...nuž ktovie čoho sa ešte dočkáme...:)

Vierka, výpisy sa nepodávali už ani v minulom roku (za rok 2010). Z DU do 30.6. 2011 neprešli do SP všetky údaje, preto pre pracovníčky registra živnostníkov v SP bolo jednoduchšie vyžiadať si údaje od poistencov ako z DU. Tiež som sa s tým stretla - údaje neprešli aj z toho dôvodu, ak tam nebol uvedený počet mesiacov podnikania. Keď som sa s pracovníčkami rozpravala v lete, väčšina chýb z DU bola odstránená - kontrolovala som všetkých svojich klientov.