Tinaho
06.03.12,12:59
Poraďáci ahojte,

práve kontrolujem tvorbu sociálneho fondu za rok 2011 a mám dilemu:

Zamestnancom s mesačnou mzdou preplácame sviatok priemerkou. Započítali by ste hodnotu tohto sviatku do základu pre tvorbu sociálneho fondu, aj keď je platený priemerom na dovolenku.

Vopred ďakujem za cenné názory.
Tweety
06.03.12,12:01
Poraďáci ahojte,

práve kontrolujem tvorbu sociálneho fondu za rok 2011 a mám dilemu:

Zamestnancom s mesačnou mzdou preplácame sviatok priemerkou. Započítali by ste hodnotu tohto sviatku do základu pre tvorbu sociálneho fondu, aj keď je platený priemerom na dovolenku.

Vopred ďakujem za cenné názory.

To preplácanie nie je v súlade so ZP. Samozrejme, ak to takto nemáte upravené KZ alebo so zástupcami zamestnancov. Inak, je to náhrada, tá sa do tvorby SF nepočíta.
Erislava
06.03.12,12:15
My tiež preplácame sviatky u zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou priemerom, umožňuje to ZP v § 122 ods.3 - máme to dohodnuté v pracovnej zmluve.
Tinaho
06.03.12,12:30
Pri preplácaní sviatok vychádzame tiež z uvedeného paragrafu ZP. Pri tvorbe sociálneho fondu sviatok platený priemerom vylučujem z hrubej mzdy, ktorá je základom jeho tvorby. Musím ale priznať, že tým sa tvorba SF dosť ochudobňuje.

Chcela som vedieť názor Poraďákov, či je to správne, ďakujem.
vema
12.03.12,14:49
Prosím vás, keď mám zamestnancov, ktorým sa sviatok neprepláca priemerkov, ale majú ho ako odpracovaný deň, pri tvorbe soc. fondu ho treba tiež odrátať z hrubej mzdy?
Tweety
12.03.12,14:52
Prosím vás, keď mám zamestnancov, ktorým sa sviatok neprepláca priemerkov, ale majú ho ako odpracovaný deň, pri tvorbe soc. fondu ho treba tiež odrátať z hrubej mzdy?

Nie.
vema
12.03.12,15:11
Nie. Tweety, ďakujem pekne.
romy16
07.10.12,05:22
Dobrý deň. Som ešte mzdárka začiatočníčka, tak sa spýtam po lopate. Máme vo firme zamestnancov platených mesačnou mzdou, ktorý majú sviatok ako odpracovaný deň, a tých, čo majú hodinovú mzdu, ktorým počítame sviatky z dovol.priemeru. Základom pre tvorbu SF sú hrubé mzdy zamestnancov, od ktorých odpočítavam náhrady mzdy za dovolenku, P-čko, PN-ku a za sviatok? Avšak náhrady mzdy za sviatok odpočítavam zo základu na SF len u zamestnancov platených hodinovou mzdou?
Tweety
07.10.12,08:24
Dobrý deň. Som ešte mzdárka začiatočníčka, tak sa spýtam po lopate. Máme vo firme zamestnancov platených mesačnou mzdou, ktorý majú sviatok ako odpracovaný deň, a tých, čo majú hodinovú mzdu, ktorým počítame sviatky z dovol.priemeru. Základom pre tvorbu SF sú hrubé mzdy zamestnancov, od ktorých odpočítavam náhrady mzdy za dovolenku, P-čko, PN-ku a za sviatok? Avšak náhrady mzdy za sviatok odpočítavam zo základu na SF len u zamestnancov platených hodinovou mzdou?
Odpočítaš všetky náhrady, ktoré sú zaplatené.
sassanka
10.10.12,00:22
Prosím, Vás ak mám zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti má nárok platený sviatok?
Tweety
10.10.12,06:03
Prosím, Vás ak mám zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti má nárok platený sviatok?
Nie nemá. Dohodár nie je zamestnanec.