janaGT
06.03.12,13:14
bývalý zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu za viac mesiacov ( + viacerým zamestnancom ), poslala som mu výzvu na vyplatenie dlžnej mzdy najneskôr do 7.3.2012 ... nakoľko sa do uvedeného termínu ani neozval, peniaze nevyplatil ... idem podať návrh veriteľa na vyhlásenie konkurzu ... k akému dátumu môžem podať tento návrh? Môžem aj zajtra, alebo tam treba ešte dodržať nejakú zákonnú lehotu? Dosť mi to súri ... chcem si dať následne žiadosť o výplatu z garančného fondu, Ďakujem!
Dáša_
06.03.12,12:19
Môžeš aj zajtra, ale uvedomuješ si, že sú tam poplatky? A dosť vysoké?
alusa783
06.03.12,12:28
dlžník ma povinnosť podať návrh na konkurz ked je v predlžení neni daky orgán kde by to mohli týto zamestnanci nahlásit že si nesplnil svoju povinnosť? možno by sa to trochu rozhýbalo.... a držím palce aby ste dostali svoju výplatu lebo dnes je to ťažké..
janaGT
06.03.12,12:33
Môžeš aj zajtra, ale uvedomuješ si, že sú tam poplatky? A dosť vysoké?

áno, viem, dlží mi cez 7 litrov ... eur
Zita5
06.03.12,12:33
Dávaj si pozor, aby si si viac nepoškodila ako treba.
janaGT
06.03.12,12:33
Dávaj si pozor, aby si si viac nepoškodila ako treba.

Zitka, prečo myslíš? je tam nejaké riziko, či čo?
Zita5
06.03.12,12:39
Zitka, prečo myslíš? je tam nejaké riziko, či čo?

Mám v konkurze bývalého klienta a ak by sa aj niečo podarilo speňažiť pohltí to veriteľ, ktorý je na 1.mieste, ostatným sa nič neujde .A to môže byť aj u Teba, vynaložíš finančné prostriedky a zistíš,že si nezískala nič. Skús to inak, podaj trestné oznámenie.

A potom, že by bol bývalý zamestnávateľ na tom až ak zle ?Treba si to veľmi zvážiť.
Zita5
06.03.12,12:41
Dnes konkurz a exekúcia je na jednej úrovni . Ja som dala exekúciu na môjho dlžníka .Exekúcia trvala niekoľko rokov, dlžník zomrel.Nemám nič , len výdavky.
Dáša_
06.03.12,12:43
V prípade mzdy je to trochu inak, ak sa nemýlim, tak tam je podmienka, aby to mohlo byť vyplatené z garančného fondu to, aby bol vyhlásený konkurz.

Vieš aj o iných veriteľoch? Najlepšie daňový úrad, sociálna poisťovňa?
Tieto úrady majú na to fondy, aby mohli prihlasovať svojich dlžníkov do konkurzov. A tým aj zaplatia poplatky.

Samozrejme, druhá vec je tá, či nemal podnikateľ sám na seba vyhlásiť konkurz. Od nového roka je to pre podnikateľov trochu zložitejšie, môžu sa dostať do väčších problémov, keď to neurobia ako bolo doteraz.
alusa783
06.03.12,12:45
Zitka kto je na 1. mieste komu sa uhradza pokial sa správcovi podarí niečo spenaziť? ja myslím že zamestnanci su prvý prípadne štát, zdravotné poisťenie
Dáša_
06.03.12,12:46
Zitka kto je na 1. mieste komu sa uhradza pokial sa správcovi podarí niečo spenaziť? ja myslím že zamestnanci su prvý prípadne štát, zdravotné poisťenie

ten, kto má zabezpečenú pohľadávku
janaGT
06.03.12,12:47
bývalý kolega robil niečo podobné na inú firmu, takže držím sa jeho postupu, on získal peniažky z garančného fondu v priebehu 3 mesiacov od návrhu na vyhlásenie konkurzu ... a poplatok nezaplatil, sociálke stačila kópia návrhu s pečiatkou doručenia ... sp až neskôr skúma, či konkurz vlastne prebehol alebo nie ... a potom peniaze vymáhajú od zamestnávateľa, nie zamestnanca ... snáď to výjde ... zamestnávateľ o mojom riešení vie, boli sme len 2 zamestnanci ... firma nefunguje už niekoľko mesiacov
Dáša_
06.03.12,12:49
len malý detail, od 1. januára je nový zákon o konkurze
Zita5
06.03.12,12:49
bývalý kolega robil niečo podobné na inú firmu, takže držím sa jeho postupu, on získal peniažky z garančného fondu v priebehu 3 mesiacov od návrhu na vyhlásenie konkurzu ... a poplatok nezaplatil, sociálke stačila kópia návrhu s pečiatkou doručenia ... sp až neskôr skúma, či konkurz vlastne prebehol alebo nie ... a potom peniaze vymáhajú od zamestnávateľa, nie zamestnanca ... snáď to výjde ... zamestnávateľ o mojom riešení vie, boli sme len 2 zamestnanci ... firma nefunguje už niekoľko mesiacov

Tak to je iné ...čo uvádzaš .Ale nemám konkrétne s týmto skúsenosť čo sa týka zamestnanca ,len som v prvom momente zareagovala, že nebude to tak jednoduché .
ewita888
06.03.12,12:50
áno, súhlasím, na firmu nemusí byť vyhlásený konkurz, pre SP stačí, že je podaný návrh.. a za tie peniaze to stojí, ale GF aj tak nevyplatí všetku tvoju pohladávku, myslím, že je tam nejaká max. výška
Zita5
06.03.12,12:50
len malý detail, od 1. januára je nový zákon o konkurze

Dáška sú tam dôležité zmeny ?
janaGT
06.03.12,12:51
V prípade mzdy je to trochu inak, ak sa nemýlim, tak tam je podmienka, aby to mohlo byť vyplatené z garančného fondu to, aby bol vyhlásený konkurz.

Vieš aj o iných veriteľoch? Najlepšie daňový úrad, sociálna poisťovňa?
Tieto úrady majú na to fondy, aby mohli prihlasovať svojich dlžníkov do konkurzov. A tým aj zaplatia poplatky.

Samozrejme, druhá vec je tá, či nemal podnikateľ sám na seba vyhlásiť konkurz. Od nového roka je to pre podnikateľov trochu zložitejšie, môžu sa dostať do väčších problémov, keď to neurobia ako bolo doteraz.

dlží sociálke, daňovému, všzp ... boli sme len dvaja zamestnanci, ja a majiteľ
janaGT
06.03.12,12:53
áno, viem aj to, max. niečo cez 2 300 eur, ale aj tak ... lepšie ako nič
ewita888
06.03.12,12:54
SP nevydáva návrhy na konkurz.. mala som podobný problém, teda aj mám.. keď som sa spýtala na SP, prečo oni nedajú naňho návrh na konkurz, bolo mi povedané, s patričným úškrnom, že oni nikdy nedávajú..
janaGT
06.03.12,12:57
SP nevydáva návrhy na konkurz.. mala som podobný problém, teda aj mám.. keď som sa spýtala na SP, prečo oni nedajú naňho návrh na konkurz, bolo mi povedané, s patričným úškrnom, že oni nikdy nedávajú..

to je sila ...
ewita888
06.03.12,13:14
veru je to sila, oni si svoje peniažky nemíňajú, čakajú, že to spraví niekto iný za nich.. ale ty máš smolu v tomto, lebo keď je viac zamestnancov, poskladajú sa na poplatok na návrh.. ale tebe sa to tuším ani neoplatí..
janaGT
06.03.12,13:16
veru je to sila, oni si svoje peniažky nemíňajú, čakajú, že to spraví niekto iný za nich.. ale ty máš smolu v tomto, lebo keď je viac zamestnancov, poskladajú sa na poplatok na návrh.. ale tebe sa to tuším ani neoplatí..

keď nezaplatím poplatok, konkurz zamietnu, ale pečiatku o podaní na návrh mám a to pre sociálku stačí ... tak snáď nebude problém, tomu známemu to takto prešlo a bolo to nedávno, asi 2 mesiace dozadu
Dáša_
06.03.12,13:18
keď nezaplatím poplatok, konkurz zamietnu, ale pečiatku o podaní na návrh mám a to pre sociálku stačí ... tak snáď nebude problém, tomu známemu to takto prešlo a bolo to nedávno, asi 2 mesiace dozadu

a ten konatel sa ako k tomu stavia? Lebo po novom by snáď mohol byť za to celé aj postihnutý aj viac ako tým, že bude na firmu vyhlásený konkurz
ewita888
06.03.12,13:20
a vidíš, toto ma nenapadlo.. dáš mi prosím ťa vedieť, či ti to takto prešlo? mám tiež dosť velkú pohladávku voči bývalému zamestnávateľovi..
ewita888
06.03.12,13:27
ale zo súdu musel mať, že mu dlží, nie?
Zita5
06.03.12,13:28
Podľa § 214 Trestného zákona, nevyplatenie mzdy a odstupného zakladá trestnoprávnu zodpovednosť štatutárneho orgánu právnickej osoby alebo fyzickej osoby zamestnávateľa, V zmysle vyššie uvedeného zákonného ustanovenia, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento čin a spôsobí ním väčšiu škodu alebo z osobitného motívu alebo voči viac ako desiatim zamestnancom. Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento čin a spôsobí ním značnú škodu. Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha tento čin spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100374/493654/Nevyplatenie-mzdy-zamestnavatelom-a-prava-zamestnanca.

To prikladám len pre info .
ewita888
06.03.12,13:34
Zitka, u nás dalo trestné na neho asi desať ľudí, ale nič sa nedeje, pretože v tom čase nemal peňažné prostriedky..
janaGT
06.03.12,17:19
samozrejme
janaGT
06.03.12,17:20
nie, zo súdu mal len ten návrh opečiatkovaný, potom tam mal k nemu priloženú fotokópiu výzvy na vyplatenie mzdy, doručenku a to bolo všetko ... potom mu prišlo zo súdu, že konkurz zamietajú, ale sp mu peniažky vyplatila v max. výške
janaGT
06.03.12,17:22
tento kolega, o ktorom píšem, dal najskôr podnet na inšpektorát práce, tam mu ani len neodpísali a to tam podával ešte na jeseň ... a potom mu niekto poradil takýto postup, ktorý som písala a tam uspel
ewita888
06.03.12,17:57
to je suprový nápad.. skúsim to aj ja takto.. Janka, dnes mám total blbec deň, ale ty si ma teda potešila..:)
jurmiro
06.03.12,19:48
Ako bolo správne povedané, od 01.01.2012 je účinná novela zákona o konkurze. Podstatným spôsobom mení obsah aj náležitosti veriteľského návrhu na vyhlásenie konkurzu a aj postup súdu.
Veriteľ môže podať návrh na vyhlásenie konkurzu, ak môže odôvodnene predpokladať platobnú neschopnosť svojho dlžníka. Platobnú neschopnosť dlžníka možno odôvodnene predpokladať vtedy, ak je dlžník viac ako 30 dní v omeškaní s plnením aspoň dvoch peňažných záväzkov viac ako jednému veriteľovi a bol jedným z týchto veriteľov písomne vyzvaný na zaplatenie.
Znamená to, že veriteľ musí preukázať svoju pohľadávku, a to buď vykonateľným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, písomným uznaním dlhu dlžníkom (s overeným podpisom), alebo potvrdením audítora, správcu alebo súdneho znalca o tom, že eviduje pohľadávku v účtovníctve.
Musí tiež označiť minimálne jedného ďalšieho veriteľa.
Pred podaním návrhu musí zložiť na účet súdu preddavok na úhradu odmeny predbežného správcu vo výške 663,88 €, ak ide o dlžníka – fyzickú osobu, resp. 1 659,70 €, ak ide o dlžníka – právnickú osobu.


Po novom, ak návrh nemá predpísané náležitosti, súd do 15 dní odo dňa doručenia návrhu vyzve navrhovateľa na odstránenie nedostatkov podania v lehote 10 dní a poučí ho o nedostatkoch. Ak navrhovateľ nedostatky neodstráni, súd návrh odmietne.

Pre účely plnenia z garančného fondu skutočne postačí podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu. Výšku plnenia upravuje § 102, 103 zákona o sociálnom poistení.
Sociálna poisťovňa nepodávala návrhy na vyhlásenie konkurzu práve pre povinnosť platiť preddavok. Skôr bol tomu prístupný daňový úrad, ale tiež mal na to obmedzené prostriedky.

Podanie trestného oznámenia je síce tiež možnosť, ale jednak je ustanovenie § 214 TZ dosť „gumové“ a dosť ťažko sa preukazuje a jednak v trestnom konaní nemusí byť vôbec rozhodnuté o nároku na náhradu škody.
ewita888
06.03.12,20:25
To znamená, že bez zaplatenia preddavku súd návrh neprevezme?
jurmiro
06.03.12,20:45
Nedá sa povedať, že súd návrh "neprevezme". Keď návrh na súd dôjde, bude zapísaný do registra a pokiaľ nemá náležitosti podľa zákona, ako som povedal, navrhovateľ bude vyzvaný na ich odstránenie. Ak nedostatky neodstráni, súd vydá uznesenie o odmietnutí návrhu. Voči takémuto uzneseniu je prípustné odvolanie.
Zaplatenie preddavku upravuje § 13 ZKR a náležitosti návrhu § 12 ZKR. Nevylučujem preto (za dva mesiace a niečo je ešte prax "chudobná"), že súd môže v prípade nezaplatenia preddavku odmietnuť návrh aj bez toho, aby navrhovateľa vyzýval.
ewita888
06.03.12,20:53
zarazila ma veta: pred podaním návrhu musí zložiť na účet súdu preddavok.. čo to znamená, keď nezloží.. nebude sa to dodatočne vyžadovať zaplatiť?
jurmiro
06.03.12,21:01
No veď o tom som písal pred chvíľou. Do 31.12.2011 súd jednoznačne v takom prípade návrh odmietal. Teraz by (v súlade s filozofiou novely) mal navrhovateľa vyzývať na zloženie preddavku a až potom odmietať návrh, ale ako som povedal, možné je aj to že odmietne hneď.
janaGT
07.03.12,07:02
takže ak tomu dobre rozumiem, môžem urobiť tak, ako som napísala ... mne ani tak nejde silou mocou o to, aby bol skutočne vydaný návrh na konkurz, ale ide mi hlavne o to, aby som dostala peniaze z GF
janaGT
03.05.12,15:49
všetko je na najlepšej ceste ... každým dňom by mi mali nabehnúť na účet peniažky z garančného fondu ... oplatilo sa!
Dáša_
03.05.12,15:58
všetko je na najlepšej ceste ... každým dňom by mi mali nabehnúť na účet peniažky z garančného fondu ... oplatilo sa!

tak to je nazaj super správa, gratulujem.
janaGT
04.05.12,05:48
ďakujem Dáška
Bruty
15.05.12,15:06
Coskoro aj ja s priatelkou budeme mat rozhodnutie sudom o vyplatenie mzdy a nahrady za 2 mesiace. Exekucia neprichadza do uvahy,pretoze zamestnavatel nema ziaden majetok.Jedina mozna cesta je cerpanie z GF,ale tam su nutne viacere veci:
1.podanie navrhu na konkurz,co nie je problem ako som si to tu precital
2.uznanie zavazku konatela spolocnosti ( to vyzaduje Socialna Poistovna )

bod 2. je problem. Firma je uz na papieri len a na sidle udanom v ORSR nesidli.Konatela nie je mozne vobec najst.Ak sa ho aj podari najst tak nevyda uctovnictvo ci uz policii alebo soc.poist.Na soc.poistovni mi bolo povedane,ze dostaneme len zalohu a po roku doplatok do minimalnej mzdy.
Ako dalej???
ibrunova
07.03.13,19:08
práve toto čítam, že sa podarilo, ideme to asi tiež skúsiť. Môžem vás kontaktovať cez mail alebo skype? potrebovala by som niečo poradiť. ďakujem.
jurmiro
07.03.13,22:37
Ale teraz koho kontaktovat ? :) ak mna, tak ano :)


práve toto čítam, že sa podarilo, ideme to asi tiež skúsiť. Môžem vás kontaktovať cez mail alebo skype? potrebovala by som niečo poradiť. ďakujem.
Michal Mmpc Málik
09.06.15,15:39
dobrý den, viete mi niekto pls poradit, ci sa to dá aj teraz stale takto urobit? ze podame navrh na konkurz ale poplatok nezaplatime, potrebujeme iba peciatku pre socialku. dakujem