Ema1
06.03.12,14:55
Pekný deň, milí poraďáci, chcela by som Vás poprosiť keby ste ma nejako dali do obrazu ohľadom DP pre študenta, ktorí si bude v DP uplatňovať vrátenie daní a zároveň má aj zmluvu o dielo. Využije tlačivo typu B do §8 medzi iné zapíše príjem zo zmluvy o dielo, výdavky nenapíše žiadne a ďalej neviem ako mám pokračovať. Neviem, či táto suma podlieha dani, či študent nie je oslobodený od platenia daní a ak áno ako to ďalej vpísať do DP. Taktiež ma zaujíma, od akej sumy-príjmu sa musí študent prihlásiť na zdravotnú. Uvedený študent nemá živnosť ani DIČ. Ďakujem.
Mila123
06.03.12,14:00
má pravidelný príjem? za čo ? je študent denného štúdia?
Ema1
06.03.12,14:06
Prvé 4 mesiace mal prac. zmluvu,ďalšie dva mesiace pracoval na dohodu a v októbri uzavrel zmluvu o dielo, z ktorej bol príjem 1000 €. Je študentom externého štúdia.
Ema1
06.03.12,14:08
Ešte doplním zmluva o dielo: návrh a vizualizácia vianočných výzdob
Mila123
06.03.12,14:22
ok
pracovný pomer a dohodu riešiš v § 5 ZDP
zmluvu o dielo porieš v § 8 ZDP ak by si ju zahrnula pod....§ 8 ods. 1 pís. a zdaňuje iba 500€ nakoľko 500€ je oslobodená suma ( podľa § 9 ods. 1 pís. g )

a ako si riešil platenie ZP? keď je študentom externej formy štúdia ? po ukončení PPV?
Ema1
06.03.12,14:49
Keďže sa jedná o návrh a vizualizácia vianočných výzdob, tak príjem by som nemala dať do §8, riadok 12? Ako sa to tam bude zdaňovať? Prosím, kde sa to dá naštudovať aby to bolo správne zapísané a zdanené v DP?
Ohľadom zdravotnej sa vyjadrili, že nemusí nič platiť.
Ema1
06.03.12,16:19
Prosím, mohli by ste si prečítať moje príspevky a vyjadriť sa mi kde mám zapísať do DP príjem zo ZoD v §8 do ktorého riadku keď sa jedná o návrh a vizualizáciu vianočných výzdob. A keďže sa jedná o študenta, na internete som našla takéto vyjadrenie:
odvody sa platia zo mzdy a z odmien podľa dohôd v zmysle Zákonníka práce.
ZoD je podľa obč.zákonníka, takže odvody sa neplatia.
Študent neplatí ZP ani SP.
Platí toto vyjadrenie aj pre DP za rok 2011.
Mila123
06.03.12,16:35
Ema, môj názor.....

patrí to do príležitostných činností § 8 ods. 1 pís. a s oslob. sumou 500€ a iba so skutočnými výdavkami, ktoré môžu byť iba na dosiahnutie príjmu.....(nie na zabezpečenie či udržanie príjmu)
a odvody sa neplatia z dohôd v zmysle ZP pre rok 2011 je to na 1000% platné.....

a pozri si § 11 ods. 7 zákona o zdravotnom poistení......
martina1111
08.03.12,09:22
o zmluve o dielo som precitala všetky jej paragrafy ale akosi som nenasla odpoved na moju otázku. Može byť zmluva o dielo (resp. mandátna zmluva( uzatvorená aj s neplnoletou osobou?