medulin
06.03.12,17:25
Dobrý deň, prepáčte, ak tu tým špiním fórum, po vysvetlení situácie to zmažem (resp. môže zmazať nejaký admin).

Chcel by som sa len opýtať na pár vecí. Moja matka bola sčasti vydedená, z piatich detí moja babka prepísala rodinný dom na dve z piatich detí. Zhodou okolností tí dvaja žijú v tom dome (nakoľko ide o veľký dom). Nevyznám sa moc do zákonov, predpokladám, že keď už to teraz pred smrťou na tých dvoch prepísala, tak už sa s tým nedá robiť nič... Tak tu sa len pýtam, či je tam nejaká medzera v zákonoch, ak nie nevadí, len tak informatívne... Moja matka ako aj ostatní dvaja vydedení súrodenci boli starostlivé a milujúce deti, vôbec si nikto nevie vysvetliť, prečo sa ich mama (moja babka) nechala tak zmanipulovať....

A ďalšia vec, ktorá sa moc netýka mňa, ale mojej známej kamarátky... Jej matka podedila so svojimi dvoma sestrami po ich mame aj väčší pozemok. Jedna z nich bez vedomia tých dvoch bez oznámenia a bez dohody prišla, ohradila si určitú časť pozemku a začala na ňom pracovať ako by bol automaticky jej.. Ostatným dvom sestrám sa to nepáči, nakoľko ide o dosť dobrú časť pozemku, kadiaľ tečie aj potok, pôda je výborná atď... Chcú sa dohodnúť rozumne, no ich sestra o dohode nechce ani počuť... Neporušuje tu tá ich sestra nejaký zákon? Ak áno, prosím napíšte mi sem, ktorý zákon to je...

Za odpovede Vám vopred ďakujem, na prípadné otázky rýchlo a rád zodpovedám.
draik
06.03.12,17:04
Za svojho života si každý so svojím majetkom môže robiť čo chce. Môže predať, darovať podľa svojej ľubovôle a deti nemajú právo do toho mudrovať. Najmä, ak si na majetok rodičov brúsili zuby. Inak predpokladám, že Vaša matka nebola vydedená, ale že Vaša babka darovala majetok za svojho života.

Ak majú podielové spoluvlastníctvo k jednej veci (pozemku), tak vlastne každý spoluvlastník má podiel na každej časti pozemku a teda ju môže užívať. Ohradenie nie je na mieste, ak sa na spôsobe užívania parcely nedohodli. Viď Občiansky zákonník.

P.S Nie je dôvod písať farebne a tučným písmom
medulin
06.03.12,17:11
1.) Tak to prrr... Tu si nikto na žiadny majetok nebrúsil zuby, proste sa to stalo a napríklad mojej matky sa to dosť dotklo, tam ide ani nie o peniaze, ale ľudský pohľad na vec, mám 5 detí, tomu dám, tomu dám, zvyšným nedám? A áno, zle som sa vyjadril, nešlo o vydedenie.

2.) Môžete mi prosím Vás napísať presné znenie toho zákona? Ja nemám ani toľko času, ani umenia sa v tom šprtať.

PS: chcel som to tu mať prehľadnejšie.
avalik
06.03.12,17:15
Etiketa Porady - Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, ...
Mária27
06.03.12,17:25
kamarátky... Jej matka podedila so svojimi dvoma sestrami po ich mame aj väčší pozemok. Jedna z nich bez vedomia tých dvoch bez oznámenia a bez dohody prišla, ohradila si určitú časť pozemku a začala na ňom pracovať ako by bol automaticky jej.. Ostatným dvom sestrám sa to nepáči, nakoľko ide o dosť dobrú časť pozemku, kadiaľ tečie aj potok, pôda je výborná atď... Chcú sa dohodnúť rozumne, no ich sestra o dohode nechce ani počuť... Neporušuje tu tá ich sestra nejaký zákon? Ak áno, prosím napíšte mi sem, ktorý zákon to je...

.

Občiansky zákonník (40/1964)


Podielové spoluvlastníctvo
§ 137

(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
§ 139

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
Katy a R
06.03.12,17:39
1.) Tak to prrr... Tu si nikto na žiadny majetok nebrúsil zuby, proste sa to stalo a napríklad mojej matky sa to dosť dotklo, tam ide ani nie o peniaze, ale ľudský pohľad na vec, mám 5 detí, tomu dám, tomu dám, zvyšným nedám? A áno, zle som sa vyjadril, nešlo o vydedenie.

či sa jej to dotklo, alebo nie :confused: nič s tým nenarobí. Ak sa raz rodič rozhodne majetok dať jednému dieťaťu, je to jeho vec. A keď chce, môže to dať aj susedovi. Alebo na charitu. Čo to už urobí so vzťahmi v rodine .. to už je iná káva ...
Ale neviem prečo si deti myslia, že majetok rodičov automaticky patrí im. :confused:
medulin
06.03.12,17:42
Veď som písal, že si to nemyslela moja matka, ona nikdy o tom nič nehovorila, netrpí nejak nedostatkom financií, jej sa to len proste dotklo, to je myslím pochopiteľné... Je to viacmenej moja zvedavosť, či sa to dá nejak napadnúť, vedel som, že nie, len som chcel istotu, že sa nemýlim...
day
06.03.12,17:59
či sa jej to dotklo, alebo nie :confused: nič s tým nenarobí. Ak sa raz rodič rozhodne majetok dať jednému dieťaťu, je to jeho vec. A keď chce, môže to dať aj susedovi. Alebo na charitu. Čo to už urobí so vzťahmi v rodine .. to už je iná káva ...
Ale neviem prečo si deti myslia, že majetok rodičov automaticky patrí im. :confused:

lebo pokracuju, ziju dalej "nas" zivot, krv mojej krvi, jedine co po nas skutocne zostane, je to nas obraz, ........
Katy a R
06.03.12,18:08
.. že ktoré - ako .. ? ale kde sú normálne vzťhy, nemôže byť problém .. či?
medulin
06.03.12,18:24
Neviem ako sa dá zareagovať, tak to len skopírujem:
Katy a R (http://www.porada.sk/member.php?u=52877) 10 Minutes Ago #2698 ,,.. že ktoré - ako .. ? ale kde sú normálne vzťhy, nemôže byť problém .. či?"

Moja matka s babkou, teda jej matkou nemala nikdy žiadny problém, skôr tam úradovala nenávisť, resp. závisť zo strany jej sestry, ktorá v tom istom dome s ňou bývala... Zvyšok rodiny ale aj okolie sa nakláňa k názoru, že sestra ju nejak zmanipulovala alebo tak nejak, nakoľko moja matka bola ako som vyššie spomínal vždy starostlivá, všímavá, láskavá a hlavne milujúca dcéra... Je to smutné, hold bohužiaľ, aj takéto prípady sa stávajú.
Katy a R
06.03.12,18:34
Moja matka s babkou, teda jej matkou nemala nikdy žiadny problém, skôr tam úradovala nenávisť, resp. závisť zo strany jej sestry, ktorá v tom istom dome s ňou bývala... Zvyšok rodiny ale aj okolie sa nakláňa k názoru, že sestra ju nejak zmanipulovala alebo tak nejak, nakoľko moja matka bola ako som vyššie spomínal vždy starostlivá, všímavá, láskavá a hlavne milujúca dcéra... Je to smutné, hold bohužiaľ, aj takéto prípady sa stávajú.
[/COLOR]
.. veď sám vidíš, kde je pes zakopaný ... ale so vzťahmi v rodine je to ťažké a s tým ti nijako nepomôžeme .
Ono keď ide o majetok - vtedy sa ukáže (všeličo) !!!!!!!
najlepšie je deťom nenechať nič - a nech svorne nadávajú spolu na rodičov (a nehádajú sa medzi sebou) ;);):)
medulin
06.03.12,18:41
A keby nenechali nikomu nič, tak po ich smrti to komu prepadne? To ťa nenapadlo? :--- :)
kopretinka
06.03.12,18:43
A keby nenechali nikomu nič, tak po ich smrti to komu prepadne? To ťa nenapadlo? :--- :)
keby sa zbavili svojho majetku počas života,tak by nezostalo nič na prepadnutie
Katy a R
06.03.12,18:43
Myslela som celý majetok "prehajdákať"
medulin
06.03.12,18:47
Ako myslíš slovíčko "zbavili"?
kopretinka
06.03.12,18:49
Ako myslíš slovíčko "zbavili"?
darovali,prepili,prehrali na automatoch......ojojoj,takých možností je ....
Katy a R
06.03.12,18:50
Ako myslíš slovíčko "zbavili"?
však môžu ho predsa minúť (na radovánky;)), darovať počerným spoluobčanom, na charitu- alebo si užívať - rôznym spôsobom :confused:... ale už sme mimotemy
day
06.03.12,18:51
naj je vsetko spravodlivo rozdelit medzi deti - kazdemu rovnaka ciastka, ziadne zvyhodnovanie
kopretinka
06.03.12,18:54
naj je vsetko spravodlivo rozdelit medzi deti - kazdemu rovnaka ciastka, ziadne zvyhodnovanie
to je ideál,ktorý neexistuje.
Mária27
06.03.12,18:54
Veď som písal, že si to nemyslela moja matka, ona nikdy o tom nič nehovorila, netrpí nejak nedostatkom financií, jej sa to len proste dotklo, to je myslím pochopiteľné... Je ...

Matky sa zvyčajne snažia chrániť všetky deti, zvýšenú starostlivosť však venujú tým slabším. Babka asi rozmýšľala tak, že mame to chýbať nebude tak ako tým dvom ... a zároveň verila, že mama to pochopí a nebude reptať ...
Katy a R
06.03.12,18:55
však to aj píšem :)
Katy a R
06.03.12,18:58
Matky sa zvyčajne snažia chrániť všetky deti, zvýšenú starostlivosť však venujú tým slabším. Babka asi rozmýšľala tak, že mame to chýbať nebude tak ako tým dvom ... a zároveň verila, že mama to pochopí a nebude reptať ...
Veru tak .. nepoznáme situáciu, nevieme prečo - tak nám ani neprináleží odsudzovať (či schvaľovať).
medulin
06.03.12,18:58
súhlasím s užívateľom "day"... Ale keď už sa tak rozhodli, žiaľbohu... A vás baby ja akosi nechápem... Takto zbaviť sa, ok, to jo, ale Katy a R písala, citujem: ,,najlepšie je deťom nenechať nič - a nech svorne nadávajú spolu na rodičov (a nehádajú sa medzi sebou)" ..
Tak preto som sa pýtal, že komu by to asi tak ostalo, keby to neodkázali nikomu... Však pokiaľ by umreli bez akéhokoľvek slova o tom, čo si prajú, aby bolo s ich majetkom, tak ten majetok sa automaticky prerozdeľuje rovnakým dielom všetkým potomkom, nie?

A keď sme už pri tom... Toto je vymyslená situácia, ale zaujíma ma výsledok (nedajbože, že by to nastalo):
Moja babka má 3 deti, dajme tomu 3 dcéry. Ja som synom jednej z nich, samozrejme... Moja mama umrie skôr ako babka. Po smrti babky má nárok na dedičstvo kto? Len tie zvyšné dve dcéry? Či aj manžel mojej matky, teda môj otec? Alebo zvyšné dve dcéry + ja?
Katy a R
06.03.12,19:02
ak by sa dedilo zo zákona .. tak namiesto tvojem mamy nastupuješ ty a tvoji súrodenci ak máš (dostanete mamkin podiel)
ale môže byť aj závet ... aj dedičská dohoda :confused:

mimotemyno a čo sa toho môjho komentára týka - keď všetko miniem (prehajdákam) , tak moje deti dostanú všetky rovnako - nič. A nebudú sa mať prečo hádať.;) A ani nebude mať čo prepadnúť . :D (to bolo na odľahčenie témy)
medulin
06.03.12,19:03
Tam ide o sumu niekoľko stá tisíc eur, je to hrozne veľký majetok, keď už by takto zmýšľala, vymyslela by spôsob, ako to urobiť tak, aby neboli dotknuté žiadne osoby... Poprípade mohla sa o tom s mojou matkou porozprávať, takto to je myslím si že podraz..
day
06.03.12,19:06
samozrejme rodinne vztahy su vacsinou zamotane roznymi rodinnymi "problemami", ktore ovplyvnuju dalsie kroky. ale zvyhodnovanie by nemalo byt, ci na zaklade socialnych aspektov alebo inych, deti by mali dostat rovnako.
medulin
06.03.12,19:09
Však áno, ale to by bol už extrém, aby museli dožiť na ulici. Zvyčajne aspoň ten dom/byt by mal ostať až do smrti :)...
Mária27
06.03.12,19:28
Tak isto sa nemá ohovárať mŕtvu babku. Najmä keď už vie, že na veci nič nezmení.
medulin
06.03.12,19:31
Ešte nie je mŕtva a koniec koncov, žiadna matka nemá uprednostňovať jedno dieťa pred druhým.
Mária27
06.03.12,19:50
Moja matka bola sčasti vydedená ... tak, vydediť sa dá len pri dedení, teda vydedenie nastáva poručiteľovou smrťou.

... A vás baby ja akosi nechápem... Ani ja nechápem teba.Začneš zákernosťou babky, dozvieš sa, že sa to nedá zmeniť, tak sa obuješ aj do tých, čo nenadávajú s tebou.

Ale, človek sa učí do smrti. Málokedy píšem iné slová ako stručne k veci. Ale aj ja už teraz viem, že ťa vypínam. Nepotrebujem si sem chodiť zdvíhať tlak.
medulin
06.03.12,19:56
Keby si čítala aj ďalšie príspevky, videla by si, že som sa zle vyjadril v tom "vydedená"... A neviem, kde vidíš nejaké obúvanie sa do iných, resp. kde nadávam na niekoho.. Ja dokonca nenadávam ani na svoju babku, hovorím len, že to je smutné, takže najskôr sa nauč viac vnímať a potom sa tu odúvaj... Dobru noc Mária ;)
EvaB
07.03.12,07:03
U nás je dosť rozšireným zvykom, že ten, kto zostáva v dome, berie všetko. Rodičia sa oprávnene boja staroby a darom si zabezpečujú starostlivosť. Treba priznať, že niekedy to naozaj nie je sranda, najmä ak sú vážnejšie chorí. Môže to znamenať, že pre celodennú starostlivosť sa jeden z rodiny nemôže zamestnať, čo môže trvať roky. Aj taká rodinná dovolenka neexistuje, ak nezabezpečíš za seba náhradu. Ten dar je do istej miery kompenzácia straty príjmov a súkromia rodiny. Kto to neskúsil, neocení.to. Pozri sa na to z tejto strany.
Je tu popísaných zopár príspevkov, keď jednému rodičia darovali všetko a ten ich nakoniec vyštval z domu. A postarať sa musel ten, čo nič nedostal. Aj taký je život.