luja5
06.03.12,18:07
Pekný večer, poraďáci,
chcela by som poprosiť o Váš názor. Zvyknem si občas objednávať z katalógov zásielkových obchodov, zatiaľ bez problémov. Dostal sa mi do ruky jeden nový katalóg, v ktorom som sa dočítala, že "právo na tlačové chyby a chyby v cenách vyhradené". Doteraz som sa s tým nestretla a prekvapilo ma to, keďže ako potencionálny objednávateľ sa rozhodujem na základe údajov uvedených v katalógu. Čo si o tom myslíte?
Ďakujem.
kopretinka
06.03.12,17:14
nuž,v tlačiarni môže sem tam zaúradovať škriatok,to je bežné,ale ešte som si to v žiadnom katalógu nevšimla.
luja5
06.03.12,19:45
Viem, že škriatkovia úradujú a všelikde ...:)

Dopĺňam zadanie témy - len neviem, aké by som mala ako objednávateľka práva, ak by mi na základe chybných údajov v katalógu poslali napríklad iný tovar, alebo tovar vo vyššej cene oproti katalógu.
Myslíte si, poraďáci, že by som mala právo na úhradu nákladov spojených s vrátením tovaru zo strany zásielkového obchodu pri dodaní nesprávneho tovaru napríklad na základe chybného kódu v katalógu? Alebo na cenu podľa katalógu, keby chceli fakturovať vyššiu cenu s odôvodnením, že v katalógu bola chybná cena? Možno tieto moje príklady nie sú správne, ale neviem, čo si mám myslieť pod slovami "právo na tlačové chyby a chyby v cenách vyhradené" a či by to mohlo mať nejaký negatívny dopad na mňa ako objednávateľku. V katalógu sa uvádza možnosť vrátiť tovar, ak by som s ním nebola spokojná, ale žiadny postup v dôsledku možných chybných údajov v katalógu.
Nerada by som mala s tým prípadné problémy, lebo aj by som si chcela niektoré veci objednať, ale nie sú práve najlacnejšie a to "právo" mi nie je jasné ... :):)
buchač
06.03.12,19:52
...ak si si nie istá , nie je od veci kontrolný telefonát alebo mail dať ...poprípade overiť si cenu u konkurencie ...

Ak by predsa len došlo k omylu , si v práve ......vo všetkom , dodávateľ ( solídny ) poväčšinou tieto chyby akceptuje ...
luja5
06.03.12,20:16
Buchač, ďakujem.
buchač
06.03.12,20:32
Buchač, ďakujem.
:)
Chobot
06.03.12,21:41
...ak si si nie istá , nie je od veci kontrolný telefonát alebo mail dať ...poprípade overiť si cenu u konkurencie ...

Ak by predsa len došlo k omylu , si v práve ......vo všetkom , dodávateľ ( solídny ) poväčšinou tieto chyby akceptuje ...

Ja len doplním z praxe .... nie je to síce katalóg, ale zaujímavé to je:

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/byvanie-sluzby/nechceli-mu-predat-televizor-za-14-eur.html?page_id=250814
luja5
07.03.12,07:09
Ja len doplním z praxe .... nie je to síce katalóg, ale zaujímavé to je:

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/byvanie-sluzby/nechceli-mu-predat-televizor-za-14-eur.html?page_id=250814
Chobot, ďakujem, článok je naozaj zaujímavý. Najmä tým, že som sa z neho dozvedela, že zákazník bol v danom prípade v práve, lebo mal deklarovanú cenu a potvrdením objednávky došlo podľa všeobecných obchodných podmienok k uzavretiu kúpnej zmluvy. A práve v tom mám pochybnosti u zásielkového obchodu, keďže platnosť údajov v ponukovom katalógu (cenu a iné údaje) vlastne nedeklaruje (vyhradené právo na chyby, čo výslovne uvádza v rámci dodacích podmienok) a navyše, pri danom spôsobe objednávania a teda nie cez internet, dodávateľ objednávku nepotvrdzuje.
Katalóg putuje do koša ... :).
Stanislav 1975
07.03.12,07:18
Luja, mňa tiež toto už dlhšie štve- a nemyslím si že je to seriozne ale tým sa vlastne oni chránia a možu ťa aj oklamať,že ťa dostanú do predajne a vyhlásia- prepáčte , stala sa chyba- nepovažujem to za seriozné...
luja5
07.03.12,08:32
Luja, mňa tiež toto už dlhšie štve- a nemyslím si že je to seriozne ale tým sa vlastne oni chránia a možu ťa aj oklamať,že ťa dostanú do predajne a vyhlásia- prepáčte , stala sa chyba- nepovažujem to za seriozné...
Mne sa to tiež zdá neseriózne. Nuž čo, daný obchod ma stratil ako možnú zákazníčku. Objednávať si z katalógu s vedomím, že údaje sú bez záruky a chýba postup, čo v prípade, ak zákazníkovi vznikne škoda z dôvodu chybných údajov, respektíve bude reklamovať s odvolaním sa na údaje v katalógu ... hm ... radšej sa vyhnúť možným problémom, ktoré také vyhradené právo dodávateľa navodzuje. Myslím si, že prípadné chyby v katalógu by si mal riešiť dodávateľ iným spôsobom, s niekým iným (však niekto mu ten katalóg vytlačil, mal/mohol aj skontrolovať) a neprenášať to jednou jednoduchou vetou do dodacích podmienok pre zákazníka :rolleyes:.