Jana Motyčková
06.03.12,19:54
Stručná informácia k voľbám 10.3.2012.
(stručne, lebo z dovolenky...)

Ak člen volebnej komisie alebo zapisovateľ nemajú nárok na odmenu, nasledujúce sa na nich nevzťahuje.

Člen volebnej komisie.
Sociálne poistenie sa na členov volebnej komisie nevzťahuje - vylúčenie z okruhu zamestnancov je uvedené v § 4 ods. 2 zákona o sociálnom poistení.
Pre zdravotné poistenie členovia volebnej komisie sú považovaní za zamestnancov (§11 a §10b zákona o zdravotnom poistení). Pritom člen volebnej komisie je považovaný za zamestnanca s nepravidelným príjmom.
Povinnosti zamestnávateľa :
SP : zamestnávateľ člena volebnej komisie do SP neprihlasuje a žiadne poistné do SP za týchto ľudí neplatí.
ZP : zamestnávateľ prihlási člena volebnej komisie do ZP ako zamestnanca s nepravidellným príjmom, t.j. na hromadnom oznámení uvedie :
2Y Z 31.3.2012
2Y K 31.3.2012
Túto oznamovaciu povinnosť si musí splniť do 30.4.2012
Z odmeny člena komisie odvedie poistné za zamestnanca (4 resp. 2 %) a za zamestnávateľa (10, resp. 5 %). Nižšiu sadzbu použije, ak člen volebnej komisie je osobou so zdravotným postihnutím, t.j. má priznanú invaliditu zo SP (pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40 %) alebo má preukaz ZŤP.

Zapisovateľ volebnej komisie.
Zapisovateľ volebnej komisie nie je členom volebnej komisie.
Zapisovateľ nie je vylúčený z okruhu zamestnancov pre sociálne poistenie. Zapisovateľ je považovaný pre SP za zamestnanca s nepravidelným príjmom.
Pre ZP je zapisovateľ tiež považovaný za zamestnanca s nepravidelným príjmom.
Povinnosti zamestnávateľa :
SP : zamestnávateľ zapisovateľa volebnej komisie prihlási do SP na obdobie od 10.3. do 10.3.2012 ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Prihláška musí byť podaná vopred, odhláška najneskôr nasledujúci deň (ako každý iný zamestnanec). Odmena je vymeriavacím základom, uvedie sa vo výkaze poistného (pre nepravidelné príjmy). Z odmeny odvedie poistné na starobné, invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity.
ZP : zamestnávateľ prihlási zapisovateľa do ZP ako zamestnanca s nepravidellným príjmom, t.j. na hromadnom oznámení uvedie :
2Y Z 31.3.2012
2Y K 31.3.2012
Túto oznamovaciu povinnosť si musí splniť do 30.4.2012
Z odmeny zapisovateľa odvedie poistné za zamestnanca (4 resp. 2 %) a za zamestnávateľa (10, resp. 5 %). Nižšia sadzba-viď vyššie.

Zapisovateľ, ktorý je súčasne zamestnancom obecného úradu.
Povinnosti zamestnávateľa :
SP : zamestnávateľ zapisovateľa volebnej komisie prihlási do SP na obdobie od 10.3. do 10.3.2012 ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Odmena je vymeriavacím základom, uvedie sa vo výkaze poistného (pre nepravidelné príjmy), čiže "mimo" príjmu zo zamestnania. Z odmeny odvedie poistné na starobné, invalidné poistenie a príspevok do rezervného fondu solidarity.
ZP : keďže tento človek už je ako zamestnanec v ZP prihlasený z iného dôvodu, obec ho znovu do ZP neprihlasuje. Odmenu člena komisie pripočíta k vymeriavaciemu základu zo zamestnania a z celkovej sumy odvedie poistné za zamestnanca aj za zamestnávateľa.
Reve
08.03.12,07:32
Zdravím, ale ak uzavriem s členom volebnej komisie dohodu (kde je napísané že ju uzatvoriť nemôžem) v tom prípade nie je zamestnancom poberateľom nepravidelného príjmu. Aj v PP publik. 6.3.2012 bolo citujem Pozor!
V prípade, že zamestnávateľ (obec) uzatvorí s fyzickou osobou na výkon funkcie člena volebnej komisie dohodu o vykonaní práce, zamestnávateľ zaplatí z vyplatenej odmeny [príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP] poistné na úrazové a garančné poistenie (v tomto prípade je zamestnávateľ povinný fyzickú osobu zaregistrovať do Sociálnej poisťovne – na Registračnom liste sa fyzická osoba prihlási ako zamestnanec na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru).
Na záver zároveň uvádzame, že MV SR v aktuálnom metodickom pokyne nevylučuje (a ani počas predchádzajúcich volieb nevylučovalo), aby zamestnávateľ (obec) uzatvoril s fyzickou osobou na výkon funkcie člena volebnej komisie dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Je teda na obci, aký postup zvolí, v oboch prípadoch však pôjde o odmenu považovanú za zdaniteľný príjem zo závislej činnosti.
koniec citátu.... Takže ako sa máme k tomu postaviť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď...
Reve
obecbracovce
08.03.12,19:20
Aj my máme ten istý problém. Každá obec si to vysvetľuje inak. Škoda len, že nikto z kompetentných (myslím ministerstvá) sa k tejto otázke jasne nevyjadril. Veď predsa by jeden zákon mal platiť rovnako, a nie buď nepravidelný príjem buď dohoda. Dohoda je pracnejšia o to, že členov (a nie je ich na jednej obci málo) treba už skôr prihlásiť a hneď odhlásiť - ale členovia komisií dostanú o "trošku € viac" . Ja by som radšej volila nepravidelný príjem - hoci k výplate by bolo trošku menej. Preto by som bola tiež veľmi rada, keby sa k tejto téme ešte niekto vyjadril. Veď keď je potrebná dohoda, tak už zajtra budeme celý deň prihlasovať a prihlasovať..... a v nedeľu odhlasovať a odhlasovať -možnože to nevydrží ani stránka sociálnej poisťovne.
olga84
09.03.12,15:30
Ja takisto prihlasujem zapisovateľov ako zamestnancov s nepravidelným príjmom a členovia volebných komisií majú odmenu, teda zrazím zdravotné poistenie a urobím prihlášku a odhlášku do ZP. To môžem urobiť po voľbách, keď budem mať od nich údaje. Pred voľbami o nich neviem nič, takže im neviem vypísať dohodu /a neviem či je to správne, keďže podľa zákona ide o odmenu člena volebnej komisie/ a neviem údaje do sociálnej poisťovne, kde by som ich musela prihlásiť deň pred voľbami. A ešte ma odrádza počet členov - u nás ich je vyše 70.
Reve
10.03.12,08:57
Brala by som to, ale ako ich dávate do mzdového programu? Ako zamestnanca s nepravidelným príjmom a odvodom len na zdravotné poistenie? A nebude problém s výstupnými zostavami - keďže podľa zákona o SP nie sú zamestnancami s nepravidelným príjmom - a súčasne nie sú ani zamestnancami s pravidelným príjmom ako čo ich nahodíte do programu na výpočet miezd???? Nemôžem im predsa mzdy vyplatiť len tak na základe nejakého papiera kde sa podpíšu, že ich prevzali - ako by som odviedla daň zo mzdy a zdravotné?????
Ďakujem
Reve
obecbracovce
10.03.12,10:02
Ja robím v programe Ifosft- a som veľmi s tým programom spokojná, lebo mám od nich informácie, ako to mám spracovať, aby vyšli zostavy v poriadku (aby bol iba odvod do ZP a daň). Takže veľká pochvála pracovníkom tejto firmy.
Jana Motyčková
11.03.12,15:28
Reve - ako to zadať v programe, to závisí na programe, preto otázku treba smerovať na dodávvateľa softu, alebo aspoň v otázke uviesť, aký máte soft - možno sa nájde niekto, kto používa rovnaký - ale to zaraďte otázku radšej na poradu.
olga84
12.03.12,15:35
Reve - tak ako píše p. Motyčková, závisí to na programe. Samozrejme, že im to nedávame len na základe nejakého papiera. Všetko mám nahodené v programe /IVES Košice/: personalistiku, PPV, zdravotnú poisťovňu člena, zdravotné poistenie, mimoriadnu zálohu, keďže im odmenu zníženú o zdravotné poistenie a daň vyplácame v deň volieb.
Reve
23.04.12,05:35
Dobrý deň,

členov volebnej komisie som prihlásila do ZP - a jeden člen - dôchodca pokladníčke odmietol prevziať výplatu, že som mu strhla na zdravotné poistenie a že on mal mať strhnutú len daň lebo je dôchodca. Takže sa "teším" na osobné stretnutie a dotazovanie PREČO som to urobila tak ako som to urobila. Vytlačila som si Váš pokyn, vyjadrenie zdravotnej poisťovne a prosím držte mi palce aby som to zvládla....
Reve
Jana Motyčková
23.04.12,06:06
Držím palce....
Reve
27.04.12,07:48
Takže bol tu a tvrdil mi, že on nie je žiadny zamestnanec, že on žiadnu pracovnú zmluvu nepodpísal a že som nemala nárok strhnúť mu odvod na zdravotné poistenie. Že sa obráti na tých čo ho delegovali a budem mu musieť tých 4% doplatiť....
A vraj voľby sa skončili už v marci :) :)
Reve
02.05.12,07:13
Takže píšem výsledok : prišiel, zobral si výplatu s tým, že chce originál papier /vždy dostávajú originál výplatnú pásku/ a odišiel... ;)
jvp111
08.10.13,06:51
Dobrý deň,

členov volebnej komisie som prihlásila do ZP - a jeden člen - dôchodca pokladníčke odmietol prevziať výplatu, že som mu strhla na zdravotné poistenie a že on mal mať strhnutú len daň lebo je dôchodca. Takže sa "teším" na osobné stretnutie a dotazovanie PREČO som to urobila tak ako som to urobila. Vytlačila som si Váš pokyn, vyjadrenie zdravotnej poisťovne a prosím držte mi palce aby som to zvládla....
Reve
jvp111
08.10.13,06:54
Dobrý deň, čiže poberateľovi starobného dôchodku sa má zrážať poistné na ZP z odmeny člena volebnej komisie?
Jana Motyčková
08.10.13,11:41
Áno .
Ešte upozorňujem, že v tomto roku sa sociálne poistenie nevzťahuje ani na zapisovateľa volebnej komisie.
Tému ešte spracujem podľa aktuálneho stavu.