SERVIS
06.02.06,06:59
v DÚPP som prečítala,že ak začne daňovník vykonávať alebo poberať príjmi podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutoč. správcovi dane do 30 dní.Je to tam v súvislosti s príjmom z prenájmu. Mám to chápať tak, že ak ja prenajímam niekomu priestory, mala som sa nahlásť sama na DÚ? :confused: :(
vieroslava
06.02.06,07:02
Ak nemáš prenájom ako predmet podnikania, nevyplýva Ti zo zákona registračná povinnosť na platenie dane z prenájmu. Toto bolo už zrušené. Normálne urobíš daňové priznanie, kde popri iných príjmoch priznáš aj daň z prenájmu.
SERVIS
06.02.06,07:39
A treba mi podať DP ak tento príjem z nájmu je menší ako 22900.- SK?
renča1
06.02.06,07:55
netreba tento príjem do 22 900 je oslob.podľa § 9 daň z príjmu
Vladimír Ozimý
06.02.06,08:08
Hm, registracna povinnost mu nevznika ale v paragrafe 31 ods 2 je napisane ze pokial zacne danovnik vykonávať činnnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani je povinný oznámiť túto skutočnosť spravcovi dane do 30 dní..takze ja by som to chapal ze pokial za prenajom dosiahne ako sukromna osoba podla paragrafu 6 ods 3 príjmy vyssie ako patnasobok zivotneho minima nie je povinny sice sa registrovat podla paragrafu 31 ods 1 ale mal by to oznamit danovemu uradu...hm uvaha...

no a ked sme pri tom prenajme ked kupi zivnostnik byt na zivnost nie ako sukromna osoba tak si ho normalne zaradi do majetku a odpisuje (ide o obchodny majetok ze)
alušik
06.02.06,08:30
v DÚPP som prečítala,že ak začne daňovník vykonávať alebo poberať príjmi podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutoč. správcovi dane do 30 dní.Je to tam v súvislosti s príjmom z prenájmu. Mám to chápať tak, že ak ja prenajímam niekomu priestory, mala som sa nahlásť sama na DÚ? :confused: :(

Ja som sa s týmto názorom už tiež stretla v niektorom staršom čísle Dane a účtovníctvo, už som to tu spomínala. Tiež tam v príklade nešlo o daňovníka - živnostníka, ale normálny prenájom, keď občan prenajme byt. Vážne ma to vtedy vyviedlo z rovnováhy, ale nechcela som sa ísť na to pýtať na daňový úrad. Pochopiteľne...
Ale v podstate to bolo tak, ako uvažuje Vladimír v prvej časti - malo sa to oznámiť daňovému úradu.
Alllena
09.02.06,06:10
Ja som sa s týmto názorom už tiež stretla v niektorom staršom čísle Dane a účtovníctvo, už som to tu spomínala. Tiež tam v príklade nešlo o daňovníka - živnostníka, ale normálny prenájom, keď občan prenajme byt. Vážne ma to vtedy vyviedlo z rovnováhy, ale nechcela som sa ísť na to pýtať na daňový úrad. Pochopiteľne...
Ale v podstate to bolo tak, ako uvažuje Vladimír v prvej časti - malo sa to oznámiť daňovému úradu.

Ja prenájímam priestory dom ako nepodnikateľ, musela som sa do 30 dní registrovať na DÚ dostala som riadne DIČ.rozhodla som sa zdaňovať tento prenájom paušalne 25% vediem iba evidenciu príjem. A teraz neviem -Keď som zamestnaná tak ,by som mala podať daňové priznanie ale ešte nehnuteľnosť vlastním spolu s manželom a o príjmy s prenájmu sa môžem rozdeliť na polovicu s manželom a polovica nepresiahné 22 900(toto neviem či je presné) tak nemusím podať daňové priznanie a môžem požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane
alušik
09.02.06,06:18
Ja prenájímam priestory dom ako nepodnikateľ, musela som sa do 30 dní registrovať na DÚ dostala som riadne DIČ.rozhodla som sa zdaňovať tento prenájom paušalne 25% vediem iba evidenciu príjem. A teraz neviem -Keď som zamestnaná tak ,by som mala podať daňové priznanie ale ešte nehnuteľnosť vlastním spolu s manželom a o príjmy s prenájmu sa môžem rozdeliť na polovicu s manželom a polovica nepresiahné 22 900(toto neviem či je presné) tak nemusím podať daňové priznanie a môžem požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane

Pokiaľ je dom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, nevidím dôvod, aby ste si príjmy z jeho prenájmu nerozdelili. Takže vlastne s Tebou súhlasím.
Okolo oslobodenia tu už nejaké príspevky boli, lenže stále som neporiadna a nenaučila som sa "prilepiť link", takže doporučujem použiť vyhľadávanie a zadaj tam - http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif (http://www.porada.sk/)§9 ods.1 písm h) Zák.595/2003_všimli ste si?.:) Alebo poprosím niekoho, nech sem ten link "prilepí".;)
renča1
09.02.06,06:24
alušik
09.02.06,06:30
Vďaka.:) Už si to budem musieť naštudovať, ale stále nie je kedy.:eek:
renča1
09.02.06,06:36
Vďaka.:) Už si to budem musieť naštudovať, ale stále nie je kedy.:eek:

mimotemy ved to je jednoduché:) . Otvoríš si danú tému, ktorú chceš kopírovať a hore ako je adresa: túto adresu si osvietiš a pravým tlačítkom na myši si dáš kopírovať alebo vystrihnúť, potom sa zasa nastavíš na stránku na ktorú to chceš preniesť a zasa pravým tlačítkom myši si dáš prilepiť a je to. Skús mi poslať cez ss túto tému.:)
Vladimír Ozimý
09.02.06,07:13
Presne tak mozte si rozdelit prijmy z prenajmu medzi sebou ba dokonca nemusite ani na polovicu na zaklade dohody podla paragrafu 4 ods. 8.ako vam to skratka vyhovuje(podla vysky prijmov z inych cinnosti)
Zita5
09.02.06,07:38
Príjem z prenájmu bytu zaradím do príjmov §6 ods.3 zákona o DzP aj keď ide o príležitostný prenájom, pretože na daňové účely sa nerozlišuje či ide o príležitostný prenájom nehnuteľnosti alebo nie . Byt nie je zahrnutý v obchodnom majetku a ani ho neevidujem podľa § 6 ods.11 zákona o dani z príjmov .Budem uplatňovať postup poda § 9 ods.1 písm h/ zákona 659/2004 Z.z. podľa ktorého sú oslobodené príjmy
- z prenájmu nehnuteľnosti / § 6 ods.3/
- z príležitostných činností § 8 ods.1 písm.a
- prevodu opcií §8 ods.1 písm.d
- z prevodu cenných papierov vrátane príjmu plynúceho vrátenia/vyplatenia poddielového listu/§8ods.1písm.e
- z prevodu účasti/podielu na spoločnosti s ručením obmedzeným,komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva

Na základe zákona č. 659/2004 Z.z. od 1.1.2005 sa vykonala zmena v § 9 ods.1 písm.h/ na základe ktorej sa výška sumy zodpovedajúca päťnásobku životného minima ponecháva pri taxatívne uvedených príjmoch oslobodených od dane , aj ak úhrn týchto príjmov presiahne túto sumu/ v roku 2005 je táto suma 22 900 Sk, v roku 2006 je to suma 23 650 Sk/.
Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto sumu a vydavky sa musia taktiež uplatniť pomerne .

To znamená , že ak mám dosiahnutý príjem za prenájom v roku 2005 100 000 Sk a preukázateľné výdavky 40 000 Sk postupujem nasledovne :

100 000 Sk príjem z prenájmu - 22 900 = 77 100 Sk je príjem

Vzhľadom na zmenu týkajúcu sa aj na úpravy výdavkov k týmto oslobodeným príjmom, musím upraviť aj výdavky čiže uplatním len pomernú časť výdavkov z celkovej sumy výdavkov:

T.j. 22,9% zo 40 000 Sk = 9 160
40 000 - 9 160 = 30 840

To znamená , že do DP uvediem príjem 77 100 Sk
výdavky 30 840 Sk

Tomu teda rozumiem . Ale čo ak chcem uplatniť paušálne výdavky , aj vtedy znížim o sumu 22 900 Sk ?????;) ;) ;) :rolleyes:
alušik
09.02.06,07:53
Zitka, keď tak nad tým uvažujem, tak pri paušálnych výdavkoch máš tie výdavky upravené už vlastne tým, že upravíš príjem. Čiže máš napr. príjem 100.000 - 22.900 = 77.100,- Sk a výdavky už rátaš 25% zo sumy 77.100,- Sk, t.j.19.275,- Sk. Takže vlastne zdaníš 77.100-19.275=57.825,- Sk.
Ku rovnakému číslu sa musiš dopracovať aj spôsobom, že by si rátala výdavky 25% zo 100 tis. a to pomerne upravila. Takže tu myslím, že vôbec nemá zmysel uvažovať o nejakom pomernom upravovaní výdavkov. Hm?
Zita5
09.02.06,07:57
Zitka, keď tak nad tým uvažujem, tak pri paušálnych výdavkoch máš tie výdavky upravené už vlastne tým, že upravíš príjem. Čiže máš napr. príjem 100.000 - 22.900 = 77.100,- Sk a výdavky už rátaš 25% zo sumy 77.100,- Sk, t.j.19.275,- Sk. Takže vlastne zdaníš 77.100-19.275=57.825,- Sk.
Ku rovnakému číslu sa musiš dopracovať aj spôsobom, že by si rátala výdavky 25% zo 100 tis. a to pomerne upravila. Takže tu myslím, že vôbec nemá zmysel uvažovať o nejakom pomernom upravovaní výdavkov. Hm?


Vieš mám z toho chaos , keď na jednej strane zákon prikazuje pri uplatňovaní skutočným výdavkov , tieto znížiť takým istým pomerom ako príjem , tak som bola zvedavá aký názor je na porade z dôvodu uplatňovania paušálnych výdavkov . Ale tiež si myslím , že ponížim príjem a potom vypočítam 25% pauš.výdavky . Len či to skutočne tak je ?:rolleyes: :)
Vladimír Ozimý
09.02.06,07:59
podla mna to tak je no a mna by zaujimalo ked byt kupim na zivnost a prenajimam ho dufam ze nakladom pre mna je aj zariadenie bytu a odpisujem ho v 4 skupine?
Zita5
09.02.06,08:04
podla mna to tak je no a mna by zaujimalo ked byt kupim na zivnost a prenajimam ho dufam ze nakladom pre mna je aj zariadenie bytu a odpisujem ho v 4 skupine?


Pokiaľ ho máš zahrnutý v majetku , tak postupuješ ako v podnikaní . To znamená byt odpisuješ a nábytok pri jeho zakúpený uplatňuješ v nákladoch resp. cez odpisy .
renča1
09.02.06,08:10
radšej by som to riešila cez odpisy.
Marína
09.02.06,08:15
Doporučujem tému §9 ods.1 písm h) Zák.595/2003_všimli ste si?

http://www.porada.sk/t18459-9-ods1-pism-h-zak5952003vimli-ste-si.html
alušik
09.02.06,08:16
Zitka, pozri ja nie som daňový poradca, je to len môj názor bežného "smrteľníka", ale logika mi dáva toto - V zásade oslobodenie sumy 22.900,- je neodškriepiteľné. Tak to prepočítajme ešte tým druhým spôsobom.

100.000,- Sk * 25% je 25.000,- Sk. 25.000 upravím koeficientom 0,771, čo je vlastne pomer 77.100/100.000. Takze to mame upravené paušálne výdavky sú 19.275,-
100.000 - 22.900 - 19.275 = 57.825, čo je rovnaký základ dane ako v prvom prípade. Aj v riadkoch daňového priznania by som to v oboch prípadoch vlastne zapísala rovnako. Tak mi z toho vychádza vlastne jedno a to isté, nie?:confused: Alebo v čom vlastne vidíš problém?:eek:
Zita5
09.02.06,08:21
Marína , alušík http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif , už sa mi otvorili oči , dnes som spomaľená ako môj PC .
Zita5
09.02.06,08:23
...............................................


A to si mám ako preložiť ;) :cool: :rolleyes:
Pepa
09.02.06,08:24
Vieš mám z toho chaos , keď na jednej strane zákon prikazuje pri uplatňovaní skutočným výdavkov , tieto znížiť takým istým pomerom ako príjem , tak som bola zvedavá aký názor je na porade z dôvodu uplatňovania paušálnych výdavkov . Ale tiež si myslím , že ponížim príjem a potom vypočítam 25% pauš.výdavky . Len či to skutočne tak je ?:rolleyes: :)
Zitka, potvrdím ti to aj ja. Včera na školení bol takýto príklad rozoberaný.
Pavla P
09.02.06,08:36
Hm, registracna povinnost mu nevznika ale v paragrafe 31 ods 2 je napisane ze pokial zacne danovnik vykonávať činnnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani je povinný oznámiť túto skutočnosť spravcovi dane do 30 dní..takze ja by som to chapal ze pokial za prenajom dosiahne ako sukromna osoba podla paragrafu 6 ods 3 príjmy vyssie ako patnasobok zivotneho minima nie je povinny sice sa registrovat podla paragrafu 31 ods 1 ale mal by to oznamit danovemu uradu...hm uvaha...

no a ked sme pri tom prenajme ked kupi zivnostnik byt na zivnost nie ako sukromna osoba tak si ho normalne zaradi do majetku a odpisuje (ide o obchodny majetok ze)


Prosim Vas, ktory zakon to citujete? Nejaka som mimo, neviem to najst. Dakujem.
Pepa
09.02.06,12:59
Je to zákon 511/1992 v znení neskorších predpisov.
Marína
09.02.06,15:26
Hm, registracna povinnost mu nevznika ale v paragrafe 31 ods 2 je napisane ze pokial zacne danovnik vykonávať činnnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani je povinný oznámiť túto skutočnosť spravcovi dane do 30 dní..takze ja by som to chapal ze pokial za prenajom dosiahne ako sukromna osoba podla paragrafu 6 ods 3 príjmy vyssie ako patnasobok zivotneho minima nie je povinny sice sa registrovat podla paragrafu 31 ods 1 ale mal by to oznamit danovemu uradu...hm uvaha...
no a ked sme pri tom prenajme ked kupi zivnostnik byt na zivnost nie ako sukromna osoba tak si ho normalne zaradi do majetku a odpisuje (ide o obchodny majetok ze)
Všimnite si slovo začne.
Daňovník, ktorý už podával daňové priznanie v minulosti(čo i len jedno jedinké), je automaticky zaregistrovaný na príslušnom DÚ. Systém mu aj automaticky vygeneroval DIČ-o. Takýto daňovník ak svoje DIČ-o nevie, môže uviesť na daňové priznanie rodné číslo. Rodné číslo automaticky software spáruje s DIČ-om. Mám to overené z dvoch DÚ. Svoje DIČ si zistí na DÚ na oddelení registra.
Tí, ktorí majú 1x zdaniteľný príjem v zdaňovacom období 2005, platí ...viď citát Vlada.
SILVIA54
05.04.06,09:40
Ahojte,mám prípad zamestnanca ktorému som spravila ročné zúčtovanie na daň z príjmu a on ešte zistil že mal príjem z prenájmu 35.000,- Sk a výdavky 15. 000,- Sk.Výpočet by bol? (príjem 35.000 - 22. 900) = 12.100 príjem a výdavky sa tiež musia upraviť?lebo som mu asi zle poradila aj keď som to riešila po telefóne s daňovou úradníčkou.Neupravila som ani jeho príjem z prenájmu ani výdavky.
renča1
05.04.06,10:06
Treba sa najskôr spýtať zamest.či nevlastní nehnut.v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ak áno tento príjem by sa rozdelil na polovičku 35 000/2= 17 500,00 a tento príjem by sa nezdaňoval ani u manžela ani u manželky.Ak táto možnosť neprichádza do úvahy, tak výpočet výdavkov bude nasledovný:
12 100 - zdan.príjem. U výdavkov:
22 900/35 000 x 100 = 65,43%
15 000 x 65,43%= 9 814,50
15 000 - 9814,50 = 5 185,50 - zdan.výdavky, ktoré sa uvádzajú do da§.priz.
SILVIA54
05.04.06,10:16
Ďakujem Ti a čiže by platil daň z tých 5...tisíc(prijem - vydavok)?
renča1
05.04.06,10:20
Príjem 12 100,00 - Výdavok 5185,50 = 6 915,00 by bol jeho čiast.základ dane, ktorý by sa použil na celkový výpočet dane z príjmu, k týmto 6 195,00 sa malo pripočítať ČZD zo závisl.činnosti a mal povinnosť podať daňové priznanie.
SILVIA54
05.04.06,10:26
Už mal vykonané RZD u nás a aj preplatok ktorý mu vznikol sme mu vyplatili mi,len s tým prenájmom som nevedela čo.Takže mu musím teraz povedať že to je zle.Lebo teraz má platiť viac ako by mal v skutočnosti podľa toho ako si mi to vysvetlila.Ďakujem Ti ešte raz.
renča1
05.04.06,10:36
Takže mu musím teraz povedať že to je zle.Lebo teraz má platiť viac ako by mal v skutočnosti podľa toho ako si mi to vysvetlila.Ďakujem Ti ešte raz.

Najlepšie by bolo, keby nehnutelnosť mal v spoločnom spoluvlastníctve s manželkou, jeho príjem z prenájmu by nemusel zdaňovať, ak by si ho s manželkou rozdelil na polovicu.


Ak príjem bude zdaňovať len on, tak:
Treba prepočítať jeho príjmy zo záv.činnosť spolu s príjmami s prenájmu nehnutelnosti a odpočítať nezdaniteľné čiastky, poistné..... po prípade daňový bonus a vtedy by vyšiel správny výsledok a ten treba porovnať s RZD a následne vyrovnať voči DÚ. Preto som hrubým znázornila prvú vetu, ak by to tak bolo, tak s príjmom z prenájmu by sa nedialo nič.
skatja
07.04.06,19:36
Zaplatila som viac na dani z príjmu. Neodpočítala som 22900,-osl.z prenájmu.Môžem podať dodatočné DP a ako požiadam o preplatok keď som už 2% darovala z vyššej daňovej povinnosti? Ďakujem za odpoveď
ESTER
09.04.06,12:04
Chcem sa opýtať, že ak SZČO platiteľ DPH, kúpila budovu, ktorú bude prenajímať podľa § 6 odst.3, bude viesť jednoduché účtovníctvo lebo sa zo zákona považuje za účtovnú jednotku ako je to v tomto prípade s nehnuteľnosťou. Považuje sa nehnuteľnosť za vloženú do podnikania alebo nie?
renča1
10.04.06,03:17
Zaplatila som viac na dani z príjmu. Neodpočítala som 22900,-osl.z prenájmu.Môžem podať dodatočné DP a ako požiadam o preplatok keď som už 2% darovala z vyššej daňovej povinnosti? Ďakujem za odpoveď

áno môžeš , ale hlavne v mojom prípade by som použila slovíčko , že treba podať dodat.DP:)
renča1
10.04.06,03:20
Chcem sa opýtať, že ak SZČO platiteľ DPH, kúpila budovu, ktorú bude prenajímať podľa § 6 odst.3, bude viesť jednoduché účtovníctvo lebo sa zo zákona považuje za účtovnú jednotku ako je to v tomto prípade s nehnuteľnosťou. Považuje sa nehnuteľnosť za vloženú do podnikania alebo nie?

ak szčo kúpil pre firem.účely nehnuteľnosť čiže na IČO , IČ DPH atd.... vtedy by som považovala nehnuteľnosť vlož.do majetku , ale samozrejme sa môže rozhodnúť či ju bude mať v majetku firmy alebo bude ju prenajímať , ako súkrom.osoba. Ak by ju prenajímal ako súkrom.osoba vtedy sa na neho vzťahuje § 6 ods.3 ZDP.