martinius27
06.03.12,21:45
Potreboval by som pomoct s vypoctom rozuctovania tepla.
Sme bytovka ktora ma vlastnu kotolnu v pivnicnych priestroch. pocet bytov je 12, 4 na kazdom poschodi (ma 3 poschodia). jeden z bytov sa odpojil od kurenia a v pivnici pod bytom si urobil vlastnu kotolnu na pevne palivo (drevo). Jeho kotolna sa nachadza asi 10 metrov od kotolne pre bytovku ktora je na plyn. Pocul som ze to nieje povolene aby sa nachadzali 2 kotolne na rozlicny druh paliva v spolocnych priestroch, je to pravda??

Dalsia otazka ktora ma zauima ovela viacej je ze ako pocitat teplo na dany byt. byt sa nachadza nad pivnicnymi pristromi (asi 3m nad zemou) vedla bytu aj nad nim sa nachadzaju byty napojene na nasu kotolnu. cez dany byt vedu stupacky do bytu nad nim cize uz tymi rurami je pasivne vyhrievany. akym percentom sa ma spolupodielat na nakladoch na kurenie kedze jeho odpojenim sa ostatnym bytom zvysila automaticky cena tepla? Niekde som sa docital ze je to nejaka suma od 10% do 30% celkovych nakladov ktore musi odpojeny byt uhradzat dalej. no nikde neviem najst presny zakon ktory sa tymto zaobera. za vasu pomoc budem velmi vdacny. dakujem.
kopretinka
06.03.12,20:50
mňa by zaujímalo,kto mu dovolil sa odpojiť a postaviť si vlastnú kotolňu :eek:
sito
06.03.12,21:08
martinius27
06.03.12,21:25
[QUOTE=sito;2004523]Ako pocitat teplo bytu ktory sa odpojil od spolocnej kotolne???


Ako keby sa neodpojil, ak nemá na odpojenie, povolenie.


Alebo?


http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=630%2F2005&source=web&cd=1&ved=0CCYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fzz%2Fpredpisy%2F default.aspx%3FPredpisID%3D19085%26FileName%3D05-z630%26Rocnik%3D2005&ei=BIpWT7PQNYnZtAbguNDJBg&usg=AFQjCNF57Wo9_0fNdm0_qZrkH_GzhpCOiw&cad=rja


http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=358%2F2009&source=web&cd=1&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fzz%2Fpredpisy%2F default.aspx%3FPredpisID%3D209180%26FileName%3Dzz2 009-00358-0209180%26Rocnik%3D2009&ei=aYpWT9DfDILKtAaW7_T6Bg&usg=AFQjCNGu2YtHnxmq8UvFyBxag4dfvHKhTg&cad=rja



no povlenie od vlastnikov bytov nemal ale dodatocne si bol potom pre podpisy pri kamaratoch z bytovky cize mu to preslo. a v tomto zakone sa pise toto-ze ak nieje v mieste podla zakona § 7 ods. 3 písm. a). a ja netusim kde najst presne toto ze ktorym bytom sa ma kolko uctovat. tuto citaciu vyhlasky som nasiel uz aj ja, ale nieje tam nic konkretne co by sa dalo pouzit zakon ktory mu mozem ukazat ze musi platit podla zakona tolko a tolko a musi to platit aj ked je nad pivnicou lebo on tvrdi ze kedze sa nachadza nad pivnicami nemusi platit nic. a uz sa ozvali dalsi 2 vlastnici ze sa chcu tiez odpojit (pravdaze su to jeho priatelia).
nunenko
07.03.12,06:52
Keď máte vlastnú kotolňu, zrejme znamená, že na jej sprevádzkovanie prispel aj ten odpojený, čiže by mu v normálnom svete patrilo za tento príspevok aspoň poďakovanie. Na Slovensku robí každý všetko, a potom to aj tak vyzerá. Ak si SVB dohodne, že si vybuduje vlastnú kotolňu, tak si zmluvne musí dohodnúť, ako sa postupuje pri individuálnom vykurovaní, respektíve o možnosti, či nemožnosti neodoberať teplo zo spoločnej kotolni.
Myslím si, že bez zmlúv vlastníkov o odbere tepla o spoločnej kotolne to fungovať nebude.
Platiť nemusí nič vyhláška 358/2009 § 7 ods.(3)
a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
Halli
07.03.12,07:34
Potreboval by som pomoct s vypoctom rozuctovania tepla.
Sme bytovka ktora ma vlastnu kotolnu v pivnicnych priestroch. pocet bytov je 12, 4 na kazdom poschodi (ma 3 poschodia). jeden z bytov sa odpojil od kurenia a v pivnici pod bytom si urobil vlastnu kotolnu na pevne palivo (drevo). Jeho kotolna sa nachadza asi 10 metrov od kotolne pre bytovku ktora je na plyn. Pocul som ze to nieje povolene aby sa nachadzali 2 kotolne na rozlicny druh paliva v spolocnych priestroch, je to pravda??

Dalsia otazka ktora ma zauima ovela viacej je ze ako pocitat teplo na dany byt. byt sa nachadza nad pivnicnymi pristromi (asi 3m nad zemou) vedla bytu aj nad nim sa nachadzaju byty napojene na nasu kotolnu. cez dany byt vedu stupacky do bytu nad nim cize uz tymi rurami je pasivne vyhrievany. akym percentom sa ma spolupodielat na nakladoch na kurenie kedze jeho odpojenim sa ostatnym bytom zvysila automaticky cena tepla? Niekde som sa docital ze je to nejaka suma od 10% do 30% celkovych nakladov ktore musi odpojeny byt uhradzat dalej. no nikde neviem najst presny zakon ktory sa tymto zaobera. za vasu pomoc budem velmi vdacny. dakujem.

No myslím že si dobre zahravate so svojimi osudmi.Ako má riešený odťah spalín?, má revíznu správu? Má vaše povolenie riešiť si niečo v spoločných priestoroch?, ako Vám platí za prenájom priestoru, kde má kotolňu? Na pevné palivo??? vedľa plynovej kotolne?? .... to sa mi len sníva:eek:...tak toto by som v bytovom dome nikdy nedopustila.
Ty sa nezapodievaj rozpočítaním preboha, ale bezpečnosťou ľudí v dome, lebo až sa niečo stane, tak bude neskoro.
sito
07.03.12,18:50
[QUOTE=sito;2004523]Ako pocitat teplo bytu ktory sa odpojil od spolocnej kotolne???


Ako keby sa neodpojil, ak nemá na odpojenie, povolenie.


Alebo?


http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=630%2F2005&source=web&cd=1&ved=0CCYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fzz%2Fpredpisy%2F default.aspx%3FPredpisID%3D19085%26FileName%3D05-z630%26Rocnik%3D2005&ei=BIpWT7PQNYnZtAbguNDJBg&usg=AFQjCNF57Wo9_0fNdm0_qZrkH_GzhpCOiw&cad=rja


http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=358%2F2009&source=web&cd=1&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zbierka.sk%2Fzz%2Fpredpisy%2F default.aspx%3FPredpisID%3D209180%26FileName%3Dzz2 009-00358-0209180%26Rocnik%3D2009&ei=aYpWT9DfDILKtAaW7_T6Bg&usg=AFQjCNGu2YtHnxmq8UvFyBxag4dfvHKhTg&cad=rja



no povlenie od vlastnikov bytov nemal ale dodatocne si bol potom pre podpisy pri kamaratoch z bytovky cize mu to preslo. a v tomto zakone sa pise toto-ze ak nieje v mieste podla zakona § 7 ods. 3 písm. a). a ja netusim kde najst presne toto ze ktorym bytom sa ma kolko uctovat. tuto citaciu vyhlasky som nasiel uz aj ja, ale nieje tam nic konkretne co by sa dalo pouzit zakon ktory mu mozem ukazat ze musi platit podla zakona tolko a tolko a musi to platit aj ked je nad pivnicou lebo on tvrdi ze kedze sa nachadza nad pivnicami nemusi platit nic. a uz sa ozvali dalsi 2 vlastnici ze sa chcu tiez odpojit (pravdaze su to jeho priatelia).

Zaujímavé počty, nadpolovičná väčšina z 12 je 7, on a 6 kamarátov, ostatní 5 sú ich nepriatelia. Jedine tak mu to mohlo prejsť.

358/2009

Ak nemáte pomerové meranie, tak podľa § 5, ktorý ma aj odsek 6

(6) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
1 až 5 sa neuplatňuje.“.

Ak máte pomerové meranie, tak podľa § 7, ktorý ma aj odsek 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Podľa osobitného predpisu Zákona 182/1993, §14, odsek 2 potrebujete nadpolovičnú väčšinu prípadne stačí aj prítomna väčšina.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Ale aby ste nedopadli takto. Poletíme, poletíme ...



http://www.youtube.com/watch?v=wTtR6vW7cp8



http://www.youtube.com/watch?v=SWfHUf3vJD4



http://www.youtube.com/watch?v=RkrapGaaUdo&feature=related
martinius27
07.03.12,20:43
No myslím že si dobre zahravate so svojimi osudmi.Ako má riešený odťah spalín?, má revíznu správu? Má vaše povolenie riešiť si niečo v spoločných priestoroch?, ako Vám platí za prenájom priestoru, kde má kotolňu? Na pevné palivo??? vedľa plynovej kotolne?? .... to sa mi len sníva:eek:...tak toto by som v bytovom dome nikdy nedopustila.
Ty sa nezapodievaj rozpočítaním preboha, ale bezpečnosťou ľudí v dome, lebo až sa niečo stane, tak bude neskoro.


Tak my este stale nemame vlastne bytove druzstvo, patrime pod bytovy podnik vo vedlajsej obci ale prave riesime osamostatnenie sa lebo nas obtahuju o peniaze ale to je ina vec uz. on ked sa odpajal od kurenia tak to bolo s tym ze vykurovanie bude mat riesene krbovou vlozkou ktoru si mal urobit. mal postavit krb a tak si vyhrievat cely byt. tato 12 bytovka ma kominy lebo ma uz nejaky ten rok, tusim 40 rokov, nieje to panelak je to murovana bytovka. nik netusil ze si zriesi kotolnu v pivnici ktora sa nachadza priamo pod jeho bytom, spaliny mu odchadzaju kominom ktory uz sa v bytovke nachadza. ja si uvedomujem ze keby je v pivnici nejaky unik plynu tak letime, lenze nemozem za to ze ostatni clenovia bytovky su zadubenci ktorym je jedno ze si tu jeden clovek robi co chce. a nik si ho nechce pohnevat. Ja netusim ci je nejaky zakon ktory vyslovne zakazuje mat taky kotol na pevne palivo v pivnicnych priestorch kde sa nachadza aj plynovy kotol pre zvysok bytovky. v pivnicnych priestoroch ma kazdy byt pridelenu vlastnu pivnicu a este su tam priestory susiarne, umyvarne a kotolna. a vo svojej pivnici ma ten kotol.
kopretinka
07.03.12,20:57
ten bytový podnik vie,že on si urobil kotolňu u seba v pivnici????? to je neskutočné.........
kopretinka
07.03.12,21:00
Halli
08.03.12,09:46
Tak my este stale nemame vlastne bytove druzstvo, patrime pod bytovy podnik vo vedlajsej obci ale prave riesime osamostatnenie sa lebo nas obtahuju o peniaze ale to je ina vec uz. on ked sa odpajal od kurenia tak to bolo s tym ze vykurovanie bude mat riesene krbovou vlozkou ktoru si mal urobit. mal postavit krb a tak si vyhrievat cely byt. tato 12 bytovka ma kominy lebo ma uz nejaky ten rok, tusim 40 rokov, nieje to panelak je to murovana bytovka. nik netusil ze si zriesi kotolnu v pivnici ktora sa nachadza priamo pod jeho bytom, spaliny mu odchadzaju kominom ktory uz sa v bytovke nachadza. ja si uvedomujem ze keby je v pivnici nejaky unik plynu tak letime, lenze nemozem za to ze ostatni clenovia bytovky su zadubenci ktorym je jedno ze si tu jeden clovek robi co chce. a nik si ho nechce pohnevat. Ja netusim ci je nejaky zakon ktory vyslovne zakazuje mat taky kotol na pevne palivo v pivnicnych priestorch kde sa nachadza aj plynovy kotol pre zvysok bytovky. v pivnicnych priestoroch ma kazdy byt pridelenu vlastnu pivnicu a este su tam priestory susiarne, umyvarne a kotolna. a vo svojej pivnici ma ten kotol.
[]Ako pocitat teplo bytu ktory sa odpojil od spolocnej kotolne???

no povlenie od vlastnikov bytov nemal ale dodatocne si bol potom pre podpisy pri kamaratoch z bytovky cize mu to preslo. a v tomto zakone sa pise toto-ze ak nieje v mieste podla zakona § 7 ods. 3 písm. a). a ja netusim kde najst presne toto ze ktorym bytom sa ma kolko uctovat. tuto citaciu vyhlasky som nasiel uz aj ja, ale nieje tam nic konkretne co by sa dalo pouzit zakon ktory mu mozem ukazat ze musi platit podla zakona tolko a tolko a musi to platit aj ked je nad pivnicou lebo on tvrdi ze kedze sa nachadza nad pivnicami nemusi platit nic. a uz sa ozvali dalsi 2 vlastnici ze sa chcu tiez odpojit (pravdaze su to jeho priatelia).



Je jedno či je to panelák či murovaný dom, vlastníci sa musia správať podľa zákona 182/1993, a ak si chcete v pivniciach urobiť 5 kotolní každý po svojom, tak to by som odtiaľ zdrhala čo najskôr, kým to nebude ako v tých Sitových prílohách... Treba okamžite požiadať správcu a stavebný úrad o požiarnu a bezpečnostnú kontrolu a a vyhotoviť z toho zápis. Myslím, že potom už Vám to všetkým dôjde....
sito
09.03.12,18:32
Tak my este stale nemame vlastne bytove druzstvo,

Tak to už ani nebudete mať!

patrime pod bytovy podnik vo vedlajsej obci ale prave riesime osamostatnenie

Založenie SVB, alebo sa necháte ako dom spravovať?

sa lebo nas obtahuju o peniaze ale to je ina vec uz.

Pravda, iná vec. Ale peniaze sú tie isté ...

on ked sa odpajal od kurenia tak to bolo s tym ze vykurovanie bude mat riesene krbovou vlozkou ktoru si mal urobit. mal postavit krb a tak si vyhrievat cely byt. tato 12 bytovka ma kominy lebo ma uz nejaky ten rok, tusim 40 rokov, nieje to panelak je to murovana bytovka. nik netusil ze si zriesi kotolnu v pivnici ktora sa nachadza priamo pod jeho bytom, spaliny mu odchadzaju kominom ktory uz sa v bytovke nachadza.

Takže vás podviedol. A máte to aj na papieri, čo mohol, čo nemohol, riadne vás ohol.

ja si uvedomujem ze keby je v pivnici nejaky unik plynu tak letime, lenze nemozem za to ze ostatni clenovia bytovky su zadubenci ktorym je jedno ze si tu jeden clovek robi co chce.

Jasné, jeden nemôže za všetkých, ak všetci kašlú na jedného ...

a nik si ho nechce pohnevat.

Hlavne aby ste boli zdraví.

Ja netusim ci je nejaky zakon ktory vyslovne zakazuje mat taky kotol na pevne palivo v pivnicnych priestorch kde sa nachadza aj plynovy kotol pre zvysok bytovky. v pivnicnych priestoroch ma kazdy byt pridelenu vlastnu pivnicu a este su tam priestory susiarne, umyvarne a kotolna. a vo svojej pivnici ma ten kotol.

Takto, v dome sú, bývajú vyhradené technické zariadenia. Pod najväčším drobnohľadom je výťah, musia byť robené a evidované jeho týždenné dozorovanie, plus ďalšie kontrolné činnosti. Ale to sa vás asi netýka.

Potom rozvod plynu v dome. Revízia a správa z revízie je povinná každé tri roky.

A rozvody elektriny v dome. Revízia a správa z revízie je povinná každých päť rokov.

Pri tej revízii plynu, kotolne je treba revízora oboznámiť so stavom v dome, teda načierno nainštalovanej pece na vykurovanie tuhým palivom, otvoreným ohňom, ktorá môže v dome zapríčiniť mimoriadnu situáciu.

Potom je to už na zodpovednosti revízora. Ale aj voči jeho rozhodnutiu môžete podať sťažnosť.

Vždy je to na väčšine vlastníkov, čo a ako ...
marosko1
02.04.12,06:54
no myslim ze sa potesia tvoji susedia ked si ich nazval zadubencami s tym krbom to vôbec nie je pravda a zabudol si aj napisat ze kvôli vasmu bytu doplaca cela bytovka a ja nemienim vyhadzovat len tak peniaze do vzduchu keby si sa radsej zaujimal o tie peniaze co nas optiahla spravkyna a stale obera o peniaze mudrak revizie mam tak neviem co tu zavadzas ludi myslis si ked ma bytovka 40 rokov tak ju uz treba zburat ze nic tu nevyhovuje a skus si ist skontrolovat plynovu kotolnu ma stale odvetraniea kontrolne cidla ty umelec
felix1
02.04.12,09:46
no myslim ze sa potesia tvoji susedia ked si ich nazval zadubencami s tym krbom to vôbec nie je pravda a zabudol si aj napisat ze kvôli vasmu bytu doplaca cela bytovka a ja nemienim vyhadzovat len tak peniaze do vzduchu keby si sa radsej zaujimal o tie peniaze co nas optiahla spravkyna a stale obera o peniaze mudrak revizie mam tak neviem co tu zavadzas ludi myslis si ked ma bytovka 40 rokov tak ju uz treba zburat ze nic tu nevyhovuje a skus si ist skontrolovat plynovu kotolnu ma stale odvetraniea kontrolne cidla ty umelec

Vas problem je o tom co si este kto moze dovolit v tejto krajine. Odporucam odstahovat sa neprisposobivemu ,,zlepsovatelovi,, na Lunik 9. Zacinam pochybovat o tom ze bolo dobre odpredat statne byty do OV. Pocit moci z vlastnictva cast obcanov nezvlada.