helenko
06.03.12,23:46
Chcela by som vedieť,ako postupovať pri rozvode s človekom,ktorý je cudzej štátnej príslušnosti,ale žije na slovensku.Z manželstva sú dve deti-dvojičky.
mattto
07.03.12,09:01
Ako a kde ste uzavreli manželstvo? Máš postupovať ako keby mal slovenské štátne občianstvo, teda vecná a miestna príslušnosť slovenského súdu podľa OSP.

zák. č. 97/1963 Zb.

§ 20a

Manželstvo, ktoré v cudzine uzavrel slovenský občan pred iným orgánom ako pred orgánom Slovenskej republiky na to splnomocneným, je platné v Slovenskej republike, ak je platné v štáte, pred orgánom ktorého sa uzavrelo, a ak neexistovala žiadna okolnosť vylučujúca uzavretie manželstva podľa slovenského hmotného práva.

§ 22
(1) Zrušenie manželstva rozvodom sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským.

(2) Ak by bolo potrebné podľa odseku 1 použiť cudzí právny poriadok, ktorý by zrušenie manželstva rozvodom nedovoľoval alebo len za okolností mimoriadne obťažných, avšak manželia alebo aspoň jeden z nich žije v Slovenskej republike dlhší čas, použije sa slovenské právo.

(3) Tieto ustanovenia sa použijú i pri vyhlásení manželstva za neplatné alebo pri zistení, či tu manželstvo je alebo nie je.
helenko
13.05.12,15:17
Ďakujem za vaše vyjadrenia.V najbližších dňoch sa rozpíšem viac.
nunik
15.05.12,16:34
Dobry den. Prosim o radu. Pri vysporiadani BSM možem požadovat resp. spisat navrh tak aby zostal byt manželovi a požadovat aby ma vyplatil ? Kedže ja na vyplatenie prostriedky nemam a byt by som nechcela aby sa predaval kedže tu byvaju ešte aj deti . Dakujem
draik
15.05.12,17:16
Žiadať môžte, ale ak ani protistrana nemá hotovosť (čo vzhľadom k BSM môže byť reálne), tak nemusíte uspieť.
nunik
16.05.12,05:37
Dakujem draik za odpoved . a chcela by som ešte poprosit o radu : patri do bsm rod.dom ktory zdedil priatel ? a ako je to s osobnym autom ked ho využiva on na pracovne učely,bude zahrnute do bsm ? ten dom ešte podotknem on je vylučnym vlastnikom jeho ex tam zapisana nieje. dakujem pekne za odpoved.
myara
16.05.12,05:52
Dakujem draik za odpoved . a chcela by som ešte poprosit o radu : patri do bsm rod.dom ktory zdedil priatel ? a ako je to s osobnym autom ked ho využiva on na pracovne učely,bude zahrnute do bsm ? ten dom ešte podotknem on je vylučnym vlastnikom jeho ex tam zapisana nieje. dakujem pekne za odpoved.

dedicstvo ani dary do BSM nepatria
takisto veci, ktore sluzia jednemu z manzelov na pracovne ulohy sa do BSM nezaraduju, ale ak bolo auto nadobudnute zo spolocnych penazi, tak by tam asi malo byt zahrnute
nunik
16.05.12,08:14
...takže dom teda do bsm nepatri kedže bol zdedeny ale ako to je zo zariadenim vnom ? ani stoho ju nebude musiet vyplatit ?..
myara
16.05.12,08:29
...takže dom teda do bsm nepatri kedže bol zdedeny ale ako to je zo zariadenim vnom ? ani stoho ju nebude musiet vyplatit ?..

ak bolo nakupene zo spolocnych penazi, tak sa bud dohodnu, ze si ho rozdelia, alebo jeden vyplati druheho, alebo o tom rozhodne sud, ak sa nebudu vediet dohodnut, na navrh jedneho z nich
idealne by bolo, ak by sa dohodli, lebo na sude sa taketo veci riesia velmi dlho
nunik
16.05.12,15:47
dakujem pekne. pekny den prajem
nunik
22.05.12,17:01
Dobry den . možem sa opitat ako je to v pripade ak pred rozvodom opustim byt budem byvat inde a v pripade rozvodu a nasledneho BSM nestratim narok na pol bytu z dovodu že som zneho odišla pred rozvodom ? Dakujem pekne .
draik
22.05.12,18:56
nie
nunik
24.07.12,15:56
Prosim o radu...po rozvode ak je syn študujuci na vysokej škole a ja jeho matka nezamestnana ako mi sud urči vyživne -ak by syn požiadal? Dakujem.
mattto
24.07.12,16:19
Prosim o radu...po rozvode ak je syn študujuci na vysokej škole a ja jeho matka nezamestnana ako mi sud urči vyživne -ak by syn požiadal? Dakujem.

súd nebude určovať výživné tebe, ale synovi - je plnoletý, on bude podávať návrh. Súd bude posudzovať oprávnené náklady syna, príjem otca, tvoj (dôvody prečo nie si zamestnaná), kto ako prispieva na jeho výživu...
nunik
24.07.12,17:44
tak naklady syna asi približne viem ake budu aj prijem otca viem,čo sa tyka prispievania na vyživu,ked mu budem davat peniaze na tyžden-ako zdokladujem že mu peniaze davam ??
nunik
18.10.12,10:54
Dobry den. Velmi pekne by som poprosila o radu.Ak po rozvode neda ani jeden z manželov na vysporiadanie BSM do troch rokov stane sa to že bude rozdeleny majetok na polovicu konkretne ide o byt. Ak nebudem prispievat na najomne kedže budem byvat inde možem o pol bytu prist ? Može manžel potom podat žalobu namna že neprispievam na najomne a energie a može mu byt ziskat cely do vlastnictva.? Zatial nesme rozvedeny ale všetko tomu nasvedčuje že sa tak stane...Dakujem pekne za odpoved
draik
18.10.12,12:09
Môže ho získať do výlučného vlastníctva, ale nie zadarmo. Je viacero spôsobov ako by sa k nemu mohol dostať, musel by Vám však vyplatiť hodnotu 1/2 zníženú o prípadné vaše dlhy voči nemu. Na druhej strane Vy môžte požadovať od neho nájomné, keďže bude užívať aj "Vašu polovicu".
nunik
19.10.12,11:24
velmi pekne dakujem za odpoved ,viac si mi vysvetlik draik ako advokatka ktoru zaujimalo všetko ine z mojeho manželstva len nie to načo som sa jej pitala...ešte by ma zaujimalo či mi može zrušit trvaly pobyt manžel ked sa rozvedieme a ja budem byvat inde a napr. mu budem prispievat na najomne....dakujem a cenim si každu radu..
draik
19.10.12,14:01
Nie.
nunik
19.10.12,16:20
takže sa nemože take niečo stat že mi zruši trvaly pobyt a nahlasi ma na mestsky urad ?? aj ked nebudem napr.prispievat na najomne ? dakujem
danushka
19.10.12,16:49
Nemôže Ti zrušiť TP, pretože si vlastníčkou nehnuteľnosti tak, ako exmanžel. Na MÚ nik nepátra po Vašich vzájomných nedorozumeniach, pre nich je dôležitý LV.
nunik
19.10.12,17:28
Dakujem pekne za odpoved,velmi pomohli ešte raz diik.