Bebak
06.02.06,07:38
Mili poradaci,
prosim o radu,uzavreli sme kontrakt na dodavku tovaru so svajciarskou firmou,evidovanou pre DPH v Holandsku-poslali mi potvrdenie o zaregistrovani.Miesto dodania bolo vsak Bohumin-CR.Cize nasa firma dodala tovar do Bohumina a dodaci list a CMR nam potvrdila nejaka ceska spedicka,ktora prevzala tovar-registr.DPH.Svajciari mi poslali preambulu,ktoru chcu uviest na fakture, ze sa jedna o trojstranny obchod. Chcem sa opytat: Mam vystavit fakturu bez DPH s odvolavkou na par.45?
Je to skutocne trojstranny obchod,ked tovar prevzala ceska spedicka a neviem kde naozaj konci?
Bebak
KEJKA
06.02.06,17:27
SR-ČR-Holandsko .... v rámci EU je trojstranný obchod. SR je prvý v tom trojuholníku, tak určite bez DPH na ičDPH z iného štátu. Význam trojstranného obchodu je v tom, že ani 2.partner v tom trojuholníku nezdaňuje ale presúva DPH na tretieho. V zákone je to zložito popísané ale takto ľudovo to bude hádam jasnejšie.
Vladimír Ozimý
06.02.06,19:50
Presne tak pri trojstrannom obchode potrebujete tri strany z troch statov a kazdy je vo svojej krajine identifikovany pre dan..
ALBO
07.02.06,06:46
Mili poradaci,
prosim o radu,uzavreli sme kontrakt na dodavku tovaru so svajciarskou firmou,evidovanou pre DPH v Holandsku-poslali mi potvrdenie o zaregistrovani.Miesto dodania bolo vsak Bohumin-CR.Cize nasa firma dodala tovar do Bohumina a dodaci list a CMR nam potvrdila nejaka ceska spedicka,ktora prevzala tovar-registr.DPH.Svajciari mi poslali preambulu,ktoru chcu uviest na fakture, ze sa jedna o trojstranny obchod. Chcem sa opytat: Mam vystavit fakturu bez DPH s odvolavkou na par.45?
Je to skutocne trojstranny obchod,ked tovar prevzala ceska spedicka a neviem kde naozaj konci?
Bebak
Nezdá sa mi to také jednoznačné.A ani nerozumiem zadaniu, skúste ho vyšpecifikovať podľa § 45.Kto je kto,(dod, 1, a 2. odb)
Podľa mňa musíte vedieť kde a komu tovar dodávate, 2. odb . musí byť registrovaný tam , kde tovar končí.
Jana Acsová
14.02.06,10:04
Premiestnenie otázky z ss:

Od Corina:
Chcela by som sa spýtať, ohľadom trojstranného obchodu.
Neviem či sa jedná o trojstranný obchod ale myslím že nie.
Naša firma zo Slovenska objednala tovar z Talianska platcu DPH, pre slovenského odberatela tak isto platcu DPH.Tovar nám Talianska firma fakturovala samozrejme bez dane.My ho máme dalej fakturovať slovenskej firme, ale tá firma si ho sama dopravila, takže nemáme ani CMR .
Je to trojstanný obchod? Stačí prehlásenie od slov. firmy že ten doklad prešiel cez hranice?Máme ho fakturovať slov. firme bez DPH ako trojstranný obchod, alebo ako predaj tovaru s DPH.Neviem čo s tým .

Ďakujem
rada
14.02.06,10:30
odporúčam pozrieť stránku drsr.sk tam sú zodpovedané nejaké otázky ohľadom trojstranného obchodu.
alušik
14.02.06,11:30
Chcela by som sa spýtať, ohľadom trojstranného obchodu.
Neviem či sa jedná o trojstranný obchod ale myslím že nie.
Naša firma zo Slovenska objednala tovar z Talianska platcu DPH, pre slovenského odberatela tak isto platcu DPH.Tovar nám Talianska firma fakturovala samozrejme bez dane.My ho máme dalej fakturovať slovenskej firme, ale tá firma si ho sama dopravila, takže nemáme ani CMR .
Je to trojstanný obchod? Stačí prehlásenie od slov. firmy že ten doklad prešiel cez hranice?Máme ho fakturovať slov. firme bez DPH ako trojstranný obchod, alebo ako predaj tovaru s DPH.Neviem čo s tým .

Ďakujem
V tomto prípade určite nejde o trojstranný obchod, nakoľko podmienkou trojstranného obchodu je, aby firmy boli identifikované pre DPH každá v inej krajine, čo v tomto prípade nie je splnené, lebo Vy predávate tovar v rámci SK. A takisto je porušená podmienka prepravy. Tovar by mal prepraviť prvý dodávateľ alebo odberateľ, alebo niekto iný v ich mene (napr. špedička),nie ten posledný v rámci trojstranného obchodu...
alušik
14.02.06,11:33
§ 45
Oslobodenie od dane
pri trojstrannom obchode


(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.

Čiže ak Vy nakúpite tovar na základe faktúry od Talianov, tento nákup by som samozdanila ako nadobudnutie tovaru z EÚ. Keď ho predáte ako slovenská firma slovenskej firme, tu by som vystavila faktúru normálne s DPH.
Jana Acsová
14.02.06,16:09
Naša firma zo Slovenska objednala tovar z Talianska platcu DPH, pre slovenského odberatela tak isto platcu DPH.Tovar nám Talianska firma fakturovala samozrejme bez dane.My ho máme dalej fakturovať slovenskej firme, ale tá firma si ho sama dopravila, takže nemáme ani CMR .
Je to trojstanný obchod? Stačí prehlásenie od slov. firmy že ten doklad prešiel cez hranice?Máme ho fakturovať slov. firme bez DPH ako trojstranný obchod, alebo ako predaj tovaru s DPH.Neviem čo s tým. Osobne si myslím, že môže dôjsť k problémom, ak si to s odberateľom nevyjasníte. Tento obchod môže byť totiž podľa môjho názoru posudzovaný aj tak, že ste (slovenský subjekt) nadobudli tovar v Taliansku ... a z toho vyplývajúce povinnosti z talianskych právnych predpisov.
A potvrdzujem, že trojstranný obchod to nie je.