lucy164
07.03.12,08:52
Dobry den prosim vas co vsetko sa priklada k danovemu priznaniu pri jednoduchom uctovnictve B - okrem vykazov prijmy/vydavky a majetok/zavazky ??

Plus by ma zaujimalo ci je vzdy potrebne platit tie 2% zo zaplatenej dane ci je to povinnost alebo nie??


Vopred dakujem za odpovede
Mila123
07.03.12,07:55
2% dane sa neplatia, oni sa posielajú 3-tiemu sektoru (cestou DU z tvojej zaplatenej daň.povinnosti)
a súčasťou DP sú napr. aj kópie RL detí, potvrdenia o návšteve školy a pod.
lucy164
07.03.12,07:58
a v danovom priznani mam tym padom co vyplnit - ze neuplatnujem postup podla zakona bla bla alebo vypocitat tu sumu ako je tam popisane??
Mila123
07.03.12,08:00
ak máš možnosť dať 2% dane, venuj to charite, lige proti rakovine , chorým deťom, starcom cirkvi a pod....podľa vlastného zváženia
ak tam dáš krížik, venuješ ich do rozpočtu SR pre Pentu alebo JaT (podľa výsledku volieb)
babi2
07.03.12,08:01
a v danovom priznani mam tym padom co vyplnit - ze neuplatnujem postup podla zakona bla bla alebo vypocitat tu sumu ako je tam popisane??
ak nechceš 2% zo zaplatenej dane darovať niekomu konkrétnemu, tak tam neuvádzaš nič
lucy164
07.03.12,08:28
super dakujem
Cibija
29.03.12,15:40
Chcela by som sa opýtať k príloham k DP. Môj manžel je SZČO, ja som na rodičovskom, minulý rok som mala príjem z dovolenky a do 26.3. som bola na materskej dovolenke, potom na rodičovskom. Sebe som urobila DP typ A, príloha Potvrdenie o príjme. Manžel si uplatnil NČ na mňa (3559,30-môj príjem bez odvodov a materská za 3mesiace) + daňový bonus na dieťa. Účtuje v jednoduchom účtovníctve. Aké prílohy potrebuje k DP typ B? Rodný list, VPaV, VoMaZ, a ďalej neviem.
Mila123
29.03.12,15:43
účtuje paušálnymi výdavkami?
skutočnými ?
daňová evidencia mu bola robená?
Cibija
29.03.12,15:49
účtujem skutočnými, predpokladám daňovou evidenciu - v peňažnom denníku všetky príjmy a výdavky v časovom slede. nič viac
Mila123
29.03.12,15:54
daňová evidencia je podľa § 6 ods. 14 ZDP....

ale ak vedieš výdavky skutočné, prikladáš k DP výkazy PaV MaZ fotokópie RL a potvrdenia o návšteve školy(PRI UKONčENí POVINNEJ škol. dochádzky)
mondes
29.03.12,15:55
Pri daňovej evidencii nie si povinná dávať výkazy k DP. Ako príloha k DP bude len rodný list dieťaťa.
jess
29.03.12,15:59
Ja som ešte nikdy k dp neprikladala rodné listy, nikdy si to ani nevyžiadali z dú
Anja111
29.03.12,15:59
účtujem skutočnými, predpokladám daňovou evidenciu - v peňažnom denníku všetky príjmy a výdavky v časovom slede. nič viac

Daňovník, ktorý uplatňoval výdavky percentom z príjmov alebo viedol daňovú evidenciu podľa§ 6 ods. 11, 14 a 15 zákona o dani z príjmov podáva daňové priznanie typ B- bez účtovných výkazov.
Cibija
29.03.12,16:00
Ďakujem, chcela som vedieť, či nepotrebuje ešte nejaké potvrdenie ohľadom manželky, zo soc.poisť., že som na rodičovskom, a/alebo materskej dovolenke.
Mila123
29.03.12,16:01
Ja som ešte nikdy k dp neprikladala rodné listy, nikdy si to ani nevyžiadali z dú
Máš pravdepodobne uplatnený DB cez § 5 ZDP
mondes
29.03.12,16:01
Ja som ešte nikdy k dp neprikladala rodné listy, nikdy si to ani nevyžiadali z dú

No pokiaľ si si neuplatňovala daňový bonus, tak si ani nemusela tie rodné listy prikladať.
mondes
29.03.12,16:03
Ďakujem, chcela som vedieť, či nepotrebuje ešte nejaké potvrdenie ohľadom manželky, zo soc.poisť., že som na rodičovskom, a/alebo materskej dovolenke. Áno, tie potvrdenia sú tiež potrebné, ale to sa neprikladajú ako prílohy k DP, to si doma doložíš k dokladom a v prípade kontroly sa nimi preukážeš.
Cibija
29.03.12,16:16
účtujem skutočnými výdajmi - v peňažnom denníku všetky príjmy a výdavky v časovom slede, nič viac. Trápna otázka, ale je to jednoduché účtovníctvo, že? nie daňová evidencia. Účtovníctvu sa venujem len raz do roka a to v období pred daňovým priznaním (a keď som chodila do školy daňová evidencia nebola). Ďakujem.
Rozalka
29.03.12,16:18
Ja som ešte nikdy k dp neprikladala rodné listy, nikdy si to ani nevyžiadali z dú

Tento rok to začali vyžadovať.
babi2
29.03.12,16:53
účtujem skutočnými výdajmi - v peňažnom denníku všetky príjmy a výdavky v časovom slede, nič viac. Trápna otázka, ale je to jednoduché účtovníctvo, že? nie daňová evidencia. Účtovníctvu sa venujem len raz do roka a to v období pred daňovým priznaním (a keď som chodila do školy daňová evidencia nebola). Ďakujem.Môžeš využiť výhody daňovej evidencie ak:
je činnosť vykonávaná bez zamestnanca a ak príjem z tejto činnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie nepresiahol sumu 170 000 eur. Treba viesť daňovú evidenciu o -
- príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov
- hmotnom a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
- zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Daňová evidencia má výhody, že netreba:
- vykonať inventarizáciu
- zostavovať účtovnú závierku
- uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy
- oceňovať majetok reálnou hodnotou
- zostavovať účtovný odpisový plán
- vyčíslovať kurzové rozdiely
správca dane ho nebude môcť sankcionovať za správnosť vedenia účtovníctva podľa zákona o účtovníctve. viac tu: http://mp.msponline.sk/danova-evidencia-ulava-pre-drobnych-zivnostnikov
babi2
29.03.12,17:11
Ja som ešte nikdy k dp neprikladala rodné listy, nikdy si to ani nevyžiadali z dúmožno to nie je potrebné, ak sa prikladajú iné doklady potvrdzujúce nárok na uplatnenie DB na dieťa, ale ak dieťa ešte nie je školou povinné, tak určite kópiu RL treba priložiť a bolo to tak aj v minulosti
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dpfo_2010.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/infodpfo2009.pdf