KatarinaNR
07.03.12,10:17
Chcela by som sa opýtať aké tlačivo prípadne tlačivá použiť. (ide o zahraničnú osobu ale podnikajúcu na SR) či k tomu treba nejaké prílohy. Zrejme má DÚ 30dní čas na vyjadrenie, potom čas na zaslanie kartičky. Či je výhodnejšie byť mesačný platca DPH ale štvrťročný platca ak ide o obchod s textilom a obuvou. ďakujem za každú radu.
veronikasad
07.03.12,09:27
Katarínka, kuk sem. Celý zákon sa opisovať nedá ...

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html
KatarinaNR
07.03.12,09:35
ďakujem Veronika, už som pozrela, len som chcela skôr také praktické veci.
v drsr sa nedá otvoriť tlačivo pre registráciu dph zahraničná osoba............
a chcela som sa tiež poradiť, ako ho zaregistrovať či ako tuzemskú osobu alebo zahraničnú, nakoľko trvalý pobyt má v taliansku, podniká, sídlo a prevádzkáreň má na Slovensku, lebo v zákone pre zahraničnú osobu píšu, že keď podniká v zahraničí ale tu má sídlo, tak teraz neviem, inak čo sa dalo prečítať ohľadom registrácie zo zákona som prečítala, ďakujem
KatarinaNR
07.03.12,17:01
poradí niekto bližšie?
ďakujem
Zita5
07.03.12,17:08
Zita5
07.03.12,17:14
II. Registrácia zahraničných osôb

Osoba podnikajúca a usadená v zahraničí, ktorá má v tuzemsku sídlo alebo miesto podnikania sa registruje pre daň podľa ustanovení uvedených v § 4 ods.1 zákona o DPH, t.j. ako tuzemská zdaniteľná osoba uvedená v časti I. Registrácia tuzemských osôb, v bode 1/.
Povinnosti pre registráciu zdaniteľných osôb, ktoré nemajú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiavajú (ďalej len „zahraničné osoby“) a začnú vykonávať v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane resp. začnú dodávať tovar do tuzemska formou zásielkového predaja, sú upravené v zákone o DPH nasledovne:

1/ Registrácia zahraničnej osoby
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava a začne vykonávať v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná pred začatím vykonávania činnosti, podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I.

Predmetom dane je

dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie,
dovoz tovaru do tuzemska.

Povinnosť registrovať sa za platiteľa nemá zahraničná osoba v prípade, ak dodáva len

prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 zákona o DPH a § 48 ods. 8 zákona o DPH,
služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4 zákona o DPH),
tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je platiteľ dane alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo § 7a zákona o DPH (§ 69 ods. 9 zákona o DPH),
tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a zákona o DPH,
tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45 zákona o DPH, na ktorom je zahraničná osoba zúčastnená ako prvý odberateľ.

Zahraničná osoba, ktorá pri premiestnení tovaru postupuje podľa § 11a zákona o DPH (t.j. dodáva tovar do tzv. konsignačných skladov) nemôže byť registrovaným platiteľom dane z pridanej hodnoty podľa zákona o DPH. Daňový úrad v osvedčení o registrácii pridelí zahraničnej osobe identifikačné číslo pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení sa zahraničná osoba stáva platiteľom.

2/ Registrácia zahraničnej osoby, ktorá dodáva tovar do tuzemska formou zásielkového predaja nezaregistrovanej osobe
Zahraničná osoba, ktorá dodáva do tuzemska tovar formou zásielkového predaja osobe, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred dodaním tovaru do tuzemska, ak celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku 35 000 €.
Tento limit sa nevzťahuje na tovar, ktorý podlieha spotrebnej dani a je dodávaný fyzickým osobám formou zásielkového predaja na osobnú spotrebu. Zahraničná osoba je v tomto prípade povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred dodaním tovaru.
Zahraničná osoba sa môže zaregistrovať aj dobrovoľne, ak hodnota dodávaného tovaru nedosiahne uvedenú výšku obratu. Dňom uvedeným v osvedčení sa zahraničná osoba stáva platiteľom dane.

Zásielkovým predajom podľa zákona o DPH sa rozumie dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň, okrem dodania nového dopravného prostriedku a tovaru dodaného s inštaláciou a montážou.


Tlačivo
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dph_zo.pdf

DRSR-FRSR

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgw2dgdJgjiO-pEYYiCOK7K4r0d-bqp-kL63foB-QW5oRLmjoyIAyi9F9A!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFTM0c!

Zdroj: stránka drsr
KatarinaNR
07.03.12,17:24
Zituš, veľká vďaka :-))
Zita5
07.03.12,17:30
Katka skúsenosť osobnú s registráciou zahraničnej osoby nemám.Snažila som sa Ti pomôcť aspoň tým, čo som priložila zo stránky daňového úradu.
ivustek
08.03.12,16:43
Prosím Vás o pomoc, nakoľko čítam dookola zákon o DPH a akosi moc nerozumiem. Doteraz som DPH vôbec neriešila.

SZČO ma slovenskú živnosť a nie je platca DPH. Okrem Slovenska pracoval aj v Nemecku 3 mesiace. Faktúry vystavoval ale slovenskej firme, ktorá je platcom DPH. Predmet fakturácie: Pomocné stavebné práce vo firme FTD v Nemecku za obdobie 1.3.-30.6.2011.

Mal sa registrovať na DÚ k DPH, pričom by ale fakturoval bez DPH, a mal aj povinnosť zasielať SV nulové?
Predom ďakujem za odpoveď.
ivustek
12.03.12,10:24
Prosím Vás o pomoc, nakoľko čítam dookola zákon o DPH a akosi moc nerozumiem. Doteraz som DPH vôbec neriešila.

SZČO ma slovenskú živnosť a nie je platca DPH. Okrem Slovenska pracoval aj v Nemecku 3 mesiace. Faktúry vystavoval ale slovenskej firme, ktorá je platcom DPH. Predmet fakturácie: Pomocné stavebné práce vo firme FTD v Nemecku za obdobie 1.3.-30.6.2011.

Mal sa registrovať na DÚ k DPH, pričom by ale fakturoval bez DPH, a mal aj povinnosť zasielať SV nulové?
Predom ďakujem za odpoveď.

Prosím niekoho o radu.