Jennys
06.02.06,08:27
Ahojte všetci! Viem, že o preddavkoch sa tu toho popísalo veľa, ale aj tak mi nie sú jasné niektoré veci.
Účtujem v JÚ nie som platca DPH a účtujem v Alfe. Aj v príručke k Alfe som sa dočítala ako účtovať preddavky, len je tam rozpis ako to účtovať ak je platca DPH. Takže neviem ako to mám urobiť ja ako neplatca.
Postupovala som takto:
1. Preddavkovú faktúru, ktorá mi prišla som si zaúčtovala ako normálnu faktúru v evidencii záväzkov s označením preddavok - suma 1000,- Sk.
2. Po jej uhradení v banke som podľa výpisu z účtu v Peňažnom denníku urobila na ňu Výdaj, kde som stlačila F7 a vybrala príslušnú faktúru a uskutočnila tak úhradu.
3. Potom o dva týždne mi prišla riadna faktúra, tú som zapísala znova do evidencie záväzkov ako faktúru na sumu 1000,- Sk. Len neviem ako to urobiť teraz. Čítala som že cez interný doklad, lenže Suma na úhradu je na faktúre 0.00 Sk a ja neviem ako dosiahnuť aby som ju mala v evidencii záväzkov s nulovou hodnotou. Alebo môže byť s hodnotou 1000,- Sk? Som z toho fakt dopletená. Poradí mi niekto? Čo mám s tým urobiť ďalej? Vďaka za každú dobrú radu.
renča1
06.02.06,07:36
ja to robím nasledovne:
cez ID výdaj si vyberiem PF a dám mínus.sumu a potom znova cez ID výdaj vyberiem faktúru a uhradím plusom. V peň.denníku uvidíš v rovnakom stlpci mínus 1 000,00 a další riadok + 1000,00
Zita5
06.02.06,07:39
Ahojte všetci! Viem, že o preddavkoch sa tu toho popísalo veľa, ale aj tak mi nie sú jasné niektoré veci.
Účtujem v JÚ nie som platca DPH a účtujem v Alfe. Aj v príručke k Alfe som sa dočítala ako účtovať preddavky, len je tam rozpis ako to účtovať ak je platca DPH. Takže neviem ako to mám urobiť ja ako neplatca.
Postupovala som takto:
1. Preddavkovú faktúru, ktorá mi prišla som si zaúčtovala ako normálnu faktúru v evidencii záväzkov s označením preddavok - suma 1000,- Sk.
2. Po jej uhradení v banke som podľa výpisu z účtu v Peňažnom denníku urobila na ňu Výdaj, kde som stlačila F7 a vybrala príslušnú faktúru a uskutočnila tak úhradu.
3. Potom o dva týždne mi prišla riadna faktúra, tú som zapísala znova do evidencie záväzkov ako faktúru na sumu 1000,- Sk. Len neviem ako to urobiť teraz. Čítala som že cez interný doklad, lenže Suma na úhradu je na faktúre 0.00 Sk a ja neviem ako dosiahnuť aby som ju mala v evidencii záväzkov s nulovou hodnotou. Alebo môže byť s hodnotou 1000,- Sk? Som z toho fakt dopletená. Poradí mi niekto? Čo mám s tým urobiť ďalej? Vďaka za každú dobrú radu.

Ak si účtovala v peňažnom denníku zálohu ako VNZD , tak interným dokladom po obdržaní ostrej fa preúčtuješ do VOZD s rozpisom DPH . To znamená VNZD / nulova sadzba / bude - 1000 Sk
VOZD 1000 Sk / s rozpisom cena bez DPH a DPH /

Záväzky , tam len ručne dolu v úhradach zapíšeš v poznámkach , že fa bola uhradená dňa .........a číslo preddavkovej fa ./
Jennys
06.02.06,07:58
Zitka: Takže tú preddavkovú faktúru musím vždy účtovať ako VNZD? Lebo ja som to účtovala ako prevádzkovú réžiu. A ten rozpis DPH mi nie je jasný, pretože mne sa to rozpísať na DPH nedá, keďže nie som platca a ani program mi to neumožňuje.
Renča a tá ostrá faktúra sa ti potom ukáže v záväzkoch s nulovou hodnotou? Lebo však už preddavkovú mám so sumou 1000,- Sk tak ostrá by mala byť nula, nie?
renča1
06.02.06,08:05
Zitka: Takže tú preddavkovú faktúru musím vždy účtovať ako VNZD? Lebo ja som to účtovala ako prevádzkovú réžiu. A ten rozpis DPH mi nie je jasný, pretože mne sa to rozpísať na DPH nedá, keďže nie som platca a ani program mi to neumožňuje.
Renča a tá ostrá faktúra sa ti potom ukáže v záväzkoch s nulovou hodnotou? Lebo však už preddavkovú mám so sumou 1000,- Sk tak ostrá by mala byť nula, nie?

ked odúčt.zapl.PF v peňaž.den. nepáruj ju k Pf . Úhradu k fa spáruj a v knihe záv.bude nulová.
Zita5
06.02.06,08:06
[quote=Jennys]Zitka: Takže tú preddavkovú faktúru musím vždy účtovať ako VNZD? Lebo ja som to účtovala ako prevádzkovú réžiu. A ten rozpis DPH mi nie je jasný, pretože mne sa to rozpísať na DPH nedá, keďže nie som platca a ani program mi to neumožňuje.

Prepáč to som prehliadla , že plátca DPH nie ste . Úhradu preddavkovej fa účtuješ pri platbe do VNZD . Takže pri ostrej fa použiješ 2x ID jeden na mínus 1000 VNZD a jeden plusom do členenia - tovar, mat.prev.réžia , proste čo potrebuješ .
Jennys
06.02.06,08:22
Ďakujem vám veľmi pekne, idem to teda vyskúšať, hádam to nepopletiem a bude to Ok.
Jennys
06.02.06,08:23
Ešte taká jedna maličkosť ohľadom faktúr. Môžem do účtovníctva teda do záväzkov pridať faktúru, ktorú som zabudla zarátať pod číslom napríklad 50A keď to potrebujem dať za faktúru, ktorá má čislo 50? Alebo musím všetky faktúry prečíslovať?
Zita5
06.02.06,08:28
Ešte taká jedna maličkosť ohľadom faktúr. Môžem do účtovníctva teda do záväzkov pridať faktúru, ktorú som zabudla zarátať pod číslom napríklad 50A keď to potrebujem dať za faktúru, ktorá má čislo 50? Alebo musím všetky faktúry prečíslovať?

Nemalo by sa to , ale rozhodni sa, čo bude pre Teba lepšie . Buď riskneš a oddôvodníš prečo je to 5O A , alebo prečísluj .;)
Jennys
06.02.06,08:32
Tak som to tak urobila, jeden ID som dala na -1000 a jeden na 1000 Sk, len neviem či je to dobre keď v záväzkoch došlú ostrú faktúru mám stále so sumou 1000,- Sk. Nemala by tam byť 0? Alebo je to tak v poriadku keď mám preddavkovú fa v záväzkoch 1000 a ostrú fa v záväzkoch tiež 1000 hoci na ostrej faktúre mám sumu na úhradu: 0?
Zita5
06.02.06,08:34
Tak som to tak urobila, jeden ID som dala na -1000 a jeden na 1000 Sk, len neviem či je to dobre keď v záväzkoch došlú ostrú faktúru mám stále so sumou 1000,- Sk. Nemala by tam byť 0? Alebo je to tak v poriadku keď mám preddavkovú fa v záväzkoch 1000 a ostrú fa v záväzkoch tiež 1000 hoci na ostrej faktúre mám sumu na úhradu: 0?

Oprav si záväzky ručne .
Jennys
06.02.06,08:37
Takže ak som dobre pochopila, tak ručne mám v záväzkoch v ostrej fa opraviť 1000 na 0? Lebo potom mi ju označí ako nevysporiadanú. Asi som to nejak zle pochopila. :confused:
renča1
06.02.06,08:40
Jennys, skús ten môj spôsob vyskúšať. Zitka nehovorím že ten tvoj je zlý.:)
Jennys
06.02.06,08:40
ked odúčt.zapl.PF v peňaž.den. nepáruj ju k Pf . Úhradu k fa spáruj a v knihe záv.bude nulová.

Renča prosím vysvetli mi to viac polopatisticky, ja nejak ťažšie chápem. Napíš mi prosím radšej postup, lebo som z toho jeleň. A prepáč že stále otravujem, ale neviem si s tým rady. Lepší bude pre mňa presný postup po bodoch, možno mi to dôjde, asi mi niekto stojí na vedení alebo čo.
Jennys
06.02.06,08:42
Ešte sa spýtam takto, možno je aj v tom chyba: Keď zapíšem ostrú fa do evidencie záväzkov, mám ju dávať v hodnote 0 (ako je na faktúre suma k úhrade) alebo 1000,- Sk? Lebo ja som tam dala 1000,- Sk tak možno preto to nechápem.
Zita5
06.02.06,08:44
Takže ak som dobre pochopila, tak ručne mám v záväzkoch v ostrej fa opraviť 1000 na 0? :confused:

Ty si ručne zadáš úhradu a do poznámok uveď pod akým dokladom bola uhradená .

To tzn. že v záväzkoch máš 1000 . Cez oprav " dolu otvoríš a zadáš -1000 s poznámkou aký doklad sa k tomu vzťahuje - myslím úhradu , ktorou bol záväzok vysporiadaný / čiže číslo preddavkovej fa a číslo BV zo dňa /
renča1
06.02.06,08:46
1) úhrada Pf, klasika tak ako si písala, no akurát ja to dávam hned ako výdavok ovpl.základ dane. Malo by sa účtovať tak ako napísala Zitka5, ale ja by som potom mala toho veľa.
2) Príde FA, zaeviduješ
3) v peň.denníku cez ID výdaj, v políčku suma - dáš sumu mínus 1000,00 zapíšeš ok, ale nepáruješ túto úhradu k PF.
4) v peň.denníku cez ID výdaj v poličku suma - dáš sumu plusom 1 000,00 zapíšeš ok, ale túto úhradu už spáruješ cez F7 s danou faktúrou.

Po tomto kroku v peň.denníku budeš mať v stlpci PR v riadku.. -1000,00 a hned v dalšom riadku sumu + 1000,00
V knihe závazkov ti táto faktúra nebude už svietiť, bude uhradená.
Dúfam, že som ti to už lepšie vysvetlila.
Jennys
06.02.06,08:57
Renča vďaka presne takto som to robila aj ja, takže som to urobila dobre, čo som rada. Suma mi v záväzkoch nesvieti, ide len o to, že tam nie je 0. Mám s tým niečo robiť, alebo nechať tú sumu 1000, ktorá je vlastne uhradená?
renča1
06.02.06,09:02
akú nulu máš na mysli? Zaevidovala si si závazok v evid.závazkov so sumou 1 000,00 ?
Jennys
06.02.06,09:15
áno zaevidovala som fa so sumou 1000 Sk. Len sa pýtam či tam nemá byť nula. Takže je to v poriadku keď tam mám 1000? Tú nulu som myslela preto lebo na došlej ostrej fa je zmínusovaný preddavok a výsledná suma je tak 0, tak preto som sa na to pýtala.
Monika68
06.02.06,09:27
Ja to robim u neplatcov DPH tak, ze do knihy zavazkov zapisem preddavkovu fa, jej uhradu zauctujem do penazneho dennika. Vyuctovaciu fa zapisem do knihy zavazkov v nulovej hodnote tak, ako prisla, cize jedna polozka napr. 1000 a druha - 1000. Do penazneho dennika ju uz nedavam. Neviem, ci je to tak spravne, ale ako inak??? V podvojnom uctovnictve je to jednoduche, ale v jednoduchom zlozite :o)
renča1
06.02.06,09:50
áno zaevidovala som fa so sumou 1000 Sk. Len sa pýtam či tam nemá byť nula. Takže je to v poriadku keď tam mám 1000? Tú nulu som myslela preto lebo na došlej ostrej fa je zmínusovaný preddavok a výsledná suma je tak 0, tak preto som sa na to pýtala.

Nula tam nemá byť, nula hovorí o tom že je fa uhradená. Máš to v poriadku ked tam máš 1 000,00.:)
Jennys
06.02.06,09:53
Takže ak dobre chápem, tak keď je na tej už ostrej fa 1000 tak je to OK aj keď bola vopred uhradená po zaplatení tej preddavkovej faktúry?
renča1
06.02.06,10:09
na ostrej fa máš doslovne :
- faktúr.suma 1000,00
- zaplat.predd.-1 000,00
- k úhrade 0,00

popis na fa je v poriadku

v evid.závazkov máš doslovne v ALFE:
- PF nesvieti ,na tejto PF je fakt.suma 1 000,00 v stlpci uhradené 1000,00
v stlpci zost.uhradiť 0,00
- FA nesvieti, na tejto fa je faktúr.suma 1 000,00 v stlpci uhradené 1000,00 v stlpci zost.uhradiť je suma 0,00 SK.
Jennys
06.02.06,10:16
Toto som potrebovala vedieť, naozaj ďakujem za trpezlivosť pri vysvetľovaní, už som to konečne pochopila:) Ešte raz vďaka.
Zita5
06.02.06,10:24
Toto som potrebovala vedieť, naozaj ďakujem za trpezlivosť pri vysvetľovaní, už som to konečne pochopila:) Ešte raz vďaka.

Dúfam , že si renča zaslúži ocenenie a že ju odmeníš za trpezlivosť a odbornosť .;) :) /Jej dúfam , že neporuším zákony porady :eek: :confused: /
renča1
06.02.06,10:24
Ja to robim u neplatcov DPH tak, ze do knihy zavazkov zapisem preddavkovu fa, jej uhradu zauctujem do penazneho dennika. Vyuctovaciu fa zapisem do knihy zavazkov v nulovej hodnote tak, ako prisla, cize jedna polozka napr. 1000 a druha - 1000. Do penazneho dennika ju uz nedavam. Neviem, ci je to tak spravne, ale ako inak??? V podvojnom uctovnictve je to jednoduche, ale v jednoduchom zlozite :o)

Takýto postup je nesprávny, podľa zákona o pos.účtovania. Ak účtujete v ALFE postupujte podľa predchádz.príspevkov.
renča1
06.02.06,15:33
Dúfam , že si renča zaslúži ocenenie a že ju odmeníš za trpezlivosť a odbornosť .;) :) /Jej dúfam , že neporuším zákony porady :eek: :confused: /

Zitka si zlatá, ale ja ťa už asi nikdy nedobehnem:D :p
pavels
19.02.07,14:07
na ostrej fa máš doslovne :
- faktúr.suma 1000,00
- zaplat.predd.-1 000,00
- k úhrade 0,00

popis na fa je v poriadku

v evid.závazkov máš doslovne v ALFE:
- PF nesvieti ,na tejto PF je fakt.suma 1 000,00 v stlpci uhradené 1000,00
v stlpci zost.uhradiť 0,00
- FA nesvieti, na tejto fa je faktúr.suma 1 000,00 v stlpci uhradené 1000,00 v stlpci zost.uhradiť je suma 0,00 SK.
Stejný problem řeším. Pokud likviduji přesně podle navodu, vadí mi, že Alfa mi v sumaci Zavazků hlasí úhradu 2000 Sk, ale uhrazeno bylo jen 1000 Sk. Nebo jsem něco vyplnil špatně? Dějkuji za odpověď. Pavel