rosaradovan
07.03.12,13:19
Nemusím platiť daň z príjmu pri predaji pozemku- jedná sa o ornú pôdu ktorú mám vo vlastníctve 10rokov, ktorú malo tých 10rokov v prenájme odo mňa poľnohospodárske družstvo a platilo mi ročne 50eur za prenájom a teraz som sa rozhodol zrušiť prenájom a pôdu odpredať.
Jana Acsová
09.03.12,12:18
Od dane je oslobodený predaj takéhoto pozemku, ktorý nebol zahrnutý do obchodného majetku.
Príroda
19.03.12,15:33
Potrebujem poradiť. Otec predal pozemok, ktorý zdedil po smrti mamy, teda manželky. Na základe preštudovania zákona - príjmy oslobodené od dane, myslím že je to paragraf 9 1 b/ som mu poradila, že nemusí platiť daň , teda z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov. V tomto bode to je jasné. No nedá mi pokoj bod 3/- tam je ,že sa započítava doba, počas ktorej bola nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov /tých 5 rokov/. Ide o to , že tá nehnuteľnosť - je to roľa bola zapísaná len na mamu, no daň z nehnuteľnosti platili roky spolu na otcovo meno. Pozerala som uznesenie o dedičstve, aj tam je uvedené, že ide o BSM ako manželov a za tým vypísané nehnuteľnosti všetky aj s tou roľou. Neviem , ako sa posudzuje BSM. Môžeš mi poradiť, či uvažujem správne? Myslím, že by nemal platiť. Veľmi pekne ďakujem za radu a želálm pekný večer.
mirka165
22.03.12,21:39
Dobrý deň,
aj ja mám otázku ohľadom dane z predaja pozemku. Pozemky - trávnaté porasty požiadala odkúpiť Národná diaľničná spoločnosť v čase, keď výstavba diaľnice už prebiehala, ale v čase pred prijatím uvedeného zákona v roku 2010. Pozemky som zdedila v roku 2009. Predtým od roku 2007 bola ich vlastníčkou moja mama a predtým otec. Musím platiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ďakujem za odpoveď.
romanova164
22.01.13,13:15
Ahojte, ja mám tiež podobný problém. V r. 2011 som dostala darom pozemok a v r. 2012 som ho predala papierovo za 1000€ a náklad pre sprostredkovateľa predaja bol 300€. Ja som celý rok 2012 pracovala na dohode a môj príjem za celý rok bol 1493€ u zamestnávateľa som si uplatnila nezdaniteľnú časť. Niekde som sa dočítala, že si nemôžem odpočítať nezdaniteľnú časť na danovníka pri predaji nehniteľnosti, ale nikde som nenašla svoj konkrétny prípad. Teraz neviem či si naozaj tú nezdaniteľnú časť nemôžem odpočítať od celkového základu dane čo je v mojom prípade 2193€. Alebo len od tých 700€ čo je ZD z predaja nehnuteľnosti. A či je vôbec nutné dávať do daňového priznania aj príjem z dohody tých 1493€. Prosím podaďte mi, nechcem platiť vysokú daň z príjmu. Ďakujem