reddwarf
07.03.12,15:23
Zdravím, nakupujem (resp. plánujem nakupovať) tovar z Poľskej republiky. Som platca DPH a pri nákupe sa teda uplatní samozdanenie (DPH na vstupe aj výstupe) Teda ak kúpim nejaký produkt povedzme za 10€ (dodávateľ mi ho predáva bez DPH) tak žiadne DPH navyše už neplatím. Zaujíma ma teda ako mam uvádzať koncovú cenu pre zákazníka. Na e-shope bude uvedená cena bez DPH aj s DPH. Akým spôsobom sa vyratáva? Ďakujem
Tweety
07.03.12,14:23
Kedže si platiteľom dph, tovar budeš v tuzemsku predávať s dph.
Kedže si platiteľom dph, tovar budeš v tuzemsku predávať s dph. Tvoja predajná cena= nákup plus marža teda základ dane a na to 20%.
reddwarf
07.03.12,14:25
Kedže si platiteľom dph, tovar budeš v tuzemsku predávať s dph.

To je mi jasné ale pokiaľ viem tak by som mal zaplatiť iba daň z môjho zisku (daň z pridanej hodnoty) teda nemôžem dať +20% nie?
veronikasad
07.03.12,14:25
Zdravím, nakupujem (resp. plánujem nakupovať) tovar z Poľskej republiky. Som platca DPH a pri nákupe sa teda uplatní samozdanenie (DPH na vstupe aj výstupe) Teda ak kúpim nejaký produkt povedzme za 10€ (dodávateľ mi ho predáva bez DPH) tak žiadne DPH navyše už neplatím. Zaujíma ma teda ako mam uvádzať koncovú cenu pre zákazníka. Na e-shope bude uvedená cena bez DPH aj s DPH. Akým spôsobom sa vyratáva? Ďakujem
cena bez DPH = obstarávacia cena + tvoja rabat marža
cena s DPH = obst.cena + tvoja raba marža x 1,2
reddwarf
07.03.12,14:31
Určite to takto platí aj pri samozdanení? Že platím daň zo sumy celého produktu a nie iba z môjho zisku? Lebo podľa toho čo som rozprával s ekonomkou by to malo byť tak, že v skutočnosti zaplatím iba daň z rabatu.
veronikasad
07.03.12,14:32
Určite to takto platí aj pri samozdanení? Že platím daň zo sumy celého produktu a nie iba z môjho zisku? Lebo podľa toho čo som rozprával s ekonomkou by to malo byť tak, že v skutočnosti zaplatím iba daň z rabatu.
ano, platíš daň z rabatu marže, lebo pri samozdanení máš DPH na vstupe aj na výstupe.

Pýtal si sa na tvorbu ceny, akú predstavu o tvorbe ceny máš ty ?
Tweety
07.03.12,14:35
ano, platíš daň z rabatu, lebo pri samozdanení máš DPH na vstupe aj na výstupe.

Pýtal si sa na tvorbu ceny, akú predstavu o tvorbe ceny máš ty ?
Veronika, nie je to rabat- to je zľava z ceny, jeho prirážka je marža.
reddwarf
07.03.12,14:36
ano, platíš daň z rabatu, lebo pri samozdanení máš DPH na vstupe aj na výstupe.

Pýtal si sa na tvorbu ceny, akú predstavu o tvorbe ceny máš ty ?

Tak povedzme že kupujem produkt za 10€ od dodávateľa z PL bez DPH. Povedzme že si dám predajnú cenu s DPH 13€ a môj zisk je 3€-20%, teda 2,40€. Rátam to správne?
veronikasad
07.03.12,14:43
Tak povedzme že kupujem produkt za 10€ od dodávateľa z PL bez DPH. Povedzme že si dám predajnú cenu s DPH 13€ a môj zisk je 3€-20%, teda 2,40€. Rátam to správne?
ak by si chcel mať čistý zisk pri nákupnej cene 10€ 2,40€, PC by musela byť 14.88
reddwarf
07.03.12,14:45
ak by si chcel mať čistý zisk pri nákupnej cene 10€ 2,40€, PC by musela byť 14.88

Ale to by znamenalo ze nezaplatim dan len z mojej marze ale z celej ceny produktu.
Teda ak kupim za 10 a dam si marzu povedzme 2,4 tak koncova cena je 14,88 ako pises...
veronikasad
07.03.12,14:49
Ale to by znamenalo ze nezaplatim dan len z mojej marze ale z celej ceny produktu.
Teda ak kupim za 10 a dam si marzu povedzme 2,4 tak koncova cena je 14,88 ako pises...
V akom účtovnom SW robíš ? Hoď si jeden prípad samozdanenia do SW + tržbu za predaj...

cez samozdanenie zaplatíš za ks 2,48 a štát ti vráti 2,00, čiže v konečnom dôsledku odvedieš štátu 20 % z tvojej marže = 0,48€.
reddwarf
07.03.12,14:55
V akom účtovnom SW robíš ? Hoď si jeden prípad samozdanenia do SW + tržbu za predaj...

Ja účtovníctvo nerobím a priznávam že sa do toho prd rozumiem.... Robiť mi ho bude účtovníčka. Len momentálne riešim ako nastaviť predajne ceny a aké budu teda zisky. Nevieš mi to prosím nejak v skratke vysvetliť? Lebo teraz som z toho už úplne domotaný. Keďže sa bude uplatnovať samozdanenie tak ako moju výslednú nákupnú cenu beriem povedzme tých 10 eur. No a ak platím iba daň z mojej marže tak logicky mi z toho vyplýva že výsledná predajna cena by sa musela rátať ako nákupná_cena+(marža+20%) ako príklad teda uvediem 10+(2,4+20%), teda 10+2,88=12,88
veronikasad
07.03.12,14:59
Ja účtovníctvo nerobím a priznávam že sa do toho prd rozumiem.... Robiť mi ho bude účtovníčka. Len momentálne riešim ako nastaviť predajne ceny a aké budu teda zisky. Nevieš mi to prosím nejak v skratke vysvetliť? Lebo teraz som z toho už úplne domotaný. Keďže sa bude uplatnovať samozdanenie tak ako moju výslednú nákupnú cenu beriem povedzme tých 10 eur. No a ak platím iba daň z mojej marže tak logicky mi z toho vyplýva že výsledná predajna cena by sa musela rátať ako nákupná_cena+(marža+20%) ako príklad teda uvediem 10+(2,4+20%), teda 10+2,88=12,88
veľmi zjednodušene - odpočítavaš(štát ti vracia) 20 % z nákupnej ceny
daňová povinnosť = 20 % z predajnej ceny.
Rozdiel medzi odpočítaním a vlastnou daňovou povinnosťou je suma ktorú uhrádzaš štátu pri podaní DP (za predpokladu, že nemáš iné vstupy, ktoré ti túto daň.povinnosť znížia)
reddwarf
07.03.12,15:16
veľmi zjednodušene - odpočítavaš(štát ti vracia) 20 % z nákupnej ceny
daňová povinnosť = 20 % z predajnej ceny.
Rozdiel medzi odpočítaním a vlastnou daňovou povinnosťou je suma ktorú uhrádzaš štátu pri podaní DP (za predpokladu, že nemáš iné vstupy, ktoré ti túto daň.povinnosť znížia)

Neviem či to chápem správne, preto to tu rozpíšem, či to môže byť takto:
Nákupná cena: 10,00
Marža: 3,00
Predajná cena bez DPH uvedená na e-shope: 10,40
Predajná cena s DPH uvedená na e-shope: 13,00

Následne pri podaní DP:
(10/100)*20=2,00
(13/100)*20=2,60

2,60-2,00=0,6€ ktoré zaplatím štátu.

Môže to byť uvádzané takto? Ďakujem za trpezlivosť so mnou :)
reddwarf
07.03.12,15:25
Aha tak zrejme to takto nemôže byť lebo 10,4*1,2 je 12,48 :/ som z toho jeleň... :(
Katarína Cigánová
07.03.12,15:35
skusim ti priložit malu tabulku , možno pochopíš , a trochu ti to pomože sa zorientovat :
Tvoj btto zisk podlieha samozrejme dani z príjmu
Tvoja otázka bola na DPH , preto skusim najjednoduhšie ako viem :
DPH na výstupe budeš mat pri oboch prikladoch rovnaku , iba pri nákupe z EU - teda ak uplatníš samozdanenie , tak celu sumu DPH na výstupe zaplatíš štátu . Túto však zinkasuješ od spotebiteľaAk nakúpiš v tuzemsku , tak DPH na vstupe zaplatíš svojmu dodavatellovi a DPH na výstupe štátu zaplatíš iba rozdiel
vždy máš ale z pohladu CF rovnaku povinnost zaplatit DPH , len raz ju dáš dodavatelovi a štátu , a v druhom prípade iba štátu

DPH ti v prípade platitela nevstupuje ani do výnosu ani do nákladu , preto je tvoj btto zisk v oboch prípadoch rovnaký bez ohladu na to , či nakupuješ v EU , alebo v tuzemsku

toto je za predpokladu , že svoje výrobky predávaš v tuzemskuAk by si výrobky dodával do EU , prípadne robil vývoz do 3 krajín , DPH na výstupe nemáš , ale to je iná parketa
reddwarf
07.03.12,15:54
skusim ti priložit malu tabulku , možno pochopíš , a trochu ti to pomože sa zorientovat :
Tvoj btto zisk podlieha samozrejme dani z príjmu
Tvoja otázka bola na DPH , preto skusim najjednoduhšie ako viem :
DPH na výstupe budeš mat pri oboch prikladoch rovnaku , iba pri nákupe z EU - teda ak uplatníš samozdanenie , tak celu sumu DPH na výstupe zaplatíš štátu . Túto však zinkasuješ od spotebiteľaAk nakúpiš v tuzemsku , tak DPH na vstupe zaplatíš svojmu dodavatellovi a DPH na výstupe štátu zaplatíš iba rozdiel
vždy máš ale z pohladu CF rovnaku povinnost zaplatit DPH , len raz ju dáš dodavatelovi a štátu , a v druhom prípade iba štátu

DPH ti v prípade platitela nevstupuje ani do výnosu ani do nákladu , preto je tvoj btto zisk v oboch prípadoch rovnaký bez ohladu na to , či nakupuješ v EU , alebo v tuzemsku

toto je za predpokladu , že svoje výrobky predávaš v tuzemskuAk by si výrobky dodával do EU , prípadne robil vývoz do 3 krajín , DPH na výstupe nemáš , ale to je iná parketa

Ďakujem, pravdu povediac tej tabuľke nerozumiem a radšej to prenechám na účtovníčku. Môžeš mi teda prosím potvrdiť alebo vyvrátiť tento príklad? Myslím že už by to malo byť správne. Ďakujem :)



Nákupna cena
10,0000 €


Marža
3,0000 €


DPH
2,1667 €


Predajná cena bez DPH
10,8333 €


Predajná cena s DPH
13,0000 €






20% predajnej ceny
2,6000 €


20% nákupnej ceny
2,0000 €


rozdiel (doplatím štátu)
0,6000 €






Zisk
2,4000 €
veronikasad
07.03.12,16:10
Neviem či to chápem správne, preto to tu rozpíšem, či to môže byť takto:
Nákupná cena: 10,00
Marža: 3,00
Predajná cena bez DPH uvedená na e-shope: 10,40
Predajná cena s DPH uvedená na e-shope: 13,00

Následne pri podaní DP:
(10/100)*20=2,00
(13/100)*20=2,60

2,60-2,00=0,6€ ktoré zaplatím štátu.

Môže to byť uvádzané takto? Ďakujem za trpezlivosť so mnou :)
Čítal si tie predch.príspevky ? Pri takejto tvorbe ceny si veru na prevádzku nezarobíš ...
reddwarf
07.03.12,16:11
Čítal si tie predch.príspevky ? Pri takejto tvorbe ceny si veru na prevádzku nezarobíš ...

Čítal a opravil som sa vyššie, pozri môj posledný príspevok. Inač pôjde o podstatne vyššie sumy, nie 10€. Toto je len ako príklad....
veronikasad
07.03.12,16:14
Čítal a opravil som sa vyššie, pozri môj posledný príspevok. Inač pôjde o podstatne vyššie sumy, nie 10€. Toto je len ako príklad....
Pri tvorbe ceny musíš pracovať aj s DPH-čkou na vstupe, aj keď ju v PL fyzicky nezaplatíš. Platíš ju do rozpočtu SR cez samozdanenie.
reddwarf
07.03.12,16:22
Pri tvorbe ceny musíš pracovať aj s DPH-čkou na vstupe, aj keď ju v PL fyzicky nezaplatíš. Platíš ju do rozpočtu SR cez samozdanenie.

Tak ja neviem ale samozdanenie som pochopil tak že v konečnom dôsledku nezaplatím nič. Príspevok z internetu: "štátu v skutočnosti nič neplatíš, spravíš samozdanenie a zároveň si daň odpočítaš"

Preto to považujem za výslednú cenu za ktorú ja tovar nakupujem a nebude zaťažená žiadnou daňou navyše. No a keďže známy takto podniká (taktiež tovar dováža z EU) a cenu ráta tak ako som to uviedol ja. Za koncovú cenu s DPH považuje jeho nákupnú cenu + maržu. A cenu bez DPH vyráta tak, že si z tejto odráta DPH. Daň platí iba zo svojho zisku. Preto som si istý že to možné je, no momentálne je v zahraničí a nie sme v kontakte. Preto sa radím tu.
Katarína Cigánová
07.03.12,16:28
Ďakujem, pravdu povediac tej tabuľke nerozumiem a radšej to prenechám na účtovníčku. Môžeš mi teda prosím potvrdiť alebo vyvrátiť tento príklad? Myslím že už by to malo byť správne. Ďakujem :)



Nákupna cena
10,0000 €


Marža
3,0000 €


DPH
2,1667 €


Predajná cena bez DPH
10,8333 €


Predajná cena s DPH
13,0000 €






20% predajnej ceny
2,6000 €


20% nákupnej ceny
2,0000 €


rozdiel (doplatím štátu)
0,6000 €






Zisk
2,4000 €



takuto tvorbu ceny zasa nechápem ja .
je to nesprávne .
Dáša_
07.03.12,16:35
ke´d nakúpiš bez dph za 10 a predáš s dph za 13, tak tvoj zisk pred zdanením danou z prijmu bude 0,83€

Statu odvedies na dph 2,166
reddwarf
07.03.12,16:45
ke´d nakúpiš bez dph za 10 a predáš s dph za 13, tak tvoj zisk pred zdanením danou z prijmu bude 0,83€

Statu odvedies na dph 2,166

Ale prečo mám platiť štátu daň z celej sumy a nie iba z môjho zisku?
veronikasad
07.03.12,16:49
Ale prečo mám platiť štátu daň z celej sumy a nie iba z môjho zisku?
Lebo nečítaš, čo ti píšeme.

Cenu tvoríš - OC + marža x 1,20. Vtedy sa ti 20 % daň na vstupe vráti a zostane ti marža, ktorú požaduješ.

Pri tvojej tvorbe ceny budeš predávať pod nákupnú cenu, teda so stratou.
avalik
07.03.12,17:03
Ale prečo mám platiť štátu daň z celej sumy a nie iba z môjho zisku?

ale ved DPH zaplati zakaznik, tvoj "zisk" je v tomto pripade marza

nakupis za 10 (zaplatis FA do PL) + marza 3 (zostava ti v kase) + DPH 2,60 (zaplatis statu) = zakaznik ti zaplati 15,60


to samozdanenie je len "papierove" +2 -2 = 0 ... pri nakupe tovaru z EU DPH nezaplatis, zaplatis az pri predaji tovaru
reddwarf
07.03.12,17:13
ale ved DPH zaplati zakaznik, tvoj "zisk" je v tomto pripade marza

nakupis za 10 (zaplatis FA do PL) + marza 3 (zostava ti v kase) + DPH 2,60 (zaplatis statu) = zakaznik ti zaplati 15,60


to samozdanenie je len "papierove" +2 -2 = 0 ... pri nakupe tovaru z EU DPH nezaplatis, zaplatis az pri predaji tovaru

Takto si to vyrátať viem, to je bežný výpočet ale žil som v tom že ja zaplatím len 20% z môjho zisku. To mi dosť navýši ceny oproti plánu... ďakujem vám všetkým za vysvetlenie.
Tweety
07.03.12,17:19
Takto si to vyrátať viem, to je bežný výpočet ale žil som v tom že ja zaplatím len 20% z môjho zisku. To mi dosť navýši ceny oproti plánu... ďakujem vám všetkým za vysvetlenie.

Daň zo zisku nie je 20% ale 19. 20 % je dph.
veronikasad
07.03.12,17:23
Takto si to vyrátať viem, to je bežný výpočet ale žil som v tom že ja zaplatím len 20% z môjho zisku. To mi dosť navýši ceny oproti plánu... ďakujem vám všetkým za vysvetlenie.

Majka, v tejto téme je reč o DPH-čke z marže (zisku). Nedomýľ ho ešte via sadzbou dane z príjmu
Dáša_
07.03.12,17:24
keby si kupoval s DPH, tak by si musel tu dph zaplatit svojmu dodavatelovi a ten by ju zaplatil statu. Takto ti ju zaplatia tvoji zákaznici a ty ju odvedieš štátu
Žabinka
07.03.12,17:34
Takto si to vyrátať viem, to je bežný výpočet ale žil som v tom že ja zaplatím len 20% z môjho zisku. To mi dosť navýši ceny oproti plánu... ďakujem vám všetkým za vysvetlenie.
Ja mám pocit, že si to mýliš s osobitnou úpravou uplatňovania DPH pri použitom tovare (§66)? Vtedy zdaňuješ len svoj zisk.
Žabinka
07.03.12,17:39
V bežnom režime (§11):
pri nákupe
+20% DPH - zaplatíš štátu-to je samozdanenie
-20% DPH - si odrátaš ako keby si kúpil na Slovensku
Konečný výsledok tejto operácie je 0.
pri predaji
+20% DPH - zaplatíš štátu
reddwarf
10.04.12,22:54
Áno teraz je mi to už jasne. To čo som ja chcel bola blbosť. Doplietol ma s tým známy resp. ja som to zle pochopil. Ďakujem všetkým za objasnenie :)