cavojm
07.03.12,15:36
Pred asi piatimi rokmi som od kamaráta kúpil garáž,spísali sme zmluvu ktorú sme podpísali a overili podpisy na obecnom úrade v mieste bydliska.Odvtedy som ešte nepodal návrh na kataster a nepreviedol som nehnutelnosť na moje meno čo všetko budem potrebovať na zmenu listu vlastníctva na moje meno?
Ďakujem.
Tweety
07.03.12,14:37
Pred asi piatimi rokmi som od kamaráta kúpil garáž,spísali sme zmluvu ktorú sme podpísali a overili podpisy na obecnom úrade v mieste bydliska.Odvtedy som ešte nepodal návrh na kataster a nepreviedol som nehnutelnosť na moje meno čo všetko budem potrebovať na zmenu listu vlastníctva na moje meno?
Ďakujem.
Určite tú zmluvu.
danushka
07.03.12,15:09
Pre kataster potrebuješ 2x kúpnu zmluvu s overenými podpismi, návrh na vklad a kolok vo výške 66,-€ /predpokladám, že vklad nechceš urýchľovať, keď to už päť rokov nesúrilo/.

Návrh na vklad má obsahovať v hlavičke účastníkov zmluvy, vec: návrh na vklad do katastra nehnuteľností a v texte má byť opísaná podľa LV nehnuteľnosť, cena podľa kúpnej zmluvy.
Niečo v tomto zmysle :
Podpísaní účastníci kúpnej zmluvy týmto navrhujeme Správe katastra XX /pod ktoré spadá nehnuteľnosť/, aby rozhodla o vklade vlastníckeho práva k nižšie uvedeným nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností v prospech kupujúceho, ktorý nižšie uvedené nehnuteľnosti kupuje do svojho výlučného/podielového vlastníctva/spoluvlastníctva v podiele x/x.
Predmetom predaja sú nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva č. XX na Správe katastra XX, katastrálne územie XX, okres XX, obec XX, ako:
- garáž so súpisným číslom XX / bez súpisného čísla, ktorá je postavená na pozemku parc. č. XX,
- parcela registra ”X” evidovana na katastrálnej mape:
- pozemok parcela číslo X, druh pozemku XXX vo výmere XX m2,

Kúpna cena nehnuteľností je x.xxx,-€ (slovom: xxx eur).
Súčasne prehlasujeme, že účastníci zmluvy sú oprávnení s predmetom zmluvy nakladať, zmluvné prejavy sú dostatočne zrozumiteľné a určité, ich zmluvná voľnosť nie je obmedzená a právny úkon je urobený v predpísanej forme. Navrhujeme, aby Správa katastra XX, vydala rozhodnutie, ktorým vklad povoľuje.

podpisy účastníkov návrhu na vklad


Prílohy :
2 x kúpna zmluva
kolok v hodnote 66,-€
Nordži
09.03.12,15:44
Dôležité je to, aby sa o vklad do katastra nehnuteľnosti požiadalo ( podal návrh na vklad ) do troch rokov od spísania zmluvy.
Túto podmienku pracovník katastra s oprávnením rozhodovať o vklade skúma. Ak ubehlo 5 rokov má sa zato, že účastníci od zmluvy odstúpili.
Mária27
09.03.12,15:50
Dôležité je to, aby sa o vklad do katastra nehnuteľnosti požiadalo ( podal návrh na vklad ) do troch rokov od spísania zmluvy.
Túto podmienku pracovník katastra s oprávnením rozhodovať o vklade skúma. Ak ubehlo 5 rokov má sa zato, že účastníci od zmluvy odstúpili.

To platí len v prípade, ak sa musí k účinnosti prevodu vyjadriť nejaký úrad (nejde o kataster), napr. ministerstvo. V tomto prípade to neplatí.


§ 47 obč.z.
(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
Nordži
09.03.12,16:17
Mrzí ma to, ale je to tak ako píšem. Zmluva je síce platná podpísaním, ale právne účinky vznikajú až rozhodnutím o vklade vlastníckeho práva do katastra. O vklade rozhoduje kataster.
Mária27
09.03.12,17:49
Účinnosť zmluvy nenastáva vkladom do katastra, preto sa môže vložiť aj zmluva uzavretá pred 5 rokmi. Podľa § 47 ide o iný orgán ako kataster. Je v tom skutočne rozdiel, je o tom judikát, riešili sme to napr. tu:

http://www.porada.sk/t144590-je-pravoplatna-dohoda-o-kupe-pozemku-ktora-bola-uzavreta-pred-10-rokmi.html
svetlik
09.03.12,17:52
Mrzí ma to, ale je to tak ako píšem. Zmluva je síce platná podpísaním, ale právne účinky vznikajú až rozhodnutím o vklade vlastníckeho práva do katastra. O vklade rozhoduje kataster.

Zmluva je platna a účinná už pred rozhodnutím správy katastra, ktorým sa povoľuje vklad. Rozhodnutie správy katastra má vecnoprávny účinok - nadobudnutie vlastníckeho práva. § 47 Obč. zákonníka rieši ale len obligačné účinky zmluvy.
Mária27
09.03.12,18:26
Tvrdenie v príspevku 4 nie je pravdivé.
danushka
09.03.12,20:07
Mrzí ma to, ale je to tak ako píšem. Zmluva je síce platná podpísaním, ale právne účinky vznikajú až rozhodnutím o vklade vlastníckeho práva do katastra. O vklade rozhoduje kataster.

Na Porade je dobrým zvykom neodpovedať za každú cenu, lebo pýtajúci ostane zmätený z odpovedí práve takých, ako dostal od Teba Nordži...