neostar
07.03.12,15:39
Pekný deň prajem. 6 rokov som bol živnostníkom. Kvôli vysokému odvodovému zaťaženiu som živnosť odovzdal v novembri 2011. Po troch mesiacoch som požiadal o dotáciu z Úradu práce, ktorú mi ale neodsúhlasili :( Chcel som z tejto sumy platiť 24 mesiacov odvody... Nechcem opäť založiť živnosť, lebo by som musel platiť odvody ihneď vo výške min. 170 eur (vzhľadom na skutočnosť, že som mal príjem v roku 2011 viac ako minimálna mzda x 12mesiacov). A teraz k problému:

Rozhodol som sa pre založenie spoločnosti s ručením obmedzením, kde budem konateľom aj spoločníkom ja sám v jednej osobe. Vedeli by ste mi poradiť priatelia, ako to bude s odvodmi. V roku 2012 budem mať príjem od partnerov (ktorých som už mal aj keď som bol živnostníkom) a určite budú aj nové zákazky v priebehu roka. Výdavky: cestovné náklady, mobil, internet, atď... Príjmy - Výdavky = Zisk. Ak dobre rozumiem, ako konateľ budem odmeňovaný za svoju prácu zo zisku spoločnosti. A ako to bude s odvodmi? Budem musieť platiť do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Ďakujem za Vaše rady.
neostar
08.03.12,09:30
Našiel som túto informáciu:
"Konateľ s.r.o. ak má za prácu konateľa príjem, je považovaný za zamestnanca pre sociálne poistenie (okrem úrazového a garančného poistenia) aj zdravotné poistenie. Ak ide o nepravidelný príjem, neplatí nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Inak to môže byť, ak konateľ je odmeňovaný za svoju prácu zo zisku spoločnosti - ak je zároveň spoločníkom alebo ak má zmluvu, ktorá výslovne uvádza, že je odmeňovaný výlučne zo zisku, v takom prípade z odmeny zo zisku poistné do Sociálnej poisťovne neplatí. Z odmeny zo zisku sa platí zdravotné poistenie, ale až na základe ročného zúčtovania poistného, čiže zdravotné poistenie sa nezráža ani neodvádza pri výplate príjmu zo zisku."
Takže asi budem musieť platiť len ZP.
Ďalší problém v mojom prípade je Základné imanie. Ak dobre rozumiem musím dať na bankový účet 5000€, tj. musím disponovať s tými peniazmi. Ale ja na začiatok, na rozbeh podnikania nepotrebujem vlastne takmer žiadny kapitál. A ani nemám toľko peniazi teraz. Dá sa to nejakým spôsobom spraviť, aby tie peniaze fyzicky nemuseli isť na založenie s.r.o. a aby v účtovníctve všetko bolo v poriadku. Dakujem.
Mila123
08.03.12,09:34
NEo, skús si vo svojom okolí nájsť účtovníčku, tá ťa informuje ako to celé bude....
zinka111
31.07.13,07:52
Už som to tu niekde písala, ale pripájam tento link: http://www.albertova.eu/index.php?pravo=rms
Hakika
26.08.13,16:51
Ak nebudes poberat za pracu konatela odmenu, a nebudes mat ani pracovnu zmluvu, tak platis iba odvody do ZP 55,02 ako samoplatitel. Co sa tyka ZI, tak zatial novela zakona nie je schvalena, takze zlozenie zakladneho imania mozes dokladovat cestnym prehlasenim spravcu vkladu.
Hakika
26.08.13,16:52
Jej, teraz pozeram, ze uz je to asi neaktualne :(