mattess
07.03.12,19:44
Aka je maximalna pokuta, ktoru mozem dostat za nepovolene upravy v byte, konkretne:



rozsirenie dveri o cca 50 cm, pricom dvere su v nosnej stene
rozsirenie balkonovych dveri o cca 40 cm parapetu


(mame povolenie statika a kladne vyjadrenie okresneho stavebneho uradu, ale SVB a vchodovy dovernik to svojim neustalym odvolavanim posunuli na krajsky stavebny urad, ktory to vratil spat na okres s tym, ze potrebujeme dodat dalsie veci (napr. ziskat vacsinu podpisov od obyvatelov vsetkych bytov v panelaku (320 bytov). Pripominam, ze to konanie uz trva cez rok a uz vazne stracam trpezlivost.

Dakujem za radu, aka je pokuta ak by som to riesil na cierno a ktory zakon na to odkazuje, prip. ake dalsie kroky navrhujete aby som tento problem doriesil co najrychlejsie.

Dakujem.
sito
07.03.12,19:03
Dom nepatrí statikovi, stavebným úradom, ani vchodovému dôverníkovi. Ale 320 spoluvlastníkom domu, potrebuješ len 161 ich podpisov. A môžeš ... môžeš aj načierno ... pokutu, jej výšku sa tu nedozvieš ...

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)
mattess
07.03.12,19:27
ano, samozrejme 1/2 z celkoveho poctu bytov. ide o to, ze aj to povazujem za nerealne - to som si pred tym ani nevedel predstavit, ako moze partia par ludi v panelaku zneprijemnit zivot. btw, spolocenstvo mame zriadene, a to nam suhlas dalo, ale potom sa na urade odvolal dalsi clovek, a spolocenstvo svoje vyjadrenie nasledne uz pocas konania zmenilo.
sito
07.03.12,19:45
Máš dve možnosti,

prvá, trpezlivo vysvetliť, ukázať tie povolenia a pozbierať tých 161 súhlasov spoluvlastníkov domu.

Druhá, načierno.
mattess
07.03.12,19:50
a v pripade ze to zacnem robit nacierno, ma SVB alebo vchodovy dovernik akekolvek pravo mi prostrednictvom seba alebo stavebneho uradu upravy bytu prerusit alebo zastavit? tj. ze by som napr. nebol schopny ani dorobit veci, na ktore povolenie nepotrebujem (elektrika, kupelna, kuchyna, stierky atd)

a este otazocka - ak sa mi podari vyzbierat nadpolovicnu vacsinu podpisov, ma pravo sa vchodovy dovernik alebo SVB este dalej odvolavat a takto to zdrzovat?

... dakujem
sito
07.03.12,20:03
Načierno spravíš len tie dvere, teda otvory pre dvere. O tých vnútri, tie nebudú ani vidieť. A tie na balkón, ozaj ich potrebuješ, tak si pribral?

Ak neprerábaš v byte veci, ktoré nie sú tvojím vlastníctvom, tak môžeš aj bez súhlasu spoluvlastníkov. Čo je tvoje, je tvoje, to nie ich.

Ak áno a doručíš ich stavebnému úradu, môže sa hodiť o zem a ...
mattess
07.03.12,20:06
okna musim prerobit, kedze uz su vyrobene. a ako je to s tym odvolavanim? - ak sa mi podari vyzbierat nadpolovicnu vacsinu podpisov, ma pravo sa vchodovy dovernik alebo SVB este dalej odvolavat a takto to zdrzovat?
kopretinka
07.03.12,20:11
http://www.asb.sk/sprava-budov/prava-a-povinnosti-vlastnika-pri-stavebnych-upravach-v-byte-3811.html
hlavne si všimni vety:
6. Stavebník musí použiť rovnakú vonkajšiu farebnú úpravu okien a balkónových dverí, aká je použitá na celom bytovom dome.
7. Stavebník nesmie meniť tvar okien a balkónových dverí.

Správca alebo spoločenstvo o úpravách nerozhoduje, teda ich ani nepovoľuje, iba sa k nim vyjadruje nasledovne:
Spoločenstvo (správca) bytového domu ... nemá námietky k stavebným úpravám v byte č. ... na .... poschodí bytového domu ........... č. ......
felix1
09.03.12,14:16
Bude to zajimavy dom. Mozes len dufat ze dalsi sused bude svoje okna zuzovat, dalsi si da kruhove ako spomienku na dovolenkovu plavbu v karibiku. Vas dom bude naozaj originalny len by som v nom nechcel byvat. Ak ta vlastnici obvinia ze im popraskala stena po tvojich nelegal. upravach, asi sa nedoplatis. :( Kladny staticky posudok je velmi dolezity z pohladu bezpecnosti, ale zamyslel si sa nad tym ze zasahujes do spolocneho / tada aj cudieho vlastnictva ? Jemne povedane NESLUSNE, SEBECKE CHOVANIE. Ak ti to prejde urobis si neskor aj nezavisle kurenie na pevne palivo s kominom priamo z logie ??? Suhlas vlastnikov je jedina legalna cesta
Julian
13.03.12,17:42
a v pripade ze to zacnem robit nacierno, ma SVB alebo vchodovy dovernik akekolvek pravo mi prostrednictvom seba alebo stavebneho uradu upravy bytu prerusit alebo zastavit? tj. ze by som napr. nebol schopny ani dorobit veci, na ktore povolenie nepotrebujem (elektrika, kupelna, kuchyna, stierky atd)

a este otazocka - ak sa mi podari vyzbierat nadpolovicnu vacsinu podpisov, ma pravo sa vchodovy dovernik alebo SVB este dalej odvolavat a takto to zdrzovat?

... dakujem


ano, samozrejme 1/2 z celkoveho poctu bytov. ide o to, ze aj to povazujem za nerealne - to som si pred tym ani nevedel predstavit, ako moze partia par ludi v panelaku zneprijemnit zivot. btw, spolocenstvo mame zriadene, a to nam suhlas dalo, ale potom sa na urade odvolal dalsi clovek, a spolocenstvo svoje vyjadrenie nasledne uz pocas konania zmenilo.

Tak sa zdá, že problémy si si spôsobil sám.
Ty si mal požiadať SVB o povolenie úprav v byte (presne popísať čo ideš robiť). V prípade, že úprava sa dotýka nosných konštrukcii SVB si mal predložiť statický posudok (teda kladné posúdenie statika) a SVB malo Tvoju žiadosť nechať schváliť na Zhromaždení vlastníkov (tiež by Ťa mali upozorniť, že k tomu budeš potrebovať stavebné povolenie).

K žiadosti o stavebné povolenie by si mal pripojiť uznesenie zo schôdze s kladným vyjadrením a tiež kópiu prezenčnej listiny. Stavebné povolenie malo byť dva týždne vyvesené na verejnom mieste domu. V prípade, že by boli pripomienky k stavebnému povoleniu tie by posúdil Okresný stavebný úrad a ten by ich buď uznal, alebo zamietol. Potom by stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť.
Pokiaľ by si dodržal podmienky stavebného povolenia, tak žiadne problémy by si nemal.

Zbieranie podpisov pokiaľ viem stavebný úrad neakceptuje.
verkaz
15.03.12,13:57
Predložil si na schôdzi projekt alebo vyjadrenie statika ? Ani dôverník a ani zhromaždenie vlastníkov bytov Ti nemôže zakázať prerábať byt, pokiaľ nezasahuješ do vzhľadu domu a nebúraš nosné konštrukcie.
Na základe projektu a vyjadrenia statika by ti spoločenstvo malo dať súhlas. Nemôže predsa rozhodovať, čo budeš mať vo svojom byte. Môže ti len stanoviť podmienky, ktoré budeš pri prerábaní dodržiavať.
Neviem pre aký dôvod Ti robia problémy ale na súde by určite prehrali.
A ak už bolo vydané stavebné povolenie, tak v tom nevidím žiadny problém. Môže sa ti len posunúť termín.
Keby to bolo zastavené stavebným úradom, tak za nerešpektovanie bola v minulosti pokuta do výšky 1 750 € alebo muselo sa všetko dať do pôvodného stavu.