ivis
07.03.12,23:10
Prosím o radu. Piati živnostníci - všetci podnikajú ako kaderníci-holiči, podnikajú v spoločných prenajatých priestoroch,najprv tam pracovali ako zamestnanci, teraz ako SZČO. V nájomnej zmluve/text je spoločný a sú na nej uvedení všetci nájomníci a tiež ju na konci všetci podpísali/ majú stanovenú výšku nájmu stanovenú v rovnakej výške pre každého/ napr. 100 EUR/. Zároveň je v nájomnej zmluve napísané, že budú sa spoločne podieľať na platení služieb súvisiacich s používaním týchto priestorov/elektrika, kúrenie, vodné a stočné/. Nakoľko existuje len jeden elektromer aj vodomer, tak aj splátkový kalendár existuje len jeden aj faktúry z vodárne chodia len na jedno meno, preto sa podnikatelia dohodli, že rovnakým pomerom sa budú podieľať na úhrade týchto výdavkov. Takže napr. mesačnú zálohu na elektriku 150,- si rozdelia po 30,- EUR, pričom ten z podnikateľov, ktorý je poverený platením voči elektrárňam vystaví pre všetkých ostatných len doklady vo výške ich úhrady teda každému 30,- EUR za príslušnú službu/ elektrika.../. Napriek tomu, že všetci prevádzkujú rovnakú živnosť a vykonávajú ju v spoločných priestoroch, nemajú založené združenie FO, každý má zaregistrovanú vlastnú ERP , materiál a nájom si hradia na vlastné meno, akurát neviem, ako ošetriť tie spoločné výdavky na vodu, elektriku, aby to obstálo aj pri kontrole na Dú. Prosím dajte nejaký tip alebo vzor na nejakú dohodu... Združenie nepovažujem za šťastné riešenie, už len kvôli DPH , lebo pri toľkých FO by mohli prekročiť limit na povinnú registráciu a to by nebolo pre nich výhodné. Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Jana Acsová
09.03.12,10:18
Netrápte sa so zmluvou, či dohodou.
Urobte vyúčtovanie nákladov. Zmluvu máte, pristúpili k nej všetci. Vyúčtujte ročné náklady - zaplatené jedným z nájomcov (s prispievaním ostatných).

Uveďte tam náklady spolu, podiel na jedného, dátum, podpis. Môžete rozpísať samostatne za médiá t.j. voda, elektrika.
Oprite sa o uzatvorenú nájomnú zmluvu.

Ostatní to môžu zaúčtovať cez UÚO, alebo vyúčtovaním dokladovať zaplatené splátky za služby súvisiace s nájmom.
ivis
01.11.12,20:59
Chcem sa ešte raz uistiť, či FOsoby- SZČO, ktoré som popísala v predchádzajúcej časti , môžu fungovať samostatne a či nie sú povinné na základe nejakého zákona alebo predpisu si založiť napr. združenie FO ? Zakladá sa združenie na základe dobrovoľnosti a výhodnosti alebo na základe nejakých iných požiadaviek ? Zaujíma ma to preto, lebo oni stále podnikajú v spoločných priestoroch, len sa už stalo aj to, že dvaja odišli a namiesto nich prišli iní. Zatiaľ im všetkým vyhovovalo samostatné podnikanie, lebo si podávali DP s paušálnymi výdavkami, akurát jeden z nich robil jednoduché účtovníctvo aj to len preto, lebo mal príspevok na podnikanie z úradu práce. Dúfam, že keby bola kontrola z DÚ tak voči tomu nebudú mať nejaké výhrady. Podľa mňa založiť združenie je zbytočne komplikované, treba viesť účtovníctvo, sledovať obrat zo spoločného podnikania ale aj mimo neho kvôli DPH a pri viacerých osobách je možná aj výmena osadenstva. Pre každý prípad si to overujem , aby mi niečo neuniklo. Prosím usmernite ma.