katarinkakatka
07.03.12,22:12
Dobrý deň, viete mi poradiť kam v daňovom priznaní typ "B" zaradiť príjem splnomoc.zástupcu vlastníkov bytov tzv.domovníka? Príjem bol vyplatený správcom bytov na základe zápisnice zo schôdze. Na tento príjem nie je pracovná zmluva ani živnosť.
AdelaS
07.03.12,22:23
Hmm, to uznávam - toto je oriešok.

Tak najprv by som sa zamyslela nad tým, či správca bytu napísal "bonzák" na DÚ. Lebo ak by DÚ o prípade nevedel, odporúčala by som čušať a zabudnúť. Ak je však výplata nahlásená na DÚ, potom je vec iná.
Zaradenie:
1) príjmy zo závislej činnosti - nie
2) príjmy z podnikania.... - asi nie
3) kapitálové - určite nie
4) ostatné - nič iné ti nezostáva. Osobne by som to zaradila ako "príjem z príležitostnej činnosti" - čiže podľa § 8 odst. 1 písm. a).
O akú sumu ide? Ak by išlo o nižšiu sumu (do 500 EUR), aplikovala by som ustanovenie zákona o dani z príjmov, § 9, ktoré hovorí o príjmoch oslobodených od dane - konkrétne odst. 1 písm. g) - do základu dane sa zahŕňajú len príjmy z príležitostných činností, ktoré presahujú hranicu 500 EUR.
Pomohlo?
veronikasad
07.03.12,22:32
Dobrý deň, viete mi poradiť kam v daňovom priznaní typ "B" zaradiť príjem splnomoc.zástupcu vlastníkov bytov tzv.domovníka? Príjem bol vyplatený správcom bytov na základe zápisnice zo schôdze. Na tento príjem nie je pracovná zmluva ani živnosť.
Uveď výšku príjmu a kto je jeho prijímatelom-domovníkom (zamestnanec v inej firme, dôchodca, nezamestnaný)
rast0
04.02.14,12:49
Mam obdobny problem, no nepozbnam odpoved. Manzelka je na materskej od 07/2012, t.z. že do 03/2013 mala matersku a odvtedy rodicovsku. Z materskej mala prijem cca 1800€, no cely rok dostavala cca 74 € odmenu ako zastupca vlastnikov bytov. Ako si ma spravit teraz danove priznanie a ako si ja mozem na nu uplatnit odpocitatelne polozky?